Partagas

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Partagas

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Σάβ Δεκ 04, 2004 5:27 am

Partagas Coronas Senior A/T

Το review αναφέρεται σε box με κωδικό ΕΑR JUL 01. Έχω δοκιμάσει τα 7 από τα 25 του κουτιού.

Πούρα μηχανής, τελειωμένα στο χέρι (hecho a mano). H κλασική, μεθυστική γεύση Partagas, σε ένα φθηνό, προσιτό πούρο.

Το tubo είναι κομψότατο, από τα ποιο ωραία. Το πούρο είναι καλοτυλιγμένο, αν και 4 από τα 20 ήταν πολύ σφιχτά. Η κάπα είναι όμορφη, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Η καύση είναι ομαλή, σταθερή. Ξεκινάει με ήπιους τόνους και προς το τέλος του πρώτου τρίτου ξεκινάει η επίθεση με τη μεθυστική, πικάντικη Partagas γεύση. Από το δεύτερο τρίτο μπορεί κανείς να διακρίνει νότες πολύτιμου ξύλου, μπαχαρικών. Στο τέλος προσθέτει λίγο δέρμα.

Συνολικά, είναι εύκολο στο κάπνισμα, δεν κουράζει, και είναι ένας ωραίος τρόπος για τον αρχάριο να ξεκινήσει την απόλαυση που λέγεται πούρο αβάνας. Γενική ένταση πούρου: Μέτρια
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Author
Γενικός επόπτης

PARTAGAS CORONAS SENIOR

Δημοσίευσηαπό Author » Παρ Δεκ 10, 2004 10:41 pm

Πρόσφατα τελείωσα ένα κουτί των 25 , αγορασμένο από τα αφορολόγητα στο Κάιρο.
'Ενα καλό πούρο, με έντονες τις γεύσεις των PARTAGAS. Πιστεύω ότι η γεύση που κυριαρχεί είναι η έντονη κρεμώδη γεύση που χαρακτηρίζει πολλά πούρα από αυτή την brand.
Τόνοι ξύλου και δέρματος. 'Ενα ευκολοτράβηχτο πούρο. Πιστεύω μέτριο προς βαρύ πούρο , θα δυσκολευτεί κάποιος να τραβήξει τον καπνό "μέσα".
Μερικά από αυτά (3-4) δεν είχαν τόσο καλή καύση.
Γενικά μια πολύ καλή εισαγωγή στον κόσμο των PARTAGAS. Μπορεί άνετα να γίνει το καθημερινό πούρο. Σαφώς καλύτερο από το λίγο φτηνότερο SUPER PARTAGAS.
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Παρ Ιουν 16, 2006 1:31 am

Partagas Shorts

Από τις ελάχιστες φορές που θα πάω κόντρα στον φίλο Δ. Γουρλή (fun των El Principe)! :D

Τόσα πολλά αρώματα μαζεμένα σε ελάχιστα πούρα τα έχω συναντήσει!!!

Κέδρος, βανίλια, ίχνη αμυγδάλου και μια ντελικάτη επικάλυψη πιπεριού τρέλαναν τον ουρανίσκο αγαπητοί φίλοι. Σε αρκετά reviews διάβασα για salty peanut (αλμυρό φυστίκι!), και οφείλω να ομολογήσω πώς δεν περίμενα να διακρίνω τόσο εύκολα αυτή την ιδιαίτερη γεύση!

Καύση τέλεια, μόνο η στάχτη μου τα χάλασε λιγάκι: Σκούρα μαύρη :(

Φίλε Δημήτρη νομίζω Partagas Shorts vs San Cristobal El Principe σημειώσατε: 1 :lol: :lol: :lol:

Τιμή δεν το συζητώ: ούτε 5 Ευρώ - Σίγουρα από τα best value for money!!!
panatellas for ever!
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Δευ Απρ 16, 2007 12:52 am

είμαι περίεργη μάριε, μετά απο ένα χρόνο που έχει περάσει, οι εντυπώσεις σου απο αυτό το πούρο - το Partagas Shorts είναι ίδιες?
εγώ το βρήκα λίγο άνευρο, και μου άφησε μία πικρή γεύση στο τέλος...για να μην σου πώ απο το 2/3 και μετά. Έχω κάνει 3 μέσα σε μία βδομάδα, και με συνοδεία κόκκινου κρασιού κάθε φορά - του ίδιου μάλιστα. Λές να φταίει ο συνδυασμός?
Πάντως προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα...παρόλο που η τιμή του είναι ένα σημαντικό στοιχείο που επιτρέπει με άνεση την επανάληψη, δεν ξέρω αν θα ξανα - αναζητήσω αυτό το συγκεκριμένο vitola. :? :(
too many cigars...too little time...
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Δευ Απρ 16, 2007 2:55 pm

Έχω καπνίσει ήδη μισό κουτί από τα shorts και αν εξαιρέσεις ένα που ήταν στουμπωμένο και δε τράβαγε, όλα ήταν πολύ καλά, σχεδόν με τα χαρακτηριστικά που περιγράφει ο marios !
Δε ξέρω εάν φταίει το κρασί, αλλά είτε το κάπνισα με τη συνοδεία καφέ, είτε με ουίσκι η αίσθηση ήταν παρόμοια.

Εάν σου αρέσει αυτό το μέγεθος μπορείς να δοκιμάσεις το bolivar coronas junior , πιο spicy κατά τη γνώμη μου, και βέβαια το ramon allones small club με πιο ήπιο χαρακτήρα αλλά εξίσου απολαυστικά.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Partagas Coronas Senior

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Κυρ Δεκ 19, 2010 7:29 pm

Ισως το χειρότερο πούρο που έχω κάψει ποτέ. Γεύση μηδέν, καμία επίγευση. Αίσχος.
ΠΗΤΕΡ
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: Partagas Coronas Senior

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Δεκ 19, 2010 7:59 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Ισως το χειρότερο πούρο που έχω κάψει ποτέ. Γεύση μηδέν, καμία επίγευση. Αίσχος.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Κυρ Δεκ 19, 2010 10:53 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:
Ισως το χειρότερο πούρο που έχω κάψει ποτέ. Γεύση μηδέν, καμία επίγευση. Αίσχος
.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

βλασφημοι...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Δεκ 19, 2010 10:57 pm

Ανάθεμα και αν καταλαβαίνω σε ποιό πούρο αναφέρονται.
Θα ρωτήσω τον argi :lol:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Κυρ Δεκ 19, 2010 11:05 pm

Η υποθεση εργασιας μου Λεωνιδα ειναι οτι αναφερονται στο αμεσως προηγουμενο post. Δεν ειμαστε και διασημοι για την προσηλωση μας στα on topic σχολια. Αλλως τε που να τις βρουν τις coronas senior :shock: :wink: :?:
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 20, 2010 12:32 am

Χμ...
Μου κάνει εντύπωση...
Τώρα μερικοί αρχίζουν να κάνουν την παρουσία τους και σε ποστ που ξεκίνησαν το 2004...
Να στοιχηματιίσω ότι θα καταφέρουν να αλλάξουν τον επίλογο που γράφηκε προ μερικών ετών? Ξέρετε τι εννοω :) :) :) Είδατε tasting και μπήκατε...
Περιμενω με αγωνία...
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Δεκ 20, 2010 9:07 am

Εγώ πάντως μιλούσα για το Partagas Coronas Senior A/T...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 20, 2010 3:15 pm

Αλλα πέντε έχει ο μπαχτσές. Υπομονή άλλα 6 χρόνια.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Δεκ 20, 2010 3:25 pm

και το σενιόρ άμα μείνει μερικά χρονάκια βελτιώνεται.
νομίζω
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Τρί Δεκ 21, 2010 4:39 am

εμενα παντος και τα super partagas μου αρεσουν imo best φτηνο πουρο και τα coronas senior ειναι παρα πολυ καλα!!!!

οταν θες μια γρηγορη φτηνη και καλη λυση αυτα τα πουρα ειναι must!!!

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες