hoyo Petit Robustos

δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Δευ Δεκ 03, 2012 2:38 pm

Ετσι......ακριβώς έτσι!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιαν 19, 2013 12:29 pm

να σας πω και εγω την γνωμη μου για αυτον τον ... ζουμπα :)

3 εχω καψει ολα και ολα και τα 3 μου αρεσαν ,απο το ιδιο κουτι ολα τους. μια χαρα στριμενα ηταν (δεν ειναι και δυσκολο να στιφτει εδω που τα λεμε) χωρις σκισιματα και ταλαιπωρια
απο γευσεις οι μονες που ξεχωρισα ηταν του κεδρου και του δερματος . στην αρχη μου φανηκε αερας σκετος αλλα μετα τα 3 πρωτα παφ αρχισα να καταλαβενω πρωτα τον κεδρο και μετα το δερμα . μου εκατσαν καλα και μετα απο μεσημεριανο και σε απογευματινη βολτα στο βουνο (καλα δεν εκανα βολτα απλα καθομουνα σε ενα καρεκλακι) αλλα και μετα απο βραδυνο φαγητο ...η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα να κρατησουν τοση ωρα ,απο 50 λεπτα μεχρι 1 ωρα , και ποτε δεν στραβοκαηκε ουτε εσβησε κανενα τους . το μονο μεγαλο μειονεκτημα που τους βρηκα ειναι η τιμη τους σε σχεση με το υψος τους ... δεν νομιζω οτι θα επερνα αποθεμα απο δαυτα ,ισως αμα τα εβρησκα σε χαμηλη τιμη ,αλλα σιγουρα θα ηθελα να τα ξανακαπνισω ...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: hoyo Petit Robustos

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Απρ 24, 2015 4:52 pm

Hoyo petit robusto αγορασμενα απο Κυπρο οπως τα πλειστα μου στην τιμη των 22,00€ η τριαδα.
Διαρκεια καπνισματος 40 λεπτα μαζι με φρεντο.

Αυτος ο κοντοπαχουλος διαολος με ειχε βαλει σε σκεψεις γιατι πιο πολυ ειχα διαβασει οτι ειναι στουπος τρελλος!! Αποφασησα να το δοκιμασω να δω τι γινεται ...
Καταρχιν το ραπερ ειναι ανοικτοχρωμο, καλο τυλιγμα και με λιγα αρωματα προς ξυλο μερια.
Καθομαι που λες (εσυ καλε μου φιλε αναγνωστη, ναι εσυ... Σε σενα λεω!) και περνω το punch, και το τρυπαω... Αναφερω το τρυπημα γιατι το εκανα σκεπτομενος οτι δεν θα τραβαει και μετα να το εκοβα :wink: τραβαω μια δοκιμαστικη... Καλο ειναι σκεφτομαι... Το αναβω ρε φιλε καλα καλα το πουρο και τραβαω μια (οχι δυνατη) μια ρουφιξια γεματη σκεψεις... Το ματι μου θα ητανε κλειστο το ενα και το αλλο θα εβλεπε λοξα (ειμαι σιγουρος οτι το προσπαθησατε τωρα :mrgreen: ) ,,, καλα τραβαει λεω...
Το αφηνω πινω λιγο καφε και τραβαω μια λιιιιγο πιο δυνατη!!! Καλοοοο λεω, παλι επεσα σε καλο κομματι ο κολοφαρδος 8)
Εικόνα

Μεχρι την στιγμη που βλεπετε στην κατω φωτογραφια , στην μεση περιπου, (μπορεις να μπεις στο φορουμ cigars.com να δεις στο θεμα long ashes το εκει ποστ μου φιλε!! Το τι εγραψα....η μαλλων δεν θα μπεις γιατι μας εκλεισαν μεσα) ξυνω πληγες τωρα mr λεωνιδα μας!!! ... Τι λεγαμε ομως; Α ναι, μεχρι την στιγμη που εφτασα στην μεση, εκανα long ash και επεσε στο πατωμα οοοολη ... Το πουρο ητανε πολυ ελαφρυ, πουπουλο χωρις ιδιαιτερο ειδος και υφος, αλλα σιγουρα τραβαγε πολυ καλα!!
Εικόνα

Μετα το πρωτο μισο, αρχισε να βγαζει εντονα ξυλο και η γλωσσα μου εκανε παραπονα οτι παλι ξυλο γευται!! :wink: πολυ εντονο ξυλο που με κρατησε λιιιιγο πριν καπνισω τα δακτυλα μου!!! Δεν πικρισε και δεν το αναψα δευτερη φορα... Οπως προειπα, αυτος ο κοντοπαχουλος δαιμονας μου αρεσε και πρεπει το συντομετρο να κανω και αλλο ενα!!
Εικόνα

Να πω οτι αφησα 2€ για τους καφεδες σαν τιπς για την κοπελια που ηθελε με ενα πολυ αρρωστο βλεμμα να με βαλει να καθαρισω τις σταχτες... Και οχι Αλεξ... δεν ειναι καλη!!! :)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Απρ 24, 2015 5:37 pm

μην το διαβασει αυτο ο jimbo ...
ηθελε απο πριν να το εξαφανισει και κανεις μας δεν σιγονταριζε τωρα γραφεις χαρη οτι ειναι ελαφρυ :o ,πουπουλο και χωρις υφος :shock:

θα κανει κομμα μαζι σου μαλλον ... :lol: :lol: :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 24, 2015 6:19 pm

ούτε "χωρίς ύφος" είναι, ούτε ρέπει προς στούμπα μεριά το μικρό robusto της Hoyo
τα δικά μου στατιστικά λένε άλλα 8)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Απρ 24, 2015 7:38 pm

καλα στουμπα σε αυτο ποτε μου δεν εχω πετυχει .

Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Απρ 24, 2015 9:44 pm

O jimbo ειναι πολεμιος, εγω απλα ειπα οτι δεν με ενθουσιασε!! Σεβαστη η γνωμη σας και σιγουρα κατι ξερετε πιο πολυ αλλα το περιμενα πιο... Πως να το πω ρε γμτ... Πιο κουβα!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 25, 2015 8:12 am

Χχ (Χάρη χαλάρωσε) 8)

ποτέ δεν κρίνεις ένα πούρο από ένα stick, ούτε καν από μια κούτα
για να διαμορφώσεις ολοκληρωμένη άποψη, καπνίζεις κάμποσα σκόρπια από διάφορα κουτιά
και μετά καταλήγεις για το τι σε φτιάχνει ή σε χαλάει

έχε δε υπόψη σου, πως τα Cardboard Pack of 3 είναι ότι "χειρότερο"
από τη μια γιατί ρουφάνε τη συνήθως υπερβολική υγρασία που έχουν τα πουρομάγαζα
κι απ' την άλλη, επειδή μπάζουν και βγάζουν αέρα κ@λ@ φινιστρίνι
με αποτέλεσμα τα πούρα να χάνουν αρώματα, λάδια (και νοστιμιά) :wink:
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Σάβ Απρ 25, 2015 8:44 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Απρ 25, 2015 8:43 am

ξαναδιαβαζω αυτα που ειχα γραψει πριν 2+ χρονια και χαμογελαω.
ακομα συμφωνω πως ειναι ακριβο στην ελλαδα αλλα απο εξω ειναι καλη η τιμη του . πλεον κοντευω να τελειωσω την 2ρη κουτα και μπορω να πω οτι οσο το καπνιζω τοσο πιο πολυ το γουσταρω το κοντο ρομπουστακι .
τα εχει ολα μεσα : δερματα, κεδρο,καφεδες,κανελες,μπαχαρια,πιπερια,σοκολατα.

χαρη παρε 1-2 κομματια απο το slb κουτι να καπνισεις.

Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Απρ 25, 2015 12:41 pm

Το κοντοπαχουλο robusto δεν ειπα οτι με απογοητευσε και εννοιτε οτι θα κανω και αλλες δοκιμες και απο αλλο κουτι, απλα ειπα το "χωρις υφος" το ειπα για νομίζω ότι μυρίζει πιο ωραία πριν το ανάψεις παρά μετά και τη γεύση του τη βρικα καπως flat αυτο περιεγραφα μην βαρατε τον νεο!!!! 8) 8)
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Σάβ Απρ 25, 2015 12:59 pm

ΣΤΗ ΠΥΡΑΑΑΑΑΑ!!!
:lol: :lol: :lol:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 25, 2015 1:55 pm

κανείς δε "βαράει", και ειδικά τους νέους
δυο τους έχουμε όλους κι όλους και τους προσέχουμε σαν τα μάτια μας 8)
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Αύγ 21, 2015 11:08 am

Eίναι το πούρο που μέχρι πριν 1 χρόνο το κάπνιζα καθημερινά σχεδόν.Πέτυχα και πολύ σκουρόχρωμα κατά καιρούς αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα.Ψιλοδιαφορές αλλά δεν έπαυε να είναι το ίδιο αγαπημένο μικρό ρομπούστο.
Κάπου πριν 1 χρόνο άρχισαν τα περίεργα.Πολύ μπαχαρικό, τα γλυκά ξύλα θύμιζαν καμένα "παλιόξυλα" και η πειστικότατη γεύση κακάου που ήξερα είχε εντελώς αξαφανιστεί.Η πλουσιότητα έχει αντικατασταθεί με μια ισχνότητα γεύσεων και αρωμάτων.Τά ίδια περίπου μου λέει και ένας φίλος που συζητάμε και που επίσης τα κάπνιζε πολύ.Για να μην μακρυγορώ,πήραμε διαζύγιο εδώ και ένα χρόνο.Κάπου κάπου συναντιώναστε για να μην ξεχνιώμναστε,αλλά δεν καταφέραμε ακόμη να ξανασμίξουμε.Θα το ΄θελα αλλά...... Any thoughts?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Αύγ 21, 2015 11:20 am

δε νομίζω πως είναι θέμα "φεγγαριών", καλών δηλαδή και κακών περιόδων του πούρου
έχω καταλήξει στην άποψη ότι πρόκειται για ένα από τα πιο ασταθή κουβανέζικα
αφού στις ίδιες χρονιές/παρτίδες έχω κατά καιρούς βρει από κάρβουνα μέχρι διαμάντια

το καπνίζω κι εγώ από τότε που βγήκε (2004), κι επειδή στις "καλές" του μου αρέσει πολύ, το κυνηγάω
πέρσι το καλοκαίρι κάπνισα καμιά 30αριά φανταστικά στικς που μου θυμίσανε glory days
ενώ φέτος μέχρι στιγμής, με έχει απογοητεύσει με τη σταθερή μετριότητα του

για το μόνο που δεν μπορείς να το κατηγορήσεις πάντως, είναι το ring του
πάντοτε σταθερό 50άρι, μέχρι πολλές-πολλές φορές ακόμα και 52 8)
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Αύγ 21, 2015 11:40 am

Ναί σε αυτά τα θέματα έχει όντως μια συνέπεια.Είναι καλοφτιαγμένο γενικά, αλλού είναι που με ψιλοαπογοήτευσε τελευταία.

Επιστροφή σε “Hoyo De Monterrey ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης