Montecristo N.4

Άβαταρ μέλους
capobomba

Montecristo N.4

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 26, 2011 6:16 pm

Ναι ξέρω είναι all time classic ωστόσο δε βρήκα αναφορά στο φόρουμ και σκέφτηκα να γράψω εγώ τις εντυπώσεις μου

Καταρχήν έχοντας καπνίσει μόλις 2 τέτοια, με διαφορά 3 μηνών το ένα από το άλλο και σε διαφορετικές περιστάσεις θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι καλοφτιαγμένα πούρα, εμφανισιακά άρτια, με ωραίο σοκολατί ανοιχτό χρώμα και βολικό μέγεθος

Το άναμμα και το τράβηγμα είναι πολύ καλά, δεν το λες γρήγορο, ούτε και αργό, μάλλον του 40 λεπτου.

Έχει πολύ ωραία μυρωδιά, ωστόσο η γεύση του όταν το φουντώσεις είναι επιθετική. Αυτό που περιγράφεται ως πιπέρι. Ξεκινάει λοιπόν με δύναμη και αγριάδα, γεμίζει το στόμα σου πιπέρια και όσο πλησιάζεις προς τη μέση γλυκαίνει και γίνεται περισσότερο σοκολάτα αγγίζοντας ευχάριστα τον ουρανίσκο. Εκεί μου θύμισε άλλα πούρα, πιο ακριβά και πιο καλής (φαντάζομαι) ποιότητας.

Περνώντας το μισό και συνεχίζοντας προς το δαχτυλίδι, επανέρχεται η αγριάδα και το πιπέρι και τελειώνει το πούρο με έντονες γεύσεις και ανάμικτα συναισθήματα

Αφενός η επιθετικότητα του δεν ενοχλεί, ούτε και ξενίζει, όπως για παράδειγμα με άλλα υποδεέστερης (τελικά) ποιότητας. Αφετέρου όμως περίμενα κάτι περισσότερο στρογγυλό σε γεύση, ηπιότερο και μεστό. Το πούρο αυτό είναι αρκετά αψύ και (απ όσο καταλαβαίνω) "νέο"

Καπνίζοντας το, περνάς ευχάριστα για το χρονικό διάστημα που σε συντροφεύει, το παρατηρείς και σε απασχολεί να το καταλάβεις, όμως δεν ξέρω αν θα ήταν πρώτη μου επιλογή για ακόμα ένα χαλαρό καφέ

Μετά από φαγητό και κρασάκι ήταν καλύτερο, πιο ευχάριστο

Καταλήγοντας πρόκειται για ένα πούρο που (έχοντας διαβάσει και τα δικά σας σχόλια) με κάμποσο καιρό σε υγραντήρα βελτιώνεται και γλυκαίνει, ενώ σίγουρα προσφέρεται σε αρκετά καλή τιμή για να συνοδεύει εξορμήσεις και παρέα

:D
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 26, 2011 7:16 pm

Μου άρεσε πραγματικά η περιγραφή σου!
Το θεωρώ πολύ ιδιαίτερο πούρο, και είναι μέσα στα αγαπημένα μου.
Μπορώ να πω πως μου αρέσει περισσότερο ακόμα και απο τα πιο "βαριά" της μάρκας, όπως edmundo , petit edmundo, No3.;Όχι όμως και από το Νο2.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 26, 2011 7:18 pm

θέλω πραγματικά να δοκιμάσω το ν.2

απλά το φοβάμαι ότι θα είναι too much για μένα

δηλαδή πολύ βαρύ και μεγάλης διάρκειας!

δε σου κρύβω όμως ότι είμαι περίεργος κάποια στιγμή να το αποκτήσω!

εσένα πως σου φάνηκε?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 26, 2011 7:23 pm

Είμαι σίγουρος πως θα σου φανεί πολύ πιο ελαφρύ από ότι νομίζεις.
Μάλιστα όταν το άναψα, ήταν μετά από καλό γεύμα και ποτό, και μου είχε φανεί πολύ ελαφρύ, σε σημείο να με χαλάσει. Ίσως βέβαια να ήταν και το συγκεκριμένο, δεν ξέρω.
Μετα τη μέση όμως, οι γεύσεις και οι μυρωδιές, είναι από άλλον πλανήτη.
Αρχίζεις να σκέφτεσαι πως δεν μπορεί, δεν γίνονται αυτά... :lol: Δεν λέω άλλα όμως, γιατί φοβάμαι μηπως δεν βρεις αυτό που περιμένεις...
Πρέπει όμως σίγουρα να το δοκιμάσεις!
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Ιαν 26, 2011 10:21 pm

http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=1100
Καλησπερα! Χωρις να θελω να χαλασω την ομορφη συζητηση που εχετε εχει ανοιχτει ξανα στο παρελθον το ιδιο θεμα για το MC No4 το λεω αυτο απλα για να μην ανοιγουμε ιδια θεματα! :wink: Εχω δοκιμασει μια φορα το συγκεκριμενο πουρο με συνοδεια ποτου αν και στην αρχη ηταν αρκετα δυνατο με εντονη στην γευση την παρουσια πιπεριου στην συνεχεια καπου στη μεση αρχιζε και μαλακωνε.Πολυ καλο τραβηγμα με ομοιομορφη καυση διχως να κουραζει με πολλες διορθωσεις!!

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης