Bolivar Coronas 1998- Μόλις αμάρτησα

Leonidas

Bolivar Coronas 1998- Μόλις αμάρτησα

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 6:56 pm

Πρίν 2 χρόνια, αγόρασα σε μια "ιδιωτική δημοπρασία ένός αυστραλού συνεργάτη, μερικές κούτες απο διάφορα πούρα. Μέσα σε αυτά ήταν και μία 24άδα (έλειπε ένα) Bolivar Coronas. Γεννημένα εν έτει 1998.

Συντηρημένα άριστα απο μέγα aficionado, τα έφερα στην επιστροφή μου στην Ελλάδα και πήγαν κατευθείαν για ξεκούραση. Σήμερα, τώρα, καίω το πρώτο. Και κλαίω...

Πρόκειται για μια αριστοτεχνικά τυλιγμένη corona, με γυαλιστερό wrapper. Το άρωμά της είναι έντονο και συνάμα γλυκό. Τρυπήθηκε μαλακά και...

Ευωδίες, χαρμάνι θαυμαστό με τον χρόνο νωτισμένο. Δεν υπάρχουν λόγια. Είναι δυνατή και ισορροπημένη, καίγεται αργά. Η στάχτη σκληρή, λευκή δεν κουνιέται. Δυστυχώς τα τριάντα λεπτά είναι λίγα.

Η αγωνία μου είναι ότι έμειναν 23. Πόσο στενοχωριέμαι όταν καίω παλιά κομμάτια. Μα πώς στο καλό θα ευχαριστηθώ;
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Σεπ 28, 2009 10:45 pm

Καταλαβαίνω το πόνο σου.

Μπορώ να σε απαλλάξω από τον αβάσταχτο καημό των υπολοίπων 23 μονομιάς αν με αφήσεις,φίλε συνaficionado. :cry:
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 29, 2009 7:15 am

Αμαρτία εξομολογηθείσα ούκ έστιν αμαρτία.

Πρωί πρωί αυτο-ψυχανάλυση είναι μάλλον χλωμή. Πάντως παραδέχομαι ότι η συλλεκτική πλευρά μου μάλλον με προβληματίζει. Και αναρωτιέμαι τελικά γιατί κάποια κομμάτια τα έχω άν δεν μπορώ να τα δοκιμάσω-ευχαριστηθώ είναι άλλο μέγα κεφάλαιο.

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν απόψεις. Σαρκαστικές και μή.

Καλημέρα σε όλους.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Σεπ 29, 2009 2:55 pm

Λεωνίδα, όπως ξέρεις κι έχω γράψει επανηλειμμένως δεν παραδίδω στην πυρά τα μωρά μου παρά σε αραιά αλλά τακτά διαστήματα. Επίσης δε θεωρώ τον εαυτό μου "συλλέκτη" γιατί ούτε το χρόνο, ούτε το χρήμα, ούτε την αντίστοιχη οργάνωση που χρειάζεται έχω...

Από την άλλη όμως διαπιστώνω ότι πούρο-με-το-πούρο από ένα κουτί ανταμείβομαι για την υπομονή και την καρτερικότητα μου.
:arrow: Γεύσεις πολυάριθμες και εξελίξιμες εμφανίζονται κάθε ΜΑ ΚΑΘΕ φορά που ξανανάβω το ίδιο πούρο(έστω και απροσδιόριστες λόγω της περιορισμένης εμπειρίας μου) .
:arrow: Καπνός που πυκνώνει περισσότερο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και γεμίζει σχεδόν ασφυκτικά το δωμάτιο.
:arrow: Αίσθηση σώματος πούρου που βελτιώνεται και θυμίζει σχεδόν βελούδινη σάρκα για τα παλαιότερα πούρα μου...

Δε λυπάμαι είτε πρόκειται για LE, RE είτε regular! Το απολαμβάνω γιατί το έχω "πληρώσει" ψυχολογικά για την ανταμοιβή που μου αποδίδει... :)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 29, 2009 7:57 pm

hernesto έγραψε: :arrow: Αίσθηση σώματος πούρου που βελτιώνεται και θυμίζει σχεδόν βελούδινη σάρκα για τα παλαιότερα πούρα μου...

Αχ τι λές τώρα; Τι λές;
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τρί Σεπ 29, 2009 8:56 pm

μμμμμ...............
sic transit gloria mundi
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Σεπ 29, 2009 11:42 pm

Πώς να το περιγράψω διαφορετικά;

Είναι όντως σχεδόν σαν επιδερμίδα με τη λεία και ελαιώδη υφή τους! Σα να μην είναι ξεραμένα φύλλα καπνού... Βάλε σε αυτό και το ότι είναι σφιχτό στην κατασκευή χωρίς να όμως να είναι πετρωμένο σου δίνει την αίσθηση ότι ακουμπάς σάρκα παρά πούρο! Ποια άλλη εικόνα να δώσω για να γίνει αντιληπτό; Χαρακτηριστικά να σου πω ότι σε 5 κομμάτια Particulares (που έχω την απίστευτη τύχη να έχω) η αίσθηση από την υφή τους μου μοιάζει με την αίσθηση που έχω όταν αγγίζω το δέρμα στο χέρι μου. Τόσο χαρακτηριστικά!..

Εν τω μεταξύ από όλο αυτό που είπα εσύ Leonidas αυτό σε απασχόλησε τόσο για να σχολιάσεις στο θέμα που εσύ ο ίδιος άνοιξες; :lol: :lol:

Ερώτηση κρίσεως και αν επιτρέπεται: πόσο διατιμήθηκε τελικά το κομμάτι στο "κλείσιμο" της δημοπρασίας; :D
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 30, 2009 7:12 am

@hernesto
Αριστα το απέδωσες. Γιαυτό και ο αναστεναγμός.
Particulares ε; Είναι πράγματι θαυμάσια.

Δεν κοινοποιώ το κόστος των αγορών μου. Μπορώ όμως να σου πώ ότι τα συγκεκριμένα δεν τα πλήρωσα ακριβά. Εξάλλου είναι κομμάτια που πιθανόν ακόμα και σήμερα να μπορεί να τα βρεί κανείς σε κάποια μαγαζιά. Ισως όχι τόσο παλιά. Ηταν ένα off-load που έκανε ο συνεργάτης μου και πήρα συνολικά 11 κούτες απο διάφορα καλούδια. Κάποια απο αυτά ήταν τσιμπημένα. Ειδικά κάποια RE Southeast Asia. Που παρεπιπτόντως δεν έχω αγγίξει κανένα.

Και για να γελάσουμε. Μου χάρισε και το περίφημο Esplendidos glasstop box. Χωρίς τις μπανάνες. Κατάλληλα τροποποιημένο σε μικρό humi. Ο ίδιος πίστευε ότι αυτά τα fake boxes θα είχαν μια μέρα αξία. Δεν ξέρω άν είχε/έχει δίκιο γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ. Πάντως αυτό το μικρό humi με έχει βολέψει πολύ στο γραφείο.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Σεπ 30, 2009 10:29 pm

Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια μόνο τα κοιτάω ακόμα τα particulares... Δεν έχω τολμήσει να τα ανάψω...

Όπως και άλλα βέβαια του ίδιου μήκους πούρα αφού χρειάζομαι ΠΟΛΥ χρόνο να τα απολαύσω και που, δυστυχώς, λόγω διαβάσματος και δουλειάς δεν τον έχω. Να φανταστείτε στο Mannheim που έχω έρθει για 8 ολόκληρες μέρες κι ενώ είχα συγκρατηθεί τον προηγούμενο καιρό να μην ανάψω κάτι για να το κάνω εδώ, περιορίστηκα τελικά στο να πάρω short churchill γιατί ακόμα κι εδώ η δουλειά θα με πνίγει ως αργά το βράδυ!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ίσως αυτός είναι ένας λόγος να θεωρήσω αμαρτία το άναμμα ενός εξαιρετικού και παλαιωμένου επί ετών πούρου μιας και δε θα το απολαύσω όπως του αξίζει για τα χρόνια και τον κόπο της αναμονής του!..

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Σεπ 30, 2009 10:30 pm

καπνίστε τα, μην τα λυπάστε.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Οκτ 06, 2009 5:28 pm

hernesto δέν εχεις καπνίσει ουτε ενα.. Particulares? :shock: :shock:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Οκτ 06, 2009 11:10 pm

Αν είχα το χρόνο και τη διάθεση συμπάσχοντα Χρήστο θα είχα ανάψει ένα. Αυτό το "έργο τέχνης" όμως χρειάζεται (στο "βιαστικό του" κιόλας) τουλάχιστον 1,5 ώρα και ένα διπλό espresso!.. Σκέψου λοιπόν ότι αυτή τη στιγμή που post-άρω είμαι Γερμανία για R&D project της σχολής και κάνω ένα διάλειμμα από τον κώδικα προγράμματος που γράφω για τα αυριανά πειραματα... Κοινώς ούτε χρόνος, ούτε χαλαρότητα σκέψης/συνείδησης και ηρεμία για την απόλαυσή του υπαρχουν! Για το λόγο αυτό και μόνο από τον Ιουλίο που απέκτησα την πεντάδα τους μόνο τα χαζεύω και τα χαϊδεύω... :(

Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Πέμ Οκτ 08, 2009 2:42 pm

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΑΝ ΒΙΒΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΛΟΓΟ :cry: :cry: :cry:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Οκτ 08, 2009 7:25 pm

Deutchland Programmierung vs. Griechenland Programmierung 0-0
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Οκτ 09, 2009 5:18 pm

Αυτό ξαναπέστο! ΧΑΧΑ!

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης