Ταξίδι στην Κούβα..

skourider

Ταξίδι στην Κούβα..

Δημοσίευσηαπό skourider » Πέμ Ιαν 05, 2017 2:59 pm

Καλησπέρα στο κόσμο του site..
Καινούργιος οπότε συγχωρήστε με αν 'διαπράξω' κανά λάθος και δείξτε όσο το δυνατόν πιο πολύ κατανόηση..
Σε ένα μήνα θα επισκεφτώ την λατρευτη χώρα παραγωγής (Κούβα) και σκοπεύω να επισκεφτώ σχεδόν όλα τα εργοστάσια παραγωγής.. Μικρά και μεγάλα και ιδιαίτερα στην περιοχή του Vinales...
Εκτός από τα πούρα που θέλω να φέρω για μένα, σκέφτομαι να φέρω πίσω περίπου 100 πούρα για πώληση (4 κούτες των 25) προκειμένου να καλύψω κάποια από τα έξοδα του ταξιδιού.. Αξίζει αυτή η ιδέα? Υπάρχουν πούρα που δεν γίνονται εισαγωγή στην Ελλάδα και η διαφορά τιμή τους να αξίζει αυτή την κίνηση?? Υπάρχει κάποιο site που να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Ταξίδι στην Κούβα..

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιαν 05, 2017 3:33 pm

συνολικα το οριο που μπορεις να φερεις νομιμα ειναι 50 πουρα ...
τωρα ποσα θα φερεις για εσενα και ποσα θα πουλησεις δεν μπορω να σου πω κατι

πολλα τα πουρα που δεν φερνει ο αντιπρσωπος
και μεγαλη η διαφορα στην τιμη
σαιτ που θα το κανεις αυτο δεν υπαρχει . ειναι και ψιλοπαρανομο εδω που τα λεμε ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Ιαν 05, 2017 3:36 pm

εγω είμαι απο Κύπρο και δεν ενδιαφέρομαι... αλλά πες κανένα όνομα και απο που είσαι μπας και κάποιος θέλει...
το κακό είναι αν ξερεις που, και τι θα αγοράσεις... και με ποιο κριτήριο θα αγοράσεις τις 4 κούτες που λες?
άσε που νομίζω οτι δεν μπορείς να φέρεις 100 πούρα, αρα πρεπει να βρεις κάποιο να χώσεις!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Πέμ Ιαν 05, 2017 3:40 pm

θα πάμε 2 άτομα και από ότι μαθαίνω από τα site ο έλεγχος πλέον δεν γίνεται σχεδόν καθόλου στην έξοδο...
Το ότι είναι ψιλοπαράνομο το ξέρω αλλά κάπως πρέπει να βγει και το ταξίδι!! :D :lol: :lol:
Κρίμα για το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο site.. Έχεις κάποια συμβουλή με το ποια εταιρία θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω? Ναι μεν τα cohibas και τα τα ρομεο είναι από τα καλύτερα και πιο γνωστά αλλά πρέπει να υπάρχουν κάποιες εταιρίες που πρέπει να αξίζουν πολύ παραπάνω και ειδικά στο vinales... (ευχαριστώ για τις συμβουλές)
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Πέμ Ιαν 05, 2017 3:46 pm

Καλώς ήρθες στο φόρουμ ! υπάρχει όριο που μπορείς να μεταφέρεις εκτός Ε.Ε. και στο είπαν παραπάνω τα παιδιά.
Επίσης δε ξέρω το κατά πόσο εύκολο είναι να τα πουλήσεις εσύ, γιατί εκτός ότι δεν είναι και ότι νομιμότερο, ποιος θα σε εμπιστευθεί ότι είναι original κτλ. :?: μόνο σε γνωστούς - από στόμα σε στόμα κτλ ( και αξίζει άραγε ο κόπος ? )!!
Καλύτερα πάρε όσα μπορείς για σένα να γουστάρεις :!:
Άνοιξε και ένα θέμα αν θες να μας συστηθείς και αν έχεις σκοπό να παραμείνεις στο φόρουμ φυσικά !
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Ιαν 05, 2017 3:52 pm

Εγω θελω μια κουτα medio siglo, αλλα να μην βγάλεις απο αυτή χρήματα!!!!
Την ανταλασω με συμβουλές για τις αγορές σου!!
Deal??
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Πέμ Ιαν 05, 2017 7:12 pm

Thanks για την συμβουλή!! Τα πούρα επειδή έχω δει ότι πωλούνται μόνο στα εργοστάσια η σε συγκεκριμένα μαγαζιά (τα γνήσια) θα τα φέρω σε 25αδες και μόνο έτσι.
Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να βρω 5-6 άτομα και να μου έλεγαν φέρε μας 1 κούτα από τα τάδε και μετά να τα μοιραζόντουσαν όλοι μαζι. Και εγω ίσως να έβγαζα ένα μικρό κέρδος και αυτοί και θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι!! :lol: :D :lol:
Αλλά κρίμα που δεν υπάρχει κανα site για τέτοιου είδους θέματα..
άμα δεν πετύχει απλά θα φέρω για όλους αυτούς που μου έχουν ζητήσει ( όποιος μαθάινει ότι θα πάς Κούβα σου ζητάει με την μία 5 πούρα!! :-P ).
Στο site θα παραμείνω γτ αν και όχι φανατικός καπνιστής πούρων (πλέον ούτε και τσιγάρων ) όταν κάπνιζα μου άρεσε πάρα πολύ.. Το κακό έιναι πως τότε μας προμήθευαν τα καλύτερα πούρα του κόσμου δωρεαν ενώ εδω είναι λίγο ακριβό σπορ...
αλλά είναι ωραίο να μαθαίνεις πράγματα αποό τα site..
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Παρ Ιαν 06, 2017 12:37 pm

Έχει λοιπόν να προτείνει κανείς κανά πούρο που δεν πρόκειται να βρω στην Ελλάδα?
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 06, 2017 1:04 pm

Partagas Jar P1. Αν το βρεις από επίσημο κατάστημα, το τονίζω, με απόδειξη θα σου πληρώσω 20% πάνω στην τιμή της απόδειξης.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Ιαν 06, 2017 1:22 pm

Εγω είπα ήδη! Αλλα ρε παλικάρι, για να εχουμε καλο ρωτημα, θα μας πεις ποιος εισαι, απο που έβρισκες τις παλιές σου φουμες, κλπ ή θα μας αφήσεις με τα φούμαρα;;;
Επίσης μπορεις να μπεις σε ενα μαγαζι στην Ελλάδα , να πάρεις δυο τρεις φωτό και να λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με τις τιμές και την διαθεσιμότητα!
cigarsforum.gr

skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Παρ Ιαν 06, 2017 7:02 pm

Υπάρχει κάποιο μέρος (profile) στο οποίο βάζει κάποιος πληροφορίες για τον εαυτό του ή απλά εδω...?Whatever... με λένε Σπύρο 30 χρονών και στον κόσμο των πούρων μυήθηκα σε μία αποστολή στο εξωτερικό με τα Αμερικάνικα στρατεύματα...Εκεί για να ξεδίνουμε λίγο, κάθε Παρασκευή είχαμε φτίαξει ένα team στο οποίο έμπαινες με συνδρομή και κάθε δύο εβδομάδες έπαιρνες ένα premium πούρο δωρεάν (partagas,romeo y juliet, acid, cohiba και άλλες μάρκες) και κάθε τόσο έφταναν κούτες από τους Αμερικάνους πολίτες με δωρεάν πούρα ( support the troops) τα οποία και προφανώς τσακίζαμε καθημερινά.. :lol: :twisted: ;Έτσι για εννία μήνες είχα την δυνατότητα να απολαύσω σχεδόν ότι μάρκα υπήρχε διαθέσιμη στον κόσμο, αν και για να είμαι ειλικρινής μόνο μετά από 2-3 μήνες άρχισα να ξέρω να εκτιμάω και πως να καπνίζω τα πούρα γτ μέχρι τότε τα κάπνιζα σαν τσιγάρα!! :lol: :D Τώρα που γύρισα εδώ οι μάρκες αυτές είναι έξω από το budget μου οπότε απλά αναπολώ τις καλές στιγμες...Μέχρι την κούβα φυσικά... Που έχει να γίνει το σώσε!! Αυτά!!! :D nikos h θα στείλω pm..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 06, 2017 7:45 pm

γεια σου Σπύρο, υπάρχει ειδικό thread για τα νέα μέλη του φόρουμ εδώ:

viewforum.php?f=10
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Ιαν 06, 2017 8:20 pm

Σπύρο η δικιά μου παραγγελία- προσφορά ισχύει;
cigarsforum.gr

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 06, 2017 9:38 pm

Skourider σου απαντάω εδώ αντί στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες. Μένω Αθήνα. Η συγκεκριμένη κούτα δεν είναι κουτί αλλά βάζο με πούρα. Δεν είναι πούρα τρέχουσας παραγωγής. Αν πας στην Κούβα και τα βρεις σε κάποιο μαγαζί δημοσίευσε εδώ και φωτογραφίες τους διότι είμαι βέβαιος ότι θα βρεθούν και άλλοι με ενδιαφέρον. Γενικά πιστεύω ότι σαφώς υπάρχουν άτομα τα οποία θα πληρώνανε πολλά παραπάνω για κουβανέζικα πούρα. Είσαι σε καλό δρόμο.
cigarsforum.gr
skourider

Δημοσίευσηαπό skourider » Παρ Ιαν 06, 2017 10:49 pm

μόλις είδα το βάζο και ομολογώ πως τα σπαέι..το σκέφτομαι και για την πάρτυ μ..
το θέμα είναι πως στην κούβα το internet είναι σχεδόν ανύπαρκτο!!μόνο σε συγκεκριμένα μέρη οπότε live επικοινωνία θα είναι δύσκολη..Βέβαια θα ποστάρω τα πάντα για μελλοντικούς ταξιδιώτες.... από έρευνα που έκανα στο ιντερνετ είδα πως υπάρχουν κάποια κρατικά μαγαζιά τα οποία εχουν άπειρα κουτιά πούρα διαφορετικών ειδών σε πάρα πολύ καλές τιμές. (Μόνο κρατικά και φυσικά και με τις τρεις κορδέλλες του κράτους).ένα κουτί όμως με πούρα της καλύτερης ποιότητας κάνει γύρω στα 400-700 δολλάρια. Έτσι προκειμένου να αγοράσω 4 κουτιά το οποίο ισοδυναμεί με 2000 περίπου θέλω να είμαι σίγουρος εκατό τοις εκατό το τί θα τα κάνω..Δεν λέω..Θα τα έσαπαγε να έχω ποράκλες για κανά χρόνο αλλα μόνο με φακή και φασόλια λόγω αφραγκίας δεν θα έλεγε και πολύ!!! :lol: :lol:
για αυτό άμα είναι να φέρω πούρα σε κούτες θα είναι μόνο κατόπιν προσωπικής επικοινωνίας με τουε ενδοιαφερόμενους..
Πιστεύω όμως ότι θα αξίζει και για τους δύο ή και παραπάνω αναλόγως του αν είναι παρέα που θέλουν να τα μοιραστούν..

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες