ron zacapa centenario systema solera 23! [23 anos]

dalani

ron zacapa centenario systema solera 23! [23 anos]

Δημοσίευσηαπό dalani » Σάβ Απρ 10, 2010 4:23 pm

φιλοι μου μιλαμε για ΤΟ ΡΟΥΜΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χθες δοκιμασα μια μεριδα απο το συγκεκριμενο ρουμι και επαθα μεγαλη ζημια................

εχω δοκιμασει και αλλα ρουμια οπως pampero anniversario,,ron matousalem solera 15 anos , angostoura 7 anos apo to trinidad and tobaco,appletons aplo, και αλλα πολλα αλλα αυτο το ρουμι ξεφευγει για τα καλα και τα ξεπερναει τα αλλα κατα παρα μα παρα πολυ...

τσεκαροντας στο ιντερνετ για την εν λογο εταιρια παρασκευης ειδα οτι εχει και μια αλλη σειρα ρουμιων ονοματι don botran

πινοντας χθες το καταπλικτικο αυτο ρουμι το συνδιασα με τα πλεον αγαπημενα μου τον τελευταιο καιρο πουρα τα vegas robaina famosos και μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο πουρο εδεσε κουτι με αυτο το ποτο!!!

το προτεινω ανεπιφιλακτα αυτο το ρουμι οπως και τα vegas robaina famosos σε οποιους δεν τα εχουν δοκιμασει!!
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Σάβ Απρ 10, 2010 8:19 pm

Το Ron Zacapa Centenario 23 ετών βραβευόταν για πάρα πολλά χρόνια σε διεθνείς διαγωνισμούς ως το καλύτερο ρούμι στον κόσμο. Μέχρι πριν 3 χρόνια το έφερνα από το εξωτερικό, αλλά τώρα υπάρχει και σε 4 κάβες στην Αθήνα. Η τιμή του είναι περίπου 45 ευρώ τα οποία φαίνονται πολλά αλλά πιστέψτε με είναι το καλυτερο ρούμι που έχετε πιεί. Ίσως είναι οτι καλύτερο για να συνοδεύσετε το πούρο σας.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Σάβ Απρ 10, 2010 9:46 pm

Δεν εχω δοκιμασει ποτε σκετο αυτο το ποτο και ολο ακουω καλα λογια με παγο πως παει για πειτε καμμια γνωμη
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Κυρ Απρ 11, 2010 5:45 am

δεν ξερω αν παει με παγο...
η γνωμη μου ειναι οτι θα χαλασει ....σε οσους το πιουν το προτεινω σκετο :P
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Κυρ Απρ 11, 2010 10:16 am

CHEROKEE έγραψε:Το Ron Zacapa Centenario 23 ετών βραβευόταν για πάρα πολλά χρόνια σε διεθνείς διαγωνισμούς ως το καλύτερο ρούμι στον κόσμο. Μέχρι πριν 3 χρόνια το έφερνα από το εξωτερικό, αλλά τώρα υπάρχει και σε 4 κάβες στην Αθήνα. Η τιμή του είναι περίπου 45 ευρώ τα οποία φαίνονται πολλά αλλά πιστέψτε με είναι το καλυτερο ρούμι που έχετε πιεί. Ίσως είναι οτι καλύτερο για να συνοδεύσετε το πούρο σας.

Καλημέρα,

και ποιές είναι αυτές οι 4 κάβες;
sic transit gloria mundi
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Κυρ Απρ 11, 2010 1:40 pm

Μία κάβα στο Μαρούσι, μία στη Γλυφάδα, μία στο Κολωνάκι και μία Περιστέρι. Περισσότερες λεπτομέρειες το απόγευμα...
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Κυρ Απρ 11, 2010 5:00 pm

Το πουλάει ο Ανθίδης στην Κηφισίας, ο Ανθίδης στη Γλυφάδα, το kylix στο Κολωνάκι και μια κάβα στο Περιστέρι που με ενημέρωσαν χθές οτι το πουλάει 41 ευρώ και θέλω να πάω να του πάρω όλο το stock.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Απρ 11, 2010 7:40 pm

Εάν το ρούμι ήταν άρωμα, το όνομά του θα ήταν Zacapa XO, Ο ζωντανός θρύλος στον μαγικό κόσμο του ρούμι.

Ron Zacapa ΧΟ είναι ένα δημοφιλές ρούμι που παράγεται στην Γουατεμάλα. Δημιουργήθηκε το 1976 για να γιορτάσει την εκατονταετηρίδα από την ίδρυση της Zacapa, μια πόλη στην ανατολική Γουατεμάλα.
Στον ουρανίσκο αφήνει μια απαλή κρεμώδη αίσθηση από φρούτα (σταφίδα, βερίκοκο, μήλο), βανίλια, και καρυκεύματα (γαρίφαλο και κανέλα), που όλα αυτά ισορροπούνται τέλεια.

Το Zacapa XO αποστάζεται από το συγκεντρωμένο σιρόπι καλάμων ζάχαρης, παρόμοιο στη συνέπεια και στο χρώμα με το μέλι, αλλά με μια πιο χωματένια προτίμηση και στην συνέχεια ωριμάζει σε γαλλικά δρύινα βαρέλια στα δροσερά βουνά της Γουατεμάλα σε ύψος περίπου 8.000 ποδιών.
Το Ron Zacapa XO αξίζει αναμφισβήτητα τη φήμη του ως ένα από τα καλύτερα ρούμια στον κόσμο. Στην Ελλάδα δύσκολα θα το απολαύσετε αφού δεν κυκλοφορεί ευρέος, Αλλά ακόμα και αν το βρείτε σε κάποια ψαγμένη κάβα η τιμή του θα σας παραπέμψει να ταξιδέψετε οι ίδιοι στη Γουατεμάλα.
Όπως γνωρίζουμε η ποιότητα πάντα πληρώνετε
Μπορείτε όμως να αγοράσετε το μικρό αδερφάκι του, το Zacapa Centenario 23 year που πραγματικά θα σας καταπλήξει σε ποιότητα και κόστος.

Πάντως αν ποτέ βρεθείτε στο δρόμο του δοκιμάστε το , σίγουρα θα είναι ότι πιο θεϊκό έχει γευθεί ο ουρανίσκος σας.

copy-paste apo maior.gr
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Απρ 11, 2010 7:43 pm

το εχει και ο καρναμπακος στο site του
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Δευ Απρ 12, 2010 2:06 pm

σε πολυ γνωστη καβα στην θεσσαλονικη το zacapa solera 23 το αγορασα 35 ευρο και το zacapa xo το εχει γυρω στα 60-65 ευρο
φυσικα οι τιμες τις καβας ειναι αναλογες οπως και στα αλλα ελιτ ποτα
ενδικτικη τιμη παραδειγμα το johhny blue label που σχεδον σε ολες τις καβες το βρεισκεις απο 160-200 ευρο αυτη η καβα το πουλαει 110.....
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Δευ Απρ 12, 2010 3:05 pm

Λοιπόν πήγα σήμερα στο Περιστέρι. Η κάβα λέγεται Ποτοεμπορική, η διεύθυνση είναι Αγ. Παρασκευής 19 και έχει τεράστια ποικιλία. Όντος το Ron Zacapa Centenario 23 ετών κοστίζει 41,20 ευρώ. Έπαθα πλάκα όμως γιατί βρήκα το Lagavulin 12 Year old με 57,9% αλκοόλ που κοστίζει 48,04 ευρώ και το συλλεκτικό Lagavulin 1993 / Distillers Edition που βγαίνει σε αριθμημένες φυάλες και κοστίζει 61,52 ευρώ. Περιτό να σας πώ ότι τα χτύπησα. Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε malts, σε κονιάκ και σε παλαιωμένα ρούμια, δηλαδή τα ιδανικά ποτά για να συνοδεύουμε τα πούρα μας. Και μην το ξεχάσω, αν κόψετε τιμολόγιο σας κάνουν και 5% έκπτωση.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 12, 2010 4:21 pm

Σου είμαι υπόχρεος για την πληροφορία και σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Απρ 12, 2010 4:23 pm

το Ron Zacapa Centenario 23 ετών το βρήκα 47 euros σε μια κάβα στην γειτονιά μου!
δεν το αγόρασα γιατί υπάρχει περίπτωση να μην μου αρέσει γευστικά.
και εντάξει πουλαω κατά καιρούς κάτι πουράκια εδω μέσα μην φτάσω στο σημείο να πουλαω και ξύδια ντροπή :oops:
θα ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα και αν μου αρέσει τότε βουρ στην κάβα.
το θέμα είναι όμως που θα το βρω για να το δοκιμάσω :cry:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 12, 2010 4:33 pm

Σ' αυτό το ρούμι υπάρχουν και στο παρελθόν πολλές αναφορές εδώ, δεν είναι λοιπόν η πρώτη φορά.

Πάντα με τα καλύτερα λόγια.
Αν λοιπόν σου αρέσει το ρούμι δεν θα χάσεις. Αν όχι, άστο προς το παρόν, μέχρι να το βρεις σε κάποιο μπαρ, να το δοκιμάσεις.
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Δευ Απρ 12, 2010 6:02 pm

Κύριε CHURCHILL το Ron Zacapa Centenario 23 το είχαν κάποτε στο Galaxy πάνω στο Hilton, αλλά νομίζω ότι χρέωναν το ποτήρι, όσο μπορείς να αγοράσεις το μπουκάλι από την κάβα. Είναι το μόνο ποτό που σου εγγυούμαι οτι θα σου αρέσει. Αγόρασέ το.

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες