Top Seven Malts

Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Re: Top Seven Malts

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Οκτ 23, 2016 4:16 pm

Καταγγέλλω τον Νίκο Ντοκ aka ψηλό για διαφθορά στα μαλτ. Αφού διέφθειρε τον harmonica και πολλούς άλλους τώρα διέφθειρε και μένα. :lol: :lol:
Χτες βράδυ έκανα το laphroaig quarter cask και ακόμα παραμιλάω... σαφώς το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.. για τα γούστα μου φυσικά 8) 8)
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Οκτ 23, 2016 5:30 pm

Ωχ να τα μας 8) 8)
Εσύ δεν...και δεν ...δεν μου αρέσει.. :P
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Παρ Ιαν 20, 2017 1:45 pm

Αν και τα 7 είναι λίγα .................

1) Lagavulin 16 year old Όταν μιλάμε για Islay, οταν μιλάμε για τύρφη εννοούμε Laga 16αρι!!! Αγαπημένο και δεόντως τιμημένο χρόνια
2) Laphroaig 10 years old Είμαι του καπνιστού είπαμε τι να κάνω??????
3) Talisker Storm Αν και απο το Isle of Skye δεν υστερεί σε καπνό, των καταγόμενων απο το Islay. Καταιγίδα όντως!!!!!
4) Aberfeldy 12 years old Να και ένα ξεχωριστό malt από τo Highland που η συσκευασία του και μόνο σε μαγνητίζει και γίνεται εξαιρετικό πορτρέτο αν το κόψεις και το κορνιζάρεις!!!!!!!!
5) Connemara peated Irish single malt Ένας μπαρουτοκαπνισμένος Ιρλανδός πολεμιστής με πολλά παράσημα απο τα πεδία μαχών!!!!!
6) Glendronach 12 years old original Άλλο ένα malt, της παλιάς σχολής, με καταγωγή, απο την "Υψηλή γή", που επανήλθε μετά απο αρκετά χρόνια απουσίας
7) Finlaggan old reserve Ένα, evey day, νέο" malt από το Islay με εκπληκτική τιμή που δεν σε αφήνει αδιάφορο όταν το δοκιμάσεις
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Ιαν 25, 2017 6:59 pm

Παμε λοιπον σε αγαπημενο θεμα συζητησης...
Ειναι πολυ δυσκολο, αναμεσα σε τοσο πληθος αποστακτηριων και ακομα μεγαλυτερο πληθος ετικετων,
να ξεχωρισεις μονο 7 μπουκαλια...Σιγουρα δεν μπορουμε να τα δοκιμασουμε ολα, ειτε λογο ποσοτητας
ειτε λογω οικονομικης δυνατοτητας, αλλα αυτα που θα αναφερω παρακατω μπορει να τα δοκιμασει ο
καθενας μας...(Η καταγραφη τους γινεται με τυχαια σειρα και παντα κατα την ταπεινη μου αποψη,
καθως δεν ταιριαζουν τα γουστα ολων μας,ουτε οι γευστικοι καλυκες του καθενος αποδεχονται τα ιδια
δεδομενα απο ενα ουισκι)

1.Glenmorangie Nectar D'or, οπως λεει και το ονομα του (Χρυσο Νεκταρ) ενα ουισκι που δε μοιαζει
με κανενα αλλο. Πολυ απαλο στη γευση οποτε θα μπορουσε να το ευχαριστηθει ο καθενας, ασχετα αν ειναι
λατρης του ουισκι ή οχι.
2.Aberlour 12yo sherry cask matured, ενα απο τα ουισκι με το εντονοτερο πορφυρο χρωμα. Οπως
ειπε και ενας φιλος ,σημερα κιολας το πρωι που το συζητουσαμε,ενα ουισκι που δε θα το ξεχασω ποτε.
3.Laphroaig 10yo,πολυ δυνατο καπνιστο ουισκι χωρις να ενοχλει παρ'ολα αυτα οσους δεν ειναι
φιλοι των Islay whiskies.
4.Stratisla 12yo, προερχεται απο το παλαιωτερο αποστακτηριο της Σκωτιας και το συστηνω ανεπιφυλακτα
αυτην την εποχη, με τα πολλα κρυα, διπλα σε ενα τζακι.
5.Glenrothes Vintage 1995, ενα απο τα καλυτερα malt που εχω δοκιμασει και δεν εχει καμια σχεση με το
πιο μικρο αδερφακι του το Glenrothes Select Reserve.
6.Cragganmore 12yo, αρκετα ισορροπημενο ουισκι, ευκολοπιοτο και μπορει να κανει τη διαφορα.
7.Balvenie 12yo DoubleWood, παρα πολυ καλο αποσταγμα, με δυνατη γευση και γεματο σωμα. Πολυ
καλη επενδυση οποια ετικετα και αν επιλεξεις απο το συγκεκριμενο αποστακτηριο.

Τελος, γνωριζοντας οτι ειναι ασχετο στο συγκεκριμενο θεμα,αλλα μη μπορωντας να αντισταθω θα ηθελα να αναφερω
και ενα bourbon που αξιζει να δοκιμασετε.Εμενα παντως μου πηρε τα μυαλα.Ειναι το Blanton's Single Barrel Special Reserve
και το δοκιμασα μαζι με το Δομηνικανο Alejandro Lopez Robusto.
Sláinte
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Ιαν 25, 2017 8:37 pm

Όντως Εύθυμη πολυ καλό το blanton's..!!
Εχω ενα μπουκάλι αλλα τελειώνει...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Ιαν 25, 2017 8:39 pm

viewtopic.php?f=4&t=3635

Ρίξε μια ματια κ εδω.!!!
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 26, 2017 10:23 am

karachrist έγραψε: 2.Aberlour 12yo sherry cask matured, ενα απο τα ουισκι με το εντονοτερο πορφυρο χρωμα. Οπως
ειπε και ενας φιλος ,σημερα κιολας το πρωι που το συζητουσαμε,ενα ουισκι που δε θα το ξεχασω ποτε.

Ποίος διεφθαρμένος, αλήθεια τολμάει και ξεστομίζει τετοιες κουβέντες??????

karachrist έγραψε: Blanton's Single Barrel Special Reserve.

Το κάνεις επίτηδες τώρα,,, πες την αλήθεια!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από Matchoman σε Πέμ Ιαν 26, 2017 11:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Πέμ Ιαν 26, 2017 10:37 am

konstadinos23 έγραψε:http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?f=4&t=3635

Ρίξε μια ματια κ εδω.!!!

Το χω στα υποψιν μου απλα λογω του ογκου του θεματος δεν εχω προλαβει να το διαβασω εξ ολοκληρου.
Matchoman έγραψε:
karachrist έγραψε: 2.Aberlour 12yo sherry cask matured, ενα απο τα ουισκι με το εντονοτερο πορφυρο χρωμα. Οπως

Ποίος διεφθαρμένος, αλήθεια τολμάει και ξεστομίζει τετοιες κουβέντες??????

Ποιος αραγε???

Matchoman έγραψε:
karachrist έγραψε:Τελος, γνωριζοντας οτι ειναι ασχετο στο συγκεκριμενο θεμα,αλλα μη μπορωντας να αντισταθω θα ηθελα να αναφερω
και ενα bourbon που αξιζει να δοκιμασετε.Εμενα παντως μου πηρε τα μυαλα.Ειναι το Blanton's Single Barrel Special Reserve
και το δοκιμασα μαζι με το Δομηνικανο Alejandro Lopez Robusto.

Το κάνεις επίτηδες τώρα,,, πες την αλήθεια!!!!!!!

Ενταξει εχω υποσχεθεί να το πιουμε και μαζι...αλλα ποτε σου ταξα κατι και δεν το πραγματοποιησα???
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 26, 2017 11:28 am

Δεν ειπα αυτο φιλάρακι μου καλό εισαι Αξιοπιστοτατος αλλα και διαφθορέας, να χρησιμοποιήσω, μια αγαπημένη λέξη του φόρουμ!!! Έλα παραδέξου το οτι δεν ήταν τυχαία αναφορά !!! Αφου ξέρεις ......... :lol: :lol: :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες