ΑΓΟΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ

Especiales

Re: ΑΓΟΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ

Δημοσίευσηαπό Especiales » Τετ Νοέμ 25, 2015 11:30 pm

Καλησπέρα... περα για περα....

Αγαπητέ riw1337 από παλιότερη ανάρτηση μου και συνομιλία στο forum θα σε συμβούλευα να διαβάσεις αυτό.....έτσι για να σου φύγουν τυχόν απορίες...η τελευταία παράγραφος νομίζω απαντά με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο στο ερώτημα σου....

Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου....

"Δημήτρη καλησπέρα

Θα ήθελα καταρχήν να διασκεδάσω την πιθανή εντύπωση που ίσως προκάλεσα σχετικά με τα φυσικά καταστήματα, δηλώνοντας καταρχήν ότι δεν έχω ‘θεοποιήσει’ κανένα από αυτά.

Συμφωνώ επίσης μαζί σου για το προφανές ότι δηλαδή η διαμόρφωση της καπνικής εμπειρίας στα πούρα αναπτύσσεται αποκλειστικά σε προσωπική βάση μέσω της διαρκούς ενασχόλησης και γνωριμίας με το …σπορ, ενώ με κανένα τρόπο δεν πρέπει να διαμορφώνεται μέσα από γευστικές προτάσεις που μπορεί να έχει ο κάθε καπνοπώλης η οποιοδήποτε review πούρων, παρά ίσως μόνο επικουρικά. Αυτό όμως που εγώ τουλάχιστον περιμένω από αυτόν που μου πουλάει αυτό ακριβώς το προϊόν είναι να έχει και τεκμηριωμένη άποψη γιατί έτσι προσδίδει και ένα added value στην δουλειά του και στην τελική δείχνει και πόσο σοβαρά την αντιλαμβάνεται.

Πάμε τώρα στα πρακτικά του ζητήματος. Για εμένα το πούρο αποτελεί ένα hobby και ποτέ έως τώρα δεν έχει μετατραπεί σε habit διότι αυτομάτως θα χάσει και την μαγεία και τον ρομαντισμό τον οποίο μου προσδίδει, δεδομένου ότι δεν υπήρξα (και ούτε πρόκειται ποτέ να υπάρξω) καπνιστής τσιγάρων.

Αυτό σημαίνει ότι το καταναλώνω με συνετούς και αργούς ρυθμούς και σε σημείο κατά το οποίο δεν με ‘κουράζει’ ενώ οι αγορές μου περιορίζονται στην αγορά μεμονωμένων sticks από αρκετές μπράντες και vitolas ανάλογα τα κέφια μου αλλά ενίοτε και κουτιών. Επίσης χωρίς να θελήσω να διαφωνήσω μαζί σου για την επάρκεια των ιντερνετικών μαγαζιών των οποίων προτείνεις (αφού δεν έχω άποψη για αυτά και δέχομαι καλόπιστα αυτά που μου λες) σου αναφέρω απλώς ότι άκουσα ότι ένας κορυφαίος της κατηγορίας, ο Gerard στην Γενεύη, έχει πλέον πάψει να αποστέλλει πούρα στην Ελλάδα. Γιατί άραγε?

Last but not least Το ζήτημα με τις ιντερνετικές αποστολές πούρων νομίζω ότι έχει πλέον εξαντλήσει την διάσταση της ‘νομιμότητας’ του με την περίφημη επιχείρηση ‘Havana’ την οποία εξαπέλυσε το ΣΔΟΕ πριν κάποια χρόνια (2013) σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Καταπολέμησης της Απάτης (OLAF). Καλά ρε φίλε θα μου πεις εμένα θα πιάσουν? Και τι έγινε? Αν με πιάσουν βλέπουμε!! Πέραν από τα τσουχτερά πρόστιμα καθότι η παραγγελία πούρων μέσω Ιντερνετ είναι μια συναλλαγή παράνομη, αφού ο υποψήφιος αγοραστής αποκτά ένα προϊόν για το οποίο δεν έχει πληρώσει τον ειδικό φόρο κατανάλωσης και τον ΦΠΑ που προβλέπει η νομοθεσία της χώρας, τελικά θα πληρώσει τον ‘κούκο για αηδόνι’ Και μακάρι το ζήτημα να εξαντλείτο εκεί. Το χειρότερο είναι ότι η ιστορία έχει και ποινικό σκέλος αφού ‘άθελα’ του ο αγοραστής πολύ πιθανόν να βρεθεί στο σκαμνί της Δικαιοσύνης ως κατηγορούμενος για παράνομη διακίνηση καπνικών προϊόντων και να μπλέξει.. (περί λαθρεμπορίας διατάξεις των άρθρων 155 και επόμενα του ν.2960/01 ενώ γίνεται ανακοίνωση της αξιόποινης πράξης στον αρμόδιο Εισαγγελέα. Η εν λόγω παράβαση καταχωρείται στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων (ICISNet), στον κωδικό 6027 περί λαθρεμπορίας καπνικών) ΟΥΑΑΑΟΥΥ!!!!

Εσύ πιστεύεις ότι αξίζει το ‘όνειρο’ να γίνει εφιάλτης?

Την καλησπέρα μου και φυσικά δεν παρεξηγώ!!!""

:D :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: ΑΓΟΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 26, 2015 8:23 am

βρε καλώς τον! (όπως φαντάζομαι θα είδες, το "θέμα" τακτοποιήθηκε) 8)

τώρα που σε "τσάκωσα", θα αναλάβεις το mass Φεβρουαρίου (ή του Μαρτίου)?
κάνω τον προγραμματισμό του 2016, κι οφείλω να σε ρωτήσω ξανά όπως και πέρσι
αφού ως γνωστόν όλοι εδώ μέσα παίζουμε ομαδικά (και πάντα μόνο για τη φανέλα...)

...κατά τα άλλα, για να μιλήσω και ον τόπικ
νομίζω πως συνεχίζοντας το παρόν, γινόμαστε πλέον εποικκήνδεινα οφ τόπικ...

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες