Epicure 1

hoyo

Epicure 1

Δημοσίευσηαπό hoyo » Σάβ Μαρ 20, 2010 10:35 pm

Διαβάζοντας κριτικές που το περιέγραφαν καλύτερο απ΄το αγαπημένο μου epi 2,ήμουν περίεργος να το δοκιμάσω έχοντας κάποια κομμάτια εδώ & ένα χρόνο στο humi.& όντως,είχαν δίκιο.Ελαφρύ,αρκετά γλυκό με όμορφο άρωμα & με γερές δόσεις σοκολάτας & αμυγδάλου που ακόμα & εγώ ώς newbie τις ξεχώρισα.Α & κάτι ακόμα.Κανείς απ΄την παρέα δεν διαμαρτυρήθηκε για την μυρωδιά,το αντίθετο θα έλεγα.......
hoyo

Δημοσίευσηαπό hoyo » Κυρ Μαρ 21, 2010 7:35 pm

epi 1 συνέχεια σήμερα, μετά από τη χθεσινή ομολογουμένως καλή εμπειρία.Καλή διάθεση,ανοιξιάτικη ημέρα με το epi 1 να λιάζεται δίπλα σε ένα D4 ενός φίλου.Αγαπημένα & τα 2 αλλά με το D4 να έχει περάσει ήδη τις εξετάσεις.Άναμμα,αρκετός καπνός,αμύγδαλο στην αρχή,σοκολάτα & μέλι στη συνέχεια.Πολύ καλό τράβηγμα & τέλεια καύση (αν & το χθεσινό χρειάστηκε 2 φορές διόρθωση).Γύρισα σπίτι με μια υπέροχη,ελαφριά ,γλυκιά γεύση στο στόμα & με δύο epi 1 φτωχότερος (το άλλο το ζήτησε ο κάτοχος του D4).Ας είναι :)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μαρ 22, 2010 1:40 pm

Epi 1.

Εξαιρετική Corona Gorda, πλην όμως όχι αυτές των τελευταίων ετών που είναι πιό ξυνές+flat, χωρίς την πολυπλοκότητα που είχαν οι μακρινές εκδόσεις του 2000-2004. Δεν λέω ότι οι σύγχονες δεν είναι καλές. Απλά δεν έχουν σχέση με τις παλιές. Τις γ..μίσανε στο ring και όποιον πάρει ο χάρος.

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά. Δεν ξαναγοράζω πάντως με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Κυρ Οκτ 17, 2010 12:38 pm

Δοκίμασα και εγώ το πρώτο μου εχθές το βράδυ. Οι εντυπώσεις του αρχαρίου (δηλαδή, ότι καταλαβαίνω, με δικά μου λόγια :D) : Ελαφρύ αλλά γοητευτικό με την, ίσως υπερβολική αρχικά, γλυκύτητα να αλλάζει σε κάτι λίγο πιό περίπλοκο προς τη μέση. Δεν πικρίζει ποτέ, ούτε προς το τέλος (το άφησα κάπου στο τελευταίο 1/3). Χαμηλή νικοτίνη, νομίζω. Καπνός απαλός και κρεμώδης. Τράβηγμα εύκολο, αλλά και με βάθος που με βοηθούσε να ελέγξω την θερμοκρασία.

Η καύση ήταν τέλεια και ομοιόμορφη στο πρώτο μισό, αλλά μετά χρειάστηκε διόρθωση δύο φορές. Αυτό μου φάνηκε περίεργο, γιατί δεν υπήρχε άνεμος, το είχα πάντα οριζόντιο, αλλά και η υγρασία του πρέπει να ήταν σωστή.

Τελικά, είναι εγγυημένο να σου φτιάξει τη διάθεση με την λεπτότητά του, και θα το αγόραζα απλά και μόνο γιατί εγγυάται σίγουρη απόλαυση στις στιγμές που δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερα "περιπετειώδης" και θες κάτι εύκολο. Από την άλλη, ακόμα και στον αρχάριο (εμένα), αφήνει την αίσθηση ότι θα μπορούσε να είναι λίγο πιό "τολμηρό" και όχι τόσο flat, όπως(; ) λέει ο Λεωνίδας. Ίσως το Epicure Especial, το επόμενο που θα δοκιμάσω, να καλύπτει αυτά τα μικρά κενά που αφήνει το No.1.
Κώστας
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Οκτ 17, 2010 9:27 pm

άλλαξε χέρι κρατήματος για να μη σου σβήνει.. :D
κατά τα άλλα ωραία ξεκινάς, συνέχισε έτσι.
δοκίμασε και τα
upmann m50
monte eagle
ryj short
vr famosos
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Κυρ Οκτ 17, 2010 11:34 pm

Έχω ήδη στο humidor το Monte και το VR αλλά δεν τα κάπνισα ακόμα. Σημείωσα τα άλλα δύο, ευχαριστώ :)

άλλαξε χέρι κρατήματος για να μη σου σβήνει.. :)

Δεν μου έσβησε, αλλά το wrapper δεν "ακολουθούσε" ομοιόμορφα. Συμβαίνει ποτέ να είναι το wrapper "χαμηλότερης ποιότητας" σε σχέση με τα φύλα που χρησιμοποιήθηκαν για το εσωτερικό;
Κώστας
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Οκτ 18, 2010 6:29 am

999 στις χίλιες η κάπα είναι το απαύγασμα των φύλλων. νομίζω όμως πως η διόρθωση έγινε εξαιτίας της διαφοράς της υγρασίας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Οκτ 18, 2010 9:57 am

Pilot έγραψε:Δεν μου έσβησε, αλλά το wrapper δεν "ακολουθούσε" ομοιόμορφα. Συμβαίνει ποτέ να είναι το wrapper "χαμηλότερης ποιότητας" σε σχέση με τα φύλα που χρησιμοποιήθηκαν για το εσωτερικό;

Δεν είναι θέμα ποιότητας του wrapper. Είναι κορυφαία έτσι κι αλλιώς.

Η μη ομοιόμορφη καύση δεν είναι πρόβλημα. Συμβαίνει. Οφείλεται κατα κύριο λόγο στο τρόπο ρολλαρίσματος και το ψιλοπατσάρισμα των κενών που κάνει ο κάθε στρίφτης. Bunching ονομάζεται (kudos RedRum). Ο αντίλογος έρχεται απο τα μη κουβανέζικα, που ρολλάρονται με τη μέθοδο entubar και δεν εμφανίζουν τέτοια "περιστατικά".

Μερικώς μπορεί να αποδοθεί και σε ανομοιόμορφη υγρασία.

Διορθώνουμε την καύση και όλα καλά.

Οσοι βρεθούν τη Δευτέρα στη παράσταση που θα δώσει ο Ιππόλυτος, θα καταλάβουν τι εννοώ (πατσάρισμα με περισσέματα). Και κάπου εκεί ίσως αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για long fillers. Και ναί. Εννοώ αυτό που λέω. Long fillers και ψιλορετάλια για να ισιώσει η φόρμα.
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Δευ Οκτ 18, 2010 10:32 am

Ευχαριστώ για αυτές τις πληροφορίες! (κράτησα και τη μετάφραση "κάπα" που την έψαχνα :) ).
Κώστας
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: Epicure 1

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Ιαν 19, 2014 9:43 pm

Για κάποιο λόγο έχουμε να γράψουμε χρόνια σε αυτό! Μα είναι δυνατόν; Επίκουρος ο πρώτος.
Το αγαπημένο μου από όλους τους άλλους επίκουρους.
Αυτό και το υπέροχο des dieux, είναι συνήθως η επιλογή μου από το λάκο του Monterrey.

Έχω κάψει πολλούς άσσους. Δεν είναι και τόσο σταθερό πλέον.
Θα θυμάστε πως είχα αναφέρει πως μεταξύ άλλων, ένας φίλος μου έδωσε και ένα τέτοιο σε tubo.
Πριν κάποιες μέρες, έχω πάει με τον ίδιο σε wine bar. Tο ανοίγω, και ξεπηδούν από παντού αρώματα.
Το πούρο πάνω, να έχει σκάσει στο plume!
Το ξεσκονίζω, το κόβω, έχει το ιδανικό τράβηγμα και φώκο!
Ανοικτό wrapper, χωρίς νεύρα, κόμπους και κενά.
Από την πρώτη τζούρα, άρχισε ρεσιτάλ πολυπλοκότητας.
Είχαν κάτσει και οι γεύσεις, είχε δέσει το γλυκό.
Άριστη καύση, δε χρειάστηκε ούτε μία διόρθωση.

Τι μου έφερες ρε κωλόπαιδο;
Ήταν διαφορετικό από φρέσκους επίκουρους;
Ναι πολύ. Κατασταλαγμένος, ήρεμος, χωρίς να σημαίνει ότι του έλειπε η δύναμη.
Πιο έντονο το δέρμα και τα nuts, και με χαμηλότερη οξύτητα και φρουτένιες γεύσεις.
Nομίζω πως τα δάχτυλά μου είναι ακόμα καμμένα. Ούτε πίκρες, ούτε αμμωνίες ακόμα και πολύ πιο κάτω από το δακτυλίδι.

Να πάρει.
Αυτό το ποστ ξεπήδησε από το El dorado....
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 20, 2014 8:20 am

είπαμε, τα tubos είναι κάτι σαν μαγικά τζίνια...:wink:

Δημήτρη, αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου
αυτό το πούρο στις καλές του, αξίζει πολλά λεφτά

δυστυχώς όμως κατά τη γνώμη μου, αυτός ο πρώην μεγάλος μου έρως
έχει πάψει εδώ και καιρό, σταθερά τουλάχιστον, να είναι το πούρο πού ήταν κάποτε
για να είμαι ακριβοδίκαιος, βολοδέρνει στη μετριότητα εδώ και κάμποσα χρόνια
με μεγαλύτερο μειονέκτημα του σε σχέση με παλιά, τη μεγάλη αστάθεια των καπνών του

στο παρελθόν, ανήκε στις πολύ τακτικές μου συνήθειες
σιγά-σιγά όμως, κι αφού έφαγα αρκετές χυλόπιτες, αραίωσα κι έπαψα να στοκάρω
απλά, πάντα έχω μια κούτα καβάτζα, και φουμάρω πού και πού
να θυμάμαι, έστω και στο ασπρόμαυρο, τις παλιές καλές μέρες

η πλάκα είναι, πως εκεί που σχεδόν τον έχω ξεχάσει
κι επειδή είναι από τα λίγα πούρα που αγοράζω αρκετές φορές και singles
αναζητώντας τη χαμένη τιμή της Δουλτσινέας
θα τύχει να καπνίσω (αραιά και πού) κάποιον εξαιρετικό, που ξυπνάει μέσα μου το παλιό πάθος
και με τρελαίνει, θυμίζοντας μου τη "βαθιά Κούβα" που ήταν κάποτε

πάντα όμως, αυτό συμβαίνει τυχαία και αποσπασματικά
και δυστυχώς, δεν επαναλαμβάνεται

δατς ολ...
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Δευ Ιαν 20, 2014 9:22 am

Η βαθιά Κούβα που περιγράφει ο Τάκης ίσως τελικά να είναι και αυτό που μου λείπει απ αυτόν τον επίκουρο .
Συμπτωματικά το κάπνιζα τις προάλλες ( ως single είχα αγοράσει μερικά ) και στα περισσότερα κάτι απροσδιόριστο
μου έφταιγε , χωρίς να μπορώ ακριβώς να το εντοπίσω . Λες και κάτι το κράταγε διαρκώς στη γη , κι ενώ όλα τα
υπόλοιπα ήταν εκεί . Σκέφτομαι μήπως είναι το βάθος που του λείπει .
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 20, 2014 9:33 am

Σπύρο καλημέρα και καλή εβδομάδα
τι ώρα είναι αυτή, να τρομάξω? δεν σε έχω συνηθίσει τόσο πρωί...8)

το "βάθος", εγώ το αντιλαμβάνομαι και το προσδιορίζω στο "πολυεπίπεδο" ή μη των καπνών
την αρωματική τους προίκα δηλαδή κατ' αρχήν, και τη δυνατότητα τους να εξελιχθούν στο χρόνο...
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Δευ Ιαν 20, 2014 10:17 am

Καλημέρα κι από μένα . Όχι ίσα ίσα . Μέχρι και κάπως καλύτερα αισθάνομαι τολμώ να πω...
Το βάθος εγώ προσωπικά σαν έννοια στην όλη διαδικασία του πούρου δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω κατανοήσει πλήρως .
Σίγουρα ένα μέρος του είναι οι εναλλαγές , το πολύπλοκο του χαρακτήρα και η γευστική ποικιλία , απλά ίσως να είναι
και η ποιότητα του καπνού στην πρωτόλεια μορφή του και κατ επέκτασιν φτάνουμε και στη δυνατότητα παλαίωσης...με ότι
βεβαίως αυτό συνεπάγεται .
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 20, 2014 4:26 pm

Ναι, δυστυχώς έχει κι αυτό χαθεί στη κουβανέζικη παράνοια.
το ανέφερα και στο tasting μου εξάλλου. δεν είναι σταθερό πλέον.
Ένα στα τόσα είναι καλό όπως είπατε.
αλλά όταν πέσεις σε αυτό το ένα..... :cry:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες