Cohiba BHK 54

Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 06, 2011 1:53 pm

hernesto έγραψε:@ Leonidas:
Μήπως να στοκάρεις ό,τι θα έχει box code 2010 μόνο;

Δηλαδή για τι στοκάρισμα μιλάμε εδώ?Με τέτοια τιμή που έχουν τα άτιμα,άντε να δοκιμάσουμε από ένα για να έχουμε να λέμε, και άντε να έχουμε και από ένα για την υπόθεση της συλλογής, και μιλάω πάντα για sticks :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Ιαν 06, 2011 4:09 pm

Ασε που απ' οτι είδα πρέπει να τους έχεις χρυσώσει τους Γρήγορους και τους λοιπούς για να μπορείς να πάρεις κουτί απο δαύτους, μέσο θέλει για να πάρεις κουτί έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση... :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιαν 06, 2011 4:33 pm

Και γιατί δεν πάς να αγοράσεις απο Ελλάδα; Ούτε θα, ούτε μα, ούτε μέσο.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Ιαν 06, 2011 4:38 pm

Η αλήθεια είναι οτι η διαφορά δεν είναι πάρα πολύ μεγάλη, αλλά με τη διαφορά παίρνω και ένα κουτάκι απο τα πολυαγαπημένα μου Monte No4 οπότε δεν το σκέφτομαι καν, θα το προσπαθήσω για all the way :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιαν 06, 2011 4:42 pm

Εχεις δίκιο.
Και εγώ παίρνω 2 κούτες Marlboro Shorts-Regional Edition.
Κλέφτες στην Ελλάδα.
Αντε καλή χρονιά.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Ιαν 06, 2011 4:48 pm

Λεωνίδα, τα έχουμε ξανασυζητήσει πολλάκις αυτά εδω μέσα και ο καθένας έχει τη θεωρία του. Για μένα είναι σεβαστές όλες, δεν λέω του καθενός πως θα ξοδεύει τα λεφτά του, απλά κάνω συζήτηση. Εγώ προσωπικά δεν έχω ουτε ευρώ για πέταμα, όχι τόσο πολύ όσον αφορά το βιοποριστικό του πράγματος αλλά γιατί πολλά πράγματάκια, ειδικά στην Ελλάδα, είναι οχι απλά overpriced αλλά κινούνται σε επίπεδα προκλητικά για τη νοημοσύνη του καταναλωτή. Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές ειδικά εδω μέσα, τι μαϊμούδες, τι κίνδυνοι, τι παπατζιλίκια, τι, τι, τι, τι. Εγώ εχω να πω ένα: ΠΟΣΟ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΙΣΚΟ :lol: :lol: :lol:

Καλή χρονιά κι απο εμένα :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιαν 06, 2011 5:02 pm

Εγώ πάλι λέω ότι εθελοτυφλούμε ή στη χειρότερη δεν έχουμε κουκούτσι μυαλό. Πρώτος εγώ.

Δηλαδή μας κάνει το overpricing του κάθε discounter (γιατί είναι τρελό το κέρδος του στα BHK), αλλά το 7% του δόλιου του Ελληνα έμπορα είναι -πως τόπες- "είναι οχι απλά overpriced αλλά κινούνται σε επίπεδα προκλητικά για τη νοημοσύνη του καταναλωτή"

Κατα τα λοιπά "ο καθένας έχει τη θεωρία του".

Πολύ ρίσκο. Που λές και σύ.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Ιαν 06, 2011 5:09 pm

Λεωνίδα μου, το έχω λύσει εγώ προσωπικά το πρόβλημα για εμένα, καταστάλαξα εδώ και καιρό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο αυτό. Να σου πω και κάτι, κακό μου κάνει αυτή τη στιγμή που το συζητώ. Καταλαβαίνω τι λες και πιστεύω οτι καταλαβαίνεις τι λεω. Το έχουμε εξαντλήσει άλλωστε εδω μέσα. Εγω το έχω λύσει, έχω επιλέξει. Κακώς μπαίνω αυτή τη στιγμή πάλι στο θέμα και το τελειώνω, μόνο να χάσω έχω. Μίλα μου για BHK, για γεύσεις και αρώματα, εγώ για τα υπόλοιπα το έχω λύσει το θέμα μου :lol:
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Δευ Ιαν 10, 2011 10:07 pm

Στην προηγούμενη σελίδα ο Leo αναφέρθηκε στο Medio Tiempo. Ώραίες οι ιστορίες που ακούμε για το πόσο special είναι αυτό το φύλλο, ένα πράγμα δέν μπορώ να καταλάβω. Το Medio Tiempo πάντα υπήρχε... Πάντα τα καπνά είχαν δύο φύλλα στην κορφή που λιαζόταν περισσότερο απο τα υπόλοιπα... Τώρα τα ανακαλύψανε;Πρίν αρχίσουν να τα μαζεύουν για τα Behike, τί τα έκαναν δηλαδή;

Και μιά ενδιαφέρουσα ιστορία που άκουσα απο Κουβανή, υπεύθυνη για τον έλεγχο ποιότητας στο El Laguito. 'Οταν ξεκίνησαν να φτιάχνουν τα Behike είχαν μεγάλο πρόβλημα με τους torcedor, οι οποίοι συνηθισμένοι να χρησιμοποιούν τρία φύλλα για το filler, ξεχνούσαν να βάλουν το Medio Tiempo στο χαρμάνι! Απίστευτο κι όμως Κουβανικό!

Στο θέμα μας παλι. Το 54 μου άρεσε περισσότερο απο τα υπόλοιπα. Το βρήκα πιο βαρύ απο το 52 (το πρώτο που κάπνισα ήταν όπως το λέει ο Leo - αέρας κοπανιστός) και πολύ πιο ευκολοκάπνιστο απο το 56 που παραείναι φαρδύ για τα σαγόνια μου!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 10, 2011 11:24 pm

yiorgos έγραψε:
Και μιά ενδιαφέρουσα ιστορία που άκουσα απο Κουβανή, υπεύθυνη για τον έλεγχο ποιότητας στο El Laguito. 'Οταν ξεκίνησαν να φτιάχνουν τα Behike είχαν μεγάλο πρόβλημα με τους torcedor, οι οποίοι συνηθισμένοι να χρησιμοποιούν τρία φύλλα για το filler, ξεχνούσαν να βάλουν το Medio Tiempo στο χαρμάνι! Απίστευτο κι όμως Κουβανικό!

Μα και στα robustos δεν χρησιμοποιούν και τέταρτο φύλλο?
Οπότε πως το ξεχνούσαν? Στο El Laguito δεν έστριβαν και cohiba robustos?? :D
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Δευ Ιαν 10, 2011 11:39 pm

Στο ρομπούστο και στα υπόλοιπα cohiba δέν βάζουν medio tiempo. Και καλά μόνο στα BHK μπαίνει...
Κανονικά, τρία φύλλα βάζουν στο filler, volado, seco και ligero. To 4o φύλλο που έχουν είναι το binder.
Στά BHK έχουν 4 στο filler (τα τρία απο πάνω και το Medio Tiempo) και το 5ο είναι το binder. Οπότε απο 4 φύλλα που είχαν μπροστά τους συνήθως, βρέθηκαν με 5.
Το wrapper δέν το ανέφερα γιατι το βάζουν αργότερα.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τρί Ιαν 11, 2011 12:21 am

Πως να μην μπερδευτουν λοιπον οι torcedors ειχαν συνηθισει αλλιως! :)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 11, 2011 12:36 am

yiorgos έγραψε:Στο ρομπούστο και στα υπόλοιπα cohiba δέν βάζουν medio tiempo. Και καλά μόνο στα BHK μπαίνει...
Κανονικά, τρία φύλλα βάζουν στο filler, volado, seco και ligero. To 4o φύλλο που έχουν είναι το binder.
Στά BHK έχουν 4 στο filler (τα τρία απο πάνω και το Medio Tiempo) και το 5ο είναι το binder. Οπότε απο 4 φύλλα που είχαν μπροστά τους συνήθως, βρέθηκαν με 5.
Το wrapper δέν το ανέφερα γιατι το βάζουν αργότερα.

αναλογα το μεγεθος νομιζω. Η αναλογια που αναφερεις ειναι για λεπτα πουρα. απο 44 και πανω βαζουν δευτερο seco, και αναλογα με το μεγεθος και δευτερο volado. Ετσι νομιζω ειχε αναφερει ο μεγας Πεπιν.

οσο για το διασημο πλεον medio tempo, σαφως και μπαινει και σε αλλα πουρα. Τουλαχιστον, θα το εβαζαν παλαιοτερα, δεν ξερω εαν τους φτανει πλεον να μπαινει σε κανονικη παραγωγη.

Ολα αυτα βεβαια ειναι εικασιες, κανεις δεν ξερει τι στο καλο κανουν οι κουβανοι. δεν με πολυνοιαζει να πω την αληθεια, αρκει να φτιαχνουν καλα πουρα και μη χαλασουν τα τωρινα της κανονικης παραγωγης. Εαν τολμησουν να πειραξουν τα αγαπημενα μου 898 και Λουσι θα τους δαγκωσω!
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τρί Ιαν 11, 2011 1:19 am

Ναι, έτσι είναι, 3 είδη εννοούσα. Άν έβαζαν μόνο ένα απο το καθένα, πχ στα Μοντε Α, τότε θα έπρεπε τα φύλλα να είναι σάν σεντόνια!
Και κάτι σχετικό αλλα άσχετο που δε γνώριζα μεχρι πρόσφατα, είναι οτι στις λεπτές βίτολες (36 και κάτω) δέν βάζουν καθόλου ligero γιατι δέν χωράει!
svensk

Re: Cohiba BHK 54

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Σεπ 23, 2015 3:54 pm

Είμαι στο 3/3.
Το τελευταίο στικ από κούτα – που δεν κράτησα :oops: – πριν 4 χρόνια.

Συναγωνίζεται κατά την γνώμη μου το Trinidad robusto extra ως το πούρο με το χαμηλότερο vfm.
Φλατ…φλατ…φλατ. Το βαρέθηκε η ψυχή μου το βαρέθηκε…

Τι να πω…λιγο ξηρούς καρπούς, λίγα φρούτα, λίγο κανελα….δεν δίνω και πολύ σημασία. Δλδ δεν του αξίζει.
Από νικοτίνη πάντως σκίζει.

Αντιιός αμιγκο το σινάφι σου δεν ξαναβλέπει τον υγραντήρα μου. :evil:
Καγιεν με γκάζια Βέσπας (Και δεν ξέρω από βέσπα. 8) )

Επιστροφή σε “Cohiba ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες