RUM - Ρούμι

Κώστας

RUM - Ρούμι

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Πέμ Μάιος 25, 2006 7:59 pm

Πιστεύω ότι ένα από τα καλύτερα ποτά που μπορούν να συνοδεύσουν ένα πούρο, λόγο και κοινής καταγωγής, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι είναι το ρούμι (μόνο ή σε cocktail, άσπρο ή μαύρο).

Μου αρέσει πολύ το white havana club. Πρόσφατα δοκίμασα το Anejo 7 anos. Εντύπώσεις ... μαγικό. Πολύ καλό επίσης το ρούμι στα mojito και cuba libre.
Επισκέπτης

Re: RUM - Ρούμι

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 10:22 am

Κώστας έγραψε:Πιστεύω ότι ένα από τα καλύτερα ποτά που μπορούν να συνοδεύσουν ένα πούρο, λόγο και κοινής καταγωγής, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι είναι το ρούμι

Αγαπητέ Κώστα. Εδώ και δύο εβδομάδες έστειλα ένα αρθράκι σχετικά με το ron και τα coctail που γίνονται με βάση αυτό και περιμένω την δημοσίευση του στο site, όπως με διαβεβαίωσε ο κ. Παυλόπουλος. Μέχρι τότε δες εδώ:

http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?p=519#519
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Μάιος 31, 2006 10:49 am

Δημήτρη, μην μου πεις ότι είσαι αρχηγός *και* σε cocktails :D

Να ανταλλάξουμε απόψεις αν είναι, μια και από ότι μου λένε φτιάχνω mojito unpaiktable :lol:
ge0rge

Δημοσίευσηαπό ge0rge » Τετ Μάιος 31, 2006 11:43 am

silkman9 έγραψε:Δημήτρη, μην μου πεις ότι είσαι αρχηγός *και* σε cocktails :D

Να ανταλλάξουμε απόψεις αν είναι, μια και από ότι μου λένε φτιάχνω mojito unpaiktable :lol:

καλιμερα silkman, μπορεις να μου πεις τη συνταγη για mojito? ευχαριστω εκ των προτερων
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 12:52 pm

ge0rge έγραψε:..............

Παιδιά στο αρθράκι έχω αρκετές συνταγές με βάση το ρούμι. Πιέστε τον Λεωνίδα για την δημοσίευση.
Αιας

Δημοσίευσηαπό Αιας » Τετ Μάιος 31, 2006 1:16 pm

Πριν απο καιρό είχα δοκιμάσει αυτή την συνταγή και ήταν πολύ καλή. Απο τότε συνοδεύει τα καλοκαιρινά πούρα.

2 μεζούρες άσπρο ρούμι
1 μεζούρα lime
σόδα
10 φύλλα μέντας
5 παγάκια
1 φετα λεμόνι
1 κουταλιά ζάχαρη

Βάλτε τη μέντα και τη ζάχαρη σε ποτήρι highball

Στάξτε λίγο ρούμι και "ζουπήξτε" τα φύλα μέντας ώστε να βγάλουν το χυμό τους στη ζάχαρη

Βάλτε τα παγάκια

Βάλτε το ρούμι και τη lime

Συμπληρώστε με σόδα

Γαρνίρετε με μια φέτα λεμόνι
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Μάιος 31, 2006 1:47 pm

Αίαντα να προσθέσω και την δική μου εκδοχή :lol:

Χρησιμοποιώ ένα ποτήρι αρκετά μεγάλο (νερού), πάντως μεγαλύτερο από το στάνταρ κολωνάτο για ποτά.

Απαραίτητα *πολύς* δυόσμος και *μάυρη* ζάχαρη (όχι η κολλώδης αλλά αυτή που έχουν και τα καφε, λέγεται demerara sugar)

Υλικά:

Ξύλινο γουδοχέρι
Δυόσμος
Μάυρη ζάχαρη
Κουτάκι Σοδα
Φρέσκος χυμός λεμονιού
Τριμμένος πάγος (σημαντικό!)
Havana Club Μάυρο & Ασπρο

Βάζουμε στο ποτήρι 10+ φυλλαράκια δυόσμο, στίβουμε 2-2.5 κουταλιές γλυκού λεμόνι και 2-2.5 κουταλιές γλυκού (γεμάτες!) ζάχαρη. Βάζουμε (λίγο) σόδα (προσοχή πιτσιλάει!) και το ανακατεύουμε με το γουδοχέρι.

Ο σκοπός είναι να "βγάλει" άρωμα ο δυόσμος, (όχι να διαλυθεί η ζάχαρη) μια και αυτός είναι το βασικό συστατικό του mojito!

Γεμίζουμε αρκετά πάνω από την μέση με τριμμένο πάγο και προσθέτουμε ρούμι (εγώ βάζω μισό μισό μαύρο & άσπρο, αν δεν έχουμε, το άσπρο είναι μια χαρά). Ολοκληρώνουμε με σόδα μέχρι πάνω.

Πολύ ωραίο γίνεται και με Schweppes bitter lemon (έχει ο ΑΒ), μισό μισό με σόδα. Σε αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιούμε το μισό λεμόνι και ζάχαρη.

Παραλλαγή Royal mojito (προσοχή βαράει!! :lol: ) Αντί για σόδα χρησιμοποιούμε σαμπάνια.

Προτεινόμενο πούρο: Montecristo #2
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 2:03 pm

[quote="silkman9"] συνταγή Mojito και προτεινόμενο πούρο: Montecristo #2/quote]
Τέλεια! !:lol: :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 5:05 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:
silkman9 έγραψε: συνταγή Mojito και προτεινόμενο πούρο: Montecristo #2

Τέλεια! !:lol: :lol: :lol: :lol:
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Τετ Μάιος 31, 2006 5:12 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΣΑΣ!
ΘΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ ΑΜΕΣΑ!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιουν 01, 2006 9:58 am

Προσπαθώ να τελειοποιήσω και συνταγή για Pina Colada που είναι ότι πρέπει για managers & non-managers :P

Μόλις γίνει αυτό θα το μάθετε :)
Κώστας

Cuba libre

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Πέμ Ιουν 01, 2006 9:31 pm

και Cuba libre ...

2 x rum (προτιμώ το dark)
χυμό από 1/2 lime ή squash
πολύ πάγο

σε ψηλό ποτήρι, συμπληρώστε με cola (ελάχιστη)

enjoy
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Παρ Ιουν 02, 2006 8:02 pm

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ!

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΡΟΥΜΙ < ZACAPA >ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΘΑ ΚΕΡΑΣΩ .......ΠΟΥΡΑ!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ !

ΧΑΙΡΕΤΩ!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Ιουν 02, 2006 9:56 pm

Ron Zacapa Centenario...έτσι είναι το ακριβές του όνομα.
Είναι από τη Γουατεμάλα και ψηφίζεται τα τελευταία 5 έτη ως Number One Premium Rum in the World στο Caribbean Week's International Rum Festival.
Δέστε το site...http://www.ronzacapacentenario.com/

Μπορείς να το αποκτήσεις μέσω της φόρμας που έχουν στο site τους :
http://www.ronzacapacentenario.com/respons_form.htm

Ή από κάποιο online shop όπως το http://www.licorea.com/zacapa-centenari ... p-273.html
Τιμή : 39,95 ευρώ
και εδώ
http://www.drinkfinder.co.uk/ShowDetails.asp?id=2843
Τιμή : £51.99 (Αγγλία βλέπεις...)
και άλλο ένα από Ισπανία
http://www.lavinia.es/ficha.aspx?Id=4470
Τιμή : 45 ευρώ

Χρήστο περιμένω το κέρασμα...
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Σάβ Ιουν 03, 2006 8:02 am

Το συγκεκριμένο ρούμι το δοκίμασα δύο φορές στην Νικαράγουα. Στο δεύτερο ταξίδι (Οκτώβριος 2005) γνώρισα ένα τύπο (που αργότερα γίναμε κολλητοί) τον Leopoldo από την Γουατεμάλα. Αυτός μου σύστησε το συγκεκριμένο ρούμι και είχε και μία φιάλη που την δοκιμάσαμε με χαρά . Κατά τρελή σύμπτωση στο επόμενο ταξίδι ( Απρίλης 2006) , τον ξανασυναντώ στο ξενοδοχείο στο Εστελί (Νικαράγουα) . Είχε κατέβει από Γουατεμάλα για δουλειές όπως και γώ. Ξαναδοκιμάζουμε λοιπόν Zacapa Centenario ρούμι. Στο γυρισμό πήρα και μια φιάλη από το αεροδρόμιο της Managua . Τιμή 35 δολάρια. Υπήρχε και το Zacapa XO που κόστιζε 60 δολάρια. Λοιπόν το Centenario είναι από τα καλλίτερα ποτά που έχω δοκιμάσει ποτέ . (Φανταστείτε τι θα είναι το ΧΟ). Κάπου έχω ξαναγράψει στο φόρουμ για το συγκεκριμένο ρούμι (που εκ παραδρομής το έγραψα Facapa και όχι Zacapa) . ( http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=81 )
Ο φίλος Leopoldo λάτρης του καλού ποτού πάντα έρχεται με 4-5 φιάλες καλό ποτό στη Νικαράγουα .
Το Ζacapa είναι από τα ποτά που νιώθεις ότι αν προσθέσεις πάγο ή οτιδήποτε άλλο θα το χαλάσεις.
Επειδή όμως αυτά που γράψατε μου κέντρισαν περισσότερο το ενδιαφέρον, ήδη στέλνω στον Leopoldo μήνυμα να δω αν μπορεί να μας στείλει μερικές φιάλες.

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης