La Casa del Habano Brussels

Άβαταρ μέλους
karachrist

La Casa del Habano Brussels

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Αύγ 01, 2018 9:59 am

Προχθες το βραδακι καπνιζοντας το HdM Elegantes νοσταλγησα το Πρωτοχρονιατικο ταξιδι μου σε Βελγιο Αμστερνταμ και Παρισι.Κοιτωντας λοιπον φωτογραφιες από το ταξιδι βρηκα μερικες πολύ ενδιαφερουσες.

Εχοντας γυρισει 4-5 πουρομαγαζα σε Brugge Amsterdam και Paris εχω αφησει για το τέλος το Casa των Βρυξελλων.

Ντυνομαι λοιπον καλα και ξεκιναω από το σπιτι των κουμπαρων μας, που μας φιλοξενουσαν, ποδαρατος απολαμβανοντας την πρωινη δροσια των 5-6 ˚C για ένα 20 λεπτο περιπου και φτανω εξω από τον πολυποθητο προορισμο, αντικρυζοντας την κουβανικη σημαια διπλα σε αυτές τις Ε.Ε. και του Βελγιου.

Μπαινοντας μεσα εχω μενει με το στομα ανοιχτο. Ενας χωρος γεματος αξεσουαρ πουρων και μια πολύ δυνατη καβα για όλα τα γουστα.

Εικόνα
Εικόνα

Η ατμοσφαιρα μυριζει Κουβα. Μυριζει καπνος πουρου παντου.
Κανω άλλο ένα βημα προς τα μεσα καλημεριζοντας τον ιδιοκτητη και στα δεξια μου βλεπω ένα lounge οπου χιλιοι καλοι χωρανε, με 8 δερματινες πολυθρονες ετοιμες να αγκαλιασουν τους επιδοξους aficionados, από τις οποιες οι 5 ηταν ηδη κατηλλειμενες από ντοπιους εραστες του γαλαζιου καπνου.

Εικόνα

Ζηταω από τον κ.Michael να δω τον υγραντηρα του και με πολύ χαρα και περηφανεια με βαζει μεσα… ΣΟΚ και ΔΕΟΣ!!! Απιστευτη ποικιλια…δεν ξερω τι να πρωτοδιαλεξω… εφαγα μια μικρη περιουσια στα προηγουμενα πουρομαγαζα. Διαλεγω με προσοχη μερικα πουρα συνεχιζοντας να μενω με το στομα ανοιχτο με αυτά που ανακαλυπτα χαζευοντας.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εν τελει δειχνω στον ιδιοκτητη μερικα πουρα τα οποια ηθελα να αγορασω και του δειχνω και ένα Hdm Epicure No.2 το οποιο θα καπνιζα επι τοπου στο lounge.

Εικόνα

Αφηνει λοιπον τα πουρα που ειχα διαλεξει να αγορασω σε μια ακρη στον υγραντηρα λεγοντας μου πως θα ασχοληθουμε με αυτά αργοτερα. Μου προσφερε στη συνεχεια ένα δυνατο διπλο εσπρεσσο για να συνοδευσω το Hoyo μιας και ηταν σχετικα νωρις ακομα.

Καθησα παρεα με τους αλλους 5 Βελγους και παραδιπλα καθησε και ο κ.Michael ο οποιος μας εκανε και αυτος παρεα καπνιζοντας. Γνωριστηκα με τους κυριους και ανταλλαξαμε καπνιστικες εμπειριες, όπως επισης ακουσαμε και ιστοριες του ιδιοκτητη από ταξιδια του στην Κουβα αλλα και στην Ελλαδα.

Μετα από κανα 2ωρο που καθισα συνολικα στο μαγαζι πηρα τα πουρα μου από τον υγραντηρα και αφου τα συσκευασαμε ώστε να φτασουν σωα και αβλαβη στην Ελλαδα αποχωρησα. Ελπιζω να εχω την ευκαιρια να γυρισω καποια μερα ξανα εκει. Μακαρι να υπηρχε ενας τετοιος χωρος στην Ελλαδα με τις αντιστοιχες τιμες βεβαια.
Sláinte
Άβαταρ μέλους
tliotis

Re: La Casa del Habano Brussels

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Αύγ 01, 2018 11:58 am

Φοβερή εμπειρία ! Νομίζω πως στη Γλυφάδα άνοιξε κάτι τέτοιο ή παρόμοιο! Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά όταν πάω θα βγάλω φωτογραφίες και θα το παρουσιάσω!!!
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Αύγ 01, 2018 1:08 pm

Θα σου ειμαι ευγνωμων αν κανεις κατι τετοιο Τριανταφυλλε :D
Sláinte
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Αύγ 01, 2018 1:47 pm

Πολύ όμορφο μέρος!
Έχει και η Πράγα LCDH αλλά καμία επαφή. Έχει 6 τραπεζάκια που είναι πολύ στριμωγμένα και ο χώρος πολύ πιο σκοτεινός. Ο δε υγραντήρας τους πολύ μικρότερος σε σχέση με των Βρυξελών.
http://www.lacasadelhabano.cz/en/gallery.html
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Αύγ 01, 2018 2:00 pm

Αν παρατηρησεις τη φωτογραφια με το lounge, η πορτα που φαινεται στο βαθος, οδηγει σε μια αυλη με τεντα και αναλογη διακοσμηση για τους καλοκαιρινους μηνες.
Βεβαια προτιμω την κλεισουρα σε τέτοιου ειδους καταστηματα, με εναλλαγες αρωμάτων απο το συνολο των πουρων που καπνιζονται απο τους πελατες. Ωραιες αυλες ή μπαλκονια βρισκεις ευκολα παντού.
Sláinte
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Αύγ 01, 2018 3:40 pm

Στο βορειοευρωπαϊκό κλίμα δεν έχεις και πολλές ευκαιρίες να καθίσεις έξω δυστυχώς. :(
Αλλά σίγουρα αν πετύχεις καλό καιρό μετράει.
Το κακό με το κάζα της Πράγας είναι ότι στον κυρίως χώρο που έχει τις βιτρίνες και τον υγραντήρα είναι αντικαπνιστική ζώνη πλέον και πρέπει να μπεις στα ενδότερα που είναι το δωματιάκι που καπνίζουμε.

Επιστροφή σε “Αγορές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες