Cohiba Siglo VI

RedRum

Cohiba Siglo VI

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Σεπ 16, 2007 2:02 pm

kapnisa ena prin apo merikes meres, doro apo ena filo mou, palaiomeno 1.5 xrono. i dikia mou synisfora itan ena Lagavulin 16 eton, gia emena ena apo ta kalitera ouiski, yperoxo. Siglo VI eixa kapnisei 3 fores akoma, apo ena koutaki pou mou eixe parei o kopela mou gia doro. omologoumenos den to apolausa poly giati itan apo tis protes fores pou kapniza poura, kai itan poly dynato gia emena. tora san pio "veteranos" (leme tora...) pragmatika to apolausa (epeita apo ena fovero deipno me rolo arniou, patates ktl...)

sto siglo tora:

se kataskeui to vrika ligo xalaro, alla to kapsimo itan kalo. sti geusi tora:

katapliktiko! arxise me tin klassiki nomizo "ksilini" geusi kai aroma. pros to meso einai pou arxisan ta pragmata na ginontai endiaferonta. vrika geuseis kanelas, mosxokaridou, piperiou, genika karikeumata. se kapoio simeio ypirxe kai kapoia metaliki geusi, den eimai sigouros giati kai ean einai sinithes, alla gia kapoio logo tin apolausa. omologo oti meta apo 1 boukali krasi kai 2 potiria lagavulin, arxise to pouro (i to poto...) arxise na me zalizei. o filos mou einai kapnistis arketa xronia kai prospathouse na mou mathei na vgazo ton kapno kai apo tin miti (gia na enteinetai to aroma), kai katapia ton kapno 1-2 fores. etsi to kapnisa sta 2/3, den mporo na po polla gia to telos.

tha me endiefere an kai alloi exoun paromoies geuseis. perissotera reviews sto mellon elpizo!
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Τρί Σεπ 18, 2007 10:55 am

για το cohiba δεν ξερω φιλε μου αλλα to συγκεκριμενο lagavulin εχει πολυ ενδιαφερον με οποιοδηποτε πουρο ...

το επινα σκετο μεχρι προχθες και μου ερχονταν πολυ βαρυ το τυρφωδες τελειωμα του ...ετσι ειπα να το δοκιμασω με κρυο νερακι ενα προς ενα και επαθα την πλακα μου ....το τελειωμα μαλακωσε και το ουϊσκυ γλυκανε ...σχεδον εθιστικη η γευση του και ικανη να συνοδευσει οχι μονο το cohiba αλλα σιγουρα οποιοδηποτε αγαπημενο stick .

ξερετε αυτο το ποστ μου , μου θυμισε ενα ανεκδοτο οπου η δασκαλα στο σχολειο εβαζε τα παιδακια να γραψουν διαγωνισμα στη φυσικη ιστορια

τους βαζει λοιπον να γραψουν για το μηλο και ο αιωνιος τοτος που ειχε διαβασει μονο για το σκουληκι γραφει ...το μηλο ειναι ενα φρουτο που μερικες φορες πιανει σκουληκι το οποιο ειναι ετσι κι ετσι κι ετσι μπλα μπλα μπλα ...και γραφει οτι ξερει για το σκουληκι .
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Σεπ 18, 2007 1:41 pm

apo poura mporei na eimai akoma arxarios alla ta ouiski mou ta ksero kala...an mas emathe merika pragmata i agglia kai oi syxnes episkepseis se skotia einai ta ouiski

grigoro mathima ouiski (eimai sigouros arketoi ta kserete, alla ase re paidi mou na kano ligi mostra!)

ta single malts PREPEI na araionontai me nero. auto giati exoun megali periektikotita se alcool. an to pieis sketo, auto pou tha kalaveis kyrios einai... alcool... ta sinle malts exoun megali polyplokotita se geuseis kai aromata tis opioes prepei na fanairoseis katevazontas to pososto alcool. auto ginetai prosthetontas nero. vasikos paagontas gia poso nero einai i ilikia tou potou. gia neara ouiski, 10-12 xronia poloi gnosted ta pinoun akoma kai 1 (nero) pros 1(ouiski). mporei na fainetai poly alla min ksexnate, me 43-45% alcool, to poto einai akoma dynato, exei 20%, diplasio apo krasi. ego eimai ligo tis dynatis sxolis, vazo pio ligo (1 ouiski pros 60-70 nero). gio 16 xronon kai pano, metaksi 30 kai 50 %. px an exeis 100ml ouiski, prosthese 30-50ml nero. gia 25aria kai pano, merikes stagone arkoun.

episis vasikos kanonas einai na perimeneis na "anoiksei" to ouiski afou prostheseis nero (tha mporousa na eksigiso ximika giati alla einai megali istoria). san kanonas (rule of thumb pou lene oi aggloi) einai ena lepto ana xrono palaiosis.

auta ta vasika, megali istoria to ouiski, san to pouro. alla merikes fores to pantrema einai magiko!
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Τετ Σεπ 19, 2007 9:09 am

σημερα αργα το απογευμα ,μετα το ποδηλατο και ενα δροσερο ντουζακι , λεω να δοκιμασω τον εγγλεζικο κανονα ρεντραμ ...παρεα με κανενα upmann sir winston ....για να νοιωσω εντελως εγγλεζικα ! 8) :D :shock:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Σεπ 19, 2007 10:05 am

pos pige to tasting? parepiptontos, gia na noioseis pragmatika agglos xreiazesai kai ton vroxero aggliko paliokairo... mono etsi symplironetai to setaki :D an kai ton teleutaio mina den exei vreksei katholou, parolo pou mas sapise auto to kalokairi...

tha sou proteino kai ena allo katapliktiko ouiski, legetai Isle of Jura. pio elafry apo to lagavulin, alla ti geusi... san na pineis cake sokolata. mou aresei me ena Epicure 2. teleutaia, otan synodeuo pouro me ouiski kano to eksis: to proto miso tou pourou pou einai pio elafry, to synodeuo me Isle of Jura. to deutero miso me lagavulin. apisteutos syndiasmos! einai san na exeis proto kai deutero piato!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Σεπ 19, 2007 6:54 pm

RedRum έγραψε: legetai Isle of Jura. !!!

Εκπληκτικό!! Το δοκίμασα προ δεκαπενταετίας, όταν μου τό έφερε κάποιος φίλος που έκανε μεταπτυχιακό στην Σκωτία. Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί ήδη στην εγχώρια αγορά σήμερα.
Παρεπιπτόντως να δώσουμε και μια ψήφο εμπιστοσύνης στο καταπληκτικό Arran που μου σύστησε ο Χρήστος Καρναμπάκος.
Αλλά ο καλύτερος συνδυασμός που δοκίμασα μέχρι σήμερα ήταν Zacapa Centenario Especial X.O. 25 Years με Montecristo #2 ένα καλοκαιρινό απογευματάκι στις ανατολικές ακτές του Πηλίου και Pinot Grizio με ένα Robusto no name στριμένο από κάποιον γέρο στο Τρινιδαδ (είθε ο θεός του γαλάζιου καπνού να τον έχει καλά, όπου κι αν βρίσκεται αυτός σήμερα), ένα δειλινό στις παρυφές της Σιέρα Μαέστρα, με το οποίο είμαι και συναισθηματικά δεμένος καθόσον επρόκειτο για το πρώτο μου πούρο μετά από μια εντελώς άκαπνη περίοδο δύο ετών της ζωής μου μετά από εικοδι δύο χρόνια εντατικής ενασχόλησης με τα βρωμοτσιγάρα - και ίσως η αφορμή για να ξεκινήσω μια καινούργια πορεία στον χώρο του γαλάζιου καπνού.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Σεπ 19, 2007 7:43 pm

Aaaa..... to Arran... ti mou thimises tora... yparxei mia emfialosi tou Arran pou exei palaiothei se bareli apo roumi! nektar! pragmatika apisteuto. to eipia sto edivourgo prin liga xronia. den kapniza poura akoma.edo to exo vrei me 65 lires to boukali, konta sta 100 euro... alla nomizo oti tha einai enas anypervlitos syndiasmos me ena dynato robusto, san to partagas D4.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Σεπ 19, 2007 7:54 pm

episis to distilery ekane mia ekpliktiki prosfora, opou mporeis na agoraseis ena vareli olokliro, kai autoi analamvanoun na sou to diatirisoun kai na sto palaiosoun gia 10 xronia! prin 4 xronia kostize gyro stis 500 lires (tora mallon diplasia..), to skeutomastan me ena filo mou na agorasoume ena.

Fantastite to... to diko sou prosopiko ouiski, me tin diki tou idiaiterotita. isos sto mellon. Single Casks einai perizitita, giati exoun tin idiaiterotita tou vareliou. ta malts pou pinoume einai apo anamiksi ton varelion.

ade pali... ftiaxtika, tha to pio ena Jura!

Cheers mates! :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 30, 2009 8:46 pm

Είπα να το ξεθάψω για δύο λόγους.

Πρώτον γιατί είναι ένα canonazo που τώρα πια έχω την ευκαιρία να καίω πιο συχνά. Δυστυχώς μέχρι πρίν 2-3 μήνες βρισκόντουσαν στη στενή για περισσότερο απο τρία χρόνια. Θαυμάσιο πούρο, εξαιρετική ποιότητα απο την Cohiba με καύση θα έλεγα σχεδόν μοναδική. Γευστικά με καλύπτει, εναλλάσεται σχεδόν 3-4 φορές, με κορυφή λίγο μετά τη μέση. Καπνός άφθονος, τζιμινιέρα. Και κρατάει εύκολα πάνω απο μια ώρα. Μπράβο στην Cohiba. Ισως ήμουν πολύ αυστηρός στις κρίσεις μου μέχρι τώρα για τη μάρκα. Τα ξαδέρφια του της σειράς Siglo, είναι φτωχοί συγγενείς μπροστά του άν και το IV είναι επίσης πολύ καλό.

Δεύτερον γιατί διαβάζοντας το thread είδα να εστιάζουν οι συνήθεις πλήν ενός ύποπτοι στα βίσκια. Για να το εμπλουτίσουμε.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 30, 2009 9:32 pm

πωπω... τα νιατα! απο τα πρωτα μου ποστς! τι σου ειναι 2 χρονια πειρα
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:22 am

Leonidas έγραψε:... Μπράβο στην Cohiba. Ισως ήμουν πολύ αυστηρός στις κρίσεις μου μέχρι τώρα για τη μάρκα....

Τέτεια λέγε μου και μου κάνεις πιό εύκολη την απόφαση για το 2010:
Θα καπνίζω μόνο Cohiba. Τέρμα τα διάφορα CC και NC.

To IV, το λέω καιρό, είναι η αγαπημένη μου Cορονα Gορδα κι ας του λείπει 1/64 ring.
Εν αναμονή λοιπόν και των behike, αν αληθεύουν...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:41 am

Leonidas έγραψε:Και κρατάει εύκολα πάνω απο μια ώρα

Ευτυχώς για κάποιους από εμάς κρατάει ακόμα περισσότερο.

Τα Marlboro πόσο σου κρατάνε;
30'';
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:54 am

Αντε πάλι με την διάρκεια.
Εμένα πάλι μου φάνηκε πολύ το "πάνω από μία ώρα".
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Δεκ 31, 2009 12:25 pm

Είπα πάνω απο μια ώρα. Δεν είπα πόσο :lol:
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Πέμ Δεκ 31, 2009 1:47 pm

maltakias έγραψε:
Leonidas έγραψε:Και κρατάει εύκολα πάνω απο μια ώρα

Ευτυχώς για κάποιους από εμάς κρατάει ακόμα περισσότερο.

Τα Marlboro πόσο σου κρατάνε;
30'';

+1 :)
sic transit gloria mundi

Επιστροφή σε “Cohiba ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης