HOYO DE MONTERREY PARTICULARES (2002)

Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

HOYO DE MONTERREY PARTICULARES (2002)

Δημοσίευσηαπό amazonios » Κυρ Μαρ 28, 2010 12:27 pm

Εχω 2 κουτια SEP 02 και ειπα εχθες να καπνισω ενα Gran Corona .
Η πρωτη εντυπωση ηρθε απο την μυρωδια του "Coffin" (φερετρο το λεω εγω),με το που ανοιξα το συρταρωτο καπακι.
Το πουρο απο την αρχη μεχρι το τελος μου εδινε την αισθηση οτι βρισκομαι στην Κουβα.
Ακομα δεν ειμαι αξιος 100% να καταλαβω τι γευσεις μου δινουν τα πουρα ,το παλευω ομως και με τα χρονια ισως να καταφερω να εχω μια πολυ καλη αποψη.
Ειμαι εραστης των πουρων και ισως με τα χρονια ανταμειφθω ,μεχρις στιγμης παντως καταλαβαινω οτι ειναι ενα κρεμωδης γλυκο πουρο που ειχε γευση βελανιδιας.
Το καψιμο του ομοιομορφο και η σταχτη σκληρη .
Σε περιπου δυομιση ωρες ειχε τελειωσει η απολαυση.....
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 28, 2010 5:08 pm

Που τα ξέθαψες δαύτα;
Ηταν μια "γρήγορη" της Habanos τις εποχές που ρολλάρανε οι πάντες και οι vitolas γεννιόντουσαν απο τους περιπτεράδες τους. Τυχερός είσαι που σου βγήκε καλό. Εχει καεί κοσμάκης κυρίως με το τράβηγμά τους. Καλόγευστο πούρο πάντως και εξαιρετική εμφάνιση. Το ίδιο ισχύει για το packaging.

Για την λιμιτάδες τους που τις ξαναβγάλανε είχα ακούσει μέτρια σχόλια. Δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να τις αποκτήσω και δοκιμάσω.

Πάντως αυτό το format δεν το ξανατόλμησαν γιατί ο εσωτερικός ανταγωνισμός κυρίως απο τα Monte A αλλά και απο τα Sanchos ήταν και είναι πολύ σκληρός.

Μου άρεσε η αναφορά σου στη γεύση βελανιδιάς. Spot on.
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Κυρ Μαρ 28, 2010 5:31 pm

Η μυρωδια της βελανιδιας μου ειναι γνωριμη απο πολυ μικρη ηλικια :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 28, 2010 7:06 pm

Εγω παντως πρωτοχρονιατικα εφαγα την ηττα που ειπε ο λεο απο ενα κουτι σεπ του 02 .
στο τελος αναγκαστηκα να το κοψω στην μεση πριν πρηστουν οι αδενες μου απο το ρουφηγμα :( :(
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Μαρ 29, 2010 6:12 pm

Καλά μία από τις τραγικότερες εμπειρίες ήταν το συγκεκριμένο πούρο. 120 λεπτά συνεχούς ΄προσπάθειας... Στο τέλος ήμουνα έτοιμος να διδάξω σαξόφωνο για να μην πω τίποτε άλλο... Έχω ακόμα 3 τεμάχια αλλά δεν τα αγγίζω γιατί τώρα που πέρασαν τα χρόνια δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω... Πάντως με κάνατε να νοιώσω καλύτερα που δεν την είχα πατήσει μόνο εγώ γιατί νόμιζα ότι ήμουν πολύ άτυχος....
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Re: HOYO DE MONTERREY PARTICULARES (2002)

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τετ Οκτ 18, 2017 12:11 pm

Χτες βράδυ που είχα μέρες να καπνίσω, είπα να κάνω κάτι ξεχωριστό. Λέω τι δεν έχω καπνίσει ποτέ; Μου έκλεισε το κοφίνι το μάτι. Το ανοίγω με θρησκευτική ευλάβεια και το κοιτάζω. Εντάξει εντυπωσιακό πούρο.

Εικόνα

Το κόβω προσεκτικά, ασθενικά κρύα αρώματα αλλά τραβάει όπως πρέπει. Οι πρώτες τζούρες με συνεπαίρνουν. Γάλα, καφές, ξηροί καρποί, κρέμα, παντεσπάνι, απλά υπέροχο. Αν είχε περισσότερη ένταση θα μιλούσα για ένα συγκλονιστικό πούρο. Που και που μπαίνουν στο παιχνίδι και απαλά πιπέρια.
Η καύση είναι ολόσωστη και τραβάει τέλεια. Το μπαλκόνι μυρίζει μπισκότο και ψημένο ψωμί. Το πούρο κράτησε 2 ώρες και κάτι. Προς το τέλος βάρυνε αλλά χωρίς να πικρίσει ποτέ, έγινε ξυλώδες αλλά διατήρησε και τη γλυκύτητα του. Το καταευχαριστήθηκα!
http://cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες