Top Seven Malts

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Top Seven Malts

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Νοέμ 03, 2014 9:16 am

ευχαριστώ πολύ κύριοι, μεγάλη η χρωματική και αρωματική ποικιλία
από τα ανεμοδαρμένα ύψη μέχρι τις φουρτουνιασμένες ακτές
ένα γνήσιο σκωτσέζικο κιλτ...

Εικόνα

κοπιάστε και οι υπόλοιποι παρακαλώ :wink:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Νοέμ 03, 2014 4:56 pm

macallan
talisker
glenrothes

usually
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Τρί Νοέμ 04, 2014 4:52 pm

Δηλώνω και εγώ μεγάλος fan των Malts, θα βάλω λοιπόν μάρκες μιας που μου αρέσει η ποικιλία και αλλάζω πολύ συχνά.

Έτσι έχουμε:
Macallan
Balvenie
Glenmorangie
Aberlour
Talisker
Bowmore
Laphroaig
Χωρίς σειρά προτίμησης.

Παρεμπιπτόντως χθες έπινα ένα τυρφώδες και λαδερό Caol Ila 12 Year Old (ακούς petran :) ), πολύ ιδιαίτερο, ήταν η πρώτη φορά που δοκίμασα...
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Τρί Νοέμ 04, 2014 8:20 pm

Στην αρχή John δεν τα βρίσκαμε με το Caol
Παρόλο που δεν μου ήταν κι αδιάφορο
η γεύση του με ξένιζε,δεν το ευχαριστιόμουν

Ώσπου βρήκα το κουμπί του...για τα γούστα μου
Ένα τσακ νεράκι,όσο πατάει η γάτα και... μαλακώνει
Πλέον μόνιμη επιλογή,είναι αλλιώτικο απ' τ' άλλα

8) 8)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Νοέμ 05, 2014 11:42 am

Ε βεβαια ειναι αλλιωτικο.δεν περιεχει δηλητηριο μεσα(αυτα που λετε καπνιστα και αλμυρες) :lol:
Ειναι ωραιο ουισκι
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Αύγ 26, 2015 4:31 pm

Χαιρετώ την παρέα του φόρουμ, είμαι κάτοικος Birmingham εδώ κ μια 15ετία κ με ενδιαφέρον στο whisky, sherry, τυρί k πούρο κ παραθέτω τις επιλογές μου. Δυσκολεύτικα να κρατηθώ στα 7... επίσης δεν βάλαμε κανένα εξαιρετικό Blend αν κ πολλά μιας κ τα single malts ειναι μόδα αλλά δεν υπηρχαν πάντα.. :wink:

Yamazaki 18 – καταπληκτικό μαλτ κ πολυλατρεμένο μου αν και λόγο εκτόξευσης της τιμής τώρα φυλάω 2 μπουκαλάκια για το μέλλον.
Glendronach Batch 3 – λατρεμένο sherried
Aberlour a'bunadh – άλλο ενα τέλειο sherried
Bowmore 15 Year Old Laimrig – limited release κ ειναι για μένα πρωτη μου επιλογή με ενα Bolivar Belicoso Fino
Benriach 'Heredotus Fumosus' – 2007 release 12αρι μαρμήτα των malts που πολώνει τα ταστινγς – τέλειο με δυνατά τυριά κ εξαιρετική τιμή
Talisker distillers release 2000 k 2001 – σταθερή αξία πιππέρι κ αλάτι κ κρατάμε το sherried τόνο.
Ardbeg Uigeadail - από το cult distillery που ότι βγαζει γίνεται συλλεκτικό

Δεν έβαλα κανένα απο τα λατρεμένα μου independent bottlings γιατί είναι πιο δύσκολο να βρεθούν εκτός γηραιάς αλβιόνας.. :D
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Αύγ 26, 2015 11:07 pm

Καλως μας βρηκες και καλως σε βρηκαμε φιλε Greekos... Μπηκες αμεσως στην βαθια θαλασσα της αποσταξης ... Αν θες, κανε και καμια βολτα απο το φουμαραδικο μας... Θα χαρουμε να σε δουμε και απο εκει μεριες...

Τωρα, μιας και πρωτη φορα πεφτω σε αυτο το post, να πω και εγω τα δικα μου αν μου επιτρεπετε 8) :lol: να ξεκαθαρησω οτι γενικα το blended τυπου Τζονι, j&B, famous groose κλπ, τα αποφευγω πολυ... Ουτε να τα μυρισω... Με ενοχλουν και στο στομαχι και στον πονοκεφαλο...

Στα πιο... Σοβαρα τωρα... Εχω δοκιμασει αρκετα κραταω τα πιο κατω απλα τωρα μου ηρθαν στο μυαλο και τα θυμαμε ...

Balvenie 12
Dalmore 12
Talisler 10
Dalmore 18
Bushmills 10
Laphroaig 10
Μεγαλος ερωτας μου ομως ενα blended και οχι single malt εξ Ιαπωνιας to hibiki 12
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 27, 2015 6:18 am

γεια σου πατρίδα Greekos, καλώς μας ήλθες και με το καλό να μείνεις στην παρέα
αν θες, πέρνα κι από δω μια βόλτα να γνωριστούμε και να μας πεις δυο λόγια για τις καπνιστικές σου συνήθειες:

viewforum.php?f=10
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Αύγ 29, 2015 1:43 pm

Καλώς ήρθες Greekos. Χαίρομαι που βρίσκω παρέα στο ατέρμονο ψάξιμο στα malts του νησιού και οχι μόνο!
Θα διαφωνήσω οτι τα malts ειναι μόδα, παντα υπήρχαν, απλά τωρα τα έκαναν μόδα και δυστυχώς κάποιοι, κυρίως Κινέζοι τα τελειώνουν με ρυθμό που δεν εχει σταματημό.
Τα made in Japan απο την αλλη ειναι όντως εξαιρετικά, αλλα ειναι μόδα....

Εν παση περίπτωση μάλλον μονολογώντας γύρισα απο τις διακοπές, ξανά καλώς ήρθες, εύχομαι πολλές καλές φουμες πάρει με ωραία drum!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Δευ Οκτ 19, 2015 9:44 pm

Είμαι λάτρης των πιο καπνιστών γεύσεων, οπότε τα περισσότερα που έχω δοκιμάσει και θα προτείνω θα προτείνω είναι από το islay.Λοιπόν έχουμε και λέμε:
-Ardbeg Uigeadail : Είναι από τα καλύτερα ουίσκυ που μπορεί να πιεί κανείς και συνδυάζει πολύ καπνό και sherry μαζί. Ειδικά οι εμφιαλώσεις πριν το 2005 είναι το κάτι άλλο. (Δυστυχώς μου έχουν μείνει μόνο 2 τέτοια μπουκάλια και κρατιέμαι να μην τα ανοίξω).
-Lagavulin 16 : All time classic καπνιστό.
-Lagavulin 12 : Cask strength. Ακόμα καλύτερο από το 16άρι. Ψάξτε να βρείτε του 2009. Θα πάθετε πλάκα.
-Laphroaig 10 Cask strength batch 002 58,3% : Ίσως το καλύτερο ουίσκυ που έχω πιεί, Το εντόπισα σε ένα μπαρ λίγο περισσότερο από τη μέση του μπουκαλιού και πήγα 2 φορές και το ήπια όλο. Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά να το αγοράσει κάποιος.
-Glenfiddich 12 Caoran : Μία φορά αυτό το αποστακτήριο έβγαλε ένα καπνιστό ουίσκυ. Είναι καπνιστό παρά το είναι από το Speyside. Νομίζω ότι τώρα πια είναι αρκετά δυσεύρετο.
-Benriach Curiositas : Άλλο ένα καπνιστό εκτός islay. Είναι από το Speyside και είναι ίσως μαζί με το Talisker 10 τα πλέον value for money καπνιστά malt.
-Balvenie 15 single Barrel : Από τα αγαπημένα μου μη καπνιστά. Δυστυχώς σταμάτησε να βγαίνει και είναι πολύ σπάνιο. όταν κυκλοφορούσε κόστιζε 50 ευρώ, ενώ τώρα το βρίσκει κανείς σαν συλλεκτικό με τιμή πάνω από 100 ευρώ.
-Suntory Hibiki 17 : Το καλύτερο γιαπωνέζικο από όσα έχω δοκιμάσει έως τώρα. Και αυτό πια έχει ξεφύγει σε τιμή και νομίζω ότι οι γιαπωνέζοι το έχουν παρακάνει με τις τιμές στα ουίσκυ.
Τελευταία επεξεργασία από CHEROKEE σε Παρ Νοέμ 20, 2015 1:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Νοέμ 09, 2015 8:37 pm

Απλά , λιτά κι' ωραία .Να'μαστε όλοι καλά. :D

Εικόνα

Εικόνα
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Νοέμ 09, 2015 8:59 pm

OK,OK μη βαράτε , με τις ζιβανίες ΤΩΡΑ ειδα ότι πόσταρα στα Malts ...... hehehe :mrgreen:
Αλλά,ισχύει γιά όλους το ΝΑ'ΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ :D
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Νοέμ 09, 2015 9:03 pm

Χεχε.... Καλος!!!! Να κοπιασουμε;; :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Νοέμ 09, 2015 9:04 pm

ΒΕΒΑΙΩΣ
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Δεκ 01, 2015 11:21 am

...να προσθέσω και δυο καινούργιες μεγάλες αγάπες:

Balvenie 12 Double Wood
Dalmore Cigar Malt

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”