Partagas Seleccion Privada No.1

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: Partagas Seleccion Privada No.1

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Απρ 07, 2017 9:47 am

Ήρθε και για εμένα η ώρα να πέσω στα βαθειά.....
Σε κατηργημενους κήπους, σε απαγορευμένες περιοχές, σε μονοπάτια μυστικά , ηδονικά του ποτε και του κάποτε!

Εικόνα

Η dallia στο χέρι αφήνει λιπαρή αίσθηση, το σώμα της μοσχοβολάει μπαχαρια και δέρμα.
Δεν έκοψα, τρύπησα μην χαλάσω το cap, ειναι και του '99 η κυρία ,θέλει προσοχή.
Κρυο τραβηγμα παλιακό, εξωγήινο, με μυστικά φορτωμένο, ολα τα παλια και πολλά καινούργια. Μου έμεινε μια δόση πικραμύγδαλο και λιγο ζάχαρη καθισμένη στο ξεχασμένο βαζάκι πισω πισω στο ντουλάπι.
Μου έδωσε αφορμή για αλλα, βρήκα ενα Glen Rothes αντίστοιχο ,παλιο, του 1995, εμφιαλωμένο στα 19 του χρόνια.
Μόνο κατι τέτοιο θα ταιριάξει....
Κεντάω προσεκτικά δυο τζουρες, και στάζει ζουμιά η κυρία. Πρέπει να σε αρεσει η μπραντα, πρέπει να γουστάρεις old school, πρέπει να εισαι και λιγο old school, μα αν αφεθείς στις χάρες της πας για καταστροφές.
All spice Partagas style, στην πιο βαθειά υπόσταση που το εχω βρει, σχεδόν έβαζα τα χέρια στα μπαχαρια και τα έφερνα στα ρουθούνια. Ο καπνός βαρύς, η κανέλα ολοζώντανη, μαζί με κρεμα ,καλά λέει ο Χάρης , μπουγάτσα.....
Μια σύνθεση απο φρέσκα ματζουνια, σε δερμάτινο σαλόνι, και ενα γουδι να σπάει τους καρπούς , να μοσχοβολάει ο τόπος.
Τα καρντασια με κοιτάνε με απορία , ρε ψηλέ πες μια κουβέντα, έχουμε να σε δούμε και δυο μήνες....τι να τους πω ο ένας κράταγε φρεσκο Davidoff ο άλλος Arturo Fuente Vintage 2000.....
Για το ζουμι, δεν εχω λόγια....ειναι ωραίες οι τυρφες και τα ρινγκ, αλλα το elegance του παλιού ειναι αλλιώς.

Η κυρία μας έβαλε στο συρμό, πάμε πανω στις ράγες σε λιβάδια απο κανελες , σε μια καλύβα οι στριφτες αυτού του θαύματος ψήνουν Cubita , βαρύς καφές κουβανικος, πατάνε και δυο φύλλα ζαχαροκάλαμο.
Ποτίζει το χωμα, με μια rustic μυρωδιά.
Κάπου στο βάθος φαίνεται μια νταλκαδιαρικη γλυκα, μα απο την κρεμα, μενει στο λαιμό, σβήνει μαγικά το χαμό απο τα μπαχαρια. Πωπω πως θα ηταν νέα, ποσο θα ήθελα να έκαιγα δυο το χρόνο απο τότε μεχρι σημερα, να ζήσω πλήρως την μεταμόρφωση που μόνο η Κούβα μπορεί να δώσει.
Τα καπνά κεντάνε, οι γεύσεις με πλημμύρισαν, η dallia τελείωσε, μαζί και εγω έκλεισα για απόψε σκέφτηκα......
Τι να βάλω δίπλα σε αυτο το αριστούργημα, δεν θα εχει νόημα...

Άλλαξα το malt έβαλα ενα παλιότερο, να φύγει το μυαλό.....έπιασα κουβέντα για πούρα και αποστάγματα, κοίταξα την μπάντα, οξειδωμένη και παλια, προκλητική και όμορφη...

άναψα αλλο ενα, ψάχνω πάλι τα μυστικά του νησιού.....
on the road...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 07, 2017 10:34 am

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Απρ 10, 2017 10:07 am

τρομερος ο ψηλος :wink:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Οκτ 06, 2017 10:38 pm

Με κακή ψυχολογία απο την επεμβασουλα, που αποδείχτηκε μπελάς, παλεύω να βρω αντίδοτο.
Να πιω δεν μπορώ, ευτυχώς το φαγητό μαμισιο και απογειωτικο.
Την σκέφτομαι καιρό τωρα, την dallia, εκείνη την παλια που μου είχε πάρει τα μυαλά και το σκαλπ στα βόρεια.
Τις εχω βάλει σε varnished καμπινέ παρέα με άλλες τις συνομοταξίας, ζωνουχες και παλαιότερες.
Βάζω ξυνό νερο με λεμονακι, και στο background τον αγώνα τις δεκαετίας στα motogp.
Στηνόμαστε στην εκκίνηση, και τελειώνουν ολα...
Στο κρυο είχε βάθος ,υποσχέσεις, αλλα και μια αβεβαιότητα.
Με την φωτιά πήρε ζωή, απο το λαδωμένο κορμί της ξεμύτισαν τα πιο ζωντανά δέρματα που εχω συναντήσει, μαζί και ένας ελληνικός βαρύς, μαζί και κακαο ,μαζί και μοκα, μαζί και μπαχαρια...όλη η Κούβα πάλι μπροστά μου.
Το σώμα το εχω πάρει μαζί, τωρα που γράφω σχεδόν 10 ώρες μετα, το απόλυτο βάθος σε ολες τις γεύσεις, ζωντάνια , ωριμότητα, καπνός ολα στο 10.
Δεν υπάρχει λόγος ,κάποιες φορές, να παλεύεις να περιγράψεις κατι που ειναι ακατανοητα χειροπιαστό.
Αυτή η dallia ειναι απλά το ¨καλυτερο¨ πουρο που εχω ανάψει εδω και καιρό..
on the road...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Νοέμ 02, 2017 4:17 pm

LCD Nickos H
Εικόνα

Μου το είχε χαρίσει ο Νίκος σε μια συνάντηση μας πριν κανα χρόνο.
Ήθελα να το καπνίσω και να είμαι χαλαρός
Έτσι προχθές το βράδυ βρήκα την ευκαιρία και το άναψα.

Από εμφάνιση είναι άψογο.
Είναι καλοστριμενο και εχει πολύ λαδερο και σκουρόχρωμο ράπερ!
Το pre είναι ολοζώντανο, γεμάτο με ξηρούς καρπούς και μικρές δόσεις σοκολάτας.

Με το καλημέρα μου βγάζει γη και ξηρούς καρπούς..
Στη μύτη μυρωδιά από μπισκότο!!
Η συνέχεια γίνεται απολαυστική με το δέρμα να υπερισχύει και ένα ελαφρύ πιπέρι να θέλει να μπει στο παιχνίδι.!

Εικόνα

Παρακάτω είναι φορτωμένο με μια παχιά κρέμα, μπαχάρια όλων των ειδων, λίγο κακάο, σοκολάτα γάλακτος και όλα αυτά τυλιγμένα σε δέρμα.!!
Το πούρο έχει ένταση και γεμάτες γεύσεις..
Σε κάθε τζούρα και άλλη γεύση!!
Κάπου στη μέση χάθηκα.Δεν ήξερα τι μου γινόταν..Η μια σφαλιάρα μετά την άλλη...
Οι εναλλαγές πολλές και συνεχόμενες!
Η μυρωδιά του με τρελαίνει! :D
Βγάζει απίστευτες μυρωδιές.Μοσχοβολαει ο τόπος.

Στο τελευταίο μέρος συνεχίζει με την ίδια ένταση, με ξηρούς καρπούς αλλά αυτή τη φορά καβουρδισμένους μαζί με διπλό καφέ βαρύ και τελειώνει με βρεγμένο χώμα και χλωρά χόρτα.!!

Εικόνα

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι γεύσεις ήταν όλες ευδιάκριτες και έντονες.
Δηλαδή αυτό το πούρο πως θα ήταν πριν 5-6 χρόνια;
Θα πω αυτό που είπε και ο ψηλός πιο πανω.
Είναι ότι καλύτερο έχω ανάψει, όχι τον τελευταίο καιρό αλλά τον τελευταίο χρόνο!!
Δίκαια θα πάρει ψηλή θέση στο top10 μου..

Νίκο αυτό δεν ήταν απλά πουράκλα..
Ήταν Α-ΣΤΡΟ-ΠΛΟΙ-Ο..!!!!! :D :D
Σ'ευχαριστω πολύ που μου έδωσες την ευκαιρία να το δοκιμάσω!!

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 1 επισκέπτης