Πούρα σε Cocktail Bar

Big-Mak

Πούρα σε Cocktail Bar

Δημοσίευσηαπό Big-Mak » Τετ Φεβ 07, 2018 6:03 pm

Καλησπέρα στους μοναχούς!

Έχω ένα θέμα που θέλω να τρέξουμε. «Πούρα σε Cocktail Bar».

Το project έχει ως εξής: Έχουμε ένα Cocktail bar (πολύ της μόδας) και θέλουμε να βάλουμε πούρα στο κατάστημα να μπορούν οι πελάτες να αγοράζουν ή να κερνάμε εμείς για λόγους marketing. Μπορούμε να τα πουλάμε κανονικά (προβλέπεται στην άδεια του καταστήματος μας) και να βάλουμε και ένα κέρδος στην τιμή. Αναλογιζόμαστε πάντα ότι έχουμε υποψήφιους πελάτες είτε μοναχούς, είτε γνώστες που ξέχασαν ή τους τελείωσαν τα δικά τους είτε ανθρώπους που θα το κάνουν γιατί έτσι… Οι ερωτήσεις είναι πολλές. Μερικές από αυτές: πόσα στο είδος και ποια? Αποκλειστικά Cuban ή και no Cuban? Και άλλες που θα βγουν στην πορεία…

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Μάκης
Άβαταρ μέλους
master yoda

Re: Πούρα σε Cocktail Bar

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Φεβ 07, 2018 11:46 pm

Καλησπερα Μακη!Θα πω αποψη μου σαν να ημουν πελατης στο μαγαζι.Αν ερχομουν και εφοσον ειμαι μοναχος,θα εφερνα τα δικα μου πουρα.Δεν θα υπηρχε περιπτωση ποτε να βγω απο το σπιτι,εφοσον εχω αποφασισει οτι θα καπνισω πουρα,χωρις να παρω πουρα μαζι μου.
Αν ημουν απλα "γνωστης" δεν θα ημουν μοναχος αρα η σχεση μου με τ πουρα θα ηταν μαλλον φωτογραφικη και τυχαια.Αρα ισως ειχα ενα-δυο στικ μαζι μου τυχαια αγορασμενα απο περιπτερο ή μαγαζι.Ουσιαστικα ασχετος με το αθλημα δλδ,μαλλον θα αγοραζα καποιο πουρο ή πουρα.
Αρα με βαση το σκεπτικο μου θα σου προτεινα να βαλεις πουρα φθηνα ωστε να εχεις ενα κερδος τουλαχιστον για τον κοπο ή ετσι απλα για την "τιμη των οπλων".Το φθηνο πουρο θα εχει μεγαλυτερη απηχηση και θα καθετε καλυτερα στην τσεπη του πελατη για να το συνδυασει με το ποτο του.Το ακριβο πουρο θα το σκεφτει αφου πιθανον θα στερηθει ενα ή περισσοτερ ποτα για να το αγορασει.
Ουτως ή αλλως ο αδαης περι πουρων δεν εχει ουτε την γνωση ουτε την γευστικη παλετα να εκτιμησει αυτο που καπνιζει.Ολα θα του μοιαζουν ιδια και ο μονος λογος που ισως προτιμησει ακριβο πουρο θα ειναι ο εντυπωσιασμος λογω φημης πχ κοχιμπα.
Θα προτεινα να βαλεις κουβανεζικα αλλα και μη,στα περισσοτερο δημοφιλη φορματ.Πχ κορονες,ρομπουστο καθως και λεπτα οπως panatelas.
Απο υγραντηρα προτιμησε καποιον με τζαμι για να φαινονται στον πελατη.
"To smoke is human; to smoke cigars is divine." Unknown
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Πέμ Φεβ 08, 2018 8:46 am

Επίσης υπάρχουν "φθηνά" και φθηνά. Όπως θα δεις σε πολλά thread υπάρχουν καλά reviews για φθηνά short fillers που αξίζουν τα χρήματα τους, υπάρχουν πούρα του 7 εύρου με πολύ καλές κριτικές και υπάρχουν και πούρα του 7ευρου τα οποία είναι κατά γενική ομολογία, κακα.

Πιστεύω μια μικρή ποικιλία σε πούρα που ασχέτως τιμης έχουν δώσει καλά δείγματα, θα είναι ότι πρέπει. Οπωσδήποτε κάποιος που δε ξέρει θα ψάξει μάρκες που είναι γνωστές από τα περιοδικά του Κωστόπουλου και τα περίπτερα του Κολωνακίου, αλλά αν θες να προτείνεις εσύ στους πελάτες ένα καλό πούρο που θα ταίριαζε και με συγκεκριμένα ποτά, τότε πιστεύω δε πρέπει να πέσεις σε αυτή τη παγίδα και με διάβασμα και δοκιμές να φτιάξεις ένα μικρό στοκ από διάφορες μάρκες και φορμάτ.
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Πέμ Φεβ 08, 2018 9:29 pm

Ωραίο θέμα , όλοι πιστεύω έχουμε σκεφτεί αν κερδίζαμε το τζόκερ να φτιάχναμε ένα τέτοιο μαγαζί , να το έχουμε για να ασχολούμαστε βρε παιδί μου , πάντως θα είχα 80%-20% πλειοψηφία Κουβανέζικα στο humi του μαγαζιού , stcks για όλα τα βαλάντια αλλά με επίκεντρο στα δυσεύρετα και ακριβά ας το πούμε έτσι ..ποιος ο λόγος .. φαντάσου να πας στο εν λόγω μαγαζί με τον επίκουρο τον 2 στην πουροθήκη σου, που μπορείς να το βρεις και στο περίπτερο της γειτονιάς σου που λέει ο λόγος , και δίπλα σου στα 5 μέτρα να ξαπλώνουν τα cosecha , τα chateau latour , regionals , λιμιτάδες και όχι μόνο..λέμε τώρα..να έχεις βρε παιδί μου πούρα που τα βρίσκεις μόνο στας ευρώπας να αναγκάσεις τον πελάτη να δοκιμάσει όχι απαραίτητα στο μαγαζί αλλά να μπορεί να το πάρει σπίτι του.
Και αφού αμπελοφιλοσοφούμε σαν μικρά παιδιά τι μαγαζί θα κάναμε αν κερδίζαμε το τζόκερ , γνωστός μου επισκέφτηκε το The aficionados εδώ στην Θεσσαλονίκη , ο οποίος είναι της γεύσης και της γκουρμεδιάς στο φαγητό αγόρασε και ένα πούρο από τον υγραντήρα του μαγαζιού..και .ω ναι ηγόρασεν έναν επίκουρον 2 :D ..στην ερώτηση μου γιατί δεν δοκίμασε κάτι διαφορετικό από τα 2000 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: πούρα που πολυδιαφήμιζαν πριν το άνοιγμα του μαγαζιού ..έμεινα έκπληκτος μαθαίνοντας ότι έχει περί τις ούτε 10 κούτες κάβα..το προσπερνάμε αυτό ..τιμή για τον επίκουρο ? 20 EUR !
Eκεί ευχαρίστως να πιω ένα από τα spirits του μπαρ αλλά εξοπλισμένος με τα δικά μου πούρα κύριοι του Aficionados.
Θα περάσω σίγουρα να δω το μαγαζί πιο πολύ για την ατμόσφαιρα του cigar bar και θα μεταφέρω εντυπώσεις.
Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Φεβ 09, 2018 10:54 am

δλδ με τιμη που εχει στα μαγαζια 14.35€ ποσο περιμενες οτι θα εχει σε ενα τετοιο μαγαζι? και λιγα ειναι τα 20ε
και οταν μια ρεχιοναλ,ρεσερβα , λιμιταδα κτλ εχουν αρκετα παραπανω ποσο θα τις κοστολογουσες στο μαγαζι αυτο?
θα τις ειχες και θα τις κοιταζες πιστευω εγω .

μακη καταρχας θα βαλεις τα πουρα που εσυ καπνιζεις και σου αρεσουν .
θα δεις και τα πουρα που εχουμε γραψει τοσες και τοσες φορες στα διαφορα πολλς που εχουμε κανει κατα καιρους
και εισαι ετοιμος .
απλα να ξερεις οτι οσοι καπνιζουμε οταν θα βγουμε εξω για ενα ποτακι συνηθως εχουμε απο 5 πουρα και πανω μαζι μας ...
αμα ειναι να βρεθουμε και με κανεναν orismeno ξεφευγει η κατασταση ... κουβαλαμε κουτια μαζι μας
αρα δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να αγορασουμε πουρο απο το μπαρ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Παρ Φεβ 09, 2018 2:08 pm

Αν μιλουσαμε για cigar lounge bar ναι να ψαχτεις με εξεζητημενα ας πουμε πουρα.Νομιζω με ρομπουστακια,κορονιτσες,πανατελιτσες,μαρεβιτσες αντε και τιποτις καμπανιτσες,θα καλυφθεις μια χαρα αρχικως.Απο κει και περα βλεπεις πως θα παει και αναλογα πραττεις αν θες μεγαλυτερη ποικιλια και περισσοτερο σπεσιαλ πουρα.
Κατι ισως ασημαντο αλλα για μενα αξιοπροσεχτο και ιδιαιτερα εκτιμητεο,το μπαρ να εχει τασακι για πουρα.Συνηθως δεν εχουν :lol:
"To smoke is human; to smoke cigars is divine." Unknown
Άβαταρ μέλους
Mastoras

Δημοσίευσηαπό Mastoras » Παρ Φεβ 09, 2018 5:48 pm

Πολυ σωστο αυτο για το τασακι, πρέπει να έχουν και να μη βαριούνται να το φερουν βεβαια!!

Ενας μοναχος του φόρουμ σίγουρα θα έχει μαζι του πουρα και δεν πρόκειται να αγορασει απο το μαγαζί. ΑΛΛΑ (Σαν νέος στο χωρο του πουρου) πιστεύω ότι κάποιοι νεοεισερχομενοι οπως εγω θα παρουν καποιο πουρο ειτε γιατί θα το δουν και θα το ζηλεψουν είτε γιατί θα κανει κάποιος άλλος πουρο στην παρεα τους ειτε για καποιους αλλους λογους. Θα προτεινα οικονομικά πουρα περισσότερο και κλασικά τα κοχιμπα που παιζουν παντου.
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Σάβ Φεβ 10, 2018 9:16 am

alex46 έγραψε:δλδ με τιμη που εχει στα μαγαζια 14.35€ ποσο περιμενες οτι θα εχει σε ενα τετοιο μαγαζι? και λιγα ειναι τα 20ε
και οταν μια ρεχιοναλ,ρεσερβα , λιμιταδα κτλ εχουν αρκετα παραπανω ποσο θα τις κοστολογουσες στο μαγαζι αυτο?
θα τις ειχες και θα τις κοιταζες πιστευω εγω .

Φίλε Άλεξ , όταν ένα εν λόγω πολυδιαφημισμένο κατάστημα έχει 10 κούτες μόνο εκ τις οποίες τα ίδια πούρα τα βρίσκεις και στο κατάστημα της γειτονιάς σου , νομίζω ότι είναι κοροιδία μια τόσο ψηλή τιμή , να τα έχει παραπάνω ναι , αλλά όχι τόσο για την ποικιλία που έχει και ειδικά στο συγκεκριμένο πούρο.
Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε παίδες
Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Φεβ 10, 2018 2:34 pm

Μάκη όπως σου είπαν τα παιδιά οι περισσότεροι εδώ μέσα θα είχαν τα δικά τους πούρα. Εγώ προσωπικά μπορεί να αγόραζα και κανένα αλλά γενικά δεν καπνίζω και πολύ εκτός σπιτιού ούτως ή άλλως. Το θέμα όμως είναι ότι δεν είναι όλοι τρελοί σαν και εμάς και επίσης ότι πούρα καπνίζουν πολλοί άνθρωποι που δεν γράφουν εδώ.

Ένα άλλο θέμα όμως που δεν θίχτηκε. Εγώ πίνω αρκετά coctails και φτιάχνω και σπίτι μου (τελευταία μου περήφανη δημιουργία ένα sour με calvados, λεμόνι και ασπράδι). Πολλά coctails έχουν ζάχαρη και εγώ δεν καπνίζω ποτέ, τουλάχιστον σοβαρά πούρα όταν πίνω κάτι με ζάχαρη. Ούτε καν με sazerac δεν θα καπνίσω πούρο.

Τώρα σχετικά με τα πούρα ξεκίνα από best sellers και αναγνωρίσιμα και προχωράς ανάλογα την ζήτηση.
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Μαρ 04, 2018 1:59 am

Κάποια προσιτά μεν αλλά νόστιμα νον για να προσελκύσεις κάποιον που δεν είναι του αθλήματος και δε θέλει να ξεφύγει σε κόστος για να κάνει το κομμάτι του ένα βράδυ.
Κάποια καλά κουβανέζικα που γνωρίζεις και μπορείς να προτείνεις στους πελάτες σου, άμα σε ρωτήσουν. Το πόσα πολλά εξαρτάται από το μέγεθος του υγραντήρα και τις γνώσεις σου.

Λογικά κάποιοι που ασχολούνται με το σπορ να έρθουν προετοιμασμένοι με τα πούρα τους, αλλά μπορεί η νύχτα να τραβήξει παραπάνω και να πάρουν από το μαγαζί ένα ακόμα, ή να πέσουν σε στούμπα.
Σταχτοδοχεία και επιτραπέζιοι αναπτήρες δίνουν μια απαραίτητη νότα γκλαμουριάς. Ένας κόφτης με βάση για να κόβουν ίσια και όσο χρειάζεται ακόμα και οι νέοι θα εκτιμηθεί πιστεύω.

Επιστροφή σε “Φαγητό, ποτό και πούρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες