mc 4

kostashabanos

mc 4

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 22, 2009 11:38 pm

κάπνισα μερικά από ένα κουτί αγορασμένο από το τοπικό δίκτυο, στην ελλάδα. υποφερτό έως ουδέτερο. νομίζω ότι θέλει αλκοόλ για να φανεί η αρετή του. εν πάσει περιπτώσει θα δοκιμάσω και μερικά εβετικά για να δω. αυτά τα ολίγα από εμένα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Φεβ 23, 2009 11:30 am

Κώστα αν και το συγκεκριμένο πούρο και γενικά η μάρκα είναι απο τις αγαπημένες μου, δυστυχώς η εμπορικότητά του το έχει καταστρέψει.
Το τελευταίο κουτί που αγόρασα, είναι τόσο harsh που και μισό πούρο με κάνει να έχω βαθιά φωνή και πονόλαιμο και την επόμενη μέρα.
Έχει χαθεί η γεύση με τέτοια τεράστια παραγωγή. Ας ελπίσουμε ότι με αρκετή ξεκούραση (κανα 2 χρόνια) θα είναι καλύτερα..γιατί είναι κρίμα
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Φεβ 23, 2009 12:07 pm

DimitrisF έγραψε: .. δυστυχώς η εμπορικότητά του το έχει καταστρέψει.

Ας πούμε ότι για παρόμοιους λόγους, απέχει σε ικανές ποσότητες από τον υγραντήρα μου (έχω μόνον 2 κουτιά). Το έχω αντικαταστήσει (ως μέγεθος) με:
San Cristobal de la Habana El Principe (κυρίως) και
Partagas & Romeo Mille Fleurs
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Φεβ 23, 2009 12:50 pm

Παρομοιως!
Μονο που εχει αντικατασταθει κυριως απο small club R.Allones,και Bolivar P.Coronas.Με τα El Principe η γνωριμια μας δεν πηγε καλά.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Φεβ 23, 2009 1:32 pm

Τα ίδια και εγώ. Ενα ξεχασμένo (κι άστο να υπάρχει) κουτί MC4. Το γύρισα εδώ και καιρό σε μια σκάλα παραπάνω -eminente- Partagas Petit Coronas Especialles.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Φεβ 23, 2009 10:37 pm

μου φαίνεται ότι θα το γυρίσω για τα καλά στα μιλ φλερ. καπνίζω ήδη δυό τρία την ημέρα. αλλά θ'ελω να τεστάρω ένα κουτί ρέγιες
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 24, 2009 9:46 am

kostashabanos έγραψε:μου φαίνεται ότι θα το γυρίσω για τα καλά στα μιλ φλερ. καπνίζω ήδη δυό τρία την ημέρα. αλλά θ'ελω να τεστάρω ένα κουτί ρέγιες

Μπορείς λοιπόν να τεστάρεις τις "ρέγγες" και να επιστρέψεις σε ένα αξιόλογο και V4M μικρό.
club84

Re: mc 4

Δημοσίευσηαπό club84 » Κυρ Μάιος 04, 2014 8:15 pm

Καλησπέρα σε ολη την πουροπαρέα,

Ξεθάβω ενα αρχαίο post ωστε να καταθέσω και εγω τις αποψεις μου για το συγκεκριμένο Montecristo No.4.

το συγκερκιμένο πουρο είναι στον υγραντήρα μου πάνω απο 6 μήνες, για να δούμε πως θα πάει το πράγμα.

Εχω χωρίσει το mc σε 3 κομμάτια , αρχή-μέση - τελος.

Η εξωτερική όψη δεν είναι και η καλύτερη αν και αυτό προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου.

Αρχή :
Και ξεκινάμε με το άναμε, που με δυσκολεύει ελαφρώς στο τράβηγμα αλλά δεν το λες και στούμπα.
Κανουν την εμφάνιση τους ντροπαλές νότες ψωμιού, ξύλου και ελαφρών μπαχαρικών.
Κάτι γλυκό αισθάνομαι αλλα δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Το ξύλο σχεδον κυριαρχεί στο πρώτο μέρος.

Μέση :

Κάνουν εμφάνιση πλούσιες γεύσεις καφέ και πλέον δεν εχουμε κανένα πρόβλημα με το τράβηγμα.
Τα μπαχαρικά είναι πιο έντονα αυτή τη φορά παρεούλα με πικρή σοκολάτα.Καύση πολύ καλή εως άριστη και καπνός πλούσιος και μυρωδάτος.

Τέλος :

Μετά απο κάποιες ρουφηξιές βουτηγμένες στο πιπεράκι μια πικρίλα και αίσθηση χώματος μου πλημύρισαν το στόμα.
Αυτη η πικρίλα δεν ελεγε να αποχωρίσει και φτάνοντας στα 4 περιπου εκατοστά (αλλωστε μέχρι εκει τα καπνίζω ολα) το αφησα να αποκοιμηθεί για πάντα στο κοχιμπένιο τασάκι.

Αυτή είναι η πρωτη μου προσπάθεια για ενα πλήρες tasting.
Το διασκέδασα πάρα πολύ με το να καταγράφω τα πάντα κατά την διάρκεια του πούρου μου.
Βέβαια το monte με απογοήτευσε στο τέλος αλλά στο μυαλό μου υπερτερουν οι ομορφες πρώτες στιγμές.

Εις το επανιδείν :)

Εικόνα
free upload image
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Μάιος 05, 2014 1:07 am

Ωραίος ο Βαγγέλης!!! :wink:
Τώρα που ξεκίνησες να καταγράφεις και μπήκες στο κουρμπέτι
αναμένουμε εντυπώσεις κι απ' το mass του μήνα!!!

8) 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 05, 2014 6:43 am

club84, καλώς ήρθες στο κλαμπ 8)
θα περιμένουμε και συνέχεια...
club84

Δημοσίευσηαπό club84 » Δευ Μάιος 05, 2014 2:35 pm

petran έγραψε:Ωραίος ο Βαγγέλης!!! :wink:
Τώρα που ξεκίνησες να καταγράφεις και μπήκες στο κουρμπέτι
αναμένουμε εντυπώσεις κι απ' το mass του μήνα!!!

8) 8)

Για το προηγούμενο , ναι είμαι αδικαιολόγητος αλλά για το τωρινό λίγο δύσκολο γιατι΄σήμερα που ρώτησα εδω στην Λάρισα δεν υπάρχει πουθενά !! :cry:

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης