Partagas Coronas Senior

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Partagas Coronas Senior

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Οκτ 24, 2017 11:05 pm

Είπα να ανοίξω ένα φρέσκο thread γι' αυτό το τίμιο Eminentes της Partagas.

42x132 λοιπόν, χειροποίητο, μέσα σε tubos και με ελληνική τιμή 7 ευρώ και 85 λεπτά.
To βρίσκεις παντού, απ' τα περίπτερα και τα καπνομάγαζα της Ελληνικής επαρχίας μέχρι τα καλά μαγαζιά των Αθηνών.

Παραδόξως στο forum, δεν έχουν γραφτεί γι' αυτό πολλά. Σίγουρα η εμφάνιση του tubo δεν είναι απ' τα δυνατά του σημεία. To ίδιο το πούρο όμως τι λέει; Κατά καιρούς αγοράζω μερικά χύμα και έχω ένα σχετικά καλό στοκ από δαύτα στο σπίτι στην Κρήτη. Τα κουβαλάω συχνά μαζί μου σε τοπικά γλέντια και χαροκοπιές. Κάνει και για τους τρακαδόρους; Σαφώς...

Κάπως έτσι και επειδή είχα έναν γάμο, εδώ στην Αθήνα να πάω το Σάββατο, τα θυμήθηκα και λέω ας ξεθάψω κανένα. Τελικά είχα δύο στο σπίτι και τα πήρα μαζί.

Εικόνα

Και επειδή τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, αφήνω γρήγορα το tubos, αφήνω στο γλέντι γυναίκα και παιδί και βγαίνω στο κρύο μ' ένα ποτήρι κρασί στο χέρι. Κόβω και μυρίζω. Αρώματα δυνατού εσπρέσσο και ξύλου είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Βάζω φωτιά και θυμάμαι αμέσως γιατί δεν με απογοητεύει σχεδόν ποτέ. Κλασικές γεύσεις Partagas έρχονται στο στόμα. Πιπέρια, δέρματα, κάνουν παιχνίδι με αλμυρά nuts και μια φουντουκόπαστα να παίζει από πίσω.

Senior όντως λέω και το τραβάω αχόρταγα.. Τα μπαχαρικά εμπλουτίζονται με λίγη κανέλα και στο δεύτερο μέρος γυρίζουν σε ένα μοτίβο γεμάτο μαντζούνια και λιβάνια. Ο γάμος πληκτικός, το senior δείχνει για την ώρα να είναι η μοναδική εξαίρεση στην όλη βραδιά που κρατάει ζωντανό το ενδιαφέρον. Πίνουμε και μερικές κούπες δεξιά αριστερά, ίσα για να ευθυμήσουμε και ξανά με τα μούτρα στο eminentes. Στο τελευταίο μέρος, τα πιπεράκια έρχονται πάλι στο προσκήνιο και γίνεται ένα ανακάτεμα με καφέ και λίγη γη.

Τίμιο; Δεν το συζητώ. Αναμενόμενο; Για μένα ναι. Δεν ξαφνιάστηκα. Ίσα ίσα μου άνοιξε την όρεξη και για δεύτερο. Έτσι, την Κυριακή το πρωί μετά τον καθιερωμένο εκκλησιασμό πήρα τη φαμελιά μου για έναν καφέ στο Κεφαλάρι. Βόλεψα την μπεμπούλα μου, αριστοτεχνικά σε χώρο μακρυά μου για να μην πάει ο καπνός, παράγγειλα τον καφέ μου και άναψα το senior μου. Η ώρα για πάρτη μου, λέω..

Εικόνα

Πιπεράκια, χορτάρια, δέρματα , καφέδες , ξερό σύκο, λιβάνια.. όλα εκεί. Με την προσοχή μου σ' αυτό και διάθεση για χαλάρωμα το ευχαριστήθηκα διπλά και τριπλά απ' αυτό της προηγούμενης νύχτας. Αξίζει, ναι αξίζει!
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Οκτ 25, 2017 7:20 am

Μπράβο πολύ ωραίο review
Όπως πολυ σωστά ειπες είναι τίμιο και το βρίσκεις παντού! Και επειδή είναι σε Tubo συνήθως είναι και σε αποδέκτη κατάσταση στα περίπτερα
Καλή συνέχεια :D
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Οκτ 25, 2017 10:40 am

Έχω κάνει 2-3 απ'αυτα σε παρόμοιες καταστάσεις και ήταν όντως τίμια!! :wink:

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες