BOLIVAR TUBOS No.3

ilias

BOLIVAR TUBOS No.3

Δημοσίευσηαπό ilias » Πέμ Ιαν 15, 2009 11:39 pm

καλησπερα σε ολους!με λενε ηλια και παρακολουθω τις συζητησεις σας εδω και 2 χρονια χωρις να συμμετεχω σε αυτες...ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εχετε δωσει!!δοκιμασα το BOLIVAR TUBOS No.3 και επαθα πλακα!!!εχω αγορασει 2 κουτια!!(καποια στιγμη θα στειλω φωτο του Cabinet) :D περιμενω τη γνωμη σας για αυτο το πουρο...
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Κυρ Ιαν 18, 2009 2:59 pm

Αν και παρεξηγημένο βάση ratings εμένα μου άρεσαν πολύ.
Πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής!!!
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Δευ Ιαν 19, 2009 11:25 am

Ηλία η εμπειρία μου από Βοlivar tubos είναι οτι έχω δοκιμάσει τα Νο2 (έχει μερικά χρόνια) και δεν τραβούσαν καθόλου.Απογοητεύτηκα λίγο. Βέβαια οι παρτίδες χρόνο με το χρόνο αλλάζουν και χαίρομαι που βρήκατε το Νο 3 oustanding. Τα bolivar ευτυχώς ή δυστυχώς δημοσιεύματα, tastings και βιβλία γενικά τα εντάσσουν σε Β1 κατηγορία, δηλάδη όχι στα top cubans. Προσωπικά διαφωνώ αν και είχα την ατυχία με τα tubos Νο2, και αν θέλεις να ξέρεις τα bolivar royal coronas (robusto) τα προτιμώ από τα PSD4 πρώτον γιατί θεωρώ οτι εχουν πιο ώριμο καπνό(τα PSD4 φτιάχνονται με καπνό της εσοδείας 2008 λόγω της υπερκατανάλωσης) και δεύτερον είναι full flavor χωρίς να χρειάζεται μετά που θα το καπνίσεις να πας στον οδοντίατρο για απονεύρωση χωρίς αναισθητικό!
Καλοκάπνιστα λοιπόν τα tubos Νο3..
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιαν 19, 2009 12:13 pm

ΤΣΑΚΛΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε: ....... γενικά τα εντάσσουν σε Β1 κατηγορία, δηλάδη όχι στα top cubans. ........... τα bolivar royal coronas (robusto) τα προτιμώ από ........

B1? Όχι για μένα και για μερικούς άλλους εδώ μέσα!!!
Όσο για τα Royal Coronas, παρόλο που δεν τα τίμησα στις τελευταίες παραλαβές, έχω σημαντικό στοκ από τις προηγούμενες αγορές. Για μένα είναι ένα από τα κορυφαία Robusto.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Ιαν 19, 2009 3:01 pm

cpt Kouk έγραψε:
ΤΣΑΚΛΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε: ....... γενικά τα εντάσσουν σε Β1 κατηγορία, δηλάδη όχι στα top cubans. ........... τα bolivar royal coronas (robusto) τα προτιμώ από ........

B1? Όχι για μένα και για μερικούς άλλους εδώ μέσα!!!
Όσο για τα Royal Coronas, παρόλο που δεν τα τίμησα στις τελευταίες παραλαβές, έχω σημαντικό στοκ από τις προηγούμενες αγορές. Για μένα είναι ένα από τα κορυφαία Robusto.

Προσυπογράφω έντονη διαμαρτυρία περί κατηγοριοποίησης των Bolivar σε οποιαδήποτε κατηγορία πέραν της απολύτου ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ.
Πρώπα πρώτα τα Β1, Α2, Ζ234 και ΧΥΖ101210 κλπ, είναι μπούρδες κατσαρές.
Αν ρε φίλε μου κάνει κέφι και γουστάρω τρελά τα JlΡ εσύ θα μου πεις αν είναι τοπ ή παρακατιανό πούρο;;;
Σώπα ρε ειδήμονα Αμερικανάκι που η μάνα σου σε έμαθε τα βλήτα για καπνό και με το ύφος του μπουλντόγκ διακρίνεις άρωμα μπιζελιού και καλοκαβουρδισμένη κοπριά πάνω σε ξυλόσομπα με ξύλα πεύκου 350 ετών μόλις καπνίσεις αυτά που σου είπαν να προωθήσεις.
Όλα αυτά είναι μπούρδες.
Το τι γουστάρει ο καθένας είανι και το καλύτερο για αυτόν.
Προσωπικά τα Bolivar και δη τα Royal coronas, Belicosos finos και Coronas Gigantes (αααααχ) θα έχουν ΠΑΝΤΑ εξέχουσα θέση στις προτιμήσεις μου και περίοπτη στον υγραντήρα μου ανεξάρτητα από ότι λενε τα δήθεν ratings!!!
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιαν 19, 2009 4:30 pm

προσυπογραφω και προσθετω στον καταλογο τα gold medal
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιαν 19, 2009 4:30 pm

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ !!! Ειδικά για τα Gigantes.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιαν 19, 2009 5:25 pm

Συμφωνώ κι εγώ.

Να τονίσουμε όμως, οτι είναι πολύ δυνατά πούρα και επομένως δεν είναι για όλες τις ώρες, όλα τα γούστα και σίγουρα όχι για τα πρώτα βήματα ενός καινούριου πουρολάτρη.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιαν 19, 2009 5:32 pm

Νίκο από τα πρώτα πούρα που αγόρασα (κουτί εννοώ) ως συστηματικός πια καπνιστής πούρου πριν μερικά χρόνια ήταν το Bolivar Coronas Junior και Cohiba Panatelas. Τα δεύτερα τα μίσησα ενώ τα πρώτα τα αγάπησα και τα θεωρώ από τα καλύτερα της κατηγορίας τους. Ακολούθησαν σχεδόν όλα τα Bolivar τα οποία και κατάκτησαν μια σταθερή θέση στο humi μου αλλά και στην καρδιά μου 8)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Ιαν 19, 2009 5:35 pm

Νίκος έγραψε:...Να τονίσουμε όμως, οτι είναι πολύ δυνατά πούρα και επομένως δεν είναι για όλες τις ώρες, όλα τα γούστα και σίγουρα όχι για τα πρώτα βήματα ενός καινούριου πουρολάτρη.

Ναι ρε Νίκο αλλά αυτή είναι και η μαγεία της μοναδικότητας του να ικανοποιείς τις αισθήσεις σου διαφορετικά από τους άλλους.
Δεν υπάρχει φόρμουλα ή κανόνας για το τι είναι καλό και τι όχι όταν αναφέρεσαι σε κάτι τόσο προσωπικό όπως μία αίσθηση.
Όταν πήγα να αγοράσω ηχεία για το σπίτι και κατέληξα να ζητήσω να αγοράσω κάποια που δεν ήταν τα τοπ στις επιλογές "ειδικού" περιοδικού του χώρου, και δε δίστασα να τα χαρακτηρίσω ΚΟΡΥΦΑΙΑ στα αφτιά μου, ο πωλητής αντέδρασε, με αποτέλεσμα να τον ξεχέσω (ευγενικά πάντα) :lol: για αυτό που είπε.
Ακριβώς για αυτό το λόγο δεν πιστεύω ποτέ τα ratings στα πούρα αφού πάνε να ποσοτικοποιήσουν κάτι το εντελώς υποκειμενικό. Την αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Ιαν 19, 2009 5:43 pm

Mr Cool έγραψε:...Bolivar Coronas Junior και Cohiba Panatelas. Τα δεύτερα τα μίσησα ενώ τα πρώτα τα αγάπησα και τα θεωρώ από τα καλύτερα της κατηγορίας τους...)

Ακριβώς έτσι και εγώ ψώνιζα Cohiba με τη σκέψη "δε μπορεί πρέπει να είναι τέλεια αφού όλοι λένε τα καλύτερα για αυτά" αλλά πλανόμουν πλάνην οικτρά.
Σήμερα με εξαίρεση τα Pyramides θεωρώ όλα τα υπόλοιπα Cohiba και αφού δοκίμασα ΟΛΑ όσα μπορούσα να βρώ στην αγορά (σε 25άδες για πλήρη άποψη) τελείως ΧΟΡΤΑ.
Αλλά πάλι κάποιος άλλος τα θεωρεί θεϊκά. Έτσι είναι, και είναι απολύτως λογικό.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιαν 19, 2009 5:52 pm

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε όλοι μαζί :lol:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Ιαν 19, 2009 5:54 pm

Εγω παλι ενω μου αρεσουν τα δυνατα πουρα, και γενικα τρελαθηκα με τα belicosos finos , coronas junior, bonitas (gigantes δεν δοκιμασα ακομα)
θεωρω μετα απο αρκετες δοκιμες τα Royal Coronas το 2ο χειροτερο robusto μετα τα Ηοyo Epicure 2. Βεβαια ta hoyo δεν μου αρεσουν γενικα καθολου μα καθολου αλλα anyway.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Δευ Ιαν 19, 2009 6:30 pm

Νίκο συμφωνώ. Και για εμένα προσωπικός οδηγός επιλογής είναι το πόσο "δυνατό" είναι ένα stick και ο χρόνος που διαθέτω. Τον χρόνο τον κουμαντάρω καλύτερα πλέον γιατί πήγα μόνο στα heavy ring gauge.

Συμφωνώ και με τον Παναγιώτη. Ο ουρανίσκος του καθενός είναι ο καλύτερος κριτής.. Άλλος προτιμά Guantanamera, άλλος θέλει Partagas και Ramon Allones με τον πρωινό καφέ του κτλ.

Όσον αφορά τα άλλα, προσωπικά είμαι μακριά από Cohiba (ούτε καν τα LE pyramides Παναγιώτη. Tα δοκίμασα έλιωσα αλλά 45€/each στην Ελληνική αγορά δεν μου ταιριάζει λόγω αντίληψης sorry) και Μοntechristo (εκτός από το best of the best No2 και το Νο1)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Ιαν 19, 2009 10:33 pm

ΤΣΑΚΛΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:.... Tα δοκίμασα έλιωσα αλλά 45?/each στην Ελληνική αγορά δεν μου ταιριάζει λόγω αντίληψης sorry).....

Μαζί σου ούτε κατά διάνοια από το Ελλάντα, αλλά 170? τα 10 έξω;;;;; :wink:

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης