Αγορά υγραντήρα

salivanius

Αγορά υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό salivanius » Κυρ Σεπ 06, 2015 12:34 pm

Καλημέρα σε όλους,
ο υγραντήρας που έχω είναι μικρός και σκέφτομαι να πάρω κάτι μεγαλύτερο. Ψάχνοντας, πέτυχα αυτόν:
http://www.cigarsgalaxy.gr/axesouar/humidors/grand-value-habana-ygrantiras-300-poura-mayros
Είναι αρκετα φτηνός για αυτό που προσφέρει αλλά προφανώς έχω ερωτηματικά για την ποιότητά του. Είναι απόλυτα ίδιος, στις διαστάσεις, με αυτόν:
https://www.humidordiscount.com/adorini-brand-habana-deluxe-humidor
ο οποίος κοστίζει 3 φορές, παρόλο που η humidor discount έχει πολύ καλές τιμές.

Ποιά η άποψή σας;
NIC

Re: Αγορά υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό NIC » Κυρ Σεπ 06, 2015 12:43 pm

Ο δεύτερος έχει μάλλον μεγαλύτερη χωρητικότητα,και σαν μάρκα είναι από τις γνωστές καλές.
Από τις φωτογραφίες δεν είναι εύκολο να πεί κανείς για την ποιότητα κατασκευής.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Σεπ 06, 2015 12:44 pm

καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ .
ελπιζω να μεινεις στην παρεα μας
και να τα λαμε συχνα .
αν θελεις περνα μια βολτα απο εδω viewforum.php?f=10 να μας πεις 2 λογακια για εσενα

οσον αφορα την ερωτηση σου τωρα : ο πρωτος habana απο το galaxy ειναι ακριβος ιδιος με αυτον εδω που εισαγει και πουλαει ο λεωνιδας που μας φιλοξενει

ειναι πιστη αντιγραφη του adorini xabana και δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα και κανενα απολυτος προβλημα μεχρι στιγμης στα σχεδον 3 χρονια που τον εχω ( εχω και εναν 2ρο ιδιο 2 χρονια )

του λεωνιδα εχει 2 υγραντικα στοιχεια αντι 1 του adorini και 1 divider
Τελευταία επεξεργασία από alex46 σε Κυρ Σεπ 06, 2015 12:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Σεπ 06, 2015 12:46 pm

NIC έγραψε:Ο δεύτερος έχει μάλλον μεγαλύτερη χωρητικότητα,και σαν μάρκα είναι από τις γνωστές καλές.
.

του λεωνιδα
Υγραντήρας Μοντέλο Habana . Διαστάσεις 44 (πλάτος ) Χ 34 (ύψος) Χ 32 (βάθος) σε εκατοστά

και ο adorini που μην ξεχνας οτι ειναι κινεζικος απλα εχει κανει διαφημιση παντου
Dimensions (exterior):L:32cm B:44cm H:34cm
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Κυρ Σεπ 06, 2015 1:01 pm

alex46 έγραψε:
NIC έγραψε:Ο δεύτερος έχει μάλλον μεγαλύτερη χωρητικότητα,και σαν μάρκα είναι από τις γνωστές καλές.
.

του λεωνιδα
Υγραντήρας Μοντέλο Habana . Διαστάσεις 44 (πλάτος ) Χ 34 (ύψος) Χ 32 (βάθος) σε εκατοστά

και ο adorini που μην ξεχνας οτι ειναι κινεζικος απλα εχει κανει διαφημιση παντου
Dimensions (exterior):L:32cm B:44cm H:34cm

Nαί Κινέζικος,αλλά και οι Κινέζοι μπορούν αν αυτοί που παραγγέλουν (επώνυμοι) πληρώνουν το τίμημα.Βέβαια σαν "επώνυμος" κάνει ότι θέλει με τις τιμές 8)
Το σχόλιο μου για χωρητικότητα αφορούσε τον αριθμό πούρων που λένε οι δύο στο λινκ που έδωσε ο salivanius.
Υπέρ της προτίμησης βέβαια προς τον λεωνίδα, και το βασίζω στην προσωπική μου εμπειρία για τον επαγγελματισμό του και την ποιότητα όσων προιόντων έτυχε να αγοράσω από το κατάστημα του όσες φορές είμαι στην Ελλάδα. !!!!!
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Σεπ 06, 2015 1:04 pm

Καλώς ορισες..
Ο υγραντηρας της αντορινη ειναι ακριβώς ίδιος με του οικοδεσπότη
Τον αγόρασα πρόσφατα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
Άκουσε τον αλεξ ξέρει αυτός :wink:
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
salivanius

Δημοσίευσηαπό salivanius » Κυρ Σεπ 06, 2015 1:43 pm

Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απίστευτα γρήγορες απαντήσεις σας.

Πιο πολύ έλπιζα να πετύχω κάποιον που να έχουν δοκιμάσει τον Habana, και βρήκα 2. Τους γνωρίζω τους Adorini βέβαια, και αυτομάτως κανείς, και λόγω ψυχολογίας, προτιμάει κάτι επώνυμο, αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια και είναι δεδομένο ότι οι τιμές στους υγραντήρες είναι συνήθως φουσκωμένες. Προφανώς θα προτιμήσω το μαγαζί του οικοδεσπότη σας, αφου το συνιστάτε. Το είχα δει και πριν επικοινωνήσουμε, αλλά αν προσέξετε δεν αναφέρει πουθενά ότι συμπεριλαμβάνει υγρατικό στοιχείο, ούτε στη φωτογραφία το δείχνει. Γενικώς, σε σχέση με το άλλο κατάστημα, έχει πολύ λιγότερες πληροφορίες, κάτι που θα ήταν καλό, για το ίδιο το κατάστημα, να διορθώσει.

Έτσι, στα πλαίσια της συζήτησης, σας αναφέρω ποιόν σκεφτόμουν μέχρι πρόσφατα αλλά δεν τόλμησα:
http://www.cooling.nl/wijnkoelers/pt-s- ... imaatkast/
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Σεπ 06, 2015 1:57 pm

salivanius έγραψε:. Το είχα δει και πριν επικοινωνήσουμε, αλλά αν προσέξετε δεν αναφέρει πουθενά ότι συμπεριλαμβάνει υγρατικό στοιχείο, ούτε στη φωτογραφία το δείχνει. Γενικώς, σε σχέση με το άλλο κατάστημα, έχει πολύ λιγότερες πληροφορίες, κάτι που θα ήταν καλό, για το ίδιο το κατάστημα, να διορθώσει.

ευτυχως τοτες που το εγραψες στο φορουμ :P

οσο αναφορα το coolidor δεν ξερω κατα ποσο κανει για πουρα,μαλλον οχι θα ελεγα γιατι δεν διατηρει σταθερη υγρασια και θα εχει μεγαλες αυξομειωσεις..
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
salivanius

Δημοσίευσηαπό salivanius » Κυρ Σεπ 06, 2015 2:23 pm

harmonica έγραψε:οσο αναφορα το coolidor δεν ξερω κατα ποσο κανει για πουρα,μαλλον οχι θα ελεγα γιατι δεν διατηρει σταθερη υγρασια και θα εχει μεγαλες αυξομειωσεις..

Αυτό κάπως με απέτρεψε, κυρίως όμως τα μεταφορικα που ήταν περίπου 200Ε, πιο πολλά από το κόστος του ίδιου του Habana Humidor.

Από την άλλη η ύπαρξη ψυγείου με βόλευε γιατί ζω Κρήτη σε σπίτι με αρκετές θερμοκρασιακές αυξομοιώσεις.

Πάντως, όταν τους ρώτησα για το θέμα ελέγχου της υγρασίας μου απάντησαν αυτό:
You can set this cabinet between16 - 22ºC and you can read the humidity as well 60 - 75%. You are not able to change the humidity level yourself directly however due to the changing of the temperature in the cabinet (set by yourself) you are able to influence this level.
If you set the temperature between 16 - 18ºC, they humidity will be between 62 - 67%.
If you set the temperature between 20 - 22ºC, they humidity will be between 72 - 75%.
The most ideal situation is, off course depending the wishes of the user, a temperature of 20°C with a humidity
of 70% so the cigar in will feel smoothly and slightly elastic.
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Σεπ 06, 2015 2:29 pm

ναι αυτοι το λενε εσυ το πιστευεις..δεν εχω εμπιστοσυνη εγω προσωπικα
αμα ηταν ετσι θα πουλιοταν coolidor για πουρα εξαρχης και οχι για κρασια..
τελος παντων προχωρα με το χαμπανα και δεν θα το μετανιωσεις..
για οτιδηποτε θεμα πες μας :lol:
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
salivanius

Δημοσίευσηαπό salivanius » Τρί Σεπ 22, 2015 2:47 am

Λοιπόν,
προχώρησα στην αγορά του υγραντήρα και, κατ'αρχάς, φαίνεται πολύ καλός με φοβερό value for money. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι χρειάζεται να τον κλειδώνεις για να μείνει στη θέση του το πορτάκι, το οποίο δεν φαίνεται να έχει πολύ σφιχτό ταίριασμα αλλά αυτό δεν είναι σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά από μία εβδομάδα και βάλε φαίνεται να διατηρεί σχετικά υψηλή υγρασία, 75-80 (χωρίς πολλά πούρα μεσα). Έχετε παρόμοιο θέμα όσοι τον έχετε αγοράσει;
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Σεπ 22, 2015 3:59 am

Και οι δυο ψεύτικοι είναι. Μην τρέφεις αυταπάτες. Κατ' ευφημισμόν αποκαλούμενοι υγραντήρες, απλά ο ένας με "εγγύηση" και ο άλλος χωρίς. Εάν θες την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανες και πήρες τον φθηνότερο. Το αν θα μείνεις ευχαριστημένος ή όχι είναι σχετικό και υποκειμενικό πάντως για ίσης ποιότητας αντικείμενα θα έχεις ξοδέψει τα λιγότερα.

Επίσης, να θυμάσαι κάτι. Αυτή τη στιγμή είναι το πέρας του καλοκαιριού υπάρχουν ακόμα υψηλές θερμοκρασίες. Δεν χρειάζεται όταν αγοράζεις έναν τέτοιο υγραντήρα να του κάνεις σετάρισμα λες και έχεις υγραντήρα με πάχος κέδρου 3 εκατοστά. Ο υγραντήρας σου είναι ένα πεπιεσμένο χαρτόνι και απο μέσα έχει ένα καπλαμά (ούτε καπλαμάς...) από κάποιας ποιότητας κέδρου ή κάτι παρόμοιο. Αν, και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, ο καθένας παίρνει σφουγγαράκια και δώστου περνάει το μέσα ή βάζει νερό στα σφουγγάρια λες και βρίσκεται στη σαχάρα το μόνο που θα πετύχει είναι η υγρασία να περάσει μόνιμα πιο μέσα.. Για την εποχή ελάχιστο νεράκι και τα πούρα σου τα οποία σίγουρα διατηρούν μια υγρασία. Κράτα το στο 68 και θα δεις καθώς μπαίνει ο χειμώνας ότι η υγρασία , επειδή βεβαίως σουροτήρι είναι , θα μπαίνει μέσα καβαλάρης και θα ανέβει αν θες να την κρατήσεις πχ στο 70 αλλά θα σου ξεφύγει είναι βέβαιον. Γενικά κάθε τέτοιο κουτάκι έχει τα χούγια του και μέχρι να τα καταλάβεις θα σου πάρει λίγο χρόνο. Συμβουλή μου θα ήταν να μην στοκάρεις μαζικά, π.χ. είδες ότι πήγε στο 70 ωραία ας χώσουμε μέσα τώρα 3 κούτες αγορασμένες δεξια αριστερά. Easy easy στην αρχή μέχρι να δεις πως πάει. Εννοείται ότι χειμώνα με μεγάλες υγρασίες κλπ δεν χρειάζονται καθόλου σφουγγαράκια αλλά το πότε θα το βγάλεις εξαρτάται από το κουτί. Δηλαδή πραγματικός υγραντήρας με κέδρο , κρατάει το ξύλο την υγρασία και θα την αποδώσει άρα από Οκτώβρη πχ βγάζεις , κινέζικος με τσιγαρόχαρτο έχεις πιο ακραίες μεταβολές και πάει λέγοντας. Γενικότερα πάντως τέτοιους κινέζικους καλό θα είναι το πολύ στα δυο χρόνια να τους πετάς και να τους αλλάζεις.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τρί Σεπ 22, 2015 4:24 am

Νίκο όσο αναφορά το καπάκι μην φοβασε,εφαπτετε όσο πρέπει χωρίς να μπαίνει αέρας από όξω..
Όσο αναφορά που δεν στέκεται και εμένα μου την σπάει αλλα μικρή η ζημια..
Τώρα για την υγρασία ειναι παρα πολύ υψηλή.
Βγάλε αν ειναι το 1 υγραντικο για 3-4 μέρες και δες το,αν πάλι ειναι υψηλά βγάλε και το άλλο.το ξύλο έχει την ιδιότητα να κρατάει υγρασία γυρω 65-70.
Το ζήτημα ειναι ότι και αν κανεις άσε να πείσουν οι μέρες μην το ανοιγοκλείνεις συνέχεια,θα πιάσει την υγρασία μόνο του
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Σεπ 22, 2015 8:27 am

εμενα ο ενας απο τους 2 το καπακι το κραταει κλειστο χωρις να πρεπει να τον κλειδωσω
και βγαλε και τα 2 υγραντκα εξω γιατι 75-80 ειναι ψηλα.

νικο τον ισωπεδωσες τον κακομοιρο τον υγραντηρα
δεν ειναι τοσο κακος οσο τον περιγραφεις ρε φιλε
μακαρι να ειχα βεβαια ταλεφτα να αγορασω εναν του καρναμπακου αλλα ενας αντιστοιχου μεγεθους εχει πανω απο 1000€

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης