opus x fuente kai ala

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:31 am

hernesto έγραψε:Βρε συμπάσχοντα Λεωνίδα είσαι λάθος... Πώς να το εξηγήσω αλλιώς αυτό ώστε να γίνει αντιληπτό;

Το 90% των LEs ή τα Specially Aged είναι διαμάντια. Και γι' αυτό βγαίνουν έτσι. Κι είναι όλα κάθε χρόνο διαφορετικά, δηλαδή:
- όχι από την ίδια label,
- όχι στο ίδιο gauge,
- όχι από τα ίδια καπνά, κτλ, κτλ...
Εδώ μιλάμε για το ίδιο ακριβώς πούρο, της ίδιας ακριβώς label, με τα ίδια ακριβώς καπνά, κατασκευή και τα λοιπά! ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ; ΠΩΣ; Και ειδικά όταν η πλειοψηφία των απαιτητικών τα χαρακτηρίζει μέτρια...

Αυτό που εγώ προσπαθώ να πω για τα Fuente είναι ότι πρόκειται για φτηνό εμπορικό κόλπο χωρίς αντίκρισμα. Θες να πω το ίδιο και για τα Κουβενέζικα LEs, Regional και Specially Aged; Ε, δεν μπορώ να το πω γιατί το εμπορικό τρικ ευτυχώς ή δυστυχώς στη συντριπτική πλειοψηφία των Cuban περιστάσεων έχει αξιακό-ουσιαστικό-γευστικό αντίκρισμα απόλαυσης! Not the same case at all!

RedRum αν για τα cigars που λες πρέπει να πάω σε 3πλάσια αξία από ένα LE νομίζω πως και στο δικό σου παράδειγμα βρισκόμαστε σε αδόκιμη σύγκριση. Αν θες να συγκρίνουμε πούρα ίδιας αξίας και "ύφους", όπως καθημερινά πούρα από 3-8 ? εκεί ευτυχώς ή δυστυχώς συντριπτικά υπερέχουν τα Cs. Λίγες μεν και γνωστές στην παρέα μας οι εξαιρέσεις που εμένα πάλι προσωπικά δε με εκφράζουν και δε με γεμίζουν γευστικά αλλά τις παραδέχομαι...

Γιατι εχεις κολλησει οτι προκειται για κολπο δεν μπορω να καταλαβω... τα Opus X εχουν τον καλυτερο καπνο, τα καλυτερα wrapper και στριβωνται απο τον καλυτερο στριφτη που εχουν οι Fuente. To γεγονος αυτο τα κανει σπανια. Εσυ τι λες, ποσα πουρα μπορει να φτιαξει αυτος ο κακομοιρος, και ποσους τονους παλαιωμενο καπνο και shade grown wrapper εχουν οι Φουεντηδες; (βαριεμαι να αλλαζω σε αγγλικα..).

Τωρα εαν εσενα δεν σου αρεσουν, ειναι αλλη ιστορια... δεν μπορεις να λες ομως οτι δουλευουν τον κοσμο... οχι τιποτα αλλο, προσβαλεις την κριση και την γευση μας που αποφασισαμε να τα πληρωσουμε για να τα καπνισουμε.

Οσο για τον ποια ειναι τα καλυτερα πουρα στα 4-8 ευρω, η προσωπικη μου πειρα και γευση μου λεει οτι μεχρι 8 δολλαρια τα περισοοτερα NCs ειναι καλυτερα...
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Πέμ Μάιος 28, 2009 4:04 am

κυριε δημητρη γουρλη δεν σας γνωριζω.
εχω διαβασει αρκετα απο τα ποστ σας και νομιζω οτι γνωριζετε αρκετα πραγματα για τα πουρα.
δεν εχω ομως καταλαβει τι ενοειτε οταν λετε οπως ειπατε στο ακριβως προιγουμενο ποστ σας οτι εχετε τα συγκεκριμενα πουρα απλα για { συλλογη και οτι [[[[ πρεπει να τα εχετε]]]] :shock: :shock: :shock:
χρησιμοποιησατε την λεξη <<<<<επιβαλλεται>>>>

δλδ τι λετε οτι απλα τα εχετε για να [λετε]]]] οτι τα εχετε????
κοινως μοστρα μουρη κτλ η σας αρεσαν και θελετε να τα καπνισετε???

εγω παντος οταν αγοραζω ενα πουρο οτι τιμη και να ειναι αυτη παντα το καπνιζω για να το ευχαριστηθω παρα να το εχω απλα στην συλλογη μου να το δειχνω....

ζητω 1000 συγνωμη αν εγινα λιγο καυστικος απλα ειπα μια ταπεινη γνωμη...
και ισως να εγινα καυστικοσ γιατι δεν καταλαβα ακριβωσ τι τηα θελατε να πειτε [[το ακριβες νοημα]]
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Μάιος 28, 2009 5:20 am

Aγαπητε Δημητρη το οτι τα Opus X δεν ειναι cuban στη γευση κατ'εμε δεν ειναι κακο.Σε σχεση με τα πουρα τα οποια καπνιζω,λυπαμαι γι'αυτο που θα πω, τα cubans μου κανουν πολυ flat σε γευση.
Καπνιζω σε τακτικη βαση Tatuaje, Padron 1926 &1964, Aurora 100 Anos,Oliva V αλλα και καποια αλλα απο DPG.
Tα Opus X τα καπνιζω πιο σπανια γιατι θελω να δω πως θα παλαιωσουν.

Δεν λεω οτι τα κουβανικα δεν ειναι καλα,αλλωστε αυτο προσπαθουμε να πουμε, απλα περα απο 2-3 συγκεκριμενα πουρα τα αλλα δεν ειναι για εμενα.Μου αρεσουν πολυ τα Bolivar Belicosos Finos & Royal corona, RASS kai Partagas P2 αλλα με καποια παλαιωση στο Ρ2.
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 6:41 am

hernesto έγραψε:Βρε συμπάσχοντα Λεωνίδα είσαι λάθος... Πώς να το εξηγήσω αλλιώς αυτό ώστε να γίνει αντιληπτό;

hernesto, να σου πώ εξ αρχής ότι δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ το λάθος μου. Και βλέποντας με τη δική σου οπτική, πράγματι έχω λάθος.

Xρησιμοποιώ άλλη προσέγγιση και νομίζω ότι ίσως δεν διακρίνεις κάποια σημεία με ειδοποιό διαφορά. Παράδειγμα αναζητώ στα κρασιά/ποτά για να εντοπίσω τέτοιες διαφορές. Βλέπουμε φιάλες -ασχέτως παραγωγού- να έχουν αξία και αναγνώριση κάποιες χρονιές. Το αντίθετο κάποιες άλλες. Γιατί άραγε; Οπως λές απο το ίδιο χωράφι, με τα ίδια κλήματα παράγονται; Φαντάζομαι και ελπίζω ότι γίνομαι κατανοητός στον παραλληλισμό κρασοπαραγωγού+Fuente.

Οπως είπα και πρίν τα πούρα αυτού του Fuente δεν τα έχω ποτέ μου δοκιμάσει ούτε κάν δεί "ζωντανά". Κουβανόπληκτος γαρ μόλις 8-10 μήνες ψάχνομαι εκτός cuban terrain. Για να μη γράφω και κουράζω όλους, θα πώ ότι στις απόψεις μου συμπληρώνομαι απολύτως με τα γραφόμενα του Μινέτου και του Γουρλή.

Μία και μοναδική ένσταση έχω σε αυτά που γράφεις και αφορά στο 90% διαμάντια(παραγωγές cc LE+RE).
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Πέμ Μάιος 28, 2009 7:53 am

dalani έγραψε:κυριε δημητρη γουρλη δεν σας γνωριζω.
.................................................
και ισως να εγινα καυστικοσ γιατι δεν καταλαβα ακριβωσ τι τηα θελατε να πειτε [[το ακριβες νοημα]]

Φίλε dalani, επ' ουδενί δεν κάνω το συνήγορο του κου Γουρλή, δεν απαντώ αντ' αυτού και απαντώ σαν να απευθυνόσουν σε εμένα.
Ξέρεις πιστεύω ότι για μερικούς ανθρώπους το πούρο έχει και μια άλλη προέκταση που λέγεται χόμπυ, πάθος, αγάπη, μίσος, ή οτιδήποτε άλλο πέρα από το πρακτικό και βασικό κομμάτι του να καπνίζεις αυτά τα καφέ κυλινδρικά πράγματα.
Σε αυτό το μήκος μερικοί άνθρωποιι ΣΥΛΛΕΓΟΥΝ κάποια πράγματα, όπως αυτοκίνητα, κοσμήματα, έργα τέχνης ......... πούρα όχι για να τα καπνίσουν, αλλά γιατί ο μύθος γύρω από την ύπαρξη τους τα κάνει να ξεχωρίζουν.
Πχ δεν θα αγοράσεις ένα Ferrari 250 GTO για να πηγαίνεις στη λαϊκή, θα το οδηγήσεις μία δύο φορές, θα πεις μου αρέσει - δεν μου αρέσει, και θα το αφήσεις να αναπαύευται στο γκαράζ σου.
Ομοίως και τα πούρα.
Θα πάρεις αυτό, εκείνο, το άλλο είτε γιατί το κάπνισε ο fidel, ή ο Che ή το φτιάχνει ο στρίφτης του μουστακιού του Στάλιν, ή ακόμα εντέχνως σου του πλασάρανε για τεφαρίκι, θα το δοκιμάσεις και τα υπόλοιπα απλώς θα τα 'χεις. Έτσι χωρίς λόγο. Δεν χρειάζεται sony και καλά να σου αρέσουν επειδή είναι κάπως.
Αρκεί να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις.
Μερικοί όντως μπορούν.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Μάιος 28, 2009 7:58 am

Πιστευω οτι ενα μεγαλο μερος απο αυτα δεν θα χρειαζοταν αν τα κουβεντιαζουμε αν στην Ευρωπη, αρα και στην Ελλαδα ειχαμε πιο πολυ ενημερωση αλλα και διαθεσημοτητα non cubans σε πιο χαμηλες τιμες(ας μην ξεχναμε οτι τα κουβανικα εχουν προνομιακοτερη φορολογηση στην ΕΕ απο τα υπολοιπα) αλλα κυπιως πιο καλης ποιοτητας.
Το καταστημα του κ.Λεωνιδα εχει Padron. Δοκιμαστετα!!

Ακομα μερικες πολυ καλες προτασεις εχει και ο RedRum για non cubans κυριως απο Nicaragua.

Αν μεσα στο καλοκαιρι βρεθουμε καπου θα φερω μερικα Joyα (δεν εννοω τη μαρκα αλλα τη σημασια της λεξης) και θα τα βαλουμε κατω οχι για συγκριση αλλα για την εμπειρια της γευσης.

Οσο γι'αυτο που λεει ο Παναγιωτης για το θεμα συλλογης ειναι ακριβως ετσι.Τωρα πια τα πουρα που εχω δεν καλυπτουν μονο την αναγκη για καπνισμα αλλα την αγαπη για το μερακι, τον κοπο,το χρονα και τον μυθο γιάυτο το εφημερο εργο τεχνης
Τελευταία επεξεργασία από Gerasimos Minetos σε Πέμ Μάιος 28, 2009 10:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Τα πουρα μου.

Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Μάιος 28, 2009 8:02 am

Τελικα υπαρχουν πολλα πρωινα πουλια εδω μεσα!!

Τα πουρα μου.

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 8:07 am

Gerasimos Minetos έγραψε:Τελικα υπαρχουν πολλα πρωινα πουλια εδω μεσα!!

Say that again and believe it :lol: :lol: :lol:

Joyo???? Μήπως εννοείς Hoyo??? Τρύπα
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Πέμ Μάιος 28, 2009 10:25 am

1ον) Γιατί πρέπει να συγκρίνετε τα πούρα με αυτοκίνητα, κρασιά-ουίσκυ, ρούχα κτλ για να το κάνετε πιο λιανά;Καταλαβαίνουμε τα points και χωρίς συγκρίσεις...

2ον) Μερικά πράγματα δεν έχουν αξία και τιμή,
για όλα τα άλλα υπάρχει η mastercard και η τσέπη του καθενός...
Καλά κάνει ο Fuente, καλά κάνουν κι αυτοί που αγοράζουν, καλά κάνουν κι αυτοί που δεν αγοράζουν..
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Μάιος 28, 2009 10:36 am

Αυτό είναι το νόημα της συζήτησης ως έννοια βρε Κώστα.

Η ανάπτυξη κάποιων επιχειρημάτων επί ενός ζητήματος από δύο ή περισσότερες πλευρές που έχουν διαφορετικές,αν και όχι κατ'ανάγκην αντίθετες,απόψεις.

Αν λέγαμε ότι όλοι καλώς κάνουν ότι κάνουν ή δεν κάνουν θα κλείναμε και το φόρουμ να τα λέμε στο καθρέφτη μόνοι μας.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Μάιος 28, 2009 10:54 am

Το λαθος στην ορθογραφια τι διορθωσα :oops:

Ηθελα να πω Joya=κοσμημα

Τα πουρα μου.

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:28 pm

αμαν ρε παιδια με την κουβανεζικη γευση... μηπως οι γευστικοι μας καλυκες εχουν παραμορφωθει και δεν μας (σας) αρεσει τιποτε αλλο εκτος απο κουβανεζικα;; ειναι σαν να λες οτι μονο καλο μαλτ ειναι το τυρφωδες απο Islay, η το μονο καλο κρασι ειναι αυτο που εχει εντονη γευση βατομουρου...

ασ ανοιξουμε λιγο τους γευστικους μας οριζοντες, ας επεκτεινουμε την γευση μας και ας ειμαστε ανοιχτοι στο γεγονος οτι καπνος παραγεται σε πολλα μερη του κοσμου, και εαν σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν κουβανεζικο, δεν σημαινει οτι δεν ειναι και καλος καπνος 'η οτι το πουρο δεν ειναι καλο. Εδωσα σαν παραδειγμα το Rocky Patel Decade, ενα φανταστικο πουρο με γευσεις καμια σχεση με κουβα. Το Opus X ειναι παρομοια περιπτωση, ειναι ενα εκπληκτικο πουρο, που οι γευσεις του ειναι διαφορετικες απο κουβανεζικες. Ε τι να κανουμε! υπαρχουν και αλλα κρασια περα απο Μπορντω, αλλα ουισκι περα απο Islay, αλλα πουρα περα απο κουβα...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:31 pm

Gerasimos Minetos έγραψε:Aγαπητε Δημητρη το οτι τα Opus X δεν ειναι cuban στη γευση κατ'εμε δεν ειναι κακο.Σε σχεση με τα πουρα τα οποια καπνιζω,λυπαμαι γι'αυτο που θα πω, τα cubans μου κανουν πολυ flat σε γευση.
Καπνιζω σε τακτικη βαση Tatuaje, Padron 1926 &1964, Aurora 100 Anos,Oliva V αλλα και καποια αλλα απο DPG.
Tα Opus X τα καπνιζω πιο σπανια γιατι θελω να δω πως θα παλαιωσουν.

Δεν λεω οτι τα κουβανικα δεν ειναι καλα,αλλωστε αυτο προσπαθουμε να πουμε, απλα περα απο 2-3 συγκεκριμενα πουρα τα αλλα δεν ειναι για εμενα.Μου αρεσουν πολυ τα Bolivar Belicosos Finos & Royal corona, RASS kai Partagas P2 αλλα με καποια παλαιωση στο Ρ2.

καλα Μακη, εχουμε ακριβως τα ιδια γουστα!!!
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:32 pm

Εγώ για μια ακόμη φορά δεν καταλαβαίνω πως η συζήτηση γύρισε στην "κόντρα" CCs Vs NCs .

Το θέμα ήταν κατά πόσο πληρώνεις ποιότητα και κατά πόσο "παραμύθα" σε ορισμένα προϊόντα(κουβανικά και μη,πούρα κα μη),παίρνοντας ως αφετηρία τα Opus.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:37 pm

ετσι ειναι, παντα καπως ετσι εξελισεται η συζητηση, χαχαχα! ειναι σαν να πας σε ενα φορουμ για υπολογιστες και να πεις οτι οι Apple Macintosh ειναι ακριβοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους. καντο και δες τι θα γινει :lol:

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες