Δοκιμή - Partagas Petit Coronas Especiales

atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Κυρ Νοέμ 11, 2007 8:56 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Statos στο υπό συζήτηση μέγεθος έχω εντάξει και τα RyJ Mille Fleurs,

+1
Αλλά από τα 4 κουτιά που πήρα τα 2 ήταν τόσο σφιχτά που δεν καπνίζονται. Το σκέφτομαι πλέον αν θα ξαναρισκάρω με αυτά.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Νοέμ 12, 2007 12:51 am

Πάντως κάπου 7-8 κουτιά RyJ Mille Fleurs που έχουν περάσει από το humi μου ήταν όλα άψογα και σε κατασκευή και σε άρωμα, όλα αγορασμένα από Ελλάδα.
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Δευ Νοέμ 12, 2007 10:15 am

atomgr έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Statos στο υπό συζήτηση μέγεθος έχω εντάξει και τα RyJ Mille Fleurs,

+1
Αλλά από τα 4 κουτιά που πήρα τα 2 ήταν τόσο σφιχτά που δεν καπνίζονται. Το σκέφτομαι πλέον αν θα ξαναρισκάρω με αυτά.

Παιρνω εδω και ενα χρονο τα Mille Fleur (οποτε τα εχει) απο τον 1001. Μεχρι τωρα απολυτως κανενα προβλημα.
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Νοέμ 12, 2007 12:06 pm

mia kai eimaste sto thema "mikra", exei dokimasei kaneis ta partagas shorts? diavazo kala reviews, kai i geusi partagas mou aresei poly, alla den exo dokimaso allo partagas pera apo D4 kai lusitanias.
atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Δευ Νοέμ 12, 2007 4:25 pm

statos έγραψε:
atomgr έγραψε:Παιρνω εδω και ενα χρονο τα Mille Fleur (οποτε τα εχει) απο τον 1001. Μεχρι τωρα απολυτως κανενα προβλημα.

ΟΚ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα ξαναδοκιμασω να δούμε γιατί είναι ενα μικρό που προτιμώ.
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Δευ Νοέμ 12, 2007 6:45 pm

RedRum έγραψε:mia kai eimaste sto thema "mikra", exei dokimasei kaneis ta partagas shorts? diavazo kala reviews, kai i geusi partagas mou aresei poly, alla den exo dokimaso allo partagas pera apo D4 kai lusitanias.

Ta shorts den prepei na leipoun pote apo ton ygrantira.
Gia mena ena apo ta top3 mikra:
Raf Gon Tre Petit Lonsdales
RA Small Club Coronas
Partagas Shorts

Pantos den mporo na katalavo pos kapoios "ksekinaei" apo ta megala noumera mias markas.
IMHO, h "sosti" seira einai apo ta mikra pros ta megala kai meta pros ta lepta.
Oxi akrivos sosti, alla h seira pou sou dinei tin eykairia na ekselixtheis apo aplotera pros pio complex kai balanced poura kai na katalaveis tis diafores.
To be is to do (I. Kant)

Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Νοέμ 12, 2007 8:01 pm

statos έγραψε:
RedRum έγραψε:
mia kai eimaste sto thema "mikra", exei dokimasei kaneis ta partagas shorts? diavazo kala reviews, kai i geusi partagas mou aresei poly, alla den exo dokimaso allo partagas pera apo D4 kai lusitanias.

Ta shorts den prepei na leipoun pote apo ton ygrantira.

Τα shorts ειναι απο τα αγαπημενα μου. Αν διαγραψω μερικα που καπνισα το σεπτεμβρη στην ισπανια και με στενοχωρησαν, τοσο που προτιμησα να παρω hoyos du depute (δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο hoyo, θα επιστρεψω στα shorts), ειναι πραγματικα σπουδαια πουρα, πικαντικα, πλημμυριζουν το στομα με μια επιγευση απο αλατισμενα peanuts ή cashews - θα τα απολαυσεις οπωσδηποτε με ουισκι ή πορτ.

για τα δικα μου μετρα, μαζι με τα p2, d4, 8-9-8, lusitanias, τα shorts απαρτιζουν την χρυση πενταδα της partagas.

για τα άλλα μικρα που προτεινει ο statos δεν εχω αποψη - ειχα δοκιμασει μερικα στο παρελθον, δεν θυμαμαι να με ενθουσιασαν, αλλά αυτό δεν σημαίνει τιποτε.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 13, 2007 6:06 pm

PPCE και PMF κάπνιζα συχνά όταν άρχισα το πούρο και μέχρι που άρχισα τις αγορές μέσω ιντερνετ. Τώρα προτιμώ τα MC 4, με β’ επιλογή τα Romeo No 2 τα H. Upmann Coronas Major και τα HdM Coronation. Και τα τρία είναι συμπτωματικά; tubos και είναι για μένα ιδανικοί συνοδιπόροι το μεσημέρι και νωρίς το απόγευμα.
Robusto και CG από το απόγευμα και μετά, μέχρι όσο πάει.
Αλλά το πρωί, είπαμε RGPE, έτσι Αντρέα;
Ειδικά τώρα που:
Τα δύο τελευταία κουτιά RGPE που πήρα από τον Gesto, είναι πολύ καλά και όσον αφορά το τράβηγμα. Δεν ξέρω αν «δεν έτυχε, αλλά πέτυχε» (επι τέλους), γι αυτό θα ‘θελα να ξέρω, αν και άλλος φίλος των RPGE πήρε κι έμεινε φχαριστημένος από τα AGL SEP 06 του Gesto ή από άλλο μαγαζί.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 13, 2007 7:59 pm

Εντάξει αλλά βρε Νίκο ακούω για προβλήματα στα RGPE ξανά και ξανά. Δεν λέω πως δεν έχουν πρόβλημα, διαφωνώ όμως στο ποσοστό. Από όοοοοοολα τα κουτιά που έχω καπνίσει από το 2004 μέχρι τώρα (δηλ. καμιά 30ριά) μόνο το 5-10 % είχαν πρόβλημα στο τράβηγμα. Σημειωτέον ότι όλα ήταν αγορασμένα από gimeno μέσα σε μερικούς μήνες στο τέλος του 2004 που ήθελα να τα στοκάρω. Λες να πέτυχα καλή παρτίδα? :?
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τρί Νοέμ 13, 2007 8:22 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Εντάξει αλλά βρε Νίκο ακούω για προβλήματα στα RGPE ξανά και ξανά. Δεν λέω πως δεν έχουν πρόβλημα, διαφωνώ όμως στο ποσοστό. Από όοοοοοολα τα κουτιά που έχω καπνίσει από το 2004 μέχρι τώρα (δηλ. καμιά 30ριά) μόνο το 5-10 % είχαν πρόβλημα στο τράβηγμα. Σημειωτέον ότι όλα ήταν αγορασμένα από gimeno μέσα σε μερικούς μήνες στο τέλος του 2004 που ήθελα να τα στοκάρω. Λες να πέτυχα καλή παρτίδα? :?

Malon petixes kali partida giati ta teleytaia mou 4 apo Gimeno, arxi tou xronou, itan 50% mapa :-(
To be is to do (I. Kant)

Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Τρί Νοέμ 13, 2007 11:45 pm

α! τα μικρά είναι τα αγαπημένα μου.....
statos δεν συμφωνώ οτι πρέπει απαραιτήτως να ξεκινήσεις απο μικρά για να πας σε μεγάλα, αν και σίγουρα είναι μία καλή τακτική για σταδιακή ωρίμανση και απόκτηση εμπειρίας & γνώσης....
αν κρίνεις απο το ξεκίνημά μου - δοκίμασα cohiba siglo VI, έπαθα την πλάκα μου και μετά σιγά σιγά πήγα στα μικρά όπου και παραμένω...για πούρα μιλάμε πάντα έτσι???
όσο για τα hoyo, τα du maire ειναι τα αγαπημένα μου by far, και 2-3 depute που δοκίμασα ήταν μία σκέτη απογοήτευση...είχαν χάλια τράβηγμα και με ταλαιπώρησαν πολύ....περιμένοντας και πολλά λόγω του du maire ίσως η απογοήτευση ήταν μεγαλύτερη...
hoyo coronation, romeo petit princes, cohiba siglo I μοναδικά το καθένα στην κατηγορία του....α...και το montecristo5....
xxx
too many cigars...too little time...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Ιαν 23, 2008 3:51 pm

akoma mia psifos gia ta PPCesp. poly kalo mikro, para poly geustiko, an kai epeidi exo dynato travigma nomizo zestainetai eukola (an kai me ring 44, oxi 42 opos ta perissotera petit coronas). Isos mou emeine to kousouri apo ta RPGE, pou apo travigma einai asta na pane... proxtes ousiastika petaksa ena, den kapnizotan. se panateles pleon protimo Por Lanarraga panatelas, pio geustiko kai me kalitero travigma.

oson afora to "apo mikra se megala", den theoro oti einai toso thema megethous oso dynamis. nomizo oti ena RASS px einai pio "eukolo" apo ta PPCE, giati einai ligotero entono.

gousta einai auta vevaia
vangelis

Δημοσίευσηαπό vangelis » Πέμ Ιουν 26, 2008 3:46 pm

Τα καπνιζώ συνέχεια και πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα πούρα της "φθηνής" σειράς της Partagas
Tournesol

Re: Δοκιμή - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Σεπ 12, 2017 10:27 pm

Ξεθάβω και ξεσκονίζω αυτό το ξεχασμένο και 10 χρόνια παλαιωμένο νήμα από το tastings cabinet του φόρουμ. Αφορμή ένα φρέσκο κουτί SUM MAY 17 Petit Coronas Especiales των 25, που έπεσε προσφάτως στα χέρια μου. Το κουτί παρέμεινε σχεδόν 3 εβδομάδες εντός υγραντήρα έτσι ώστε τα νεογνά να έρθουν στα επιθυμητά επίπεδα υγρασίας (68-70%).

Εικόνα

Ελαφρώς box-pressed Mareva σε διαστάσεις R42xL5_1/8. Η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ θετική με τα περισσότερα πούρα να έχουν ελκυστικό wrapper με ελάχιστα νεύρα ή κατασκευαστικές ατέλειες (η φωτογραφία τα αδικεί). Το pre-light experience συμπληρώνεται με άψογο τράβηγμα, που μαρτυρεί την καλή κατασκευή, συνοδεία γεύσεων όπως κέδρος και τριανταφυλλιά.

Εικόνα

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει 3 κομμάτια από το συγκεκριμένο κουτί των οποίων το γευστικό προφίλ ήταν consistent as fcuk. Ελαφρά πιπέρια παρέα από δέρμα και γλυκά φιστίκια και μια υπόνοια από χλωρά χόρτα που παρέμειναν σε μέτρια ένταση απο την αρχή μέχρι και λίγο πριν το τέλος (τελευταίο 1/5) όπου τα μπαχάρια άρχισαν να κάνουν πιο έντονη την παρουσία τους.

Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω και να τονίσω την άψογη καύση χωρίς διορθώσεις κλπ. καθ’ όλη την διάρκεια των 45 λεπτών που κράτησε η συγκεκριμένη vitola. Σίγουρα πρόκειται για ένα πολύ φρέσκο πούρο και ίσως να το αδικώ αλλά μου φάνηκε πολύ flat γευστικά. Περίμενα περισσότερες γευστικές εναλλαγές κατά την διάρκεια του καπνίσματος. Από την άλλη ίσως για κάποιον άλλο αυτό να είναι το επιθυμητό, διότι κάνει το κάπνισμα πιο ξεκούραστο/effortless. Not for me, not now.

Θ.
Τελευταία επεξεργασία από Tournesol σε Τρί Σεπ 12, 2017 11:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: Δοκιμή - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Σεπ 12, 2017 11:27 pm

Δώσε χρόνο και ειναι βέβαιο πως θα σε ανταμείψει.
Ήδη στο χρόνο θα εχει πολυ μεγάλη διάφορα.

Για την ιστορία, δεν ειναι mareva αλλα eminente, λιγο πιο μακρυ απο petit corona, 5,2 inch ή 132 mm, χερουκλατο.
Το παλιο, το μηχανατο ήταν και 44αρι.!
Αλλα λίγη σημασία εχει!
Keep us posted για την εξέλιξη.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:

Επιστροφή σε “Partagas ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες