Δοκιμάζοντας το νερό της ζωής.....

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Δοκιμάζοντας το νερό της ζωής.....

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μαρ 13, 2017 5:30 pm

Old Pulteney Isabella Fortuna WK499

Εικόνα

highlander, no age statement, second travel retail exclusive release, 1L abv 46%
που αντικατέστησε την προηγούμενη WK209, (cask strength - abv 52%)

σειρά που φέρει ονόματα από βάρκες του λιμανιού του Wick
κάποτε έναν από τους μεγαλύτερους αλιευτικούς σταθμούς του κόσμου
με ελλιμενισμένα πάνω από 1.000 αλιευτικά σκάφη
η "Isabella Fortuna" ήταν η τελευταία ανεμότρατα, που συντηρείται κι υπάρχει ακόμα σαν αξιοθέατο

ΜΥΤΗ
πολύ πλούσια, με γλύκες από περγαμόντο, ινδική καρύδα και καραμέλα
ανακατεμένες με μήλα, αχλάδια και μανταρίνια, και μια ανεπαίσθητη θαλασσινή αύρα

ΓΕΥΣΗ
ελαφρύ σώμα, αλλά σμουθιάρικο και βουτυράτο με αντίστιξη ξινό λεμόνι
και νότες από μπαχαρικά, βερίκοκα, αμύγδαλα και βανίλια

ΤΕΛΕΙΩΜΑ
ζεστό και σχετικά μακρύ, κανέλα, ώριμο μήλο, μπαχαρικά, αλμύρα, ξύλο

ευκολόπιοτο και μαλακό, δεν σου παίρνει το σκαλπ, αλλά έχει τη φιλοσοφία να σε πείσει
το αγόρασα ενταύθα, αντί 57 €

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μαρ 14, 2017 7:24 pm

Bunnahabhain 12 Year Old

Εικόνα

μιλάμε για Islay, αλλά μην ψάξετε για τύρφες και καπνίλες
η τρέχουσα έκδοση κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 2010
unchill-filtered και με παραπάνω abv, στο 46,3%

ΜΥΤΗ
γλυκιά και σκοτεινή, πρώτα σου ‘ρχεται το βαρέλι από το sherry
και μετά σιγά-σιγά ξεχωρίζουν αποξηραμένα σύκα, καραμέλα, βότανα, και μια ιδέα πορτοκαλόφλουδας
μαζί με όμορφα θαλασσινά αρώματα που έρχονται από μια παραλία ένα καλοκαιρινό βράδυ
άμμος, φύκια, και μια ελαφριά ανεπαίσθητη αλμύρα

ΓΕΥΣΗ
σταφίδα, μέλι, κακάο, μια ιδέα αλμύρα, ξηροί καρποί, βανίλια

ΤΕΛΕΙΩΜΑ
φρουτώδες και δροσερό
ξύλα, μπαχάρια, βότανα, σκούρος καφές, ελαφριά αλμύρα, γλυκύτητα από sherry

σιγά μην είναι Islay αυτός ο ουίσκαρος! (lightly peated for an Islay single malt, διάβασα κάπου)
το ερωτεύτηκα ακαριαία, όταν ένας φίλος κέρασε μια μπουκάλα την παρέα ένα όμορφο βράδυ
απίστευτη ισορροπία και γεύση που σε κερδίζει από την πρώτη γουλιά
το μόνο του πρόβλημα είναι ότι έχει πολύ σκούρα φιάλη και δεν βλέπεις πόσο πίνεις 8)
η ελληνική τιμή του παίζει γύρω στα 65 €

σημειωτέον ότι πρώτα είχα δοκιμάσει παλαιότερα το 18άρι
αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο…

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Μαρ 15, 2017 12:42 pm

Dalwhinnie 15 43% abv

Εικόνα

εδω εχουμε να κανουμε με ενα χαιλαντερ με 43% abv πολυ πιο χαμηλο απο το 57.5 που εχει το 12ρι
ενα χαιλαντερ που δεν ειχε ιδεα τι με περιμενει οταν το πρωτοδοκιμασω
μιας και το αγορασα (καπου στα 45 €) γιατι μου αρεσε το χαρτοκουτο του

ΧΡΩΜΑ
ανοιχτοχρυσο με λιγο πορτοκαλι μεσα

ΜΥΤΗ
δυνατο μελι, ξυλο και φρουτα που θα ελεγα αχλαδι και κερασι

ΓΕΥΣΗ
αχλαδι ισως και μηλο
ξυλο λιγο καπνιστο ( ισα ισα)
μελι και βανιλια

ΤΕΛΕΙΩΜΑ
μετριας διαρκειας με μελι , αλμυρες και ελαχιστο ιωδιο

ενας χαιλαντερ που δεν ειναι ακριβως χαιλαντερ ή πιο σωστα τα χαρακτηριστικα του ειναι πολυ απαλα για χαιλαντερ
(ετσι μου ειπε ενας φιλος) ισως γιαυτο ακριβως εμενα μου αρεσε πολυ .

Εικόνα

Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τετ Μαρ 15, 2017 5:45 pm

Φιλε Αλεξανδρε, θα μου επιτρεψεις να προσθεσω κατι, για το συγκεκριμενο αποστακτηριο, που το κανει ιδιαιτερα ξεχωριστο.
Γιατι στο τελος, οσα γευσιγνωστικα σχολια και να κανουμε, αυριο πιθανον να μη θυμομαστε τιποτα, αλλα αυτο που θα μας μεινει, θα ναι σιγουρα η απολαυση και μια μικρη ιστοριουλα.
Το συγκεκριμενο λοιπον αποστακτηριο, θεωρειτε το ψηλοτερο της Σκωτιας, με υψομετρο 355 μ. περιπου, οπως επισης και το ψυχροτερο (εκ των υστερων διαβασα οτι η μεση ετησια θερμοκρασια του κυμαινεται γυρω στους 6.6 oC)
Επισης βρισκεται σε μια τοποθεσια, οπου διασταυρωνονται 3 σημαντικα περασματα βοοειδων, οποτε και το ονομα του σημανει "η πεδιαδα των συναντησεων" ( απο το γαελλικο Dail-chuinnidh)
Sláinte
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Μαρ 30, 2017 11:23 pm

Glen Elgin 12 Years old
Speyside 43% abv

Εικόνα

Το πέτυχα σε super καβα στον Βόλο, το κουβέντιασα με τον μάστορα εκεί, και όπως ηταν φυσικό και αναμενόμενο το τσίμπησα.....

Ευχάριστη έκπληξη, πολυ ιδιαίτερο speysider, με μοναδικά ιδιότυπο χαρακτήρα, πολυπρόσωπο και πολυμορφικό.

ΜΥΤΗ
Μελι βρασμένο, εσπρέσο στο background, κατι φρουτώδες να περιμένει, πλούσια υφή.

ΓΕΥΣΗ
Πολύπλοκο, μα ταυτόχρονα τυπικά smooth λογω καταγωγής. Μελενιο με χαρακτηριστική μυρωδιά μανταρινιού, κανέλα, πιπέρι, και αλλο μέλι. Ώριμο, γεμάτο. Στο πλάι της γλώσσας αφήνει επίσης χαρακτηριστικό γαρύφαλο. Στο βάθος μενει και εκείνος ο εσπρέσο.....

ΤΕΛΕΙΩΜΑ
Το μέλι σβήνει, το γαρύφαλο καβουρδιζεται, ο εσπρέσο γίνεται έντονος. Αν επιμείνεις και δεν βιαστείς για την επόμενη γουλιά, βουτηριαζει, αλμυριζει, και θυμίζει καλο τιραμισού!

Εχω μείνει χαζός, ενα "απλό" Speyside που καθηλώνει, αν η διάρκεια στο τελειωμα ηταν μεγαλύτερη θα μίλαγα για αποκάλυψη.
Με μια μάτια απο εδω και απο εκεί, διαβάζω οτι ειναι αγαπημένο των blenders, ακριβώς για την ποικιλία των γεύσεων του!

Χίλια μπράβο!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Πέμ Μαρ 30, 2017 11:49 pm

Πολύ ωραίο κ τίμιο σπέι Νικόλα!! White Horse!
Κ εγώ το τιμάω κατά καιρούς...
Ωραίο ρεβιου... Καλός ο Βόλος!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Παρ Μαρ 31, 2017 1:24 am

Port Charlotte 12 Year Old 2004 - Highland Laird (Bartels Whisky) (70cl, 57.3%)
Εικόνα
Εικόνα

Καταπληκτικά peated single malt από το Bruichladdich, εμφιαλώνεται με το όνομα Port Charlotte από τους Bartels ουίσκι για το Highland Laird.
Αυτό αποστάχθηκε το 2004 και σε ένα και μόνο βαρέλι bourbon για 12 χρόνια ξεκουραστηκε κ εμφιαλώθηκε σε cask strength με αποτέλεσμα 225 φιαλες με την νούμερο 111 να βρίσκεται στην κατοχή μου μετά από δοκιμή (φυαλη 129) έπρεπε να το πάρω αυτό το περίεργο νέκταρ!! Refreshingly challenging

Μύτη: Vanilla, Fudge (βουτυρου), τέφρα, ανανά πάνω σε βρεμενο ξυλο και θαλάσσινο αεράκι από το νησί πρωί

Ουρανίσκος: brownie, καρύδια αλατισμένα με καμένη καραμέλα και έναν υπαινιγμό από βρεμενο ( υδρομενο??) Δέρμα, πίσσα κ καραβοσκινο.... Ναι ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά όλο μαζί δουλεύει... Είναι κάτι που το μυαλό σου θέλει κι άλλο.....

Τελειωμα: Θαλασσινό αλάτι και ζυμάρι από μηλόπιτα, ψημένο επταζυμο ψωμί

Θαύμα!!
Τελευταία επεξεργασία από Greekos σε Παρ Μαρ 31, 2017 12:10 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Μαρ 31, 2017 1:28 am

Νίκο (Greeko) ζηλέψαμε...
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μαρ 31, 2017 7:23 am

το 'χει το όνομα ρε παιδί μου... 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Παρ Μαρ 31, 2017 4:38 pm

BENRIACH 12 YEAR OLD HEREDOTUS FUMOSUS
Peated 70cl / 46%
Speyside Single Malt Scotch Whisky
Εικόνα

Μαζί με τα Importanticus Fumosus και Aromaticus Fumosus, αυτό ήταν μέρος μιας σειράς από peated Benriachs με τελείωμα σε διαφορετικούς τύπους ξύλου - εδώ έχουμε την μαρμιτα (marmite) της σειράς που πάντα χωρίζει τις απόψεις όσες φορές έχω βγάλει σε συναξη..... σε αυτην την περίπτωση, έχουμε Herodotus Fumosus σε Pedro Ximenez sherry Butts βαρέλια.
Το όνομα, είναι στα λατινικά, κυριολεκτικά μεταφράζεται σε «SMOKY Sherry». Αυτό διατηρεί την παράδοση της Benriach να δίνει στις peated εκφράσεις της λατινικά ονόματα, η οποία ξεκίνησε με Curiositas (10 ετών) και Authenticus (21 ετών), και το οποίο έχει γίνει κάπως μια υπογραφή για την BenRiach ( εξαίρεση το Birnie Moss NAS). Εμφιαλωμένο σε φυσικό χρώμα και ΜΗ CHILL filtered, ασημενια , «Heredotus Fumosus» είναι διαθέσιμη σε αυστηρά περιορισμένη βάση κ τώρα πια δύσκολα βρίσκεται εκτός από ξεχασμένα ράφια κάβας...
Έχω ένα τελευταίο που δεν το ανοίγω μέχρι την κατάλληλη ευκαιρία... Κ με πονάει γιατί μου αρέσει πολύ το άτιμο.. :) το έπινα πολύ κ λόγο της παλιάς του τιμής πριν 3 χρόνια 35 - 40 λύρες ...

Χρώμα: Χρυσό. Φυσικό... Οχι καραμέλες)

Μύτη: Είμαστε στο Speyside; Αν μου δεν ξερεις τι ειναι τότε η μύτη σου λέει ότι είναι Islay οχι BenRiach. Τι μύτη!! Γενναία Φορτία της τύρφης, γλυκια τύρφη. Ποιος είπε px σέρι και η τύρφη δεν ανακατεύουν καλά ( Jim Murray - ναι??, τι!). Αυτό είναι ένα θαυμα στην μύτη! Πανηγύρι!!. Το λατρεύω. τύρφη, καπνός, νοτες Sherry στο σκηνικό (χωρίς το φάρμακο Islay, Ιώδιο φύκια κ.ά.). θα μπορούσα να μυρίζω αυτό το ποτηράκι όλη την ημέρα. Κολονια μήπως να το κάνω?? Είναι ένα πράγμα της απίστευτης ομορφιάς. Μερικές νοτες βανίλια, και υπόνοια λεμονάτη νότα (εσπεριδοειδή). η καλύτερη peated Speyside που έχω μυρισει μέχρι σήμερα... Ίσως γενικά..... δεν είναι μονοδιάστατη, αλλά δεν είναι κ η πιο σύνθετη μύτη τριγύρω ....όσο πρέπει. το αγαπώ!

ουρανίσκο: τύρφη, και στη συνέχεια, λίγο περισσότερο τύρφη. γλυκές νότες επιπλέον. Θα έλεγα Καπνιστό μπέικον σε σάλτσα καραμέλας- ή maple smoked candied bacon .... Teriyaki. Το φινίρισμα PX δίνει μια σέρι διάθεση και επαφή μέχρι το τέλος, αλλά δεν είναι πολύ επιβλητικό. Αγκαλιάζει την γλώσσα! ισορροπία! Κ σε 46% είναι ωραίο, αλλά θα ήθελα πολύ να ειχα Cask Strength να δω πόσο πολύ θα βουτυρωνε κ τι φρούτα θα εδινε. Κ έχει κ λίγο κανέλα, μοσχοκάρυδο μεσα στα φρούτα...
Αλλά στις πρώτες γουλιες νιώθεις κ λίγο από γλυκιά Gorgonzola....

Τελειωμα: καπνός, τύρφη, μπαχαρικά και φροντιζει το γλυκό τελείωμα το PX με τά ξερα φρούτα μαρμελάδα ... Μετριο μήκος .. εδώ ίσως το CS να βοηθούσε!
Τελευταία επεξεργασία από Greekos σε Παρ Μαρ 31, 2017 4:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μαρ 31, 2017 4:45 pm

δώσε πόνο Νίκο :!: (αχ εκείνο το μαγικό "ντουλάπι" σου)... :wink:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Παρ Μαρ 31, 2017 4:58 pm

Η λευκή βιβλιοθήκη είναι ο θησαυρός με μερικά μπουκάλια που τα έχω τάξει να ανοιχτούν σε συγκεκριμένες καταστάσεις κ συγκυρίες.. καποια που ψάχνουν την κατάλληλη παρέα να τα εκτιμήσει κ κάποια που απλά είναι πολύ αγαπημένα για να μην καταλάθος ανοιχτούν.. :)

Αυτή είναι η επενδυτική μου στρατηγική γιατί αν δεν το πιεις το άτιμο ποτέ κ δεν το μοιραστείς τότε τι να το κάνεις?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μαρ 31, 2017 5:40 pm

+100
θα συμπλήρωνα, και να αποτυπώσεις σε μια μικρή θαλασσογραφία τα χρώματα και τα αρώματα του ταξιδιού :wink:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Μαρ 31, 2017 6:53 pm

Γεια σου Νικόλα με τα Ωραια σου!
Το curiositas ειναι/ηταν φανταστικό! Θα το ήθελα με λιγο παραπάνω abv.....
Τωρα τελευταία ενα Benriach 20αρι εχω ψωνίσει Μα δεν το εχω ξεκαπακωσει! Οχι peated, κλασικό Spey.

Ο Murray όντως δεν γουστάρει τον συνδυασμό, και αν σκεφτώ κάποια Bowmore( Darkest) δεν τον αδικώ!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Παρ Μαρ 31, 2017 10:09 pm

Ο JM εχει θέμα με το sulfer κ εμμονή.... Τις μισές φορές που πίνει σέρι τελείωμα πάντα λέει ότι είναι sulfered cask....
Όποτε είναι κ προκατειλημμένος ψυχολογικά...

Εγώ είμαι πολύ των sherried profik αλλά γουστάρω κ το peat τρελά...
Συμφωνώ Δεν το καταφέρνουν να τα παντρέψουν το PX, γιατί είναι πολύ γλυκό, εύκολα με το peatiness. Αλλά όταν ο μάστερ μπλέντερ είναι δάσκαλος κ έχει και τα στοκ ζωγραφίζει ο συνδυασμός.
Billy Walker στο BenRiach....

Lagavulin Pedro Ximénez Cask Finish - Distillers Edition ?? Ζωγραφίζει η Πικάσο... Maureen Robinson

Bowmore The Devil's Casks III - Double The Devil ... Oloroso και Pedro Ximénez casks
Θεουλη μου ... Ειδικά με Bolivar super corona 14 - εχω φτάσει στα σύννεφα! Rachel Barrie ....

Talisker Distillers Edition -Amoroso Finish (το αμορορο είναι γλυκό Oloroso) όχι ΠΞ αλλά γλυκό .... Maureen Robinson

Τυχαίο ότι 2/3 που ανέφερα γυναίκα μάστερ μπλέντερ?

ΥΓ
Η Rachel Barrie τώρα ανέλαβε The BenRiach, The GlenDronach and Glenglassaugh διαδεχόμενη τον BW... Πριν πάει στο Bowmore ήταν Master blender Glenmorangie and Ardbeg.... Δικες της δημιουργιες Glenmorangie Signet and Ardbeg Corryvreckan

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες