Κάποια βοήθεια ?

NIC

Κάποια βοήθεια ?

Δημοσίευσηαπό NIC » Πέμ Δεκ 03, 2015 3:34 pm

Καθαρίζοντας πρόσφατα το πατρικό μου σπίτι μετά πού οι γονείς μου έφυγαν, βρήκα αρκετά μπουκάλια από διάφορα ποτά τα οποία ο πατέρας μου αγόραζε μεν,αλλά σπάνια κατανάλωνε.
Μεταξύ αυτών υπάρχουν ουίσκυ,κονιάκ ,ούζα κλπ.......
Θα μπορούσα να έχω κάποια σχόλια ως άσχετος με το θέμα,από πιό έμπειρους?

Οχι τόσο για θέμα αξίας , περισότερο για πληροφόριση.
Για παράδειγμα,παίζει κάποιο ρόλο αν ένα ουίσκυ η ένα κονιάκ το είχε ο πατέρας μου φυλαγμένο και κλειστό για 20-25 χρόνια?

Αν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει,πως μπορώ να παρουσιάσω τι βρήκα? Με φωτογραφίες η κάποιες άλλες πληροφορίες που ίσως αναγράφονται στα κουτιά η τα μπουκάλια?
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Re: Κάποια βοήθεια ?

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Δεκ 03, 2015 6:04 pm

Αν το μπουκάλι είναι κλειστό, δηλαδή δεν ανοίχτηκε ποτέ, θα είναι μια χαρά. Αν έχει ανοιχτεί και έχει καταναλωθεί μέρος του μπουκαλιού παίζει να μην είναι τόσο καλό πλέον. Εξαρτάται και πόσο καιρό είναι ανοιγμένο. Αν η φωτογραφία είναι καλής ανάλυσης θα φαίνονται όλες οι πληροφορίες, αλλά δεν ξέρω αν αναγράφεται η ημερομηνία εμφιάλωσης.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Δεκ 03, 2015 6:06 pm

Ετσι φιλε Πανο με απλα μια αναρτηση δεν νομιζω να μπορει καποιος να βοηθησει...
Ιδικα για τα ουισκια, υπαρχουν τοοοοοοσα μα τοοοοοοσα πολλα, που αν θες γνωμη απο καποιο καλο ειναι να παραθεσεις ονοματα και εαν ειναι κλειστα η οχι.
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Δεκ 11, 2015 3:07 am

Μια συμβουλη μπορω να σου δωσω μιας και δεν εχεις δωσει ακομη καμια πληροφορια φιλε Πανο:
Δοκιμασε :!: :wink: :D 8)
real eyes realize real lies
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Δεκ 11, 2015 10:27 am

Το έκανα κι αυτό :)
Άνοιξα ένα metaxa 5* καί είναι μιά χαρά.Τέτοια άφησε 4-5 ο πατέρας μου όπως και ένα δυό 7* , grand olympian και private reserve,2-3 Γαλικά κλπ.
Λίγα ουίσκυ,ούζα καί αρκετά κρασιά.Με τα κρασιά ίσως να υπάρχει κάποιο θέμα διότι τα φύλαγε κάθετα,αλλά θα δούμε με αυτά.
Έρχονται καί γιορτές,κάτι θα δοκιμάσουμε :)
Ευχαριστώ γιά την συμβουλή.
Μιά ερώτηση μιά καί εκεί ίσως ξέρετε περισότερα,διότι δεν βρίσκω μαμιά αναφορά στο διαδύκτιο,έχει ένα 7* TSOTRAS brandy. Ξέρουμε κάτι γι'αυτό το όνομα? Είδα ότι ήταν παλιά εταιρεία στον Πειραιά,αλλά δεν βρίσκω άλλες πληροφορίες.
Τελευταία επεξεργασία από NIC σε Παρ Δεκ 11, 2015 2:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Δεκ 11, 2015 1:41 pm

Μιλώ γι'αυτό

Εικόνα

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης