Montecristo D Edicion Limitada 2005

ANTONIS
Επικοινωνία:

Montecristo D Edicion Limitada 2005

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Σάβ Απρ 01, 2006 1:19 am

Σήμερα απόλαυσα ένα από αυτά τα υπέροχα πούρα με την παρέα καλών φίλων.

Σκούρο, σχεδόν maduro χρώμα με φοβερή κατασκευή.

Αρώματα σχεδόν από την αρχή, κακάο, βανίλια. Κάυση άψογη.

Γεύση σοκολατένια...ΝΑΙ σοκολατένια. Δεν την έχω γευστεί σε τόσο μεγάλο βαθμό με κανέναν Monte.

Πολύ καλό, πρέπει σίγουρα να το δοκιμάσετε.

Νομίζω ότι αν ωριμάσει στο Humidor η γεύση του θα πάρει άλλες διαστάσεις.

Έχω μόνο ένα παράπονο σε ότι αφορά τον όγκο του καπνού. Θα τον ήθελα λίγο πιο πλούσιο.

Δοκιμάστε το....ανεπιφύλακτα
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Ιούλ 27, 2006 4:17 pm

Antoni kai loipoi filoi edo mesa,

8a i8ela na moirasto mazi sas kati pou mou synebei me to en logo pouro... Prin apo mia bdomada mou efere mia fili mou apo to aerodromeio tou Amsterdam 2 Monte D EL. Katarxin 2 pragmata mou ekanan amesos entyposi. 1on: kai oi dyo tampelitses (ayti tis markas kai i alli tis EL seiras) kouniotan kata mikos tou pouro. Diladi den itan kollimenes opos einai sta perissotera gnisia poura tis Habanos SA. 2on: to ena apo ta dyo poura itan safos misogemato! Eidika meta apo dyo meres ston Humidor to fainomeno itan akoma pio emfanes! To pouro itan yperbolilka malako se sxesi me to aderfaki tou....

Den antexa allo kai mpika stin diadikasia na kapniso to ena apo ta 2 me skopo na diapistoso meso tis geusis an ta poura itan gnisia i FAKE. Anapsa ekeino pou sas eipa pos itan yperbolika malako kai safos misogemismeno. H geusi APELPISTIKI.... Tetoio pouro den exo 3anakanei.... Kamia sxesi me au8entiko pouro! kai fysika oi ypopsies mou epibebaio8ikan kai me to parapano!

Kai eroto tora ego: Einai dynaton kapoio aerodromeio kai malista die8nes na poulaei FAKE poura??? (To en logo agorastike gia 15Euro ekastos). Kai fysika i kopela pou mou ta ekane doro den i3ere oti yparxoun FAKE poura kai pos na profylaxtei alla oute kai mena pigaine to mualo mou oti se die8nes aerodromeio 8a ypirxe periptosi na polountai FAKE poura!!!

Ta sygkekrimena ta peire me ta idia tis ta xeria i fili mou mesa apo enan walk-in-humidor kai pige sto tameio gia na plirosei. Ara den yparxei periptosi na tis ta pasaran ekei mesa sto katastima gia alli8ina kai na epese 8yma apatis. Ara olo to kouti i kai giati oxi alla koutia ekei mesa einai gemata me FAKE poura!!!

Ti exete na peite gi auto?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιούλ 27, 2006 8:38 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε:Ti exete na peite gi auto?

Συγκλονιστικό. Μένω άφωνος, παρόλο που είμαι τύπος με μεγάλη πιθανότητα να μου συμβεί κάτι τέτοιο, αφού κάνω κινήσεις αυξημένου ρίσκου. Φυσικά με αυξημένη απόδοση άν όλα πάνε καλά!
Αλλά αυτό το σκηνικό, όπως μας το περιγράφεις είναι συγκλονιστικό. Μένει να το δούμε και μέσα σε κανένα Casa del Habanos.
PETER

Δημοσίευσηαπό PETER » Παρ Ιούλ 28, 2006 8:46 am

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:
Χρήστος Νάκος έγραψε:Ti exete na peite gi auto?

Συγκλονιστικό. Μένω άφωνος, παρόλο που είμαι τύπος με μεγάλη πιθανότητα να μου συμβεί κάτι τέτοιο, αφού κάνω κινήσεις αυξημένου ρίσκου. Φυσικά με αυξημένη απόδοση άν όλα πάνε καλά!
Αλλά αυτό το σκηνικό, όπως μας το περιγράφεις είναι συγκλονιστικό. Μένει να το δούμε και μέσα σε κανένα Casa del Habanos.

Τελικά μπορεί νά πεί κάποιος ποιά είναι τά βασικά χαρακτηριστικά γνησιότητος σέ ένα κουτί πού νά μπορεί καί κάποιος πού δέν έχει ιδιαίτερες γνώσεις νά τά ξεχωρίσει.

PETER
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευ Αύγ 07, 2006 10:40 am

Peter, το θέμα είναι ότι το κουτί και όλα τα υπόλοιπα, rings, ριζόχαρτα, ταινίες γνησιότητας κλπ όλα αντιγράφονται, συνεπώς όπως έχουμε ξαναπεί μόνο αν καπνίσεις τα πούρα μπορείς να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Πάντως στη περίπτωση που αναφέρει ο Χρήστος Νάκος, μόνο κάποιος μέσα από το μαγαζί μπορεί να την έχει κάνει και κανείς άλλος (όχι βέβαια η habanos :shock: ).

Πάντως τα δικά μου είναι κατασκευαστικά και γευστικά άψογα...αληθινά edicion limitada... :lol: :lol: :lol:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Παρ Ιουν 22, 2012 6:17 pm

Μπορώ να πω ότι αυτό το πούρο το αγαπάω! Ευτυχώς είχα την τύχη (προνοητικότητα;) να στοκάρω μπόλικες 10αδες και έτσι μπορώ να το απολαμβάνω ακόμα.
Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό είχα ξεχάσει τα "παλιά" μου πούρα ή μάλλον για να το πω καλύτερα δε μου πήγαινε καρδιά να τα ακουμπήσω, αλλά μετά από λίγο κράξιμο ενός φίλου ενέδωσα και θυμήθηκα ποια είναι η αποστολή ενός καλού πούρου.

Για να μην πολυλογώ λοιπόν, αυτό το πούρο είναι χαλαρά στο τοπ5 μου (για να μην πω τοπ3 και γίνω υπερβολικός), όταν ανοίγεις το κουτί αναρωτιέσαι αν θα το καπνίσεις ή αν θα το φας καθώς η μυρωδιά σοκολάτας είναι συγκλονιστική. Μια γρήγορη οπτική επεξεργασία, η κατασκευή του πολύ σωστή αν και λόγω του χρόνου μπορείς να δεις κάποια ψεγάδια πάνω του, κόψιμο, 2-3 τζουρίτσες πριν το λαμπάδιασμα, άναμμα με το φλόγιστρο το οποίο προτιμώ λόγω βαρεμάρας τον τελευταίο καιρό, μαγικά αρώματα σοκολάτας τα οποία δε σταμάτησαν καθ'όλη τη διάρκεια του καπνίσματος, εξαιρετική καύση, κανένα ίχνος επιθετικότητας (παλιότερα όταν ήταν ακόμα νέο έδειχνε ότι θέλει να αράξει λιγάκι). Το κάπνισα μέχρι να μην μπορώ να το κρατήσω άλλο.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο της αναθέρμανσης των σχέσεων μου με παλιές αγάπες, χθες έκαψα ένα hoyo regalo, επίσης άριστες εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 22, 2012 6:45 pm

φίλε Θέμο, σε τέτοια περίπου φάση είμαι κι εγώ
βλέπω τη ρώμη να καίγεται και ξυπνάει τον ...ξέρεις ποιον μέσα μου

είναι πουράκλες (οι πιο πολλές δηλαδή), οι λιμιτάδες
το δείχνουν λίγο καθυστερημένα, αλλά με πολλά τα-ρα-τα-τζουμ
για το συγκεκριμένο, έχουμε μιλήσει (οι νεότεροι) 8) εδώ:

http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0

προσωπικά, δε με έχει αφήσει (και ως φαν των monte), πλήρως ικανοποιημένο
καλό πούρο, δίχως αμφιβολία
το βρίσκω όμως λίγο άνευρο και "light" και χωρίς "φτερά" για τ' αστέρια
από άρωμα σοκολάτας όμως, σκίζει...

θα ξαναδοκιμάσω σύντομα να δω αν "άλλαξε"
μπορεί εδώ η επταετία να "λειτούργησε" θετικά :wink:

(και το ρεγάλο της όγιο, στην αρχή δε μου άρεσε σχεδόν καθόλου
έχει αρχίσει όμως να μου κλείνει το μάτι...)

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης