Ερώτημα για habaneros - Partagas

Άβαταρ μέλους
capobomba

Ερώτημα για habaneros - Partagas

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Ιούλ 14, 2012 10:19 pm

Καλησπέρα

Το Partagas Habaneros, πτωχό πλην τίμιο με καταπληκτική κάπα και ωραιότατες γεύσεις, γεμάτες και γουστόζικες

Όμως!!

Το 2011 μοντέλο που μόλις έκαψα έχει τις άγουρες στιγμές του, και ρωτώ τους γνώστες μια πληροφορία

Έχετε παρακολουθήσει την εξέλιξη/παλαίωση του συγκεκριμένου πούρου από την εμπειρία σας?

Η αλλιώς

Μετατρέπεται σε καλύτερο, μελώνει, μεστώνει, με την πάροδο ενός-δύο ετών το Habanero?

Η γίνεται μια τζούφια υπολειμματική ανάμνηση χωρίς τίποτα να προσφέρει σε αντάλλαγμα της υπομονής μας?

Παρακαλώ τα σχόλια σας και τις εμπειρίες σας, ώστε αναλόγως να προβώ στο ανάλογο στοκάρισμα

:wink:
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Σάβ Ιούλ 14, 2012 11:02 pm

στοκαρε (και αν δεν πεσεις σε τρελλη φολα) σε 3 χρονια θα κελαιδανε.....
μαζι με τα πρεζι ειναι γκανιαν
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Ιούλ 15, 2012 12:33 am

Argi, τα presidentes είναι χόρτο τελείως! :lol:
Σου αρέσουν; Αν θυμάμαι, κάπου έχουμε ένα θέμα εδώ μέσα. Από τη μία ο στρατηγός είχε βάλει τα κλάματα από αμμωνίες και πιπέρια της νιότης, και εγώ σε κάποια πιο ξεκούραστα, τα είχα βρει τελείως flat.

Και για να μην είμαι τελείως offtopic, ούτε habaneros έχω δοκιμάσει :lol:
πολλά μαζεμένα πέσανε που δεν έχω δοκιμάσει αυτές τις μέρες.

Πάντως Μάρκο, είναι ρε παιδί μου λαχείο πραγματικά. Πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά, μου κάνουν δώρο ένα κουτί partagas super, εξωτερικού. Φρέσκα.
ΌΝΕΙΡΟ!!! Λέω δεν είναι δυνατόν τόσο φθηνό πούρο να είναι έτσι.
Τα ξεκατίνιασα. Δεν είχα και τύψεις, γιατί δεν ήταν ακριβά, και τα είχα καθημερινά μάλλον :lol: Δεύτερο κουτί ίδιας χρονολογίας, χόρτο.
Τρίτο κουτί από casa του εξωτερικού, 2011 αυτά, άστα να πάνε. Για να ανάβεις το τζάκι ήταν. Άντε τώρα εσύ βγάλε άκρη.... Ευτυχώς τελείωσαν και αυτά, να μην τα βλέπω μπροστά μου. Πες μου τώρα εσύ. Αγοράζω πάλι super ή όχι;
Όσον αφορά τις κρέμες,
μάλλον το γυρνάω σε Majestic που από μεγάλο δείγμα διαφορετικών κουτιών που έχω, είναι απίστευτα σταθερά! Είναι μέχρι να βρω πουθενά αυτά τα απίστευτα palmas extra.

Κάπως έτσι φαντάζομαι θα είναι και με τα habaneros.
Τουλάχιστον είναι και αυτό στο ίδιο κοστολόγιο. Οπότε δεν έχεις μεγάλο ρίσκο...
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Ιούλ 15, 2012 1:16 pm

πρεπει να τραβαω τρελλα λαχεια τοτε.....
ισως εχω ακομα 1 ....θα δω και θα ξαναρθω...................
cuba libre and not only cuba
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 16, 2012 3:41 pm

Τα habaneros δεν μοιαζουν στην σχέση τιμής/ποιότητας με τα έτερα φτηνα και μέχρι πρότινος επίσης μηχανάτα παρταγκας, π.χ. super και aristocrats.

Σαφώς υπερέχουν των προσδοκιών βασει της τιμής τους, απλά είναι δυσεύρετα.
Γι΄αυτό, όπου τα βρείτε, χτυπήστε τα.
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Δευ Ιούλ 16, 2012 4:09 pm

Νίκος έγραψε:Σαφώς υπερέχουν των προσδοκιών βασει της τιμής τους, απλά είναι δυσεύρετα.
Γι΄αυτό, όπου τα βρείτε, χτυπήστε τα.

+1 :!:

Κατά τη γνώμη μου και φρέσκα με τρεις μήνες ξεκούρασης μελώνουν πολύ (καθότι έτοιμα μεν συνήθως, boxpressed δε...)
Μία κούτα που είχα κάνει με 3 χρόνια στην πλάτη της ήταν super. Ίσως με 3 χρόνια να είναι στο ζενίθ τους...
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Ιούλ 17, 2012 12:51 pm

τα σούπερ γενικά αστοχία, μακριά και βαρετά, τα χαμπανέρος μικρά.
έχω καταλήξει στα αριστοκρατικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 23, 2012 7:52 am

επένδυσα σε κάτι φρεσκο-τρυγισμένα (SAR OCT 11 & SAR FEB 12)
με αρκετό (ήδη), από το μέλι του Κορνήλιου :wink:

...σημειωτέον πως τα habaneros
δε φέρνουν ιδιαίτερα σε σούπερ και αριστοκράτες...
Άβαταρ μέλους
trendy

Re: Ερώτημα για habaneros - Partagas

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Μαρ 24, 2014 2:12 am

Έκαψα ένα εχτές το βράδυ. Το πρώτο που δοκιμάζω, αγορασμένο αρχές Φεβρουαρίου και έκτοτε ξεκουραζόταν στο jar που κάνω πειράματα με την υγρασία. Είχε μαλακώσει αρκετά το σώμα του και υποψιάζομαι ότι τα 2 μαξιλαράκια που έχω βάλει παραείναι αρκετά για το 1,5 λίτρου βάζο. Όπως και να έχει δεν ήταν κακό, αν εξαιρέσω το αδιάφορο ρούφηγμα. Με το που άναψε άρχισε να μυρίζει λουλούδια και λίγο βρεγμένη γη. Στη συνέχεια κυριάρχησε το πιπέρι, μάλλον λευκό θα το χαρακτήριζα, αρκετά ευχάριστο στη γεύση. Προς το τέλος γλύκανε κάπως με τη σοκολάτα να επικρατεί. Κρίμα που δεν ήταν λίγο μεγαλύτερο να το ευχαριστηθώ περισσότερο. Στα αρνητικά η λίγο στραβή καύση και η στάχτη που δεν καθόταν με τίποτα, έπεσε και μία φορά πάνω μου όταν την άφησα πάνω από 2 δάχτυλα. Ο καπνός πάντα δυνατός γέμιζε ευχάριστα το στόμα.
Εν κατακλείδι πολύ τίμιο το habaneros για τα λίγα λεφτά που ζητάει. Και όντας στα ίδια περίπου κυβικά με τα Ρομέο Ν.2 και Τρινιδάδ Ρέγιες, μάλλον βρήκα νέο πούρο για τον καφέ ή το σύντομο ποτό.

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες