CIGAR LOUNGES ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

CIGAR LOUNGES ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Δευ Νοέμ 09, 2009 12:56 pm

Φιλοι μου,

Γνωρίζετε κάποιους καλούς χώρους που να επιτρέπουν πλέον το κάπνισμα πούρου. Εχω εντοπίσει το Cigar Lounge στο Κάραβελ και το μπαρ για καπνιστές στο DIVANI ΑΠΟΛΛΩΝ, αλλά από μπαράκια και κλαμπ έχω μαύρα μεσάνυχτα (λόγω νέας χειμερινής σεζόν)
ΠΗΤΕΡ
John L

Δημοσίευσηαπό John L » Τρί Νοέμ 10, 2009 9:45 am

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 10, 2009 10:20 am

Φίλε μου John L,

Είχα διαβάσει την συγκεκριμένη δημοσίευση, μόνο που στην πλειοψηφία τους είναι εξαιρετικά εστιατόρια και καφέ-μπαρ. Οχι κλαμπ και βραδυνά μπαράκια. Το Divani Caravel είναι το ωραιότερο σημείο για τους λάτρεις του πούρου, όμως είναι βαρύς σαν χώρος ειδικά τα Σαββατοβραδα, ενώ τις Κυριακές είναι κλειστό. Για τον χειμώνα είναι όπως λένε και οι νεοελληνιστές must. Εννούσα αν γνωρίζει κάποιος χώρους σαν το Baraonda π.χ., όπου μπορείς να πάρεις και μια παρέα μη καπνιζόντων ή να μην γκρινιάζει η συνοδός σου
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Νοέμ 10, 2009 11:45 am

Υπάρχει κάπου που να απαγορεύεται; Εμένα δεν μου έχει τύχει να πάω σε μπαρ ή κλαμπ και να το δώ.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Νοέμ 10, 2009 11:48 am

Σε καφέ-μπαρ πάντως εγώ έχω συναντήσει αρκετά.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 10, 2009 1:27 pm

Leonidas έγραψε:Υπάρχει κάπου που να απαγορεύεται; Εμένα δεν μου έχει τύχει να πάω σε μπαρ ή κλαμπ και να το δώ.

Κι εγώ αυτό βλέπω, δυστυχώς.
Και λέω δυστυχώς, γιατί σχεδόν παντού, εκτός από ξενοδοχεία και ορισμένα εστιατόρια, παντού αλλού καπνίζουν.
Οπότε η λογική κατάληξη θα είναι, με δεδομένη την γκρίνια των αντικαπνιστών, να απαγορευθεί τελείως.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Νοέμ 10, 2009 2:14 pm

δυστυχως, τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα απο οσο φανταζεσθε! οι νομιμοι, που ουτε διαθεση να μπλεξουν εχουν, ουτε μπορουν να βγαλουν ακρη με τις διοικητικες αδειες, για να διαμορφωσουν χωρο καπνιστων, το απαγορευσαν τελειως. οι ημι-νομιμοι δηλωσαν εμβαδον κατω απο 70 τετραγωνικα. οι πειρατες βαλαν τασακια στο αυθαιρετο τμημα του καταστηματος, το οποιο επισημως δεν εμφανιζεται στα δικαιολογητικα της αδειας λειτουργιας. οι αρχιπειρατες (ανευ αδειας λειτουργιας - στους οποιους αναποφευκτα ανηκουν και αυτοι που ολο το κτισμα ειναι αυθαιρετο) δεν δηλωσαν τιποτε - σιγα μην κατσουν να σκασουν.

παρεμπιπτοντως: στο παραρτημα του μουσειου μπενακη, στην πειραιως, το καφε - εστιατοριο εχει χωρισθει στα δυο: τμημα καπνιστων και τμημα μη καπνιστων, μεταξυ τους παρεμβαλλονται αρκετα μετρα κενο, χωρις τραπεζια. εννοειται οτι τα τραπεζια στο τμημα μη καπνιστων ειναι συνηθως αδεια.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Νοέμ 10, 2009 2:17 pm

INS

Σε δυό μπαράκια που πηγαίνω κάποια απογεύματα μετά το γραφείο, είναι δεν είναι 20 (ΕΙΚΟΣΙ) τετραγωνικά. Full του marlboro με πούρα.

Και άλλα βέβαια...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Νοέμ 10, 2009 2:18 pm

Πάντως επειδή υπάρχει ήδη πολύ μακροσκελές νήμα για την απαγόρευση καλό θα ήταν σε αυτό να περιοριστούμε στη θεματολογία του.

Προσωπικά δεν γνωρίζω cigar lounges αν και θα με ενδιέφερε,ειδικά κανένα προς τα βόρεια.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τρί Νοέμ 10, 2009 3:17 pm

maltakias έγραψε: ...αν και θα με ενδιέφερε,ειδικά κανένα προς τα βόρεια.

Και κανένα προς κέντρο; :)
sic transit gloria mundi
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 10, 2009 5:54 pm

Φίλοι

για να καταλάβετε, το cıgar lounge στo ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία έκλεισε με απόφαση της διοίκησης μόλις επικράτησε το μέτρο κατά του καπνίσματος. Στο Hilton τις προάλλες μου έκαναν ευγενικά παρατήρηση, διότι ο καπνός του πούρου ενοχλούσε τους θαμώνες. Μου κάνει εντύπωση ότι κάποιος επιχειρηματίας δεν έχει σκεφτεί να επενδύσει σε ενα τετοιο cıgar club, αφού για αρκετο καιρό δεν θα έχει ανταγωνισμό. Στη Νέα Υόρκη, το Παρίσι και άλλες πρωτεύουσες τέτοια κλαμπ κάνουν θραύση και μάλιστα έχουν και πολύ υψηλή αισθητική και εξαιρετική συλλογή πούρων και ποτών. Στο Καζίνο του Λουτρακίου έχουν φτιάξει ένα χώρο για καπνιστές στο κυρίως μπαρ, αλλά η ατμόσφαιρα είναι καταθληπτική. Γι'΄αυτό αν τυχει και πάτε σε κάποιο κλαμπ όπου άνετα απολαύσατε το πούρο σας, ενημερώστε...
ΠΗΤΕΡ
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Νοέμ 10, 2009 8:41 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Φίλοι

ς. Μου κάνει εντύπωση ότι κάποιος επιχειρηματίας δεν έχει σκεφτεί να επενδύσει σε ενα τετοιο cıgar club, αφού για αρκετο καιρό δεν θα έχει ανταγωνισμό..

Γιατι για να φτιαξεις ενα τετοιο μαγαζι με προδιαγραφες των παλιων cigar clubs της Αγγλιας (τα οποια τα περισσοτερα μαγαζια στον κοσμο εχουν σαν προτυπα), θελεις μερικα μυρια ευρω... μιλαμε για χωρο με σερβις, ανημερωμενη καβα, μουσικη, πολυθρονες, και ολα αυτα κεντρικα σε Αθηνα/Θεσσαλονικη. Δεν νομιζω να συμφερει... Ειμαι τυχερος που εχω παει σε Gentlemens Club στο Λονδινο πριν την απαγορευση καπνισματος, και εζησα την πραγματικη εμπειρια ενος τετοιου κλαμπ. Ακομα υπαρχει αλλα χωρις καπνισμα...

οπως επισης στο Boisdale πριν την απαγορευση, να φας την μπριζολαρα σου τη μισοκιλη, με σουπερ κρασι, και μετα στο μπαρ για φοβερα μαλτς και πουρο. Τωρα μονο στην βεραντα μπορεις να καπνισεις.

Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να αναπαραχθει, για τον απλο λογο οτι δεν ειμαστε Αγγλοι!!! Νομιζω οτι η εννοια του cigar club ειναι εξω απο την νοοτροπια του ελληνα, χωρις να εννοω τιποτα κακο. Εγω προτιμω στην Ελλαδα να παω καπου εξω να φαω, και να καπνισω το πουρο μου, και μετα σε καποια μπαρ που μου αρεσει επισης.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 10, 2009 9:37 pm

Φίλε μου Red Rum

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά ένα cigar club θα εξασφάλιζε την άνεσή μας και δεν θα μας υπέβαλε στην εκνευριστική διαδικασία να αναζητούμε τον χώρο για τους καπνιστές όποτε βγαίνουμε έξω. Cigar Lounges λειτουργούν σε πολλές πόλεις χωρίς την έννοια του Gentlemen's club επειδή ακριβώς έχουν την άδεια και το μεράκι να προσφέρουν αυτό το κάτι άλλο της απόλαυσης του πουρου σε χώρο πολυτελούς χαλαρότητας που δεν θα ενοχλεί.

Και εμένα μου αρέσει η έξοδος μετά πούρου όπως την περιγράφεις, αλλά πλέον είμαστε λιγο πολύ σαν αποσυνάγωγοι. Επιμένω ότι δεν είναι κακή επιχειρηματική ιδέα. Μέχρι τότε τί κάνουμε, είναι το θέμα.
ΠΗΤΕΡ
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Νοέμ 10, 2009 11:35 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:Φίλε μου Red Rum

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά ένα cigar club θα εξασφάλιζε την άνεσή μας και δεν θα μας υπέβαλε στην εκνευριστική διαδικασία να αναζητούμε τον χώρο για τους καπνιστές όποτε βγαίνουμε έξω. Cigar Lounges λειτουργούν σε πολλές πόλεις χωρίς την έννοια του Gentlemen's club επειδή ακριβώς έχουν την άδεια και το μεράκι να προσφέρουν αυτό το κάτι άλλο της απόλαυσης του πουρου σε χώρο πολυτελούς χαλαρότητας που δεν θα ενοχλεί.

Και εμένα μου αρέσει η έξοδος μετά πούρου όπως την περιγράφεις, αλλά πλέον είμαστε λιγο πολύ σαν αποσυνάγωγοι. Επιμένω ότι δεν είναι κακή επιχειρηματική ιδέα. Μέχρι τότε τί κάνουμε, είναι το θέμα.

Παναγιωτη συμφωνω, απλα cigar club και cigar lounge ειναι διαφορετικα πραγματα, τουλαχιστον για εμενα που ειμαι αγγλοτραφης... Σαφως και θα ηταν ωραιο τα ξενοδοχεια, μπαρ, εστιατορια να εχουν cigar lounge, μαλλον παρεξηγησα την εννοια του cigar club οπως το ανεφερες. Εαν οντως εννοεις cigar club, οπως υπαρχουν (υπηρχαν...) στην Αγγλια, κατι τετοιο θα κοστιζε παρα πολλα.

Παρεπιπτωντος, η καλυτερη μου εμπειρια καπνισματος πουρου ηταν στο Σαν Φρανσισκο, στο Occidental Bar, που ειναι ενα πολυ μικρο μπαρ, που εχει αδεια καπνισματος γιατι δουλεβουν μονο οι ιδιοκτητες. Κοσμος που καπνιζε πουρα, πιπες και τσιγαρα, καλα ποτα, πολυ φιλικος κοσμος. Απο επιχειρηματιες και τραπεζικους που δουλευαν στο Financial District, δικηγορους, κατι Μεξικανους φορτηγατξδες, τον Τομ και τη γυναικα του που γνωρισα και γιναμε κολλητοι κτλ κτλ. Πραγματικο στεκι. Πραγματικα εαν εμενα ΣΦ, εαν ειχα να διαλεξω cigar lounge σε χλιδατο ξενοδοχειο και το Occidental, θα πηγαινα στο μπαρακι.

Παρολο που πηγαινα πρωτη φορα, αφεντικα και π
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τετ Νοέμ 11, 2009 1:26 am

Φίλε μου Red Rum

Και πάλι δεν θα διαφωνήσω, διότι και εγώ έχω πολυταξιδεύσει και αντιλαμβάνομαι το νόημα των όσων περιγράφεις. Το πούρο αξίζει σε περιβάλλοντα όπως τα περιγραφεις και η έννοια ξενοδοχείο είναι η καλύτερη δυνατή λύση με τα δεδομένα της χώρας μας. Πολύς όμως κόσμος νιώθει "μαζεμένος" σε πεντάστερα. Το πούρο προσφέρεται για κοινωνικές σχέσεις, απόδειξη ότι 440 και βάλε φίλοι του συζητάμε γι' αυτό, πόσο μάλλον σε χώρο κοινωνικό όπως το μπαράκι, το κλαμπάκι, το dance ή το jazz club. Και πάλι το θέμα είναι οι δυνατότητες κοινωνικής απόλαυσης του πούρου στην χώρα μας.
ΠΗΤΕΡ

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης