HOYO DE MONTERREY EPICURES ESPECIALES

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

HOYO DE MONTERREY EPICURES ESPECIALES

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τετ Νοέμ 11, 2009 10:57 am

Πουρο εξαιρετικό. Το δοκίμασα με malt Oban αλλά και με καφέ espresso. Αρμονίκά έδενε και με τα΄δύο. Είναι το μόνο που μπορώ να καπνίσω σε κάθε στιγμή της ημέρας. Πραγματικά εξαιρετικό.
ΠΗΤΕΡ
cigarO
Επικοινωνία:

Να παλαιωσω;

Δημοσίευσηαπό cigarO » Τετ Νοέμ 11, 2009 11:18 pm

Χρονομέτρης έγραψε:όντως η συγκεκριμένη μάρκα κουβανέζικων εχει πολύ καλά 49άρια. Εγώ είμαι οπαδός του Epicure No2, το οποίο πραγματικά αν και κρατάει λίγο, είναι πολύ ντελικάτο και συνδυάζεται τέλεια περισσότερο με λιπαρές γεύσεις και σάλτσες, που αφήνουν χαρακτηριστική επίγευση στο στόμα. Πιστευώ, πως απλά με έναν Espresso αδικείται το άρωμα του συγκεκριμένου σου πούρου, το οποίο για να ξέρεις, ενδείκνυται για παλαίωση.

Καλησπερα.
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και στο αθλημα.
Πηρα μια δεκαδα απο αυτα ( Hoyo de Monterrey Epicure Especial ).
Τα εχω στον υγραντηρα περιπου 10 μερες. Προτεινετε να τα παλαιωσω ολα; και για ποσο καιρο;
Ευχαριστω εκ των προτερων
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Νοέμ 11, 2009 11:29 pm

Χρονομέτρης έγραψε:είναι πολύ ντελικάτο και συνδυάζεται τέλεια περισσότερο με λιπαρές γεύσεις και σάλτσες,
]

πουρο με ουσκι εχω ακουσει, πουρο με καφε εχω ακουσει, πουρο με κονιακ/ρουμι/κοκταιλ εχω ακουσει αλλα με λιπαρες γευσεις και σαλτσες... με τι συνοδευεις τα πουρα φιλε μου, με παιδακια και ιμαμ;;;
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 1:32 am

Φίλε Cigar0

Τα δοκίμασα και πριν και μετά την παλαίωσή τους (10ήμερο). Μου φάνηκε η γεύση τους πιό γλυκερά μεθυστική μετά από δέκα ημέρες. Ομολογώ όμως ότι είμαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη ποιότητα πούρων γιατί, δημοσιογραφική αδεία, έχει την γλυκάδα της ερωτικής συνεύρεσης. Ζενιθ με καθηστερημένο ναδιρ (αν το φτάνει).
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 8:30 am

Φίλτατοι Παναγιώτη και Σταύρο,

Και στούς δύο μαζί καλώς ήρθατε στην παρέα μας. Φαίνεστε άνθρωποι που ενδιαφέρεστε για τα πούρα και αυτό είναι ενδιαφέρον για όλους μας. Στο forum μοιραζόμαστε ιδέες, απόψεις, γνώμες και βοηθάμε ο ένας τον άλλο για να λύνουμε προβλήματα. Κάνουμε λίγο(?) και την πλάκα μας. Σπανιώτατα ξεφεύγουμε απο το θέμα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΕΟ

Προσπαθούμε για την ταχύτητα και ευκολία της ανάγνωσης να χρησιμοποιούμε κοινή-κατα το δυνατόν-ορολογία, ώστε να μη χάνουμε τον μπούσουλα.

Για παράδειγμα ο όρος "παλαίωση" πούρων αναφέρεται σε έτη, πενταετίες, δεκαετίες και ούτω καθ εξής. Χρόνος 10 ημερών σε humidor δεν έχει σχέση με παλαίωση ούτε κάν με ξεκούραση (άλλος επίσης όρος). Δεν είναι αναγκαστικό να παλαιώνουμε όλοι τα πούρα μας πάντως όποιοι το κάνουμε κάπως έτσι το δουλεύουμε. Διαβάζοντας τα διάφορα άρθρα του forum θα βρείτε ενδιαφέρουσες απόψεις που αναφέρονται στην αποθήκευση, ωρίμαση, διατήρηση, παλαίωση. Επιπλέον θα εξοικιωθείτε με τη χρήση και άλλων όρων.

Σταύρο προσπάθησε να μην ανοίγεις το ίδιο θέμα δυό φορές. Κάποιοι απο εμάς (δεν λέω ποιοί) ευκαιρίες ζητάμε.

On topic το HdM Epicure Especial είναι ένα ενδιαφέρον πούρο, με ring 50 (όχι 49) και λίγο παραπάνω μήκος απο το Epicure 2 που και αυτό είναι 50άρι. Είναι δηλαδή gordito ή robusto extra. Είναι φρέσκια παραγωγή (2008) και δεν μπορεί να απαντηθεί άν επιδέχεται ή όχι παλαίωσης. Και εμένα μου αρέσει και έχω αφήσει μερικές κούτες σχεδόν δυό χρόνια να κάθονται. Ο χρόνος θα δείξει. (Υποθέτω ότι δεν αναφέρεστε στις λιμιτάδες του 2004 που τις κατατάσω στα top 10).

Αυτά και καλημέρα.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:28 am

Λεωνίδα μου καλημέρα,

Καλώς είπες για τους "ορισμούς" στην γλώσσα των ¨πουράτων". Δεν είναι όμως θέμα εξοικείωσης με την ορολογία. Επειδή και λόγω επαγγελματος διαβάζω πολύ και από τον ξενο τύπο, το πρόβλημα περί του τί είναι ή τί ενέχει ο ορος παλαίωση, ξεκούραση, διατήρηση είναι εννοιολογικά χαλαρές και μπορείς αν διαβάζεις ξενες γλώσσες να το καταλάβεις διαβάζοντας ένα γαλλικό ή ενα ισπανικό άρθρο για τον αγαπημένο καπνό. Βέβαια σωστά λες ότι τελικά η εξοικειωση με την τρέχουσα σημασία των λέξεων επιταχύνει την επικοινωνία.

Κι εγώ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ότι το HdM Epicure Especial έχει αυτό το κάτι άλλο. Οι λιμιτάδες του 2004 όντως είναι αυτές που έκαναν θραύση και λόγω της επιτυχίας εκείνων η εταιρεία απόφάσισε να προωθήσει την ας την πούμε 3G γενιά της κατηγορίας. Πραγματικά εξαιρετικό.
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:37 am

@ Παναγιώτης
Κάτι ξενούλικα τα καταφέρνω :lol:

Δεν έτυχε ποτέ να ακούσω/διαβάσω για εννοιολογικά χαλαρές.

Αν όμως έτσι το βλέπεις, comme vous voulez
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:39 am

Από το πλέον αξιόπιστο σε πληροφορίες κουβανικών στον πλανήτη αυτή τη στιγμή.

http://www.cubancigarwebsite.com/brand. ... e_Especial
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:43 am

Μαλτάκια, καλημέρα,

εξαιρετικό site, το γνωρίζω, ακόμα και να μην κάπνιζε κανείς και μόνο για τον πλούτο των πληροφοριών είναι θησαυρός. Εχει πέσει πολύ δουλειά από τους δημιουργούς του.
ΠΗΤΕΡ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:47 am

Leonidas έγραψε:@ Παναγιώτης
Κάτι ξενούλικα τα καταφέρνω :lol:

Δεν έτυχε ποτέ να ακούσω/διαβάσω για εννοιολογικά χαλαρές.

Αν όμως έτσι το βλέπεις, comme vous voulez

Δεν έκανα πνεύμα, ίσως το ίδιο πρόβλημα "επικοινωνίας" να αντιμετωπίζεται και σε άλλες γλώσσες. Δεν θυμάμαι πότε, αλλά το περιοδικό aficionado έδινε μαζί με ένα τεύχος και ένα γλωσσάρι αλφαβητικό για τις λέξεις που συνήθως χρησιμοποιούνται "χαλαρά". Καμιά πρόταση για τα άλλα της HdM?
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 9:58 am

Παναγιώτη δεν υπάρχει παρεξήγηση. Για όνομα του Θεού. Είπαμε μας αρέσει η πλάκα. Κάποιοι την καταλαβαίνουμε και λίγοι ευτυχώς δεν τη γνωρίζουν κάν εννοιολογικά.

Τέλος πάντων στην ερώτησή σου για τα HdM σου προτείνω τα Churchills και τα Coronations εφόσον σου αρέσουν τα πιο μικρά. Τα epicure 2 τα βρίσκω ίδια με τα especial. Τα Epicure 1 είναι για τα γούστα μου μέσα στις τρείς καλλίτερες Corona Gorda. Και έχουν σχετικά καλή τιμή.

Για το aficionado άστο καλλίτερα. Δεν θα βρείς συμπαράσταση απο μένα.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:03 am

[ Τα Epicure 1 είναι για τα γούστα μου μέσα στις τρείς καλλίτερες Corona Gorda. Και έχουν σχετικά καλή τιμή.

Για το aficionado άστο καλλίτερα. Δεν θα βρείς συμπαράσταση απο μένα.[/quote]

Εχεις άδικο για το περιοδικό. Ειδικά στις ΗΠΑ έχει κάνει πολλά για να γίνει το πούρο όργανο πολιτικής πίεσης κατά του εμπάργκο, με το αζημιωτο διαφημιστικά, αλλά εν πάση περιπτώσει, είναι ένα περιοδικό που ξεφυλλίζεται.

Για το Epicure 1, το έχω καπνίσει, αλλά μου έχει φάνει πιό βαρύ στην γεύση από την αγαπημένη μου ποιότητα. Και εννοώ ότι είναι βραδύκαυστα αρωματικό. Περί ορέξεως βέβαια...
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:07 am

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Εχεις άδικο για το περιοδικό. Ειδικά στις ΗΠΑ έχει κάνει πολλά για να γίνει το πούρο όργανο πολιτικής πίεσης κατά του εμπάργκο, με το αζημιωτο διαφημιστικά, αλλά εν πάση περιπτώσει, είναι ένα περιοδικό που ξεφυλλίζεται.

Οπως νομίζεις. Δεν θέλω να επεκταθώ.
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:34 am

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Καμιά πρόταση για τα άλλα της HdM?

Palmas exrta, πολύ καλό και οικονομικό
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:43 am

Γειά σου Σαλονικιέ,

Και άλλοι μου το έχουν υποδείξει, αλλά δεν ήταν άνθρωποι που εμπιστεύομαι γιατί το κάπνιζαν, δεν το απολάμβαναν (είναι καπνιστές με τσιγαρόχαρτο!!!) 8)
ΠΗΤΕΡ

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης