hoyo double corona 1997

argi

hoyo double corona 1997

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Οκτ 23, 2011 10:37 am

τοτε ηταν που ειχα αρχισει να μαζευω πουρα,τοτε δεν ηξερα περι παλαιωσης απλα μαζευα.
Ειχε ερθει η ωρα στην στερνη διπλοκορωνας απο το λακο του μοντερει.
Ανοιγω τον κατω δεξι υγραντηρα που για καλη του τυχη κρυβει καλα λανσεροιδη και διπλοκορωνες.
Αφου ανακατευω την τραπουλα με ολους τους ασους στα χερια μου πεφτει ενα doyble matchukos πως λεμε ματσετι ( ενα πραμα μελαχροινο και ευτραφη σαν τον ντανο τρεχιο).
Η πρωτη αισθηση ηταν οτι το πουρο ειχε καταλαβει οτι ειχε φτασει η ωρα του , λες και αντικριζε τον θανατο χαμογελοντας.
Δεν φοβοταν, η σιωπη του ειχε πολλα να πει.Η αισθηση του παλιομενου πουρου ειχε ανοιχτηγραμμη με τα δαχτυλα και την αισθηση που εφτιαχνε.
Και με μια βιαιη κινηση το αποκεφαλιζω.
Ημουν ψυχολογικα ετοιμος να δεν εβρισκα καταλληλο χωρο να πηγαινα στην
μαρινα της γρυφαδας και να το εκαιγα συνοδεια θαλασσας και ουρανου.
Ευτυχως το γνωστο μπαρακι ειχε ακπμα θεσεις εξω και περιοριστηκα στα ψηλολιγνα δεντρα , καιστον, ηρεμο ουρανο.
Το ζεσταινω εξ αποστασεως και μετα τραβαω καμποσες ωστε να το φερω σε σημειο αναφορας.
ΕΛΑ τι ειναι αυτο!!!!! η πρωτη στοματικη γροθια ερχεται απο ενα συνολο καβουρντισμενων ξηρων καρπων με υποψια απο πιπερι.....Η νυχτα θαναι μαγικη σκεφτηκα.Κοντρα σε καθε τι κακοβουλο που εδω και καιρο χαλα με μαεστρια πολλα , το ογιο ηταν εδω για να γυρισει το ποταμι κοντρα.]
Το πρωτο 1/3 πηγε περιπου ετσι....τρελλη ροη αριστη καυση.Μετα γλυκανε αρκετα , (για ογιο) η συνοδεια του oban ιδανικη (θα ηθελα κανα ζακαπα ή μπαρμπαντος μαουντ γκαιι εξτρα ολντ ) αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.
Η πουρο ειχε επαφη με την αισθηση που διμιουργουσε και εδινε συνεχως και αλλα πραματα.Η νυχτα ηθελα να παγωσει ακριβως εκει.Στο μυαλο μου ηρθαν οι πρωτες στιγμες <επαφης> με πουρο πισω στο 1996, η αισθηση του πληθωρικου καπνου ηταν πρωτογνωρη.
Κατι τετοιο ειχε συμβει και τωρα, Το στερνο 1/3 ηταν κατι σαν να ηξερα οτι καθε τι καλο (τετοιοιυ επιπεδου ) τελειωνη με μια προσγειωση στην πραγματικοτητα.Αλλα οπως το πουρο χαμογελουσε περιφανα στην στερνες στιγμες πριν την αποκεφαλιση του.ετσι και εγω ειχα σκοπο να πεσω αξιομαχα.
Το τελαυταιο διποντο πριν την ετικετα εβγαζε καπνο σπανιο ,,,,,ολα ηταν εκει γευση αρωματα δυναμη, ενας συνδιασμος που δευτερο δεν εχω ξαναζησει.
Οκ εχω ακομα κατι γκραν ματσουκια προς καυση (παλια λανσερος λουζιτανια
παντσ ραμον αγιονες, και μερικα εξτρα λογκ λεπτομακρα ), αλλα αυτο για την ωρα κρατα την πρωτοκαθεδρεια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Οκτ 23, 2011 11:59 am

muchas gracias señor argi...

το καλύτερο review που διάβασα ποτέ
(και δεν κάνω καθόλου πλάκα)

ακατέργαστο σαν διαμάντι Lesotho Promise 603 καρατίων
με ύφος που φλερτάρει μεταξύ υποκουλτούρας
και ακαδημαϊκής πραγματείας του μέλλοντος

αυτό είναι το τέλος της Αργοναυτικής εκστρατείας
και της ατέρμονης αναζήτησης
του χρυσόμαλλου δέρατος
για την "Ιδανική" Αβάνα

το Eldorado επιτέλους βρέθηκε
και θα είναι πια, σημείο αναφοράς...

"...Η νύχτα θα' ναι μαγική σκέφτηκα
κόντρα σε κάθε τι κακόβουλο που εδώ και καιρο
χαλά με μαεστρία πολλά
το όγιο ήταν εδω για να γυρίσει το ποτάμι κόντρα..."

φίλοι μου, δεν υπάρχουν πια απορίες
τα ερωτήματα απαντήθηκαν
τα αινίγματα λύθηκαν
οι γρίφοι δεν είναι πια γρίφοι

όλοι πια έχουμε καταλάβει
ποιος είναι ποιος

φίλε argi
δικό σου το upmann
μέσα από από την καρδιά μου

κύριοι, πόνταρα στο σωστό άλογο
(βοήθησε και η οξυδέρκεια του Νίκου)

Υ.Γ.
ναι, τα μπετά τρικσανε...
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Κυρ Οκτ 23, 2011 3:52 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Οκτ 23, 2011 1:41 pm

τσκη νασαι καλα, πολλες φορες εδω και ενα χρονο ωρες ωρες δεν εχω διαθεση,
ενα πουρο (και σε συνθηκες μια απο τα ιδια ) σε φτιαχνει καλυτερα απο πολλα αλλα πραματα.Αν βεβαια πας σε σικε κατασταση τοτε ενα καλο πουρο ειναι τρελλα παραισθησιογονα κατασταση, σε παει αλλου.Οι συνειρμοι του ......
μακραν........αλλοι τα τρωνε αλλου και αλλου , και μεις σε καπνα απο την χωρα του κοκινου πυλου
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Δευ Οκτ 24, 2011 11:04 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης