Cuaba

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Cuaba

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Ιαν 30, 2005 6:08 am

Cuaba Generosos

To Cuaba Generosos, είναι ένα πούρο με μήκος 132 mm. Έχω αγοράσει ένα πούρο από όλη τη σειρά των Cuaba, με σκοπό να τα δοκιμάσω. Το Generosos, είναι το δεύτερο πούρο της σειράς που δοκίμασα και αποφάσισα να παραθέσω την άποψή μου για τη σειρά

Παρόλο που το σχήμα τους επαναφέρει το παλιό κλασικό σχήμα των πούρων και η κατασκευή τους είναι σίγουρα δύσκολη, το πούρο είχε κατασκευαστικές ατέλειες. Ειδικότερα, το "τράβηγμα" άλλες φορές ήταν καλό και άλλες φορές δοκίμαζε ως δοκιμασία σπειρομέτρησης τις δυνατότητες του διαφράγματός μου. Με άλλα λόγια, απαράδεκτο τράβηγμα.

Η γεύση σε καμία περίπτωση δε με εντυπωσίασε, έμοιαζε ηπιότερη γεύση των San Cristobal.

Τα Cuaba δε με κέρδισαν. Θα περιμένω τις απόψεις και άλλων καπνιστών για να αποφασίσω να τα ξαναδοκιμάσω.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Κώστας

Cuaba all

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Παρ Φεβ 25, 2005 1:41 am

Όντως όλα Cuaba είναι εξαιρετικά. Πικάντικά και με αρκετό καπνό (αν τα κόψεις αρκετά ψηλά).
Τα Exclusivos νομίζω ότι είναι τα καλύτερα της μάρκας αυτής ίσως γιατί διαρκούν περισσότερο. Για τύχών διακολίες στο πράβηγμα που παρουσιάζονται έχω δοκιμάσει ένα ελαφρύ μασάζ το οποίο κάνει κάποια διαφορά
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Κυρ Μάιος 29, 2005 5:44 am

Όντως δύσκολα πούρα στο τράβηγμα και πολύ σωστό το hint του Κώστα με το μασάζ.

Νομίζω ότι τους αξίζει δεύτερη ευκαιρία στον ουρανίσκο σου...
marios angelides
Επικοινωνία:

Cuaba

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Σεπ 24, 2005 1:44 am

Generosos

Επιθετικό σχήμα, επιθετικό πούρο!

Μετά από ωρίμανση κάποιων μηνών το πούρο αυτό δεν λέει να ''ηρεμήσει''! Από την αρχή ''δείχνει τα δόντια του'' εκτοξεύοντας ρηπές γευσεων, βρεγμένης γης και κέδρου μέχρι το τέλος.
Ανομοιόμορφη καύση αλλά σταθερή. Με συχνό μασάζ στο ''σώμα'' του πούρου μέχρι να το καπνίσω, έκανε το τράβηγμα άψογο.

Προσοχή στο ύψος που θα κοπεί η ''τορπίλη'', αφού μικρή οπή θα αυξήσει την ταχύτητα άρα και την ποσότητα του καπνού κατά το τράβηγμα καίγοντας γλώσσα και ουρανίσκο, αφήνοντας δυσάρεστες εντυπώσεις.

Μέσω διαδυκτίου η τιμή του είναι καλή, στα 5 ευρώ περίπου.
panatellas for ever!
geegor

Δημοσίευσηαπό geegor » Δευ Οκτ 31, 2005 10:40 pm

egw prwsopika borw na pw oti ta cuaba einai apo ta prwta poura pou dokimasa kai mou aresan arketa...de borw na pw kaka logia gia ayta...
omws ontws einai alitheia oti to "travigma" den einai to idio se kathe pouro...
themoss
Επικοινωνία:

Os apantisi stus epikrites ton cuaba!!!

Δημοσίευσηαπό themoss » Τρί Νοέμ 01, 2005 12:28 am

An k sinfono en meri me tis apopsis sas peri ton mikron cuaba exo na sas antiparabalo ena puro aksio tis istorias tu sximatos!Ine to salomon.Ena puro pu theli to ligotero tris ores kapnismatos!Megalo me arketa kalo trabigma k gefsi diaforetiki apo ta sinithismena!Mia dokimi elpizo na sas pisi!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιαν 20, 2007 9:32 pm

CUABA DIADEMAS

Κομμάτι που αξίζει κάποιος να δοκιμάσει. Θέλει αρκετή προσοχή και ¨αφοσίωση¨, αφού σβήνει εύκολα. Προαπαιτούμενο για ομαλή απόλαυση το ¨μασάζ¨του σώματος. Θέλει επιδέξιο κόψιμο. Το μέγεθος είναι εντυπωσιακό αλλά αυτός είναι και ο σκοπός της δημιουργίας του. Πραγματική τορπίλη. ¨Η γεύση που μου άφησε είναι κυρίως δέρμα και πάλι δέρμα (Doc δεν είναι για σένα). Μπορεί κάποτε να ανακαλύψω κάτι περισσότερο. Μέτρια ένταση που σε συνδυασμό με την μεγάλη διάρκεια καύσης μπορεί να σε ¨ρουτινιάσει¨. Προσέξτε το γιατί ούτως ή άλλως θα σας δαπανήσει χρόνο.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιαν 20, 2007 10:24 pm

Cuaba Divinos και Generosos ηταν τα πουρα στα οποια οφείλω την "εισαγωγή" μου στα Cubans και κυρίως τα πρώτα,δεν με απογοήτευσαν ποτέ!
Γεγονός επίσης ειναι πως τα Generosos μερικές φορές εχουν πρόβλημα με το τράβηγμα.
Ευκαιρίας δοθείσης αυτο το "μασάζ" για το οποίο εχει ξαναγίνει λόγος, γίνεται πριν η κατά την διάρκεια της καύσης?Προσωπικά οταν επιμένω με πούρο που δεν "τραβάει" την επόμενη μερα εχω πονόλαιμο γι' αυτό προς μεγάλη μου λύπη, το πετάω!
ΖΑΧΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΑΡΙΑΣ » Παρ Απρ 13, 2007 3:56 pm

Anonymous έγραψε:CUABA DIADEMAS

Κομμάτι που αξίζει κάποιος να δοκιμάσει. Θέλει αρκετή προσοχή και ¨αφοσίωση¨, αφού σβήνει εύκολα. Προαπαιτούμενο για ομαλή απόλαυση το ¨μασάζ¨του σώματος. Θέλει επιδέξιο κόψιμο. Το μέγεθος είναι εντυπωσιακό αλλά αυτός είναι και ο σκοπός της δημιουργίας του. Πραγματική τορπίλη. ¨Η γεύση που μου άφησε είναι κυρίως δέρμα και πάλι δέρμα (Doc δεν είναι για σένα). Μπορεί κάποτε να ανακαλύψω κάτι περισσότερο. Μέτρια ένταση που σε συνδυασμό με την μεγάλη διάρκεια καύσης μπορεί να σε ¨ρουτινιάσει¨. Προσέξτε το γιατί ούτως ή άλλως θα σας δαπανήσει χρόνο.

Τώρα είδα ότι με είχε ως ανώνυμο
Άβαταρ μέλους
maximos69

Δημοσίευσηαπό maximos69 » Κυρ Ιουν 10, 2007 12:31 pm

Πριν από έξη μήνες αγόρασα ένα κουτί couaba generosos των 25 από Ισπανία με ημερομηνία κατασκευή 02 . Τα πούρα είχαν μικρές ατέλειες μεταξύ τους αλλά αυτό είναι λογικό για ένα τόσο δύσκολο στην κατασκευή χειροποίητο πούρο . μετά από τέσσερις μήνες στον humi δοκίμασα το πρώτο . τέλεια καύση , το πουρό δεν ζεσταίνετε με τίποτα , φοβερό τράβηγμα με πολλές γεύσης και στο τέλος σου αφήνει μια ελαφριά γλυκιά γεύση στο στόμα . Aπό τότε έχω κάνει άλλα 5 . Όσο και αν διαφέρανε στην όψη όλα τα υπόλοιπα ήταν ακριβώς τα ιδία .Αγαπούν την παλαίωση και την ελαφρώς πιο χαμηλή υγρασία . Aπό τα κομμάτια που πρέπει κάποιος να δοκιμάσει έστω μια φορά.
"Τελικά όλα τα πούρα γίνονται καπνός"
παλιά βραζιλιάνικη παροιμία

Επιστροφή σε “Cuaba ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης