Montecristo Especial No. 2

Leonidas

Montecristo Especial No. 2

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Σεπ 09, 2010 12:26 pm

Απαραίτητες προυποθέσεις.

Πλύσιμο, ντύσιμο για συμμετοχή έκπληξη σε συνάντηση Αθηναίων (?) και να ακυρωθεί γιατί τον πίτουρα τον GEORGIOS δεν τον άφησαν να έρθει :lol:

Πάλι καλά που τσεκάρισα πριν ξεκινήσω. Τεσπα.
Είχα πάρει ένα τέτοιο μαζί μου, στο μυαλό μου την είχα δεί με μοχιτο. Αμ δε.
Σκάτσι με πάγο και σόδα. Α λα γκρέκ.

Τι έχουμε;
Εχουμε ένα πάρα μα πάρα πολύ όμορφο εμφανισιακά πούρο. Με pigtail. Λεπτή κορμοστασιά (38 ring) ντυμένο με σκουρόχρωμη φορεσιά.

Pre-light aromas μεθυστικά, με γλυκές -όχι υπόγλυκες νότες. Δεν έχω κάψει πολλά, μια κούτα είχα απο 2004 και άλλη μια αγόρασα προσφάτως. Η πρώτη φιλοξενεί μια χούφτα μοναχούς πλέον και έτσι ... τα σύνδρομα στέρησης επανήλθαν.

Πιασάρικο, καλοζυγισμένο, εύκολο στα δάχτυλα.

Γεύσεις μαλακές και γλυκές. Με εκείνο τον καπνό της Montechristo να θολώνει τη βεράντα μου και να μένει εκεί. Μέχρι και σήμερα το πρωί αίσθηση Monte υπήρχε. Προς το τέλος βαραίνει. Κάργα πιπέρια.

Τραβάει άριστα (τουλάχιστον τα παλιωμένα-για τα στραβόγιαννα δεν ξέρω).

Ακριβά πούρα. Αξίζουν.

Τέλος, με βοήθησε πολύ να καταλάβω γιατί δεν μου αρέσουν οι μαρεβες. Δεν είναι το δαχτυλίδι τελικά. Είναι το μήκος, η αίσθηση του αζύγιστου της μαρέβας. IMHO.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Πέμ Σεπ 09, 2010 1:17 pm

Λεο εγκαθετοι με μποικοταρισαν. Ημουν ακριβως στην ιδια κατασταση με σενα και μπηκα κατα τις 8 και ειδα οτι δεν μπορουσα να ερθω αφου :( :(
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 09, 2010 2:12 pm

Καλό το πούρο, αλλά πέραν αυτού, θέλεις να μας πείς οτι είχες βάλει πλώρη για την συνάντηση;

Γιώργη μην τσιμπάς.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Σεπ 09, 2010 2:16 pm

Νίκος έγραψε:θέλεις να μας πείς οτι είχες βάλει πλώρη για την συνάντηση;

Ορθόν.

Μή δείς εκτός θέματος και δεν μπείς :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 09, 2010 3:23 pm

Πού το είδες πάλι το εκτός θέματος;
Καλό το πούρο, είπα αφού.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Σεπ 09, 2010 4:04 pm

Το συγκεκριμένο πούρο το έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό αλλά δεν τολμώ να κάνω κίνηση εκτός και αν βρεθεί κανείς για box split.
Έχει πολύ καλές κριτικές στο cigars review και αυτός ο cipu βρε παιδιά με κέρδισε με τα λεγόμενα του (δεν είμαι ο μόνος)
Η βαθμολογία του κοντά στο 9!
Ίσως στο μέλλον τα καταφέρω τελικά και δοκιμάσω.
Πώς να το κάνουμε είμαι πολύ lover με τα Monte μιας και το edmundo είναι από τα καλύτερα μου.

Αν μας έλεγες νωρίτερα πως θα έρθεις μπορεί και να πραγματοποιούταν η συνάντηση :x

Γιωργαρα μην τσιμπάς… ζηλεύει επειδή είσαι πιο ψηλός από εκείνον
και με εμένα τα ίδια έκανε λέγοντας ότι καθόμουν στην τουαλέτα και τον περίμενα.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Σεπ 09, 2010 4:18 pm

Νίκος έγραψε:Πού το είδες πάλι το εκτός θέματος;
Καλό το πούρο, είπα αφού.

Μιλάμε δεν τρώγεσαι με τίποτα.

Εδώ μιλάμε για τον Γιώργο. Τον ψηλό :lol:
ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ » Πέμ Σεπ 09, 2010 7:19 pm

GEORGIOS έγραψε:Λεο εγκαθετοι με μποικοταρισαν. Ημουν ακριβως στην ιδια κατασταση με σενα και μπηκα κατα τις 8 και ειδα οτι δεν μπορουσα να ερθω αφου :( :(

Ουφφφ! ευτυχώς,
Γιατί κάποια στιγμή πέρασε από το μυαλό μου ότι εγώ αφου..... :? και τη χάλασα.

@Leonidas, όντως αξίζει τα λεφτά του 110% (εντός θέματος)
Ιωσήφ.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Οκτ 20, 2011 2:32 am

Όμορφη μέρα η σημερινή τελικά.Δηλαδή το βράδυ έγινε.
Γενέθλια σήμερα, από το πρωί στο πόδι, κάποια στιγμή έρχονται και κάποιοι συγγενείς, έρχεται το φαγητό(δεν έφαγα αρκετά), έρχονται οι γνωστές μάλλον βαρετές συζητήσεις, και έρχεται η ώρα να φύγουν.
Μετά από λίγο, λέω ήρθε η ώρα, να γιορτάσω και εγώ με τον τρόπο μου :lol:
Περιμένω λίγο να πέσουν οι δικοί μου για ύπνο, και ανοίγω τον υγραντήρα, και καλά για να διαλέξω τι θα καπνίσω.Ήξερα ήδη.
Montecristo especial No 2.
Από την μία είχα περιέργεια να το δοκιμάσω, γιατί μου φαίνονταν ακριβό για την διάσταση του,και ήθελα να δω αν όντως έχει κάτι το ιδιαίτερο ώστε να δικαιολογήσει την τιμή του, και από την άλλη ήξερα πως δεν θα με απογοητεύσει, γιατί έτσι απλά είναι Montecristo με λογικό δακτυλίδι, και όχι 50+
Είμαι αντικειμενικός έτσι; :lol:
Όρεξη για jazz είχα, βάζω τα αγαπημένα μου σε ένα playlist, και το montecristo ανά χείρας.
Το περιεργάζομαι, και... πανέμορφο.Δεν το είχα πολυ κοιτάξει όταν το είχα αγοράσει.Το pig tail του πάει πολύ στο λεπτό σώμα του.
Λίγο σκληρό στο πιάσιμο, αλλά οκ...
Predraw, και όντως ήταν λίγο σφικτό, όχι σε μεγάλο βαθμό όμως.Έκανα μία τρυπίτσα κατά μήκος του και ένα ελαφρύ μασάζ, και έστρωσε.
Αποφασίζω αρχικά να μην το συνοδεύσω με κάποιο ποτό, γιατί δεν ήξερα πόσο βαρύ είναι, και πόσο έντονα αρώματα έχει.Οπότε φοβήθηκα μην διαλέξω λάθος ποτό και το σκοτώσω...Το πρώτο ήταν εξάλλου που δοκίμαζα.
Άναμα και...Γεια σας.Είμαι ο Δημήτρης, δεν είμαι καλά, και τα λέμε πάλι μόλις προσγειωθώ στον Άρη!
Κλασικές γεύσεις Montecristo, όπως όμως θα έπρεπε να είναι όλα τα Montecristo,ήτοι έντονες γεύσεις.
(Ακόμα με τα edmundo είμαι τσαντισμένος)
Συνεχίζω και...τι στο καλό, αλλάζει συνέχεια γεύσεις.
Σχεδόν κάθε ρουφιξιά και άλλο προφίλ.
Ίσως αυτό να δικαιολογείται και από τα πιπέρια.Μία είναι έντονα,και μία σχεδόν ανύπαρκτα! Θυμηθείτε όμως,μιλάμε ακόμα για το πρώτο τρίτο!
Η σοκολάτα είναι ίσως πιο έντονη από άλλα montecristo.
Δεύτερο τρίτο και, συνεχίζει να κάνει τα τσαλιμάκια του!
Δεν μπορώ να καταλάβω από που έρχονται οι γεύσεις.
Η σοκολάτα έχει γίνει πιο έντονη, τα κεδροπίπερα συνεχίζουν να βαράνε,η κρέμα του είναι πιο έντονη, ξεμυτίζει σιγά σιγά δέρμα, και...περίεργο σκέφτομαι καθώς προσπαθώ να συγκρατήσω γεύσεις..Έρχεται κάτι διαφορετικό που εγώ προσωπικά δεν έχω συναντήσει σε άλλα Montecristo...Ξηροί καρποί!Δεν πάμε καλά εδώ...
Ωδή στην πολυπλοκότητα και στην εναλλαγή γεύσεων!
Το περίεργο είναι, πως τα πιπέρια, μία βαράνε , μία ηρεμούν σχεδόν ολοκληρωτικά!
Και έρχεται το τρίτο τρίτο.
Συγγνώμη για την έκφραση, αλλά...
αδερφέ μου, μου σκάνε κάτι πιπερο-κλωτσιές στη μούρη όλες δικές μου!!!
Δεν έχω ξανασυναντήσει τόσο έντονα πιπέρια σε άλλα κουβανέζικα πούρα.
Ίσως σε κάτι άγευστους ελεεινούς δυναμίτες της padron μόνο.
Μάλλον ήρθε η ώρα για ποτό, και βάζω, τι άλλο,-αντιγράφω-το επίσημο ποτό της παρέας αυτό τον καιρό george dickel.Βλέπε Τάκης...
Ταιριάζει ωραία.Πιπέρια από το MC, καπνίλες από την αμερικανιά, έδεσε το γλυκό...
Ακόμα και στο 3/3, οι εναλλαγές συνεχίζονται..Ανά διαστήματα, μου έρχεται αρκετά έντονα,η κλασική κρεμο-πιπερογεύση, που έχει το Νο2 στα τελειώματα του...
Αν θα το βαθμολογούσα με άριστα το 10, θα του έβαζα 9 και όχι 10, μόνο και μόνο γιατί παραήταν έντονα τα πιπέρια στο τέλος.
Απίστευτο πούρο.Εκεί πρέπει να πηγαίνουν τα καλύτερα καπνά που προορίζονται για Montecristo.
Τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.
Και σας ρωτώ...Τι θα πάθω αν καπνίζω το especial No1;;;
Χρόνια μου πολλά! :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 20, 2011 1:39 pm

μικρέ χρόνια σου πολλά, πολύχρωμος :lol:

μέσα σε μια εβδομάδα δυο γιορτές τυχερέ
(και γι αυτούς που σ' αγαπάνε)

ωραίο και το ριβιού σου

(το μεγάλο especial ...διαστημόπλοιο :wink: )
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Οκτ 20, 2011 2:23 pm

Σε ευχαριστώ πολύ!Να είσαι καλά!
Και εγώ αυτό σκέφτομαι, και από χθες έχει κολλήσει το μυαλό μου!Πρέπει να βρω τα μεγάλα του αδερφάκια...
Που θα πάει, αν και οι εποχές προστάζουν μεγάλα ring, κάπου θα έχουν ξεμείνει και αυτά!
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Πέμ Οκτ 20, 2011 9:40 pm

Δημητράκη, να εισαι πάντα καλά και χιλιόχρονος.

Για το πουράκιον συμφωνό απολύτως και προσθέτω οτι το άρωμα του καπνού του απέσπασε και τα θετικότατα σχόλια της (μη καπνιστικής) μου παρέας.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες