τσελεμεντές ποτών

Άβαταρ μέλους
GregV

Re: τσελεμεντές ποτών

Δημοσίευσηαπό GregV » Δευ Νοέμ 10, 2014 1:19 pm

Καλώς σας βρήκα :) Σίγουρα θα γράψω κάτι στην αντίστοιχη ενότητα για να "σπάσει ο πάγος" που λέμε.
Όσον αφορά για το λικέρ με κράνα παραθέτω μια συνταγή από τη πρώτη που μου έφερε στα αποτελέσματα ο γουγλις:
http://www.sintagesgiagias.gr/sintagi/b ... 7120-html/
έτσι για να πάρετε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται. Η γιαγιά μου τα έβαζε σε νταμιτζάνες και τα θυμάμαι προς το Σεπτέμβρη να κάθονται στον ήλιο. Για το παλαιωμένο έκανα αυτή την εισαγωγή γιατί έχει τύχει να πάω σε 3-4 κάβες με ποικιλία κρασιών, τσίπουρων και ουίσκι και όταν τους ζήτησα παλαιωμένο με κοιτούσαν παράξενα, οπότε μιας και δε ξέρω τι μπορεί να γνωρίζει ο καθένας θεώρησα σκόπιμο να αναφερθώ στο περί τείνους πρόκειται προς αποφυγή μπερδεμάτων.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Νοέμ 10, 2014 2:51 pm

@τακη - κωστα
θα τολμησω να σας προτεινω λευκο κρασι με μοντε νο 5 και μοντε νο3 .
ειναι αληθεια οτι ειναι ενα θεματακι ο συνδιασμος κρασι λευκο με πουρο . τα κοκκινα ειναι πιο ευκολα στον συνδιασμο τους.

μου κανει εντυπωση τακη που δεν γνωριζεις τα κρανα και το λικερ τους . κανει και καλο σε παρα πολλα

τωρα για το θεματακι με τα ποτα κτλ δεν μπορω να πω πολλα . ολα ειναι θεμα στιγμης , παρεας, διαθεσης .
οταν ομως εχω ορεξη να πιω και ειμαι με την καταληλη παρεα υπαρχει θεμα . δεν ξερουμε εαν θα φτασουν τα μπουκαλια .
ειναι και λιγα αυτα που πινω γενικα . ( μπυρες, τσιπουρο, ρουμι και κρασι )

για εμενα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το να ειμαι με παρεα και να εχουμε αφθονια σε μεζεδες και τσιπουρο-μπυρες
ανοιξη- καλοκαιρι συνηθως ξεκιναω με τσιπουρο και μεζε και συνεχιζω με μπυρες (για να αντεξω) . μετα την μασα μπαινει στο παιγνιδι και κανα ελαφρυ μοχιτο ή κατι αντιστοιχο για να αλλαξουμε γευσεις και να αναπτερωθουμε . συνηθως το παω ετσι μεχρι αργα το βραδυ στις διακοπες ... εκτος διακοπων καμια κυριακη μιας και τις υπολοιπες 6 μερες της εβδομαδας δουλευω αρκετες ωρες
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Νοέμ 10, 2014 3:20 pm

Απο καφέδες...

Ethiopia Yirgacheffe
Ethipia Jimmas (κάνει και ωραίο cappuccino)
Kenya AA (λίγο δύσκολος στην μηχανή ευαίσθητος στις θερμόκρασίες)

ταιριάζουν με όλα τα φρουτένια/λουλουδένια πούρα με χαρακτήρα la gloria cubana , rass , ryj κλπ

Colombia
Costa Rica

συνήθως γενικά οι ποικιλίες τους έχουν περισσότερες σοκολάτες και καραμελενιες νότες και ταιρίαζουν πιο πολύ με τα βασικά στοιχεία απο πούρα Partagas , με cremas jlp , με hoyo...

αυτά τα βασικά...θέλουν και οι ποικιλίες καφέ το ψαξιμό τους :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Νοέμ 10, 2014 4:12 pm

alex46 έγραψε:μου κανει εντυπωση που δεν γνωριζεις τα κρανα...

"δεν το έχω πιει" είπα φίλε Άλεξ, μιας και ταξιδεύω συνέχεια στις νότιες θάλασσες 8)

ψαγμένη η πρόταση Μ3+M5 με λευκό
προσθέτω και όλη την γκάμα Saint Luis Rey
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τετ Νοέμ 12, 2014 10:33 am

Χμ, πολύ ενδιαφέρον!

Λοιπόν, δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ να μιλήσω για ελληνικό καφέ σκέτο με λίγο ουίσκι (αναλόγως προτίμησης).
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Νοέμ 12, 2014 11:07 am

ταιριάζει, ακόμα και νερό με μια σταγόνα λεμονιού 8)

...για δώσε κανα tip
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:31 pm

Είναι μια προσωπική μου προτίμηση, τίποτα ιδιαίτερο, που κάπου την είχα διαβάσει, καφέ πίνω σπάνια. Όταν πιω, θα ψήσω μόνος μου ελληνικό σκέτο. Απλά προσθέτω λίγο ουίσκι στο φλυτζάνι και με τρελλαίνει το ανακάτεμα των μυρωδιών και η γεύση!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Νοέμ 13, 2014 2:57 pm

κάτι άλλο που κάνουν οι γονείς μου και το έχω δοκιμάσει είναι ελληνικό αλλά με προσθήκη καλής ποιότητας κακάο. Σαν ελληνική μόκα ένα πράγμα , τον ψήνεις κανονικά και βγάζει πολύ ωραία αρώματα :) Από ένα κουταλάκι σε φλυντζανι για τσάι...

Αλλά σαν ένα διπλό καλό εσπρέσο δεν είναι.... 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Νοέμ 13, 2014 3:09 pm

v_panos έγραψε:κάτι άλλο που κάνουν οι γονείς μου και το έχω δοκιμάσει είναι ελληνικό αλλά με προσθήκη καλής ποιότητας κακάο. Σαν ελληνική μόκα ένα πράγμα , τον ψήνεις κανονικά και βγάζει πολύ ωραία αρώματα :) Από ένα κουταλάκι σε φλυντζανι για τσάι...

Αλλά σαν ένα διπλό καλό εσπρέσο δεν είναι.... 8)

Ενδιαφέρουσα πρόταση ! Σίγουρα θα τη δοκιμάσω, αν κατάλαβα καλά βάζεις ΚΑΙ ελληνικό καφέ ΚΑΙ κακάο.
Σωστά?
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 3:13 pm

ναι ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Νοέμ 13, 2014 4:07 pm

Παλιό το κόλπο! Όντως είναι καλό το αποτέλεσμα, αλλά θέλει λίγο προσοχή γιατί αν το παρακάνεις με το κακάο, δε θα φουσκώσει ποτέ! :lol:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες