HOYO DE MONTERREY EPICURES ESPECIALES

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 09, 2010 12:04 am

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:
RedRum έγραψε: σαν βελουδο στη γλωσσα, με καθολου οξυτητα

Συμφωνώ απόλυτα, η οξύτητα δεν είναι κάτι που εκτιμώ στην επίγευση, προτιμώ την γλυκύτητα και αυτή ακριβώς η "μάχη" μου άρεσε.

καμια φορα, οταν πετυχαινει το πουρο και εχει την τελεια ισορροπια οξυτητας γλυκυτητας και πικραδας, δεν παιζεται...

να πω τωρα κατι... θα αρχισουν κανονια αλλα περισσοτερα NCs εχω καπνισει που την πετυχαινουν την ισορροπια παρα κουβανεζικα... κυριως Tat/Cabaiguan και Illusione...

απο κουβανεζικα Partagas 898/P2 με τριετια και πανω
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Φεβ 09, 2010 12:23 am

άντε πάλι να βγουν τα μαχαίρια.
τι τα θες αυτά πάλι.
αφού είπαμε το φόρουμ είναι κουβανέζικο.
:D
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 09, 2010 12:34 am

σωστος... να διευκρινησω λοιπον:

για τη δικη μου αισθηση γλυκυτητας, πικραδας, οξυτητας. Οπως εχω πει 100 φορες, αυτα ειναι πολυ υποκειμενικα.

αντε, το εσωσα... θα μπουν μεσα τα ρεβολβερ... :lol:
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Φεβ 09, 2010 10:00 am

du gourmet
Δέν τα ειχα καπνίσει ποτέ γιατί με ....κομπλάριζε :cry: το size .Τά ειχα ομως στο μαγαζί ωσπου αγοράζοντας τα μιά πελάτισα μου μού πρόσφερε ενα. :idea: Από τότε τα εχω πολύ ψηλά στή λίστα μου.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Φεβ 09, 2010 10:13 am

INS έγραψε:
hoyo de monterrey epicures espesiales???

ηλια, προφανως εννοεις du prince .

RedRum
Απρλ 2008 το κουτι αν θυμαμαι καλα...σορρυ 2 χρονια..

τελικα δε μας ειπες du prince ή espesiales?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Φεβ 11, 2010 1:47 pm

Εχθες λοιπον δοκιμασα και εγω εναν επικουρο special,και πραγματικα ξετρελαθηκα.

αν και απαιδευτος ακομα στο να ξεχωριζω γευσεις ,ηταν χαρακτηριστικες οι γευσεις σοκολατας του ,γλυκιζε υπεροχα,λιγο μελι ισως.σουπερ καπνος και κατασκευη.νομιζω οτι θα ειναι η πρωτη αγορα κουτιου που θα κανω!
Μαζι με ενα Diplomatiko 12αρι ρουμι ηταν η καλυτερη παρηγορια για μια οδυνηρη ηττα της ομαδας μου στο basket...

Μακαρι να μπορουσα να εβρισκα κανενα stick απο το limited του 2004...
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Φεβ 11, 2010 1:49 pm

nikos doc έγραψε:Εχθες λοιπον δοκιμασα και εγω εναν επικουρο special,και πραγματικα ξετρελαθηκα.

αν και απαιδευτος ακομα στο να ξεχωριζω γευσεις ,ηταν χαρακτηριστικες οι γευσεις σοκολατας του ,γλυκιζε υπεροχα,λιγο μελι ισως.σουπερ καπνος και κατασκευη.νομιζω οτι θα ειναι η πρωτη αγορα κουτιου που θα κανω!
Μαζι με ενα Diplomatiko 12αρι ρουμι ηταν η καλυτερη παρηγορια για μια οδυνηρη ηττα της ομαδας μου στο basket...

Μακαρι να μπορουσα να εβρισκα κανενα stick απο το limited του 2004...

Οποιο στικ και να δοκιμάσεις από το συγκεκριμένο δεν θα απογοητευτείς. Είναι νομίζω η κορωνίδα του μπράντ.
ΠΗΤΕΡ
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:31 pm

nikos doc έγραψε:...να εβρισκα κανενα stick απο το limited του 2004...

Ούτως ή άλλως δεν έχουν καμμία σχέση, παρά τη συγγένεια του ονόματος.
Απλή συνωνυμία, που λένε.
Ομως, αν ψάξεις λίγο, μπορεί και να βρεις.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Μαρ 16, 2010 7:21 pm

έψαξα τριγύρω αλλά δεν βρήκα θέμα για το petit robusto δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα να γράψω εδω τις εντυπώσεις μου!

αγορά από.......(δεν λέω έτσι για να σκάσετε) πριν κάνα 2 μηνο
5χ3 οπότε δεν θυμάμαι κωδικούς!
πολύ μικρό στο μέγεθος αλλά στουκας ρε παιδάκι μου πολύ πιπεράτο το άτιμο σκέτο πυραυλάκι!

τον αναπτήρα τον χρησιμοποίησα μια φορά μόνο για το άναμμα μετά....τον ξέχασα.
φοβερή κατασκευή
ανοιχτόχρωμο wrapper
γεμάτο σώμα
πολύς καπνός στο στόμα (έτσι ακριβώς όπως μου αρέσει)
μυρωδιά στο στόμα και στα χέρια μμμμ έτσι και έτσι!
κράτησε κάνα 25λεπτο το πολύ (μην αρχίσετε μερικοί τα γνωστά)
κάποιες φορές με την συνοδεία φαγητού ,άψογο
με την συνοδεία καφέ ,μέτριο

σε γενικές γραμμές το αγάπησα και θα το ξαναγοράσω,πιστεύω πως θα υπάρχει πάντα μια θέση μέσα στον υγραντήρα μου για αυτά τα μικρά δυνατά σκατουλάκια.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Μαρ 29, 2010 7:27 pm

Τον τελευταίο καιρό δοκίμασα αρκετά από αυτά (κωδικούς δεν έχω διαθέσιμους μιας και επρόκειτο για petacas) και έχω να καταθέσω ότι πρόκειται για ένα πούρο με άριστη κατασκευή, ομοιογενή καύση με καλές μεγάλες στάχτες και χωρίς διορθώσεις στην καύση, γεύση ξύλου, αλλά γλυκιά και ταυτόχρονα βελούδινη, μεταξένια, ίχνη πιπεριών και αλμύρας, σε κάνει να χάνεις προς στιγμή τις λοιπές σου αισθήσεις. Ίσως αρκετά υποδεέστερο της αντίστοιχης Limitadas του 2004 (που έτυχε να δοκιμάσω άπαξ). Το τελευταίο συνοδεύτηκε προχθές Σάββατο με ένα Aberlοur, αφού το προηγούμενο Oban (δεν έβγαζε άλλο ποτήρι - σε μαγαζί) είχε συνοδεύσει ένα Montecristo Eagle - που αποδείχθηκε μεγάλη αποτυχία (τουλάχιστον για τις προσδοκίες μου).
Σε αντίθεση με το παραπάνω και το αναφέρω (κακώς μεν) εδώ, αφού μένουμε στην οικογένεια δεν ισχύουν τα ίδια ούτε στο ελάχιστο για το Regalos LE 2007.
Αγόρασα μερικά (καμιά 10ριά κομμάτια) για δοκιμή – πάντα τόσα παίρνω, από γνωστό ιντερνετικό κατάστημα, πριν από ένα περίπου χρόνο, και προ ημερών ξεκίνησα να καίω μερικά από αυτά. Κωδικούς δεν έχω αφού ήταν στικ, αλλά και πάλι δεν παίζει αφού πρόκειται για LE. Ειλικρινά δεν κατάλαβα την λογική της ύπαρξης αυτού του πούρου. Φυσικά, μια limitada δεν είναι απαραίτητα κάτι σούπερ, (πράγμα που έχουν αποδείξει κι άλλες κυκλοφορίες από σχεδόν όλες τις πρωτοκλασάτες brands, που ενώ αρχικά σπείρανε όνειρα και φαντασίες τελικά θερίσανε μετριότητες και απογοητεύσεις), αλλά νομίζω ότι ένα LE πρέπει να έχει το κάτι παραπάνω από το γενικό και φυσικά υψηλό μέσο όρο, για να αποδεχθεί κανείς την όλη φιλοσοφία της ύπαρξης του. Λοιπόν, αυτό το πούρο με απογοήτευσε, αφού κινείται σε απελπιστικά μέτρια επίπεδα (για να μην πω μίζερα). Εντάξει μπορεί να έχει άρτια κατασκευή, με όμορφο colorado ελαιώδες wrapper και τα φανταχτερά διπλά του δαχτυλίδια. Φαίνεται όμως πως δεν ξεπερνά τον μέσο όρο. Μάλλον για πατάτα πρόκειται!
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό manos » Δευ Μαρ 29, 2010 8:24 pm

Μόνο θετικά μπορώ να μιλήσω για το Epicure Especial (κουτί των δέκα του 09).Όντας νέος και απαίδευτος ακόμη είναι το πρώτο κουτί που επέλεξα να αποκτήσω στις αρχές τις χρονιάς, έχοντας κατά νου τις γεύσεις που μου είχαν αφήσει τα μεμονομένα sticks που είχα καπνίσει.
Από τα αρχικά δέκα έκανα προ μηνός 1 και άλλα 2 το τελευταίο Σαβ/κο.Μου έδωσε ωραίες γεύσεις μάλλον προς το γλυκό στην αρχή και πιο δυνατές και έντονες (πιπεράτες το λένε?) στο τέλος με πολύ καπνό σε όλη τη διάρκεια (μια ώρα κι ένα τέταρτο πρέπει να ήταν σίγουρα).
Θα αφήσω και κανα δυο στην άκρη για να δω πως θα επιδράσει το πέρασμα του χρόνου.
"Why pay $100 on a therapy session when you can spend $25 on a cigar? Whatever it is will come back; so what, smoke another one."
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 07, 2010 4:36 pm

Ε δεν άντεξα.
Εστειλα email στο φίλο cigar-review, που μετά από δύο χρόνια δεν έχει παρει ακόμα χαμπάρι την κυκλοφορία του και σε regular, μπας και το δούμε κι εκεί.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μάιος 09, 2010 5:00 pm

Μισή δουλειά έκανες.
Είδες να έχει προσθέσει τα LE 2009 ή τα Open της MC;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μάιος 09, 2010 5:17 pm

Ναι ρε φιλε, αλλα αυτα ειναι πιο καινουρια. Ας του δωσουμε κανα χρονο ακομα καιρο...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μάιος 09, 2010 5:19 pm

Αδιάβαστος.
Τη σουμπλίμα της mc θυμάσαι ότι την ανέβασε με τη μία; Σκέψεις;

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες