serie d no4

Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Πέμ Ιαν 29, 2009 8:13 pm

Κωστα μιλαμε για ενα απο τα πιο αγαπημενα και all time classic robusto αρκετων απ' οτι διαβαζω εδω μεσα.Εμενα προσωπικα ηταν το πρωτο μου πουρο και του εχω ιδιαιτερη αδυναμια... :lol: :lol:

Τωρα οσο αναφορα ποσες φορες εμεινα ευχαριστημενος στις δεκα θα σου απαντησω στις 11!!!!!

Γουστα ειναι αυτα βεβαια......

:) :roll:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 16, 2009 9:20 pm

Είναι μήνες που θέλω να γράψω τις προσωπικές μου εντυπώσεις για αυτό το πούρο. Αλλά κρατιέμαι.

ΔΕΝ είναι καινούργιο όπως αρκετοί γνωρίζετε. Θα έλεγα ότι χάραξε το δρόμο για άλλες μάρκες. Είχα λοιπόν -over the years- την ευκαιρία να δοκιμάσω αρκετά containers :lol: Ουκ έστιν αριθμός.

Γευστικά, θα έλεγα ότι όλες οι χρονιές και οι κούτες κινούνται στα ίδια περίπου πλαίσια. Φρέσκα ή παλιά χαρακτηρίζονται απο κλασσικές γεύσεις Partagas δηλαδή δέρμα, light cocoa και πως το λέει ο Redrum, savoury(aka πιπεράτο). Αναμφισβήτητα όταν μείνουν 2-3 χρόνια ηρεμούν γευστικά και κρατούν ενιαίο χαρακτήρα σε όλο το χρόνο καύσης. Αποβάλουν άς πούμε τα extra πιπεροτσιμπήματα.

Μέχρι εδώ καλά πάμε.

Το μέγα τους αμάρτημα, over the years, είναι το ring variation και το τράβηγμα/κάψιμο. Για το πρώτο να σας πώ ότι παίζει απο hermoso n4 μέχρι 50+. Αυτό για μένα σημαίνει ότι "στρίβουν" οι πάντες.

Για το κάψιμο/τράβηγμα παίζουν όλα. Απο καραστούμπα τύπου RGPE μέχρι "όσα παίρνει ο άνεμος". Φυσικά υπάρχουν και πολλά-πάρα πολλά άριστα. Μην παρασυρθώ ή παρεξηγηθώ.

Αν αυτό που διάβαζα προσφάτως είναι σωστό, ότι δηλαδή σε vitola robusto, είναι best seller, τότε πιστεύω ότι οι κουβάνοι ανακάλυψαν εκ νέου τον τροχό. Βλέπε MC4. Για όσους δεν κατάλαβαν αυτό σημαίνει παραγωγή στο maximum και ότι πιάσουμε.

Τέλος, ειδικώτερα τα 3-4 τελευταία χρόνια χωρίς να είναι κανόνας, τα καπνά είναι αγίνωτα/άγουρα και δεν επιδέχονται παλαίωσης. Λέω πάλι για αποφυγή παρεξήγησης ότι δεν είναι κανόνας. Υπάρχουν κούτες μάλαμα.

Το συμπέρασμά μου. Ενα θαυμάσιο πούρο να το αγοράζει κάποιος κάθε Τρίτη που κληρώνει το Λαικό.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Δεκ 16, 2009 10:11 pm

δυστυχώς έχεις δίκιο. παράγουν πάρα πολλά και σε όλη τη χώρα. από τα κουτιά που κάπνισα φέτος μόνο ένα άξιζε.
αλλά ήταν ότι καλύτερο.
θυμάμαι παλιά ήταν σπάνιο. ταξιδεύαμε για να το βρούμε.
τώρα τα μισά περίπτερα στην ελλάδα το έχουν στη βιτρίνα.
ποιος να το φανταζόταν πριν δέκα χρόνια!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 16, 2009 10:15 pm

Spot on Κώστα!!!!!!
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Δεκ 17, 2009 11:21 am

Αν και ευτυχώς δεν μου έχει τύχει στα ελάχιστα κουτιά που έχω αγοράσει μπροστά σε άλλους ή ακόμα και singles σε καπνοπωλεία, οι κουβανοί έχουν μια τάση να καταστρέφουν κάθε τι ωραίο στο βωμό του χρήματος και της υπερκατανάλωσης.
Σάμπως το ίδιο δεν έγινε και με το μοντε 4(παλιό αγαπημένο) και γενικότερα όλη αυτή τη σειρά..
Όσο για τις στούμπες αυτές συμβαίνουν σε κάθε μάρκα ανεξαρτήτως κατανάλωσης.
Και το petit edmundo τελευταία κατρακυλάει
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 17, 2009 1:25 pm

Με παραπλήσιες ποσότητες κατανάλωσης D4 έχω τις ίδιες εμπειρίες με το Λεωνίδα.
Γιά το ring variation συμφωνώ απόλυτα. Πολύ μεγάλο.
Στουμπωμένο μου έχει τύχει πολύ σπάνια. Το χειρότερο ήταν στις 28/10/2006, τριήμερο στο Ναύπλιο. Το "πούρο" αγορασμένο από ελληνικό κατάστημα και διαλεγμένο από κουτί των 25. Επεσα διάνα.
Το στραβό κάψιμο είναι πιό συχνό.
Αντίθετα από τον Λεωνίδα, έχω να παρατηρήσω και στις γεύση κάποια variations, όχι όμως πολύ περισσότερa από τα συνηθισμένα σε πολλά άλλα κουβανέζικα.

Πέραν από τα όποια λοξοκοιτάγματα στα υπόλοιπα robustos (Κούβας, για να συνεννοούμαστε) το D4 παραμένει πρώτη μου επιλογή, για όλες τις ώρες.
John L

Δημοσίευσηαπό John L » Παρ Δεκ 18, 2009 11:00 am

To αγαπημενο μου πουρο, απο τότε που ξεκίνησα το φουμάρισμα.
Μοναδική παραφωνια 4-5 πουρα με έντονη αμμωνία.

Τον τελευταίο καιρο νομίζω πως σιγά - σιγά με κερδίζει περισσότερο το JUAN LOPEZ Sellection 2....
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Δεκ 18, 2009 11:34 am

John L έγραψε:με κερδίζει περισσότερο το JUAN LOPEZ Sellection 2....

Δεν είσαι ο μόνος,είμαστε πολλοί....
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Παρ Δεκ 18, 2009 11:49 am

Παιδιά καλημέρα, Χουάν Λόπεζ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Γενικόλογα, τί γεύση έχει, ξέρω κάνω off thread, αλλά και μια και το αναφέρατε.
ΠΗΤΕΡ
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Δεκ 18, 2009 12:15 pm

Αν έχεις δοκιμάσει Punch RS11 είναι πολύ κοντά γευστικά, με καθε επιφύλαξη πάντα.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Δεκ 18, 2009 1:25 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Παιδιά καλημέρα, Χουάν Λόπεζ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Γενικόλογα, τί γεύση έχει, ξέρω κάνω off thread, αλλά και μια και το αναφέρατε.

Από μία 50άδα που έχω εδώ και δύο χρόνια καπνίζω που και που και όποτε τα θυμηθώ από κανένα.
Θυμάμαι λοιπόν, το πρώτο ήταν πολύ αψύ χωρίς να σημαίνει οτι μύριζε αμμωνία. Πολύ καλό έως loose τράβηγμα και πολύ δυνατό. Μεγάλες, επομένως ποσότητες καπνού. Κάτι σαν το petit edmundo, θα τολμήσω να πω.
Με την ωρίμανση καλυτερεύουν, γίνονται πιό ήπια, αναδεικνύοντας περισσότερο τα αρώματά τους, τα οποία δεν διέκρυνα στα πρώτα 2-3 φρέσκα πούρα.

Δεν είναι πρώτο στις επιλογές μου, όπου βρίσκονται τα S4, RASS και Epi2, τα 2 τελευταία από cabinet των 50, γιατί πιστεύω, κι ανάβω φωτιές, οτι στα 50άρια βάζουν καλύτερα πούρα. 8)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Δεκ 19, 2009 12:03 pm

Νίκος έγραψε:cabinet των 50, γιατί πιστεύω, κι ανάβω φωτιές, οτι στα 50άρια βάζουν καλύτερα πούρα. 8)

Που να τα βρούν βρε Νίκο μου τα καλλίτερα; Ολα ίδια είναι. Ούτε διαλογή κάνουν, ούτε υπάρχουν στοιχεία για διαχωρισμό. Ετσι δεν είναι; :roll:

Ασχετο(1) Τελικά αυτό το πήγαινε-έλα των νερών της Χαλκίδας, επηρεάζει και τους ανθρώπους φαίνεται.

Ασχετο(2) Χέρια ψηλά κι όλα τα φτάνω...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Δεκ 19, 2009 12:57 pm

Leonidas έγραψε:
Νίκος έγραψε:cabinet των 50, γιατί πιστεύω, κι ανάβω φωτιές, οτι στα 50άρια βάζουν καλύτερα πούρα. 8)

αμαν βρε Σαββατιατικα... :wink: τι τα θες και τα σκαλιζεις ;;; παω για μπασκετ, εχω να μαρκαρω εναν τυπο 2.05 ,100 κιλα.. ελπιζω οταν γυρισω να υπαρχει φορουμ και τα θυματα να ειναι λιγοστα :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Δεκ 19, 2009 1:39 pm

Επειδη τωρα κωλυoμαι λoγω τoυ καθιερωμενoυ σαββατιατικoυ τσιπoυρoυ θα τα πoυμε τη δευτερα :twisted:
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Σάβ Δεκ 19, 2009 8:58 pm

Κοπηκε πανω στο καλυτερο..
Τελικα το συμπερασμα για D4 αλλαζει αναλογα με τους μηνες το δεκεμβρη χαλανε τον ιανουαριο ξαναφτιαχνουν :? :?

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης