LCDH Σόφιας

Άβαταρ μέλους
ChristosG

LCDH Σόφιας

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Ιαν 18, 2012 5:31 pm

Πριν μερικές εβδομάδες βρέθηκα στη Σόφια και είχα την ευκαιρία να επισκευθώ τη νέα αλυσίδα καταστημάτων της Kaliman Caribe, αντιπροσώπου της Habanos για τη Bουλγαρία, την ΠΓΔΜ, την Αλβανία και την Αρμενία.

Ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος επέλεξε να κατηγοριοποιήσει τα καταστήματα (ιδιόκτητα ή υπό το καθεστώς δικαιόχρησης) στα αμιγώς Casas και σε ένα είδος μικρότερου, από κάθε άποψη, καπνοπωλείου, τα επονομαζόμενα "Premium Cigars & Tobacco". Έτσι, στη βουλγαρική πρωτεύουσα και το αεροδρόμιο λειτουργούν 3 καταστήματα LCDH και ισάριθμα Premium, ενώ σε κάθε, σχεδόν, πρωτεύουσα νομού θα βρει κανείς τουλάχιστον 1 κατάστημα της δεύτερης κατηγορίας.

Από καθαρά επιχειρηματική σκοπιά, το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι οτι αυτή η σχετικά νέα εταιρεία, έκανε δυναμικά την εμφάνισή της στην αναιμική τοπική αγορά, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα ένα ολοκληρομένο δίκτυο καταστημάτων, που καλύπτουν ολόκληρη σχεδόν την επικράτεια καθώς και σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος, όπως χιονοδρομικά κέντρα κ.α. Με απλά λόγια, δηλαδή, και υπεράνω κάθε σχολιασμού, η Σόφια, του 1,1 εκατ. κατοίκων και μιας τώρα αναπτυσσόμενης "μεσαίας" εισοδηματικής τάξης, διαθέτει 3 πανέμορφα Casas και κάμποσα μικρότερα επίσημα "πουροπωλεία", ενώ η Αθήνα, των 4 εκατ. κατοίκων και μιας, μέχρι χθές, ισχυρής, καταναλωτικά, πληθισμιακής πλειοψηφίας, μόλις ....μισό.

Είχα την ευκαιρία να επισκευφθώ 2 από τα 3 LCDH της πόλης, παραλείποντας ακουσίως αυτό του αεροδρομίου και οι εντυπώσεις που αποκόμισα ήταν οι καλύτερες! Οι χώροι, αν και όχι ιδαιτέρως μεγάλοι, ενέπνεαν αυτό ακριβώς που ζητά ένας aficionado. Η πολυτέλεια πουθενά δεν μου φάνηκε υπερφίαλη, οι χώροι, όπου μπορούσες να καθήσεις αναπαυτικά, χαζεύοντας το εσωτερικο των γυάλινων περιμετρικά υγραντήρων, με βόλεψαν αφάνταστα και η καθόλου πιεστική εξυπηρέτηση με έκανε να νοιώσω πολύ άνετα.

Επί του προκειμένου, τα καταστήματα διαθέτουν στο κοινό μια πλήρη σειρά πούρων, καθόλου μεγάλη σε ποσότητα, αλλά ικανοποιητικότατη σε ποικιλία, καλύπτοντας όλες σχεδόν τις μπράντες της Habanos, γεγονός που με έκανε να "ζηλέψω" και να προβληματιστώ σχετικά με την τακτική που ακολουθεί στο συγκεκριμένο θεμα ο δικός μας αντιπρόσωπος. Από πλευράς τιμών, αυτές ήταν στα επίπεδα της Ελλάδας, με ελάχιστες αποκλίσεις καθώς, όπως μου είπε και ένας ευγενέστατος πωλητής, και αυτοί, όπως κι εμείς, "μαστίζονται" από την επιδημία των υψηλότατων δασμών, στα καπνικά προϊόντα εκτός ΕΕ.

Τέλος, δεν μπορώ να μην σταθώ σε 2 γεγονότα, που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση:
Το πρώτο συνέβη κατα την τελευταία μου επίσκεψη σε ένα από τα καταστήματα, από το οποίο φεύγοντας πήρα 3 συνολικά πούρα: 2 RyJ Duke και 1 Bolivar 681 RE Bulgaria. Κατά την αναμονή μου στο ταμείο, έπιασα κουβέντα με την πωλήτρια, ένα κοριτσάκι 20-25 χρονών, που από τα λεγόμενά της αντιλίφθηκα οτι οι γνώσεις της επί του αντικειμένου είναι ασύγκριτα μεγαλύτερες από πολλούς, κατ΄ευφημισμόν μόνο, "επαγγελματίες" της αθηναϊκής "πιάτσας". Τελικά, έχοντας κάνει μια τόσο μικρή αγορά, η ίδια θεώρησε καλό να μου γεμίσει μια τσάντα και κάθε λογής διαφημιστικό υλικό (ημερολόγια, κόφτες κτλ) της εταιρείας της και να με καλέσει να γίνω και μέλος στο αντίστοιχο club. Αλήθεια, πότε τελευταία είχατε τέτοια αντιμετώπιση σε κατάστημα στη χώρα μας;

Αξίζει, επίσης, να αναφερθεί οτι η KC φρόντισε να ανοίξει και 2 cigar bars στην πόλη, προσφέροντας έτσι στέγη στους λάτρεις του πούρου και προωθώντας παράλληλα το εμπόρευμά της. Κάτι τέτοιο, άραγε, θα ήταν απαγορευτικό οικονομικά ή άστοχο επιχειρηματικά για την ασυγκρίτως παλαιότερη και ισχυρότερη ελληνική αντιπροσωπεία;

Φεύγοντας από το, πολύ οικείο σε μένα, περιβάλλον της Βουλγαρίας μου έμεινε τελικά μια γλυκόπικρη επίγευση στο στόμα. Από τη μία, ήμουν πολύ ευχαριστημένος απ΄αυτά που είχα δει και τον τρόπο που είχα αντιμετωπιστεί από τους ανθρώπους των χώρων, που είχα πάει, από την άλλη, όμως, έβλεπα πόσο πολύ μπορεί να σε ξεπεράσει κάποιος, που ξεκίνησε πολύ αργότερα από σένα, όμως αγαπά και επενδύει σ' αυτό πο κάνει.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 18, 2012 6:35 pm

εμ! γι αυτό πήγαμε κατά διαόλου...
όλα ήτανε καλά
όταν σύμπασα η νομενκλατούρα κάπνιζε αβάνες
φόρα παρτίδα, (τις χρυσές εποχές)
χωρίς μέτρο και αισθητική...

κι οι εμπλεκόμενοι, αντιπρόσωποι και έμποροι, κοντόφθαλμοι
ποντάρανε στα κουτσά άλογα της γκλαμουριάς
που ηδονίζονταν επιδεικνύοντας κάθε JLP, αρκεί να είχε δαχτυλίδι Cohiba

καλή η εύκολη κονόμα
αλλά σπείρανε βροχές και θερίζουν θύελλες
μείνανε στο πρόσκαιρο και το συγκυριακό
αντί να χτίσουν σιγά-σιγά το κόλπο
πάνω και γύρω από την ανεξάντλητη γοητευτική κουλτούρα του πούρου
επενδύοντας στον "έρωτα" των αληθινών εραστών
(κι είναι πολλοί, πιστέψτε με)

ήρθε και η κρίση και το σιρόπι-φαρμάκι "έδεσε"
ας μην τα ρίχνουμε όλα στους φόρους, τα ανάλγητο κράτος κλπ
η πορεία ήταν προδιαγεγραμμένη, από λάθος στρατηγική
και δεκάδες μικρά-μεγάλα λάθη
την εποχή της ακμής και της δόξας
το πράγμα φαινόταν πως "έμπαζε"
κανα δυο χρόνια πρίν αρχίσει το νταραβέρι με το δντ

έμπαινα στα (μεγάλα) μαγαζιά της πόλης
τουλάχιστον 1-2 φορές τη βδομάδα
και μύριζε παρακμή
φαινόταν πως το πράγμα πήγαινε λάθος...

βλαχογκλαμουριά, έλειψη αισθητικής και γνώσης του αντικειμένου
(πλην απειροελάχιστων εξαιρέσεων)
σχεδόν ποτέ δεν αισθάνθηκα άνετα, ψωνίζοντας πούρα στο άστυ
σχεδόν πάντα είχα ένα άγχος που με κυνηγούσε καθώς έμπαινα μέσα
σαν μυστήριος ιός που κυκλοφορούσε στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα

όταν πας να αγοράσεις πούρα, θέλεις το χρόνο σου
την ευπροσήγορη διάθεση, τη χαλαρή κουβέντα, ένα οικείο κλίμα
παλιές, αιώνιες αξίες των νόμων του εμπορίου
πόσο μάλλον, όταν πας να δώσεις τα λεφτά σου
για κάτι πέραν από το σύνηθες, μια πολυτέλεια, ή ιδιοτροπία ή πάθος

δε μιλάμε αδέλφια για καρβέλια, ούτε για γάλα ή φακές και μαρούλια
για πούρα μιλάμε, ακριβά και ακριβοθώρητα
μεγέθη και γούστα μονοσήμαντα και εξεζητημένα
πέρα από τις ανάγκες της καθημερινότητας
που σηκώνουν και ζητάνε "μύθο", "παραμυθία"

αλλά τώρα πάει, πέταξε το πουλάκι
κελαηδάει (προ πολλού), στα σύρματα του δικτύου
κι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά ψιλο-φυτοζωούν
μέχρι το αναπόδραστο τέλος
(αν δεν έχει έλθει ακόμα)

Χρήστο, πολύ ωραίο και διδακτικό το θέμα σου, αλλά είσαι Φρύνιχος
θυμίζεις, "οικεία κακά" :cry:
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Τετ Ιαν 18, 2012 7:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Ιαν 18, 2012 7:33 pm

Τάκης έγραψε:Χρήστο, είσαι Φρύνιχος
θυμίζεις, "οικεία κακά" :cry:

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που άνοιξα το θέμα, γνωρίζοντας πως ελάχιστοι, μάλλον, από εμάς θα βρεθούν εκεί.

Δεν παραβλέπω το γεγονός πως το όλο εγχείρημα μπορεί να έχει πολλά κοινά με το ...LG των 1000 στροφών, που έχω στο πλυσταριό μου, όμως σ' έναν τόπο που μεχρι πριν μια δεκαετία "με μια Colynos και ένα καλσον Bic έβγαζες γκόμενα", που έλεγε και ο ανεπανάληπτος Χάρυ Κλυν, εγώ πήρα, για άλλη μια φορά, το μάθημά μου και σπεύδω αμέσως να ανάψω την ταπείνη, φτηνή και ¨έλα μωρέ, ποιός τα ξέρει αυτά!" PL PC μου.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 18, 2012 10:01 pm

Τάκης έγραψε:όταν πας να αγοράσεις πούρα, θέλεις το χρόνο σου
την ευπροσήγορη διάθεση, τη χαλαρή κουβέντα, ένα οικείο κλίμα
παλιές, αιώνιες αξίες των νόμων του εμπορίου
πόσο μάλλον, όταν πας να δώσεις τα λεφτά σου
για κάτι πέραν από το σύνηθες, μια πολυτέλεια, ή ιδιοτροπία ή πάθος

Χρήστο καταρχήν πολύ ωραία και δομημένη η ανάλυση σου, διαπιστώνω πως έχεις γνώσεις business administration. Σημείωση, η αγορά της Βουλγαρίας, είναι μια αναπτυσσόμενη αγορά, ενώ η αγορά της Ελλάδας, μια ώριμη αγορά. Στο πεδίο που αναφερόμαστε. Άρα η στρατηγική εισόδου του αντιπροσώπου Καλιμαν Καρίμπε, είναι στρατηγική ανάπτυξης της αγοράς...με στόχο το χτίσιμο εμπορικών θέσεων και κατ επέκταση τα μερίδια της αγοράς. Όλα αυτά φυσικά, διότι γνωρίζει πως έχει ένα καλό ρυθμό ανάπτυξης, και πως το βιοτικό επίπεδο των Βούλγαρων ολοένα αυξάνει. Αν θυμάμαι καλά, γιατί πρόσφατα είχα κάνει μια εργασία για τα γιαούρτια, ο κατώτατος μισθός του ανειδίκευτου πρέπει να είναι γύρω στα 120 ευρώ, ενώ ο δημόσιος που παίρνει 700 ευρώ είναι βασιλιάς...με επιφύλαξη τα νούμερα, δε θυμάμαι καλά τώρα...

και ο Χρήστος κάνει πάσα στον Τάκη που κρίνει την ώριμη αγορά της Ελλάδας...στην ώριμη αγορά, προσπαθείς να πουλήσεις added value, στον πελάτη, δηλαδή να τον κάνεις να γίνει πιστός ακόλουθος της συνήθειας, της κατανάλωσης, της κουλτούρας του προϊόντος σου...δεν πας να κατακτήσεις μερίδια αγοράς, γιατί είσαι ήδη στο στάδιο που έχεις ισορροπία...άρα ποιό θα πρέπει να είναι το ανταγωνιστικό σου πλεονέκτημα?

αυτά που είπα νωρίτερα, η κουλτούρα, η καλή και άμεση εξυπηρέτηση, η πλαισίωση με μύθο και γνώση, η ένταξη σε ένα "κύκλο πάθους", που σε κάνει να αισθάνεσαι μοναδικός

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ που αντιμετώπισε το πούρο έτσι, έναν επιχειρηματία....

λοιπόν τι άλλο να πούμε, τα είπατε όλα, και μπράβο σας

άντε καλό μας βράδυ :roll:

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης