Bolivar Coronas Gigantes

Leonidas

Bolivar Coronas Gigantes

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Απρ 08, 2010 2:24 pm

Κατά τη γνώμη μου η επιτομή της Julieta N.2
Η Κούβα σε όλο της το μεγαλείο, αυτό το μεγάλο πούρο μπορεί να σε ταξιδεύει χωρίς να σκέφτεσαι.

Βαρύ σώμα, σκουρόχρωμο και ελαφρά λαδερό wrapper, σαν να αγγίζεις μετάξι. Οσες κούτες κιαν πήρα, όποιες χρονιές κιαν ήταν (ανελλιπώς τα τελευταία 6-7 χρόνια), τα πούρα αυτά ήταν/είναι μεγαλειώδη. Ξέρουν οι κουβάνοι ότι είναι πούρο "σημαία" και φροντίζουν. Φροντίζουν τα καπνά μα και τους στρίφτες.

Οταν καίω αυτή την πουράκλα, όλα τα τσερτσιλοειδή μου φαίνονται λίγα και φτωχά (ε καλά περίπου έτσι). Τι να πρωτογράψω; Υπέροχη κατασκευή, έτοιμα καπνά ή σχεδόν τέτοια, εξαιρετικό κάψιμο και τράβηγμα.

Σκούρα στάχτη, μένει κολλημένη στο πούρο λές και την τραβάει μαγνήτης. Μια φορά τ ανάβω, μιά ώρα γεμάτη & απόλαυστική, undernotes of cocoa, τα γνωστά και τόσο αγαπητά σε μένα spices της Bolivar σε ήρεμες και μετρημένες δόσεις.

Πως στέκονται απέναντι στο χρόνο; Τον κλέβουν. Και γλυκαίνουν.

Στα δικά μου top5, αυτή η μπολιβάρα έχει θέση ξεχωριστή.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Πέμ Απρ 08, 2010 3:10 pm

ισως το μονο απο την μπραντ που δεν εχω δοκιμασει....

και μετα απο ενα τοσο ωραιο ποστ σιγουρα θα το δοκιμασω...

και γρηγορα :D :D :D :D
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Απρ 08, 2010 9:35 pm

βρε μπαγάσα λεω, μια ώρα το τσόρτσιλλ?
άστο να πάρει μια ανάσα. :)

παρεπιμπτόντως καμπινέδες ή κουτιά?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Απρ 09, 2010 6:09 am

kostashabanos έγραψε:βρε μπαγάσα λεω, μια ώρα το τσόρτσιλλ?
άστο να πάρει μια ανάσα. :)

παρεπιμπτόντως καμπινέδες ή κουτιά?

Κώστα μου όσο δεν ρουφάω εγώ καπνό και αυτό ανασαίνει, τόσο μου ρουφάει την τσέπη :lol:
Την ίδια συζήτηση είχαμε παλιώτερα σε κάποια απο τις συναντήσεις μας με τον αξιομακάριστο maltakias. Εκείνος έκαιγε robusto, εγώ τσερτσιλ. Είναι θέμα ρυθμού πιστεύω.

Καμπινέδες δεν έχω αγόρασει, δεν τους έβρισκα και εύκολα να σου πώ την αλήθεια. Οι κούτες έχουν τους θησαυρούς ωραία βαλμένους. Ούτε σφιχτά μήτε χαλαρά. Οπως πρέπει. Τα βγάζω όλα έξω, στρώνω στον πάτο το φυλλαράκι του κέδρου, ξαπλώνω 12+12. Το στερνοπαίδι φεύγει συνήθως με τη μία. Τα αδερφάκια ακούν τα παραμύθια του Μορφέα και ονειρεύονται. Πάντως όχι για πολύ. Είναι σχεδόν έτοιμα για κάψιμο. Χρονιές ας πούμε του 07 ή του 08 είναι super έτοιμες. Μέχρι εκεί έχω δοκιμάσει, του 09 δεν έχω πάρει. Φέτος θα τσακίσω και ένα καμπινέ, τους απέσυραν διάβασα. Αφού.

Καλώς όρισες και απο μένα λοιπόν 8)
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Απρ 09, 2010 3:58 pm

γενικά συμφωνώ με τους γίγαντες. γευστικά ήταν πάντα τοπ και μάλιστα θυμάμαι και πολύ καλούς παλιότερους καμπινέδες, εξαιρετικούς.
μου φαίνεται πάντως ότι σε πείσμα των καιρών, συνεχίζουν να το τροφοδοτούν με καλά καπνά και καλούς εργάτες, σε αντίθεση με τα ρομπούστο που το φτιάχνουν λες και είναι τσιγάρα.
πολλά και γρήγορα. πρέπει να περιμένεις πολύ αλλά αν δε βάζουν καλά καπνά τι να ωριμάσει?
πάντα τα γούσταρα τα μπολιβάρ, όπως και τα αλλόνες, μα νομίζω πως βιάζονται πλέον να τα ξεφορτωθούν.

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες