Partagas Lusitanias

Άβαταρ μέλους
v_panos

Partagas Lusitanias

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιαν 08, 2014 9:37 pm

Εικόνα

Παρέα με τον Dexter Gordon κ τον J.Coltrane κτες το βράδυ και προσπαθώντας να συνοψίσω το portfolio μου μήπως υπάρξει μια καλύτερη μέρα με εξωτερικές δουλειές είπα να ανάψω ένα από τα πουρα που ήταν κανονικά του Δεκεμβρίου αλλά δεν κατάφερα ποτέ να τα ανάψω.
Όταν εξω φυσάει και βρέχει ταυτόχρονα και μέσα δεν μπορείς να καπνίσεις δεν σε σώζει ούτε ομπρελλα ούτε υπόστεγο και δεν ήθελα να είμαι μοντέλο σε noir φωτογράφιση. Τσι επιστέφοντας από Αγγλία έφερα πισω όπως τα πήρα κάποια πουρα μου…
Μεταξύ του Hoyo double corona Που μου ελεγε δώσε μου μια ευκαιρία ακόμη πήρα τελικά το Lusitanias. Κόβω και πραγματικά με αγωνία παω να δοκιμάσω…όλα καλά ευτυχώς. Δεν μπορώ να εχω στουμπες ειδικότερα σε στιγμές που το πουρο είναι φίλος συμπαράστασης.
Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτή την ιεροτελεστία , αν μπορώ να την πω έτσι, είναι πουρα περισυλλογής , πουρα πουρα για γλέντι για τραπέζι, για προσωπική στιγμή , για να γιορτάσεις μια επιτυχία , και είναι και πουρα που κάποτε και τα ανάβω μέσα στις φουρτούνες…έτσι για να αλλάξουν την ροη των πραμάτων, το μαγικο ραβδί.

Ξεκίνησε με μια σπιτική μυρωδιά σαν φρυγανιά , μια βάση από δέρμα με ωραία κρεμώδη υφή και επιγευση. Κάτι απαλά πιπεράκια όχι μαύρα…σαν από αυτά τα πράσινα που βάζουμε στο καλο στέκι . Ωραιες ενναλαγες….ειχε συνεχως αυτην την φθινοπορινη «ξηροτητα» , ξηροι καρποι και ποιο αναλαφρες γευσεις σαν ξηρά φρουτα να αλλαζουν στην μεση σε ποιο γλυκες.
Στην μεση περιπου αρχιζει από κει που φαινοταν τεραστιο πουρο να είναι με την ουσια του τεραστιο πουρο. Το τράβηγμα πήρε την τέλεια ελαστικότητα ήρθαν κακάο και κάτι νότες σαν ρούμι. Μετα μέλι…με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως τελικά οι υπερβολές μεγέθους είναι ανούσιες….
Προς το τέλος ήρθε επιτέλους σοκολάτα στο στόμα την έψαχνα, μαζί με κάτι πετακτες καραμελενιες νότες και ένα γλυκο μυρωδάτο ξύλο… Τέτοια πουρα να είχα να μου λύνουν τις σκοτούρες μου κάθε φορά. Με κάνει να απορώ πως γίνεται να είναι τα πουρα στην ιδια κατηγορία με τα τσιγάρα…αλλά έτσι είναι αφού και το Kia είναι αυτοκίνητο οσο ένα f12 berlinetta…
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: Partagas Lusitanias

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 09, 2014 8:49 am

σα να μου φαίνεται πως κάποιος βρήκε χθες το El Dorado! :D
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιαν 09, 2014 9:58 am

v_panos έγραψε:...Αυτό είναι που μου αρέσει σε αυτή την ιεροτελεστία, αν μπορώ να την πω έτσι
είναι πούρα περισυλλογής, πούρα για γλέντι, για τραπέζι
για προσωπική στιγμή, να γιορτάσεις μια επιτυχία
και είναι και πούρα που κάποτε τα ανάβω μέσα στις φουρτούνες
έτσι για να αλλάξουν την ροή των πραμάτων, το μαγικό ραβδί…

Πάνο μου υποκλίνομαι
κι έχω την εντύπωση, πως αν είχες περισσότερο ελεύθερο χρόνο θα "ζωγράφιζες" :wink:

πάντα τέτοιες "μαγικές" στιγμές εύχομαι φίλε!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιαν 10, 2014 7:32 pm

Καλησπέρα λοιπόν με μια μερα καθυστέρηση...ευχαριστώ πάντα τέτοια να έχουμε φίλοι μου, όλοι μας...ακολούθησε μάχη με χρυσοδακτυλο RyJ churchill που θα καταγράψω εντός τον ημερών μόλις βρω λίγο χρόνο.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Απρ 08, 2014 12:29 pm

Έκανα την Παρασκευή ένα Λουζι αγορασμένο τα Χριστούγεννα από κατάστημα της Μόσχας. Ξεκουράστηκε αρκετά στον υγραντήρα μου, ώστε να μου προσφέρει μια ευχάριστη βραδιά, περίπου 2,5 ώρες απόλαυσης. Ευτυχώς δεν ήταν στούμπα και δεν είχε κάποιο ελάττωμα. Φάνηκε από το κρύο τράβηγμα ότι τα πάει καλά και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια.
Ξεκίνησε όμορφα με λίγο δέρμα, αλάτι και μία υποψία ξηρών καρπών. Αφού πήρε τα πάνω του αρχίσαν τα πιπέρια, όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Στο δεύτερο κομμάτι έκανε εμφανή την παρουσία της η σοκολάτα γάλακτος γλυκαίνοντας έτσι το γίγαντα που ολοένα και μίκραινε, κάνοντας έτσι πιο άνετο το τράβηγμα. Προς το τέλος γλύκανε ακόμα περισσότερο, γεύση που θύμιζε μέλι ή σιρόπι. Όμορφο φινάλε που με έκανε να μη θέλω να το αφήσω. Από τα πούρα που ομορφαίνουν μία απλή ρουτινιάρικη και κουραστική μέρα. Ο καπνός ήταν πάντα στο ύψος των περιστάσεων. Χρειάστηκε 1-2 ανάμματα ακόμα, όταν το ξεχνούσα λίγη ώρα και καμία διόρθωση. Η στάχτη συμπαγής αλλά δεν είχα όρεξη να καπνίζω κάθετα για να κάνω ρεκόρ.

Καπνίστηκε συνοδεία Ματουσάλεμ Κλάσικο 10 ετών. Δυνατό ρούμι που άφηνε μία γλυκιά επίγευση στο στόμα μετά από κάθε γουλιά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Ιαν 27, 2015 12:56 am

Έβαλα θερμόμετρο για μετρήσω την θερμοκρασία μου. Λέω μήπως και είμαι άρρωστος και έχω παραισθήσεις μήπως φταίω εγώ βρε αδερφέ. Κι όμως προς πολύ μεγάλη μου απογοήτευση κάπνισα ένα από τα χειρότερα Lusi που έχω καπνίσει ποτέ...Άριστο pre light με μέλι αλλά μέχρι εκεί. Κακή καύση , άσχημες γεύσεις. Πλήρης απογοήτευση. :cry:
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιαν 27, 2015 8:06 am

δυστυχώς, τα κάνει κάμποσες φορές αυτά τα τερτίπια φίλε Νίκο η Λουζιτάνια
κατεβαίνοντας, ή μάλλον κουτρουβαλώντας, τα σκαλοπάτια της μετριότητας
μέχρι και flat γίνεται, και ασχημόγευστη όπως ΄λες...

...ώσπου να αποφασίσεις να την ξανακαπνίσεις
και τότε... είναι πολύ πιθανό να σε κάνει να ξαναβάλεις ...θερμόμετρο
αλλά απ' την ανάποδη 8)

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης