Montecristo No. 2 - A lesson in tasting...

hernesto

Montecristo No. 2 - A lesson in tasting...

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Απρ 22, 2007 11:34 am

Αν και μικρός, άπειρος κι "ερασιτέχνης" θα προσπαθήσω να προσφέρω το πρώτο μου tasting experience έτσι ώστε κι οι παλιότεροι να βοηθήσουν εμάς τα "ψάρια" να μάθουμε να ανακαλύπτουμε τις γεύσεις που συνθέτουν την πολυπλοκότητα του καπνού ενός πούρου...

Πριν το σχολιασμό να συγχαρώ τον συμ-forum-ίτη μας που σε ένα άλλο thread μου που ρωτούσα πόσο ψηλά κόβουμε ενα piramide έκανε μια γενική παρατήρηση η οποία πιστεύω πως είναι ορθότατη: ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΠΗ 2/3 ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΠΟΥΡΟΥ. Το αποτέλεσμα της συμβουλής-οδηγίας αυτής ήταν άνετα puffs, καθόλου κάψιμο ή αίσθηση κάπνας στη γεύση, κτλ...

Ξεκινάω λοιπόν... Φυσικά μιλάμε για ένα ελαφρειάς προς μέτριας έντασης πούρο(τόσο άνετο που μπορούσα μετά δυο ώρες αφότου το τελείωσα να τραγουδήσω άνετα χωρίς να νιώθω την παραμικρή αίσθηση ενόχλησης, βραχνάδας ή βάρους στο λαιμό μου - σημειώνω ότι δεν καπνίζω παρά μόνο πολύ αραιά καναν ναργιλέ ή πούρο και το τσιγάρο με ενοχλεί απίστευτα, το ανιχνεύω σε απόσταση 10 μέτρων!!!).

Το κάψιμο του δεν ήταν απολύτως ομοιόμορφο και χρειάστηκε 2-3 φορές να το γυρίσω(με το λιγότερο καμμένο προς τα κάτω φυσικά...) ώστε να δημιουργήσω ομοιόμορφη καύση. Έσβησε μία μόνο φορά, στο τελευταίο 1/3 του αλλά όταν το ξανάναψα δεν υπερθερμάνθηκε το υπόλοιπο σώμα του ούτε χιλιοστό πέρα από την εστία του.

Και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης: ΓΕΥΣΗ! Εδώ έχω μία απορία-παρατήρηση στην οποία θα χρειαστώ την εμπειρία της παρέας για να διαλευκάνω το θέμα. Η γευστική μου εμεπιρία από το MC ήταν περιορισμένη, δηλαδή στα πρώτα puffs(περίπου μέχρι να τελειώσω το 1/5 του πούρου) ένιωθα έντονα και γεμάτα τα στοιχεία του Νο.2(κρεμώδης βάση με ιδέες καφέ) αλλά μετά από αυτά η γεύση γύρισε σε μία spicy γεύση κι επίγευση η οποία συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του...

Εδώ λοιπόν είναι που θέλω τη συνδρομή σας: το γεγονός της περιορισμένης έκτασης του γευστικού χαρακτήρα του MC αυτού οφείλεται στη φτωχή γευστική μου αντίληψη ή στο ότι το πούρο ήταν μόνο για 2-3 μήνες στον υγραντήρα(κατά τη δήλωση του ιδιοκτήτη του) όταν, όπως όλοι γνωρίζουμε, αυτό το πούρο είναι κάτι σαν "μακρόχρονη επένδυση" που πρέπει να αναπαυτεί τουλάχιστον ένα χρόνο στον υγραντήρα(2 κατά πολλούς) για να αναδείξει τις γεύσεις του σε όλη την έκταση και έντασή τους;?;?

Υ.Γ.: Να τονίσω ότι το κάπνισμά του έγινε με τη δέουσα ευλάβεια κι όλες τις τυπικές και μη προϋποθέσεις ενώ συνοδεύτηκε και με κόκκινο ξηρό κρασί το οποίο πρέπει να παρατηρήσω ότι στα 4-5 πρώτα puffs(οπότε ένιωσα κ τη γεύση του πούρου όπως σημειώνω παραπάνω) έδρασε ως ενισχυτής της γεύσης και με βοήθησε να απολαύσω μια υπέροχη καπνιστική εμπειρία...
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Απρ 22, 2007 1:51 pm

Αγαπητέ hernesto
Το monte 2 ειναι ενα πούρο που οι γεύσεις του ειναι πολύ (γεμάτες).Αν μπορέσεις τα puffs να ειναι κάθε 4-5 λεπτά τότε θα γνωριστείς ακόμα καλύτερα με το συγκεκριμένο πούρο.Πολύ καλές χρονιές ηταν..1997-2000-2004.Ποτε δεν θα σε προδώσει ομως οποια χρονιά και να ειναι.Τώρα εαν το βαλεις για ενα υπνάκο 7-8 μήνες ++σε ενα καλό humidor θα σού (δώσει) πολλά περισσότερα!

Σέ χαιρετώ
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Απρ 22, 2007 3:39 pm

Κατ' αρχήν κ. Χρήστο να σας ευχαριστήσω για την απάντησή σας η οποία με τιμά συγκρινομένων των γνώσεων και των εμπειριών μας επί του αγαπημένου μας αθλήματος...

Σχετικά με το ένα puff κάθε 5 λεπτά που προτείνετε δεν πιστεύω πως θα ήταν καλή τακτική για το συγκεκριμένο πούρο... Όπως ανέφερα, μία φορά στο τελευταίο 1/3 μου έσβησε παρόλο που συγκρατούσα ένα τυπικό ρυθμό του ενός puff ανά λεπτό ή, στον πιο αργό ρυθμό, ένα puff ανά τρίλεπτο...

Στο παραπάνω βέβαια ίσως μεγάλη ευθύνη φέρει και το γεγονός του σύντομου "ύπνου" του πριν το ανάψω...

Τέλος να σας ευχαριστήσω που εμμέσως πλην σαφώς μου διαλύσατε το φόβο μου ότι ίσως είχα αδύναμη αίσθηση και αντίληψη της γεύσης... :D

Εύχομαι κι άλλοι συμ-forum-ίτες να με διαφωτίσουν με τις γνώσεις κι εμπειρίες τους...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Απρ 24, 2007 2:08 am

Hernesto τα πραγματα με το Monte #2 ειναι παρα πολυ ωραια αλλα μονο οταν εισαι αρκετα τυχερος μαζι του. Και τι εννοω: το συγκεκριμενο πουρο καταγραφει μεγαλες και συχνοτατες ασυνεπειες γευσεις κυριως λογω μεγαλης ζητησης και παραγωγης. Ισως να το εχεις διαβασει και καπου αλλου αλλα γεγονος ειναι οτι οταν ενα πουρο ειναι "ασχημης" παραγωγης απο το εργοστασιο του τοτε ουτε 10 χρονια δεν το σωζουν! Ο,τι συμβαινει με το Monte #2 ειναι γεγονος - δυστυχως - και οταν τυχεις σε ενα καλο Monte #2 τοτε ειναι πολυ καλο (!) αλλα οταν τυχεις σε ενα κακο τοτε σου γκρεμιζει ολες τις εντυπωσεις για το συγκεκριμενο.

Το ιδιο δυστυχως συμβαινει και με ενα αλλο πολυ καλο κομματι της σειρας Montecristo την Petic Corona του το Montecristo #4. Επισης πουρο με μεγαλα νουμερα ζητησης και παραγωγης και δυστυχως συνηθως απογοητευει, αλλα οχι και παντα!

Αλλα να θυμασαι, δεν μπορεις να κρινεις ποτε ενα πουρο καπνιζοντας ενα ή δυο κομματια μονο. Απο το κουτι και πανω αρχιζεις να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη. Πολλες φορες μεσα σε ενα κουτι μπορεις να βρεις αληθινα "διαμαντια" αλλα και "καρβουνα" μαζι!

Σε χαιρετω!
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Απρ 24, 2007 9:28 am

Χρήστο αναφορικά με αυτό που λες για την επιτυχία ή αποτυχία της γεύσης ενός ευρείας κυκλοφορίας πούρου υπάρχει μια πολύ σημαντική παράμετρος που νομίζω πως προσπέρασες μέσα στην κριτική μου εκείνη για το πούρο που έκανα πριν 3 μέρες...

Στα πρώτα puffs το συγκεκριμένο πούρου πολύ έντονα και ξεκάθαρα γέμισε το στόμα μου με τις κρεμώδεις βάσεις του αλλά και τις χαρακτηριστικές νότες καφέ. Αφ' ης στιγμής λοιπόν ένα πούρο αποτελείται από αριθμό φύλλων καπνού ολόκληρα περιτυλιγμένα μεταξύ τους, από το πόδι ως την κεφαλή σημαίνει ότι η γευστική αυτή "ψυχή" υπήρχε δυνητικά σε όλη την έκτασή του! Άρα λοιπόν λογικά κάτι άλλο συμβαίνει κατά τη δική μου λογική!(Η οποία βέβαια μπορεί να είναι εντελώς λάνθασμένη και γι'αυτό φίλε Χρήστο αν έχεις κάποιο αντεπιχείρημα στο παραπάνω θα χαρώ πολύ να το ακούσω ώστε να συνεχίσω να μαθαίνω...)

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου και αναμένω με προσμονή την επόμενή σου!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Απρ 24, 2007 3:00 pm

Αγαπητε Ερνεστο ορθως διαβασες τα γραφομενα μου τα οποια ομως δεν ειχαν να κανουν με το συγκεκριμενο πουρο (αυτο που καπνισες) καθως ηταν ενα μονο κομματι και φυσικα δεν θα μπορουσα να μιλησω συγκεκριμενα καθως δεν το καπνισα εγω. Ωστοσο εγω μιλησα για το γενικο προφιλ του πουρου το οποιο, οπως εγραψα, δεν αμφισβητω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα της Habanos απλα σημειωσα οτι ειναι επισης και ενα απο τα πιο πολυ-αγορασμενα με τις γνωστες συνεπειες.

Αν θα επρεπε να μιλησω για το συγκεκριμενο stick ομως τοτε εκτος απο ο,τι εχει ηδη πει ο Καρναμπακος εχω να σου σημειωσω το εξης σε αυτο που μου λες: μπορει στην αρχη το πουρο να σου εδωσε ο,τι περιμενες αλλα δεν ειναι σπανιο το φαινομενο στην μεση ενα πουρο να αλλαζει εντελως χαρακτηρα, οπως συνεβει και σε σενα.

Κλεινοντας, σιγουρα η ξεκουραση ενος πουρου στον υγραντηρα για μηνες ή και η παλαιωση του για χρονια κανει θαυματα, αλλα μονο οταν το συγκεκριμενο stick ειναι ποιοτικο. Διαφορετικα ενα "ασχημο" απο ολες τις αποψεις stick θα παραμεινει "ασχημο"... Γενικοτερα ο χρονος ειναι κατι που προσφερει σε ενα πουρο οταν και το πουρο εχει κατι να προσφερει στην πορεια του χρονου που θα περασει απο πανω του. Με λιγα λογια:

Ασχημο -> Με το χρονο -> Ασχημο
Καλο -> Με το χρονο -> Πολυ καλο
Πολυ καλο -> Με το χρονο -> "Τελειο"

Ελπιζω πως βοηθησα.

Σε χαιρετω!
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Απρ 24, 2007 3:15 pm

Χμμμ...

Νομίζω φίλε Χρήστο πως το δεύτερο post σου ήταν κατατοπιστικότατο!

Ομολογώ ότι μου φαίνεται απίστευτο[αλλά εφόσον είναι γενική αλήθεια, όπως είπες, δεν έχω κανένα λόγο να μην το δεχτώ και από εδώ και πέρα να το έχω υπόψη μου] το γεγονός ότι ένα πούρο ξεκινάει καλά και μετά μπορεί να γίνει χάλια παρά τη φιλοσοφία κατασκευής τους...

Προσωπικά πιστεύω πως το πούρο αυτό θα έπρεπε να το είχα τεστάρει μετά από καιρό ξεκούρασης ώστε να αξιολογηθεί στη γενικότερη βάση μιας ποιοτικής εξέλιξής του...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Απρ 24, 2007 3:30 pm

Ερνεστο δεν πρεπει ομως να ξεχνας αυτο που εγραψα και στο πρωτο post οτι δηλαδη δεν μπορει καποιος να εχει μια πληρη εικονα ενος πουρου αν πρωτα δεν δοκιμασει τουλαχιστον ενα ολοκληρο κουτι. Και παλι δεν θα εχει πληρη εικονα. Η απαντηση βρισκεται σιγουρα στα πολλα κουτια με διαφορετικα box codes.

Επισης μην ξεχνας οτι ακομα και μεσα στο ιδιο κουτι θα βρεις και πολυ καλα αλλα και απλως καλα sticks. Γι'αυτο λοιπον δεν πρεπει να βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα απο ενα και μονο stick που θα καπνισουμε.

Η εμπειρια του πουροκαπνισματος ειναι μια διαρκης διαδικασια δοκιμης γευσεων! Εκει βρισκεται αλλωστε η μαγεια. Ενας μαγειρας ποτε δεν μαγειρευει το μοσχαρακι με πατατες στον φουρνο το ιδιο καλα! Απο τις χιλιες φορες που θα το μαγειρεψει στην ζωη του, ελαχιστες θα ειναι ενα πραγματικο λουκουμι! Και παιζουν ρολο μερικες φορες και τα πιο απιθανα πραγματα, οπως για παραδειγμα το νερο!

Καλη μας χωνεψη λοιπον! :wink:

Σε χαιρετω!
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Τρί Απρ 24, 2007 7:01 pm

Να συμπληρώσω πως τα πιό δημοφιλή Αβάνος (Μοντε Νο2 και Νο4) είναι μαζί με τα Κοχιμπα και τα πιό πλαστογραφημένα.

Μεγάλες διακυμάνσεις στο γευστικό προφίλ ιδίως όταν πχ το πούρο πικρίζει υπερβολικά ή έχει άλλη μονότονη ή σκληρή (harsh) γεύση, ίσως να οφείλονται στο ότι το συγκεκριμένο πούρο είναι μαιμού...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Απρ 24, 2007 11:11 pm

Τα συγκεκριμένα πούρα πέρασαν όλα τα τεστ γνησιότητας ώστε με υψηλή σιγουριά να μπορώ να πω ότι ήταν αυθεντικά...

Αν δεν ήμουν σίγουρος(όπως και ο ιδιοκτήτης τους) για τη γνησιότητά τους σίγουρα δε θα έκανα τη βλακωδέστατη κίνηση να γράψω ολόκληρο session πληροφοριών για το tasting τους...

Τα μωρά αυτά σίγουρα είναι εγγυημένα.. Το θέμα ήταν άλλου όπως παρατήρησαν και προλαλήσαντες...

Σε ευχαριστώ πάντως συμπάσχοντα El Fumador για τη συνδρομή σου στο μάθημα που ζητάω από εσάς τους παλιότερους κι εμπειρότερους...
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Απρ 25, 2007 6:52 am

Ρε παιδια, κανενας δεν εχει ιδεα ποιας "ηλικιας" ηταν το πουρο.
Χωρις αυτη την πληροφορια, πως μπορει καποιος να κανει κριτικη?
Εαν ηταν παλαιο και harsh = μαϊμου.
Εαν ηταν νεο και ειδικα 2006-07, τοτε δικαιολογημενα να ειναι ετσι.
κλπκλπκλπκλπ.

Πιστευω οτι το πουρο που καπνισες ηταν νεο και ενω ξεκινησε καλα οπως επρεπε, εκανε build up και η συγκεντρωση αμωνιας αι αλλων ουσιων το εκανε harsh μετα απο λιγο.
Δως του κανα δυο χρονια το λιγοτερο και θα ειναι ενταξει.
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Τετ Απρ 25, 2007 4:33 pm

Παίδες, σόρρυ, εγώ γενικά μιλούσα επειδη απο 2002 μεχι 05 κάπνιζα κατεξοχήν τα Νο2 (1 την μερα) - εαν συναντάτε υπερβολικές διακυμάνσεις στο Μόντυ είπα ίσως να οφείλεται στην προέλευση. Ακόμα και τα φρέσκα Νο 2 (έτσι όπως τα κάπνιζα δεν πρόλάβαιναν να παλαιώσουν) ήταν μέτριας/δυνατής έντασης αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα τα χαρακτήριζα harsh - φυσικά αυτό είναι υποκειμενικό και το smooth το δικό μου μπορεί να είναι harsh για κάποιον άλλον.

Το συγκεκριμένο τάστινγκ φαίνεται να ξεκίνησε καλά, οπότε συμφωνώ με την ομίγυρη πως μάλλον ήταν νέο και ατίθασο ακόμα το άτι...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Αύγ 21, 2012 10:18 am

...έξοχο θέμα, με επίπεδο αλλά και ήθος
καλή τους ώρα και πάλι, σ' όλα εκείνα τα "παλιό"-παιδα του φόρουμ...8)

με την ευκαιρία, σε μια κούτα με στοιχεία MUE JUL 09
ξαναβρήκα έναν παλιό έρωτα, που νόμιζα πως είχα χάσει για πάντα...

ναι, 25 α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-α Μ2
πατήσανε ξανά, μετά από καιρό, κορυφή :!:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Σεπ 15, 2012 10:15 pm

Το ξέθαψε το θέμα ο αγαπημένος taster του φορουμ, ας το συνεχίσω να μην μείνει παραπονεμένο.
Σπάνια έχω μέσα στον υγραντήρα μου τα συγκεκριμένα Νο2. Ειλικρινά, δεν θέλω να τα βλέπω μπροστά μου, γιατί δεν θα καίω τίποτα άλλο.
Είναι από τις μεγάλες μου αγάπες.

Τελευταία δεν άντεξα, και έριξα στα ντουλάπια μου 5-6 κομμάτια.
Δεν θα τα έλεγε κανείς φρέσκα...

Όχι ιδιαίτερα όμορφη μέρα για μένα.
Αποφασίζω να την "σιάξω".
Και επειδή ισχύει το "η ισχύς εν τη ενώσει" , ρίχνω στη μάχη όλα τα βαριά χαρτιά μου!
Blues από την άκρη, παρέα με τον Γιώργη το Ντίκελ from the Great State of Tennessee, και φυσικά o αγαπημένος μου κόμης του Montecristo.
Δεν ρίχνω στη μάχη το Wild Turkey 101, ούτε Maker`s Mark ούτε άλλα "ελαφρια" γιατί σκιάζομαι ότι θα μου εξαφανίσουν τον κόμη.

Έπεσα και σε καλό κομμάτι. Με τη μία, μου ρίχνει λίγες έντονες γεύσεις, παρότι συνήθως ξεκινάει κάπως αναιμικά. Μετά από κανά πεντάλεπτο,
έχει coolarei και ξεκινάει το σκανδαλιστικό του παιχνίδι.
Μία μαλακώνει, μία τα χώνει. Μία έρχεται ο κέδρος με το πιπέρι, μία το κακάο με την τόσο χαρακτηριστική κρεμοπούδρα του Νο2.
Προσκυνώ τον θεό της πολυπλοκότητας, και συνεχίζω.
Καίγεται γρήγορα, ή εγώ τέλος πάντων το καίω γρήγορα, γιατί είμαι λιμάρης

Κάπου στη μέση, αφήνει τα τσαλιμάκια του και τον παιδιάστικο χαρακτήρα, και σοβαρεύει το σκηνικό.
Μπαίνει στο παιχνίδι δέρμα, και όλες οι γεύσεις, βαράνε σε ένα κλικ παραπάνω. Ο Γιώργης κατεβαίνει πιο γρήγορα πλέον. Δένει όμορφα.

Στο τελευταίο τρίτο, ζωγραφίζεται πάνω μου αυτό το ηλίθιο χαμόγελο, γιατί επιτέλους έρχεται η κορύφωση ΤΗΣ πυραμίδας.
Δεν ξέρω τι ναρκωτικά είχε πάρει ο Ligador της τότε εποχής, και ανακάτεψε έτσι αυτά ΤΑ καπνά.
Και κάπου εκεί, στους ήχους των BB King, John Mayall, Stevie Ray Vaughan και Buddy Guy, πετάχτηκα πάνω γιατί καιγόντουσαν τα δάκτυλα μου. :wink:

Αγαπητοί μου φίλοι, καπνίστε αν θέλετε άλλες δημοκρατικές δυνάμεις όπως τα διπλά των Partagas, Upmann & Diplomaticos, και αφήστε με εμένα με τον αγαπητό μου Κόμη....
Την καλησπέρα μου σε όλους! 8)
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Σάβ Σεπ 15, 2012 11:51 pm

long live the 2 , αν πεσεις σε 10χρονο + , μαλλον ειναι τρελλο εισητηριο
cuba libre and not only cuba

Επιστροφή σε “Montecristo ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες