opus x fuente kai ala

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:43 pm

RedRum έγραψε:ετσι ειναι, παντα καπως ετσι εξελισεται η συζητηση, χαχαχα! ειναι σαν να πας σε ενα φορουμ για υπολογιστες και να πεις οτι οι Apple Macintosh ειναι ακριβοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους. καντο και δες τι θα γινει :lol:

Αφού δεν τα αξίζουν!!!! :lol:
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:45 pm

maltakias έγραψε:Εγώ για μια ακόμη φορά δεν καταλαβαίνω πως η συζήτηση γύρισε στην "κόντρα" CCs Vs NCs .

Το θέμα ήταν κατά πόσο πληρώνεις ποιότητα και κατά πόσο "παραμύθα" σε ορισμένα προϊόντα(κουβανικά και μη,πούρα κα μη),παίρνοντας ως αφετηρία τα Opus.

Το είπα πιο πρίν ο δύσμοιρος. Μας έριξε δόλωμα ο Νίκος.
Κάτι για MB σε σχέση με BMW+AUDI. Δηλαδή το μπάζωμα με το απολυτο τετρακίνητο όχημα πολυτελείας :lol: :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:47 pm

Οι νέες μάχες θα δωθούν ως εξής
Windows+Mercedes+Cuban Cigars versus Linux+Audi+NICARAGUANS

Ωρε τι έχει να γίνει
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:50 pm

maltakias έγραψε:
RedRum έγραψε:ετσι ειναι, παντα καπως ετσι εξελισεται η συζητηση, χαχαχα! ειναι σαν να πας σε ενα φορουμ για υπολογιστες και να πεις οτι οι Apple Macintosh ειναι ακριβοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους. καντο και δες τι θα γινει :lol:

Αφού δεν τα αξίζουν!!!! :lol:

τι λες ρε καθυστερημενε!!@#!@$#!$!$#!@$ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:52 pm

ΟΥΓΚ :roll:
De omnibus dubitandum

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:52 pm

τελικα ειμαι alternative τυπος... Apple (και Linux) +Audi (A3 ειχα...) + Νικαραγουα!!!!

Leo μηπως με παρακολουθεις!!!?!?!!?
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:55 pm

Λοιπόν εγώ λέω μιας και δεν πειθώμεθα μερικοί περί των Opus,να "σπάσει" μια από τις πανέμορφες κούτες του ο Γεράσιμος και να μας στείλει από ένα για δοκιμή........ :shock: :lol: :lol: :wink:

Α,μη ξεχάσω ούτε για τα 80th Aniv. πείθομαι προσωπικά(στείλε κι ένα τέτοιο).

Χαχαχα
De omnibus dubitandum

J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:03 pm

Ξέρετε μια παροιμία που λέει : "του λύκου του'λεγαν μαλλί κι εκείνος έλεγε αρνί"...;

'Εχω καμιά 300 αριά NC's και όλα μαζί δεν τα βάζω απέναντι από ένα El Morro...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:09 pm

ok...
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:16 pm

Καλησπέρα βλέπω έχει γίνει μάχη. Λοιπόν έχω την τύχη να έχω καπνίσει Opus X και μπορώ να πω ότι ήταν μαγευτική εμπειρία. Όσοι έχουν θέμα για την κοστολόγηση του καλό θα ήταν πρώτα να το δοκίμαζαν και μετά να εκφράζαν τις απόψεις τους για το πούρο έτσι για να υπάρχει μία βάση στην συζήτηση. Άλλωστε θεωρώ ότι το ποσό για την αγορά ενός πούρου δεν είναι και αβάσταχτο... Δεν μιλάμε για ακριβά κρασιά ή αποστάγματα όπου εκεί θα πρέπει να πληρώσεις το ελάχιστο ένα μηνιάτικο... Τώρα το γιατί κοστίζει τόσο είναι μία ιστορία που για την πλειοψηφία των μη αναγκαίων πραγμάτων χωράει αναλύσεις επί αναλύσεων. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα το ξανααγόραζα για μία ιδιαίτερη στιγμή και δεν με απογοήτευσε... Μέσα στο χώρο του κρασιού έχω δοκιμάσει απίθανα κακοτιμολογημένα και υπερτιμημένα κρασιά και νομίζω ότι με τον χρόνο και την εμπειρία ως καταλωτές μπορούμε να κρίνουμε με μεγαλύτερη επιτυχία την τιμιότητα ή όχι των προιόντων...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:26 pm

off topic

Βασιλη δεν σε ξεχασα, απλα εχουμε πολλα ακομα να κανονισουμε, θα σου τηλ συντομα

on topic

συμφωνω... εχω πληρωσει αρκετα λεφτα για κρασι και αλλα "εδεσματα" (kobe beef, εστιατορια Michelin), και παρολο που τα ποναω τα λεφτα μου (βιοπαλαιστης φοιτητης γαρ, τουλαχιστον μεχρι τον αλλο μηνα :wink: ), δεν θα χασω τον υπνο μου εαν δωσω 30-40 δολλαρια για ενα πουρο. Στο κατω κατω ενα καλουτσικο κρασι τοσο κανει... (ασχετα εαν τελευταια την εχω καταβρει με τα υπεροχα και πανφτηνα Malbec Aργεντινης, Shyraz Ν. Αφρικης και Cab Sauv απο Χιλη, 5-6 λιρες το περισσοτερο!!!)
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:38 pm

Aγαπητε Κωστα αν τα NC's δεν τα θελεις στειλτα μου ετσι για να σε απαλλαξω.
Τωρα για να γυρησουμε στα πιο σπουδαια. Σε ολα τα πραγματα υπαρχει ενα οριο και αυτο με το που μιλησαν καποιοι για την Apple το ξεπερασαν. :wink:

RedRum πες στους φιλους ποσα virous υπαρχουν για Mac και ποσα για PC!

Maltakias δεν εχω προβλημα να σου στειλω.Αλλα για κουτα...λιγο δυσκολο.

Τελικα RedRum μετα απο εκεινο το πακετο κολλησες για τα καλα με τα NC's και κυπιως απο Nicaragua!
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 28, 2009 2:45 pm

Γερασιμε, δεν λεω για Mac/Pc γιατι θα γινουν χειροτεροι καυγαδες απο οτι CC/NC!!! :lol:

Οσο για νικαραγουα, στο εχω πει οτι εισαι ο πνευματικος πατερας μου στα πουρα!! my cigar godfather!! :lol: Να περιμενεις συντομα κατι πολυ εξαιρετικο (ξερω, το εχω πει 1000 φορες, this times its true!!!)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 28, 2009 3:11 pm

Πραγματικά το θέμα μας δεν είναι CC κοντρα NC, αλλά αν τα ακριβά NC αξίζουν τα λεφτά τους.
Το ότι βρίσκουν αγοραστές σε όποια τιμή, δεν λέει τίποτε για την ποιότητά τους. Σε έναν άλλο χόμπυ που ασχολούμαι, λέγεται ότι κάθε σκάφος βρίσκει τον αγοραστή του και αυτό νομίζω ότι ισχύει και εδώ.

Redrum, κάπου λες “τι να κάνουμε μερικά πράγματα κοστίζουν…” ή κάπως έτσι τέλος πάντων δεν ανατρέχω να βρω ακριβώς τι έγραψες.
Λοιπόν, ανάμεσα στους φίλους εδώ, είναι πολλοί που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να αγοράσουν και να κάψουν και opus και lexus και Seiko, όποια τιμή κι αν έχουν αυτά, είτε γιατί έχουν την ευχέρεια είτε γιατί έχουν την τρέλα είτε γιατί έχουν και τα δυό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, έτσι για την τρέλα μου, να αγοράσω μερικά πούρα για 100€ το κομμάτι, να δοκιμάσω ένα – δυό, να βάλω τα άλλα στην άκρη και να μπορώ να συμμετέχω στις γευσιγνωστικές συζητήσεις και στις συλλεκτικές συζητήσεις και να κορδώνομαι.

Δεν λεω ότι το κάνεις εσύ, απλά το έφερε η συζήτηση, πολλοί το κάνουν - οι περισσότεροι “ειδήμονες”- και έτσι το ανέφερα.

Το να βγαίνει κατά καιρούς καποιος και να λέει “κάπνισα το χι εξωτικό σιγάρο και ήταν κατακληκτικό κλπ.” δεν μου λέει τίποτε ούτε θα τσακιστώ να πάω να το δοκιμάσω κι εγώ. (εκτός αν είναι κουβανέζικο και δεν το ξέρω ακόμα :wink: :D ).

Λεωνίδα,
δεν διαφωνώ καθόλου ότι και οι κουβανοί (ποιοι κουβανοί; η Altadis να λέμε καλύτερα) ακολουθούν τους κανόνες του μάρκετιγκ και βγάζουν ολοένα και πιο πολλά ακριβά και σπεσιαλ πούρα. Θα ‘ταν αλλωστε πολύ βλάκες αν δεν το έκαναν και κατά τη γνώμη μου άργησαν πάρα πολύ, γιατί τους πρόλαβαν οι μιμητές τους.

Κάπως έτσι την πάτησαν και οι ευρωπαίοι με αρκετά είδη, που κάποτε είχαν τα πρωτεία, συγγνώμη Κώστα που αναφέρω παράδειγμα άσχετο, αλλά τουλάχιστον αποφεύγω να γράψω και τα συγκεκριμένα είδη.

Δεν έχω τίποτε εναντίον των NC και πολύ λιγότερο εναντίον αυτών που τα καπνίζουν (ου γαρ οίδασι… :lol: ) το επικροτώ μάλιστα και χαίρομαι τόσο όσο περισσότεροι γίνονται οι φίλοι των NC.
Μακάρι και μετά την άρση του εμπάργκο, να μην υπάρξει ούτε ένα επι πλέον αμερικανάκι από όσα είναι τώρα, που να το γυρίσει στα κουβανέζικα.
Αλλά επειδή δεν πιστεύω στα θαύματα, μαζεύω για τις κακές μέρες, όσο πιο πολλά κουβανέζικα μπορώ.
Όταν έρθει η κακή στιγμή, θα στραφώ και στα NC. Μέχρι τότε δεν βρίσκω το λόγο.

Και μια και μιλάμε για σπάνια είδη, το βράδυ με περιμένει μία τσιπούρα very special limited rare edition, πιασμένη με αγκίστρι στο πιο special σημείο του κόσμου, όπου τρεφόταν ανά έξη ώρες και από 2 διαφορετικές θάλασσες.
Εδώ να δείτε πολυπλοκότητα γεύσεων. Κρίμα που πρέπει να φαγωθεί φρέσκια και δεν παλαιώνεται.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 4:29 pm

RedRum έγραψε:τελικα ειμαι alternative τυπος... Apple (και Linux) +Audi (A3 ειχα...) + Νικαραγουα!!!!

Leo μηπως με παρακολουθεις!!!?!?!!?

I surely do mate!!!

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης