Cohiba BHK 54

Leonidas

Cohiba BHK 54

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 04, 2011 11:40 am

Είχα αγοράσει -για την συλλογή μου- τρία. Ενα απο κάθε vitola. Μετά απο τις αποτυχημένες προσπάθειες μου για συνεργασία με τον ανεκδιήγητο γερμαναρά του Αμβούργου, αποφάσισα να τα προμηθευτώ απο την Ελλάδα. Ούτως ή αλλιώς οι τιμές τους δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

Τα κλείδωσα λοιπόν και that's it.

Την Πρωτοχρονιά όμως, μου έκαναν δώρο ένα 54άρι και έψαχνα την ευκαρία να το κάψω. Χθές το απόγευμα παρουσιάστηκαν οι "ωραίες" εκείνες συνθήκες, οπότε...

Τι έχουμε λοιπόν. Ενα καταπληκτικό σε εμφάνιση πούρο, με semi claro wrapper. Κατασκευαστικά τέλειο, σε σημείο που το συνέκρινα με Cabaiguan ή και Illusione (που επιτέλους απέκτησα). Αριστο.
Το δαχτυλίδι του είναι επίσης εντυπωσιακό, ακολουθεί την avant garde παρουσίαση της Cohiba. Δεν έχει το class και τη φινέτσα ενός Bolivar δαχτυλιδιού, παρα ταύτα είναι ωραίο.
Σκερτσόζικο και το pigtail.

Pre-light aromas and taste είναι mild. Πολύ mild. Για τα γούστα μου.
Αναψε σχετικά εύκολα, παρά το μεγάλο διαμέτρημα. Οι πρώτες ρουφιξιές είναι ακριβώς όπως με προετοίμασε το pre-light. Αέρας κοπανιστός.

Λίγο λίγο αναδεικνύονται τα χαρακτηριστικά του, δέρμα κυρίως, με υπόνοιες πιπερόριζας. Μυρίζει ωραία. Καίγεται γρήγορα, τραβάει καλά, πολύς καπνός. Η συνέχειά του είναι εξίσου καλή, μια δυό εναλλαγές προς το γλυκύτερο και πιο πιπεράτο. Θα ορκιζόμουν ότι σε κάποια στιγμή μύριζε κανέλα. Πρός το τέλος έσβησε μόνο του, σημάδι ότι καλά τα πήγαμε. Γευστικά, μου θύμισε πολύ το Don Alejandro.

Μη γελιόμαστε, η Cohiba έχει φτιάξει ένα πολύ καλό πούρο. Καιρός ήταν.

Στα αρνητικά θα σημείωνα την έλειψη δύναμης, την λίγη νικοτίνη και ίσως το μέγεθος. Ειδικώς το τελευταίο. Θα το προτιμούσα σε μια πιο classy Julieta. Στη χειρότερη θα το ήθελα gordito. Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά.

39.90 δεν είναι λίγα. Ούτε και πολλά για συλλεκτικά.

Σαφώς σαφέστατα προτείνω να το αγοράσετε. Ισως όχι για κάψιμο, πάντως γιατί αξίζει να αποκτηθεί για συλλογή.
RedRum

Re: Cohiba BHK 54

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 04, 2011 12:53 pm

Leonidas έγραψε:
Τι έχουμε λοιπόν. Ενα καταπληκτικό σε εμφάνιση πούρο, με semi claro wrapper. Κατασκευαστικά τέλειο, σε σημείο που το συνέκρινα με Cabaiguan ή και Illusione (που επιτέλους απέκτησα). Αριστο.
.

τι τα θες αυτα τα προκλητικα ακομα δεν μπηκε ο χρονος!! :)

και εμενα που δεν μου πολυαρεσουν τα κοχιμπα, τα συγκεκριμενα μου αρεσαν πολυ. τριαδα πηρα και εγω, δεν αντεξα και τα καπνισα. το 54 μου αρεσε πιο πολυ απο ολα.

ΥΓ τα Cabaiguan και Illusione πως σου φανηκαν;
ΥΓ2 καλη χρονια σε ολους
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Ιαν 04, 2011 12:59 pm

Βλέπω το ενημερώνεις τακτικά το μπλογκ σου. :lol: :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 04, 2011 1:14 pm

RedRum έγραψε:...
ΥΓ τα Cabaiguan και Illusione πως σου φανηκαν;
...

Για τα Cabaiguan τα έχουμε πεί και πιο παλιά. Δεν παίζονται.

Τα illusione μου είχαν μείνει απωθημένο. Με είχε τρατάρει ένας αποσκηρτήσας Φινλανδός αιρετικός οικοπεδούχος και είχα πάθει πλάκα. Με έψηνες και σύ με τα cg4. Τελικά έβαλα χέρι σε σε μια κούτα. Πρώτη φορά στη ζωή μου τα έκαψα όλα. Μέγα λάθος μου. Επρεπε να είχα κρατήσει. Τα απίστευτα πούρα.

Λές να δανείστηκαν rollers για τα BHK's; Καταπληκτικά στριμένα. Καταπληκτικά.
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 04, 2011 4:54 pm

@ Leonidas
Είχα το "λεπτότερο" της σειράς σε ενα ταξίδι μου στον Καναδά. Συμφωνώ μαζί σου, εξαιρετικό. Το ερώτημα είναι αν αξίζουν τα $35 που πλήρωσα εγώ τουλάχιστον γι'αυτό. Σήμερα το Cigar Aficionado θα ανακοινώσει τα καλύτερα 5 πούρα της χρονιάς και περιμένω να είναι το Behike μέσα.
Τα Cabaiguan είναι τα "φθηνότερα αδερφάκια" των Tatuaje και θα συμφωνήσω πάλι μαζί σου Leonidas, είναι πολύ καλά καθημερινά καπνά, μην ξεχνάμε ότι έχει βάλει το χεράκι του ποιός άλλος? ο Don Pepin Garcia.
'Οσο για τα Illusione, είναι από τα αγαπημένα μου, λίγο ακριβά αλλά φανταστικά.... ποιος είπε ότι οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν να φτιάχνουν πούρα??? :lol:

@RedRum
Σου έχω στείλει πμ δεν είμαι σίγουρος αν το έχεις πάρει.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 04, 2011 5:18 pm

Φίλτατε Gus χρόνια πολλά και καλά.

Το ερώτημά σου για το άν αξίζουν τα λεφτά τους τα BHK's, ουσιαστικά το διαχειρίζονται οι κουβάνοι με δυό τρόπους.

Πρώτον, προβάλλουν το medio tempo leaf ώς κάτι το εξαιρετικό (είναι) και rare (μπορεί να είναι). Δεύτερον δεν διευκρινίζουν άν τα BHK θα παράγονται κανονικά ή θα είναι μια limited edition του 2010.

Αν μιλάμε για κανονική παραγωγή, τότε άφοβα λέω ότι το medio tempo leaf μπορούν να s.. it in t... a..

Αν όμως είναι one shot, then money is well spent over.
Τελευταία επεξεργασία από Leonidas σε Τρί Ιαν 04, 2011 5:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 04, 2011 5:37 pm

Χρόνια πολλά Leo καλή χρονιά να έχουμε. Φυσικά σαν συλλεκτικά και !@#$!@#@! να είναι, θα αξίζουν τα χρήματα. Άκουσα όμως ότι είναι λιμιτάδες, απλά δεν έχουν διευκρινήσει αν θα είναι περιορισμένα τεμάχια γενικά ή περιορισμένα για κάθε χρονιά :?:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 04, 2011 5:57 pm

Μα αυτό είναι ακριβώς το θέμα. Δεν διευκρινίζουν οι μπαγάσηδες τι είναι.
Βλέποντας και κλέβοντας !!!
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιαν 04, 2011 7:47 pm

Gus έγραψε:@ Leonidas
Σήμερα το Cigar Aficionado θα ανακοινώσει τα καλύτερα 5 πούρα της χρονιάς και περιμένω να είναι το Behike μέσα.

Πραγματικά, γελάει ο κόσμος με το Cigar Aficionado. Το νο1 δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα (περιμένω και εγώ να είναι το Behike γιατί μέχρι και αυτούς πρέπει να έχει "χαϊδέψει" η Habanos για αυτό) αλλά με ένα μόνο Κουβανέζικο στα εως τώρα 9 καλύτερα είναι για τα θηρία. Εγώ δεν είμαι ούτε με τους C ούτε με τους NC, αλλά αυτοί πρέπει να απευθύνονται αποκλειστικά σε Ρεπουμπλικάνους γελαδάριδες με τη σημαία του Νότου στο μπράτσο, αλλιώς δεν εξηγείται. Εντάξει είναι φανερό πως πρέπει κάπως να επιβιώσουν (και οι "σπόνσορες" προφανώς δεν είναι στην Αβάνα αλλά στη Μικρή Αβάνα) μα έλεος, λίγη αξιοπρέπεια, λίγη αξιοπιστία. Φάγανε και τον "kinky παιδόφιλο" a.k.a. Suckling που έδινε και μιά Κουβανέζικη νότα ως Ευρωπαίος και Cuban expert του περιοδικού και τελείωσε το παραμύθι. Κρίμα που δεν υπάρχει μιά ανάλογη Ευρωπαϊκη προσπάθεια να τους το κλείσει το μαγαζί σε χρόνο DT. Ξέφυγα λίγο απο το topic, αλλά ήθελα να τα πω με αυτά που (ξανα)είδα και (ξανα)διάβασα αυτό το διήμερο απο το CA... :P
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Ιαν 04, 2011 8:21 pm

παντως, η κορη του σαχλαμαρακλινγ εχει εξαιρετικη φωνη (η τυπικη εγγλεζικη cathedral choir voix blanche) και εβγαλε και δισκο...

το ανηγγειλε περηφανος στο facebook και, εν προκειμενω, ειμαι με το μερος του.

α... και να μην ξεχναμε: τωρα τελευταια αφησε ησυχα τα πουρα και ασχολειται με κρασια.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιαν 04, 2011 8:32 pm

Πάντα ήταν με τα κρασιά πιο πολύ, τα πούρα ήταν "παράλληλη" ασχολία. Είδε προφανώς οτι το πιο μεγάλο κοινό είναι στα κρασιά, ειδικά με την "αντικαπνιστική" υστερία της εποχής και αφοσιώθηκε εκεί αν και στο FB μιλάει και για πούρα που και που. Αλλά μου λείπει το στυλάκι του, ειδικά στα video και ο μοναδικός τρόπος που... "καπνίζει" τα sticks (μη πω άλλη λέξη) :lol: :lol: :lol:

Σε κάθε περίπτωση όσο λαλάκας ή "υποπτη" φάτσα είναι, εξισσοροπούσε λίγο τα πράγματα, έδινε χρώμα Κούβας και μιλούσε πολλές φορές μέσα απο μιά οπτική Ευρωπαϊκή που κατα κάποιο τρόπο απευθυνόταν και σε "παλλέτες" Ευρωπαϊκές, δηλαδή τόνιζε πούρα που έχουν εκλεπτυσμένες γεύσεις και ντελικάτες και όχι μόνον αυτά που σου κλείνουν το αναπνευστικό καμμιά εβδομάδα και αποθεώνουν ο Savona και ο Mott επειδή οι Αμερικάνοι ότι είναι ασήκωτο και βαράει στο κεφάλι το αποθεώνουν. Αξίζει να δεί κάποιος διαχρονικά τα video, όποτε μιλάνε για "overpowering", "bomb" και τέτοιες ομορφιές το βαθμολογούν ως classic και το προωθούν. Έλεος, να τους πάμε στο Αγρίνιο να κάνουν κανα σέρτικο να έρθουν στα ίσια τους και να αναφωνήσουν "Μπιραλλάχ" να τελειώνουμε; :lol: :P
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 04, 2011 9:19 pm

@ Bostero Greco
Ο μόνος τρόπος εξυλέωσης του CA για το περίεργο και μη αναμενόμενο top 10 του 2010 είναι να έχουν to ΒΕΗΙΚΕ #1. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν δεν κάνουν διαφορετικά top 10 για τα CC και τα NC... τεσπα.
@ INS
Με εναλλαγές fb & twitter o τύπος δεν σταματάει να προωθεί το cd της κόρης του και το νέο του website για κρασιά σε σημείο που πολλοί "friends" από το ένα και "followers" από το άλλο social network, τον κάνουν block για spam... :lol:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Ιαν 05, 2011 1:02 am

ε, δε βαριεσαι, συγχωρειται, μπαμπας ειναι. άλλως τε η κορη του στ' αληθεια ειναι καλη, ακουσα ενα μικρο βιντεακι που ειχε συνδεσει - δεν ειναι και κουτοι στη decca που της βγαλαν δισκο, ελάχιστες παραγωγες κανουν τωρα πια και μονο αν ειναι σιγουροι οτι ο δισκος θα τα φερει.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Ιαν 05, 2011 8:27 pm

Για την ιστορία, το Cigar Aficionado έβγαλε (όπως όλοι περιμέναμε) το BHK 52 πούρο της χρονιάς... :wink:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιαν 06, 2011 1:31 am

@ Leonidas:
Μέσα στο σχολιασμό λέγεται ότι θα παράγεται σε προκαθορισμένες ποσότητες κάθε χρόνο. Διαβάζοντας την ποσότητα-στόχο του 2011 δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα να το αποκτήσω! Μάλλον σαν αρπαχτή πάνω στην πρωτιά που του'δωσε το CA φαίνεται να σχεδιάζεται... Μήπως να στοκάρεις ό,τι θα έχει box code 2010 μόνο;
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr

Επιστροφή σε “Cohiba ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης