Hoyo de monterrey palmas extra (?)

Άβαταρ μέλους
jimbo

Hoyo de monterrey palmas extra (?)

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 03, 2011 1:02 pm

Καλησπέρα σας.Έχω πάθει ένα πουρο-σοκ αυτή την στιγμή που γράφω αυτές τις αράδες. Χθες ένας φίλος, μου έδωσε ένα hoyo, γιατι λέει πως είχε πάρει 2 στικ να τα δοκιμάσει, και το ένα το πέταξε πριν την μέση. Οπότε μου κάνει, πάρτο για να μην φύγει από το παράθυρο.
Το βάζω στον υγραντήρα μου, και σήμερα με τον καφέ μου, μου ήρθε να ανάψω και ένα πούρο. Δεν το κάνω συχνά, τα προτιμώ ή σκέτα, ή με ποτό.
Ανοίγω λοιπόν τον υγραντήρα, και ψάχνω να βρω τι πιο μικρό έχω μέσα.
Πέφτει το μάτι μου σε αυτο. Λέω κάτσε να ψάξω να δω πιο είναι. Πέρνω την μεζουρίτσα μου, και χοντρικά χοντρικά, μου βγαίνει γύρω στις 5 και κάτι ίντσες, ή 14 εκατοστά περίπου, και κάτι πιο κάτω.Δακτυλίδι 40άρι.
Οπότε πρέπει να είναι το palmas extra.
Έχω το espresso δίπλα, βουτάω τον κόφτη και το σφάζω.
Πριν το ανάψω, το μυρίζω και το χαιδεύω, μεταξένια υφή, και να μου έρχεται μια μυρωδιά... μελιού. DOINKKK. Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό.
Σημείωση εδώ. Ήταν το πρώτο μου hoyo που έπεφτε στα χέρια μου.
Το ανάβω το σκατουλάκι λοιπόν,μιας και σκατουλάκι μου φάνηκε, γιατί τελευταία ότι έκαιγα ήταν απο 50αρι ring Και πάνω, και μου πέφτουν τα σαγόνια.Μην σας ζαλίζω, στο τελείωμα του πούρου καμιά ώρα μετά, γιατί το πήγαινα πολύ αργά επειδή μου άρεσε πολύ, είχε πάρει φωτια το σημειωματάριο μου!!!Πραγματικά δεν πίστευα πως σε ένα τόσο μικρό πούρο, χωρούσαν τόσες πόλλές γεύσεις!!
Αρχίζω λοιπόν,
- 1/3 μέλι,ξηροί καρποί,και ξυνο cherry.
-2/3 Ψιλοηρεμεί λίγο η ξυνο- cherry γεύση,και το μέλι,και εμφανίζεται ξύλο,γεύση "καπνού", και λίγο σοκολάτα :shock:
-3/3, έχει εξαφανιστεί τελείως το μέλι και ξυνο-cherry, και έχουμε, σοκολάτα,ξύλο, γεύση καπνού,λίγα μπαχάρια, λίγα όμως,και κρεμώδη grassy γεύση :shock: :shock: :shock:
Δηλαδή τι να πω... Πραγματικά έπαθα πολιτισμικό, πουρικό και υπαρξιακό σοκ :lol:
Στο τέλος, έπιασα τον ευατό μου να έχει παρατήσει τελείως το espresso,(δεν το έχω ξανακάνει αυτό)για να ασχοληθώ μόνο με το πούρο, και να πιάσω ότι μπορώ και δεν μπορώ απο τις γεύσεις του!!!
Και τέλος, είχε ιδανικό τράβηγμα, και καλό προς μέτριο κάψιμο,κάτι ψιλοδιορθώσεις τις ήθελε, αλλά πραγματικά, ούτε που ένιαξε καθόλου..
Να είναι καλά το παλικάρι που μου το έδωσε.
Το μόνο σίγουρο είναι πως και άλλα τέτοια θα πάρω μιας και είναι φτηνά από ότι είδα, αλλά θα δοκιμάσω σίγουρα και άλλα hoyo de monterrey!!!
ΥΓ. Πριν ανοίξω καινούργιο θέμα, έψαξα αν έχετε γράψει κάτι για αυτό, και δεν βρήκα κάτι.Άρα να υποθέσω πως αρκετοί δεν το έχετε δοκιμάσει?Πάρτε έστω και ένα, αξίζει πραγματικά!!!
Ελπίζω μόνο να μην έπεσα σε θεικό κομάτι, και γενικά σαν πούρο να μην λέει και πολλα...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιαν 03, 2011 1:07 pm

Και εγώ σόκ έχω πάθει.

Σκέτο espresso έπινες ή american buffet breakfast έπαιρνες;
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 03, 2011 1:13 pm

χαχαχαχα, δεν έχεις και άδικο. Είπαμε όμως, το espresso το παράτησα, οπότε μάλλον αμερικάνικο πρωινό χωρίς καφέ, με τόσες γεύσεις εκεί μέσα :lol:
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Δευ Ιαν 03, 2011 7:06 pm

jimbo! Μονο απο τον κοπο που εκανες να γραψεις και να μας περιγραψεις ολο αυτο που αισθανθηκες κατα την διαρκεια της απολαυσης σου με το συγκεκριμενο πουρο σιγουρα εμενα προσωπικα με βαζεις στον πειρασμο να το δοκιμασω. :D
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Δευ Ιαν 03, 2011 7:19 pm

ναι θα συμφωνισω ειναι ενα παρα πολυ καλο πουρακι για τα λεφτα του ¨)
αρκετα φθηνο και ποιοτικο!!! αν και ακριβως στα ιδια μεγεθει με σχεση και τιμης φυσικα εγω προσωπικα σου σσυστηνω να παρεις να δοκιμασεις

τα partagas - super partagas και τα hupman - majestic
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Δευ Ιαν 03, 2011 7:40 pm

dalani έγραψε:ναι θα συμφωνισω ειναι ενα παρα πολυ καλο πουρακι για τα λεφτα του ¨)
αρκετα φθηνο και ποιοτικο!!! αν και ακριβως στα ιδια μεγεθει με σχεση και τιμης φυσικα εγω προσωπικα σου σσυστηνω να παρεις να δοκιμασεις

τα partagas - super partagas και τα hupman - majestic

Εχω δοκιμασει super partagas και μου αρεσε αλλα απο h.upmann εχω δοκιμασει το major επισης πολυ καλο. Ευκαιρια να δοκιμασω και το majestic.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Ιαν 03, 2011 10:11 pm

σιγά τζίμπο γιατί θα πετάξω όλα τα επίκουρα!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Ιαν 04, 2011 6:23 am

Super Partagas ¨εχω δοκιμάσει, και δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασαν.
Όσο για τα majestic, δεν τα έχω δοκιμάσει,(machine made δεν είναι??)
Το corona minor Που δοκίμασα πάντως, ήταν μεγάλη φόλα. Σίγουρα όμως έπεσα σε πολύ μα πολύ κακό πούρο, γιατι κατασκευαστικά είχε τα χίλια μύρια όσα, και ήταν λες και ήταν βουτηγμένο σε αμμωνία.
Φίλε μου Κώστα, πριν τα πετάξεις, δώσε μου ένα πρώτα να δοκιμάσω, γιατί μπορεί να μου βγει σε λαβράκι, όπως μου βγήκε και το palmas extra του φίλου μου :lol:
Αντώνη, να το δοκιμάσεις σίγουρα!
Αν σου αρέσουν βέβαια οι γεύσεις που προανέφερα, και δεν είσαι fun των βαριών και πιπεράτων πούρων!
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τρί Ιαν 04, 2011 4:12 pm

jimbo εγραψε:
Αντώνη, να το δοκιμάσεις σίγουρα!
Αν σου αρέσουν βέβαια οι γεύσεις που προανέφερα, και δεν είσαι fun των βαριών και πιπεράτων πούρων!

Καλησπερα! jimbo θα το δοκιμασω διοτι μου αρεσουν περισσοτερο τετοιου ειδους γευσεις και λιγοτερο οι γευσεις των "πιπερατων" πουρων.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Σάβ Μαρ 24, 2012 1:05 pm

Θυμήθηκα οτι πριν καιρό είχα ξεκάνει ένα κουτί και με άρεθε πολύ και είπα τώρα να ξεκάνω κι ένα δεύτερο.
Μείναν ακόμα 3 τμχ και προχωρώ σε απολογισμό:

Επί συνόλου 47 τμχ, έλαβον:

Αστοχίες (γευστικές και καταστευαστικές): Μεδέν.

Σταθερότητα γέυσης: Θα τη ζήλευαν πολλά μεγαλύτερα (και ακριβότερα)

Απαιτητός χρόνος αναμονής: Κανείς. Τα μικρούλια τρώγονται ευχάριστα και σε βρεφική ηλικία.

Ιδανική χρήση: πρωί ως το μεσημέρι. Συνοδεύει άψογα καφέδες και λοιπά αφεψήματα.

Προσβασιμότητα στην αγορά: Περιορισμένη

Τιμή: Κερνάς άφοβα και χωρίς τύψεις.

Σπεύδω, με διαδικασίες fast track, να προμηθευτώ ακόμα 2 κουτιά.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
SocialSmoker

Δημοσίευσηαπό SocialSmoker » Σάβ Μαρ 24, 2012 1:26 pm

Που το βρήκατε το συγκεκριμένο αν επιτρέπεται??
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Σάβ Μαρ 24, 2012 3:50 pm

Δεν επιτρέπεται.... :wink:
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Μαρ 25, 2012 6:45 am

χαχαχαχα, είσαι κακός! Καινούργιο μέλος είναι! :lol: Εξήγησέ του και γιατί δεν επιτρέπεται κιόλας!
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Κυρ Μαρ 25, 2012 8:52 am

Να εξηγήσω εγώ στο νέο φίλο μας ...
Προφανώς,κάποιο άλλο μέλος είχε εμπιστευτεί στον περί ου ο λόγος πουροτραπεζιτη κάποια κουτιά προς φύλαξη,οπότε μετά το PSI ,το κούρεμα και την ανακεφαλαιωποιηση με ένα μαγικό τρόπο,τα ΠΟΥΡΑ δεν ανήκαν πλέον στον αρχικό καταθέτη αλλά ... στον Ελβετοψυχο. !!
Τόσο απλό. :lol: :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Μαρ 25, 2012 3:11 pm

Πάντως εμένα δεν με έψησε, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλε,μέχρι και κέρασμα μου έκανε. :)
Η αλήθεια είναι ότι τα λέει καλά, έχει μεγάλο ταλέντο ο τραπεζίτης μας. :wink:

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης