Partagas 898 Varnished

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Νοέμ 29, 2009 10:15 pm

ένα κουτί των 10 αγορασμένο μέσα στο 2009 μάλλον του 2009 από πχ μάλλον είναι ακόμα νέο. δεν μπόρεσα να το κρίνω ικανοποιητικά διότι δε μου έδωσε τις γεύσεις που περίμενα από τη συγκεκριμένη μάρκα. γεματη γεύση, αρκετά καλό τράβηγμα, μα ακόμα δεν με ικανοποιει. ίδωμεν.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Νοέμ 30, 2009 11:15 am

hernesto έγραψε:Πλάκα μου κάνεις ότι τα "έμαθες" τώρα πρώτη φορά αυτά, έτσι;?
Keep puffing Elias!..

Είναι Η είδηση :idea: :!: :lol: :lol: :lol:
Ο redrum ανακάλυψε το P898V :P
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Νοέμ 30, 2009 6:32 pm

Leonidas έγραψε:Στούμπα 8-9-8 δεν μου έχει τύχει ποτέ και πρέπει να έχω κάψει κανα container :lol:

:lol:...

Leo, σημερα βρηκα το κουτι για να σιγουρευτω.25αρι SEP '07!Δεν βαριεσαι, συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες!!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 30, 2009 6:40 pm

Νίκος έγραψε:
hernesto έγραψε:Πλάκα μου κάνεις ότι τα "έμαθες" τώρα πρώτη φορά αυτά, έτσι;?
Keep puffing Elias!..

Είναι Η είδηση :idea: :!: :lol: :lol: :lol:
Ο redrum ανακάλυψε το P898V :P

Τι να κανουμε Νικο μου, τον τελευταιο χρονο εκανα βολτες σε αλλα μονοπατια, Ονδουρα, Δομινικο Νικαραγουα. Ειχα αγορασει μια 3αδα αλλα δεν μου αρεσαν και δεν τα ξαναπηρα. οπως ειπα, μαλλον 2001 θα ηταν... :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 30, 2009 6:45 pm

anastgeo1 όπως λές συμβαίνει και στις καλλίτερες οικογένειες.

Είχα και γώ τα παράξενά μου. Το Σάββατο το βράδυ για παράδειγμα, πήγα σε ένα ωραιότατο μπαροεστιατόριο και προετοιμάστηκα κατάλληλα για πούρο al metro.

Ενα lusitanias, ένα Choix Supreme και ένα Gurkha Park Avenue Churchill. Στα πρώτα δύο εξαντλήθηκε γεμάτος blazer. Τι ζόρι παναγιά μου. Παντού στραβοκαιγόντουσαν. Και το φτηνιάρικο του 1,8 ευρωπουλάκια, το ξενούλι ήταν άψογο. Με δανεικό αναπτήρα το άναψα ΑΠΑΞ και μόνο δάχτυλα που δεν έκαψα στο τέλος του. Τέλος πάντων. Με ζορίζουν ώρες ώρες οι κουβάνοι.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Νοέμ 30, 2009 6:49 pm

Ειχα αγορασει μια 3αδα αλλα δεν μου αρεσαν ..., μαλλον 2001 θα ηταν

ηλια, τα κουτια του 2001 (τουλαχιστον τα 4 που εχω καπνισει) ηταν μια χαρα. τα μονά πουρα ηταν προφανως τα κακοσυντηρημενα/ξεθυμασμενα, τελος παντων αυτα που δεν μπορουσαν να πουληθουν ως κουτι.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:04 pm

πιθανον Γιαννη, δεν μιλησα για κουτια. Το ξερω οτι τα μονα του 2001 ηταν αστα να πανε...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:12 pm

Leonidas έγραψε:...
Ενα lusitanias, ένα Choix Supreme και ένα Gurkha Park Avenue Churchill. Στα πρώτα δύο εξαντλήθηκε γεμάτος blazer... .

Ασε μη μου τα θυμιζεις!Εχω να "κανω" lusi της προκοπης δυο χρονια!Γενικα απο DC (HDM επισης) εχω φαει πολυ "χορτο"!Σκεπτομαι να παραγγειλω SLRey DC μηπως και...Τα τελευταια καλα DCoronas ηταν κατι Punch που δυστυχως τελειωσαν!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:17 pm

Δεν εννοώ ότι τα lusis ήταν άσχημα. Ισα ίσα. Δυστυχώς το πρόβλημα του στριψίματος και εξ αυτού του καψίματος φαίνεται ότι είναι αιώνιο.

Και τώρα που το συζητάμε, μα γιατί δηλαδή; Δεν το καταλαβαίνω. Ολοι οι άλλοι στρίβουν πούρα με προσοχή και οι κουβάνοι μόνο κατα λάθος;
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:28 pm

Γιατι οι κουβανοι χρησιμοποιουν αλλη τεχνικη στριψιματος απο τους υπολοιπους... τα περισσοτερα καλα πουρα εκτος κουβας χρησιμοποιουν την μεθοδο entubar, κατα την οποια το καθε φυλλο του filler στριβεται ετσι ωστε να δημιουργουν μικρους σωληνες (tubes). Οι κουβανοι κανουν bunching, δηλαδηα απλα τα βαζουν το ενα μεσα στο αλλο και μετα τα δινουν σχημα κυλινδρικο.

Εntubar ειναι η μεθοδος που χρησιμοποιουσαν ανεκαθεν στην Κουβα, αλλα απο την στιγμη που εφυγαν οι πρωτομαστορες απο το νησι, πλεον χρησιμοποιουν bunching, γιατι ειναι πιο ευκολο να το μαθει καποιος και παιρνει λιγοτερο χρονο ανα πουρο.

Πλεον ομως μονο οι εταιριες εκτος κουβας χρησιμοποιουν entubar.

Pepin, Padron, Oliva, Fuente και λοιποι ολοι χρησιμοποιουν entubar, ακομα και στα πιο φτηνα πουρα.

Απο τυχη νομιζετε δεν υπαρχει NC με κακο τραβηγμα;
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Δευ Νοέμ 30, 2009 7:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:28 pm

anastgeo1 έγραψε:
Leonidas έγραψε:...
Τα τελευταια καλα DCoronas ηταν κατι Punch που δυστυχως τελειωσαν!

Παιδιά έψαχνα σήμερα να αγοράσω (ξέρω είμαι εκτός θέματος) Punch DCs σε καταστήματα του κέντρου και δεν είχαν. Μου είπαν μάλιστα σε ένα άλλο στο Ψυχικό ότι οι παραγγελίες αναμένονται κάπως καθυστερημένα επειδή θα ισχύσουν οι νέοι δασμοι. Νέο χαράτσι δηλαδή μαζί με το καλές γιορτές...
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:34 pm

RedRum έγραψε:Γιατι οι κουβανοι χρησιμοποιουν αλλη τεχνικη στριψιματος απο τους υπολοιπους... τα περισσοτερα καλα πουρα εκτος κουβας χρησιμοποιουν την μεθοδο entubar, κατα την οποια το καθε φυλλο του filler στριβεται ετσι ωστε να δημιουργουν μικρους σωληνες (tubes). Οι κουβανοι κανουν bunching, δηλαδηα απλα τα βαζουν το ενα μεσα στο αλλο και μετα τα δινουν σχημα κυλινδρικο.

Εntubar ειναι η μεθοδος που χρησιμοποιουσαν ανεκαθεν στην Κουβα, αλλα απο την στιγμη που εφυγαν οι πρωτομαστορες απο το νησι, πλεον χρησιμοποιουν bunching, γιατι ειναι πιο ευκολο να το μαθει καποιος και παιρνει λιγοτερο χρονο ανα πουρο.

Πλεον ομως μονο οι εταιριες εκτος κουβας χρησιμοποιουν entubar.

Pepin, Padron, Oliva, Fuente και λοιποι ολοι χρησιμοποιουν entubar, ακομα και στα πιο φτηνα πουρα.

Απο τυχη νομιζετε δεν υπαρχει NC με κακο τραβηγμα;

Ηλία ξέρεις πως λέγεται το bunching in Greek?
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:39 pm

πως;;
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:40 pm

χουφτωμα;; :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 30, 2009 7:47 pm

Ηλία έχασες.

Παρα ταύτα επειδή μου θύμισες το entubar/piping περνάς στον επόμενο γύρο. Αν κερδίσεις θα σου προσφέρω ένα αστούμπωτο 898 in-line with the topic. :lol:

Πώς λέγεται; Μα ξεπέ

Τί άλλο δηλαδή απο ξεπέ;

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης