Singlo VI... (Η αλλιώς: Ο ιερόσυλος) (?)

zvrikos
Επικοινωνία:

Singlo VI... (Η αλλιώς: Ο ιερόσυλος) (?)

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:28 am

Παρασκευή βράδυ.
Έξοδος στη Θεσσαλονίκη.. Επ ευκαίριας εορτής προσφιλούς προσώπου.

Σκέφτηκα ότι ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσω ένα singlo Vi παραγωγής 2007 που αγόρασα από την Βαρκελώνη. Επιτέλους να δοκιμάσω τι βρίσκουν όλοι όσοι υμνούν την ναυαρχίδα (οπως αναφέρουν) της Cohiba...
Λϊγο η παραβατικότητα του εγχειρήματος, λίγο το glenroaths που είχαμε στο μαγαζί, λίγο η απουσία της CEO και η παρουσία άλλων "σαλονικί" υπάρξεων (μερικές, όπως πάντα, εκπάγλου καλλονής) ξεκίνησα με μεγάλη όρεξη και υψηλές προσδοκίες..
Πράγματι, το wrapper η μυρωδιά και η κατασκευή (ακόμη και το κουτί του) είναι εξαιρετικής ποιότητας, υπεράνω κριτικής...
Με το άναμμα, πολύ ωραίες γεύσεις πλημμύρησαν το στόμα... και ο καπνός που γέμισε τον χώρο εξαρετικός...
Μετά το πρώτο 1/3 όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως περίμενα..
Οι γεύσεις σαφώς δεν είχαν καμία σχέση με τα υπόλοιπα της σειράς... Ιδίως τα 1 και 2... Μόνο κατ' όνομα συγγενεύουν... Πλην όμως, μου έλειπε αυτο το κάτι... Δεν ξέρω τι.... τελικώς, το πούρο αυτό έσβησε χωρίς να ικανοποίηση τις υψηλές προσδοκίες μου.
Ισως φταίει αυτό... και ασφαλώς στο πλέγμα αυτών των προσδοκιών, αναγκαίως συνεχόμενο είναι και το αντίτιμο που κατέβαλα για την απόκτηση του.
Εξηγούμαι:
Δεν είναι ότι έδωσα Χ ποσό και έχω απαιτήσεις και θα πρέπει να είμαι ικανοποιημένος υποχρεωτικά λόγω κόστους... Σε καμία περίπτωση. Απλά, υποτίθεται ότι κρατούσα και κάπνιζα ένα εκ των καλυτέρων..
Believe it or not, μόλις το έσβησα (στα 2 τελευταία εκατοστά του), άρπαξα έναν κοντόχοντρο ρωμαίο που "τυχαίως" είχα στην τσέπη μου και με το πρώτο τράβηγμα, ένιωσα γιατί αυτό το πούρο είναι ίσως ένα εκ των καλύτερων 5 πούρων,,, στην δική μου την λίστα πάντα..
Αρώματα, γλύκα, γρήγορο τράβηγμα...
Μια πιστή Πηνελόπη που γυρνάς σε εκείνη σαν μνηστήρας και όχι σαν Οδυσσέας... Ποτέ δεν με απογοήτευσε... Και ας μην έχει ποτέ τεθεί σύγκριση ανάμεσα σε εκείνη και τα λοιπά βαριά πυροβόλα (singlo Vi και όχι μόνο). Ήταν εκεί και έκλεισα την βραδιά μου με ικανοποίηση, έχοντας καλύψει το κενό που αισθάνθηκα από το S6.
Ξέρω ότι για τους περισσότερους θα ακούγομαι ιερόσυλος, κακός, περίεργος κτλ. Δεν είναι θέμα cohiba εναντίον του κόσμου (αν και θα μπορούσε). Υπάρχουν και από αυτή πούρα που τα εκτιμώ πολύ (απο το 1 μέχρι το robusto και το maduro).
Περίμενα περισσότερα.. ΌΧΙ περισσότερα από την κατασκευή, την εμφάνιση, το τράβηγμα και την άψογη καύση.. Α! και απο το ότι ο αυστηρός λαιμός μου την επομένη ήταν σε άριστη κατάσταση. Αυτά παίρνουν άριστα. ως προς την γεύση και την γενικότερη απόλαυση μιλάω...
Απλά, όταν παίζεις με Messi στην επίθεση, το να σκοράρει τελικώς ο... πάγκος, είναι ένα θέμα... τελικώς...
και όχι ΔΕΝ ήπια τόσο το βράδυ ώστε να βλέπω τα ίσια ανάποδα...
Τελικώς, μήπως το ποστ αυτό δεν είναι επίκριση στα 6αρια, αλλά διθυραμβικοί των RJ Shorts???

Μήπως?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:45 am

ΣΕΚ vs Siglo VI 1-0

Τυχαίο; Δεν νομίζω.
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:02 am

ΣΕΚ?
( Το enigma το έχω εκτός. Είμαι και από τις 7 το πρωι στο εκλογικό και το μάτι έπιασε πάτωμα.... Είναι και η αθρόα προσέλευση 0 ψηφοφθόνων...... )
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:06 am

Ουφ..
Τώρα ηρέμησα... ΔΕΝ φταίει η γλώσσα μου, η διάθεση, η παραξενιά μου...
Διαβάζοντας την κριτική του "δασκάλου" που μετά βιας του δίνει 3,5 αστέρια και μια ανάλυση τύπου "i cant get no satisfaction", ημέρησα..
Αν το λέει και ο δάσκαλος......
Τεσπα... Για την εμπειρία, καλό ήταν... (και ακριβό... και ακριβό βεβαίως βεβαίως)...
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:18 am

οσο αναφορα τον <δασκαλο> εχει μια γενικη κακη διαθεση και για τις κοιμπες και για τα τρινιδαδ απο οτι εχω καταλαβει που μαλλον πηγαζει απο την σχεση τιμης αποδοσης των συγκεκριμενων πουρων .
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:25 am

Εγώ πάλι μόνο με κακή διάθεση δεν το άναψα... Και στο ίδιο αποτέλεσμα έφτασα....
Η σχέση τιμής / αποτέλεσμα κτλ κτλ είναι χιλιοειπωμένα...
Μην επανέρχομαι...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:32 am

ΣΕΚ = Σαλονίκια Εκπάγλου Καλλονής

Σύ είπας.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:56 am

Εγω συγκριση δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω καπνισει το ρωμεο .
Απο τις κοχιμπες εχω καπνισει στικακια απο τα σιγκλο 2,3,4, μερικα 1 με κανενα καφε αλλα αρκετα ρομπουστο και 6αρια .
δεν ξερω να ξεχωριζω πρασινα καστανα και μισσονι φυσικα αλλα το 6αρι εμενα προσωπικα μου αρεσει .Δεν ειναι σιγουρα μονοδιαστατο εχει πολυ καλο τραβηγμα και καυση .
φυσικα γουστα ειναι αυτα αλλα μην το πηγαινουμε συγκριτικα γιατι μιλαμε για διαφορετικα μεγεθη και μετα θα πει αλλος εμενα μου αρεσει πιο πολυ ο επικουρος η εμενα προσωπικα ηδιπλη κορονα χογιο και ....
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 12:09 pm

Leonidas έγραψε:ΣΕΚ = Σαλονίκια Εκπάγλου Καλλονής

Σύ είπας.

Τώρα σε έπιασα...
Τα... ΣΕΚ έβαλαν γενικώς πολλά (και καλά) γκολ... Όπως πάντα..
Ας μην μετρήσουμε λοιπόν το σκορ
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 6:16 pm

κι εγώ με μερικά που έκαψα πέρυσι τις ίδιες εντυπώσεις απεκόμισα.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ.
ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΑ.
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 6:21 pm

kostashabanos έγραψε:κι εγώ με μερικά που έκαψα πέρυσι τις ίδιες εντυπώσεις απεκόμισα.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ.
ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΑ.

Του 2007.. Δηλαδή μέχρι πότε να περιμένουμε για να έχουμε έστω μια καλή ιδέα ????
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Νοέμ 14, 2010 7:13 pm

μην τρελαίνεσαι....
δεν είναι υποχρεωτικό επειδή είναι cohiba η επειδή κάνουν 450euros να σου αρέσουν.
επίσης μην ψάχνεις ένθερμους υποστηρικτές αυτής της brand γιατί δε θα βρεις εδω μέσα.
3 χρονών πούρο κάτι θα έπρεπε να σου πει, εφόσον δεν έγινε τι ψάχνεις.
αν δεν τα θες βαλε αγγελία στο ανάλογο thread και πούλα τα, το έχω κάνει αρκετές φορές και με μεγάλη επιτυχία μπορώ να σου πω :wink:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Κυρ Νοέμ 14, 2010 8:52 pm

CHURCHILL έγραψε:μην τρελαίνεσαι....
δεν είναι υποχρεωτικό επειδή είναι cohiba η επειδή κάνουν 450euros να σου αρέσουν.
επίσης μην ψάχνεις ένθερμους υποστηρικτές αυτής της brand γιατί δε θα βρεις εδω μέσα.
:

Και εγω τι ειμαι βρε Μητσο;
Δεν ειμαι εγω ενθερμος υποστηρικτης της μπραντας;
Εχω βαρεθει να το φωναζω !! :wink:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Νοέμ 14, 2010 11:50 pm

Μα... δεν τρελαίνομαι..
Ισα ίσα, απλά αναφέρω την γευστική εμπειρία μου.. Προφανώς προς επίρρωση της εμπειρίας που έχουν άλλοι ή και σε αντίθεση με όσα κάποιοι (πχ ο στρατηγός) κατά καιρούς γευτεί...
Δεν έχω άλλα για πούλημα (ένα στικ είχα πάρει από τον gimeno) πάντως..
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Νοέμ 15, 2010 1:19 pm

Με ένα στικ δεν βγάζεις ακρη. Είτε καλή, είτε κακή.

Επιστροφή σε “Cohiba ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες