Bolivar Bonitas

dims

Bolivar Bonitas

Δημοσίευσηαπό dims » Σάβ Δεκ 11, 2010 1:08 pm

Μια που έπεσαν κατα λάθος στα χέρια μου είπα να τα δοκιμάσω. Να δηλώσω εξαρχής πως δεν με ελκύει ιδιαίτερα η μάρκα (με εξάιρεση τα coronas junior).

Με τις πρώτες ρουφηξιές θυμήθηκα τον maximo που τα χαρακτήρισε harsh & bold, φωτιά και λαύρα λέω εγώ! Εάν αντισταθείς στην αρχική παρόρμηση να το πετάξεις μετά στρώνει και μαλακώνει και θυμίζει κάπως τα coronas junior. Πολύ πιπέρι πάντως, ότι πρέπει για κρύες μέρες σαν τη σημερινή, από τη φωτιά στο στόμα δε σε απασχολεί το κρύο :lol:
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Σάβ Δεκ 11, 2010 7:33 pm

Και εγω δεν προτιμουσα την συγκεκριμενη μαρκα διοτι απο τα οσα διαβαζα ειναι πολυ καλα πουρα αλλα πολυ δυνατα σε γευση και εγω προτιμω πιο μεσαιες γευσεις! Πριν απο λιγες ημερες πηρα να δοκιμασω ενα bolivar(petit corona) ενω στην αρχη που το αναψα αισθανθηκα εντονα γευση απο πιπερι και εκει αρχισε να με απογοητευει λιγακι στην συνεχεια ομως αρχισε καπως να μαλακωνει σε σημειο μπορω να πω και να γλυκαινει!! Μετα απο την τοσο καλη εμπειρια που ειχα θα ηθελα να δοκιμασω και αλλες vitolas απο την μαρκα και μετα απο τα σχολια του dims θα ηθελα να δοκιμασω και το bolivar(bonitas)
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Φεβ 11, 2011 6:28 pm

Μετα απο δυο μηνες απο την τελευταια δημοσιευση αποφασισα να δοκιμασω το bolivar(bonitas).Οι εντυπωσεις μου θα ελεγα ηταν θετικες! Πολυ δυνατο σε γευση χωρις ομως να με ενοχλει και να θελω να το αφησω αντιθετως με τραβαγε ολο και περισσοτερο κυριως απο την πολυπλοκοτητα των γευσεων. Απο την αρχη μεχρι το τελος δεν χρειαστηκε καμμια απολυτως διορθωση,αψογο τραβηγμα γεματο και γενικα ενα αρκετα καλοφτιαγμενο πουρο.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Φεβ 11, 2011 6:45 pm

Από περιέργεια, το δοκίμασα και εγώ.
Πήρα δύο sticks, αλλα δεν με ενθουσίασε...
Μου φάνηκε κάτι σαν ξεθυμασμένο ένα πράμα :lol:
Δηλαδή οι γεύσεις υπήρχαν, αλλά ήταν σαν πολύ πιο απαλές.
5000 φορές καλύτερα το coronas extra, και royal coronas ...
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Φεβ 11, 2011 6:59 pm

jimbo έγραψε:Από περιέργεια, το δοκίμασα και εγώ.
Πήρα δύο sticks, αλλα δεν με ενθουσίασε...
Μου φάνηκε κάτι σαν ξεθυμασμένο ένα πράμα :lol:
Δηλαδή οι γεύσεις υπήρχαν, αλλά ήταν σαν πολύ πιο απαλές.
5000 φορές καλύτερα το coronas extra, και royal coronas ...

Γεια σου jimbo! Γουστα ειναι αυτα και να φανταστεις την μαρκα αυτη γενικα δεν την προτιμουσα διοτι σε γευση ειναι πολυ δυνατη και εγω προτιμω πιο μετριες αλλα τελικα δοκιμαζοντας αλλαξα γνωμη.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Φεβ 11, 2011 7:07 pm

Και εγώ ακριβώς το ίδιο φίλε μου Αντώνη!
Αλλά δοκίμασα, και έπαθα την πλάκα μου!
Το bonitas δεν με τρέλανε βέβαια, αλλά τα άλλα δυο μου άρεσαν πολύ.
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, σήμερα θα φουντώσω και το δεύτερο που έχω.
Που ξέρεις, μπορεί να έπεσα σε κακό πούρο!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 11, 2011 8:08 pm

Τυχαίο; Το πέτυχε διάνα ο τζάμπο: ξεθυμασμένο ένα πράμμα.
Χλωμό θα το έλεγα αλλιώς. Δεν μοιάζει με άλλα bolivar, όποτε και πάλι σωστή η αντιδιαστολή τους με τα extras και royal.

Ως γνωστόν, λέμε τώρα,κι εγώ δεν πολυσυμπαθώ τα Bolivar. Με μία μικρή διαφοροποίηση. Τα ξεκουρασμένα, και σ' όποιον αρέσει περισσότερο ας τα πει και παλαιωμένα, συγκλίνουν πολύ στις γευστικές μου προτιμήσεις.

Κάποια extras που έχω και είναι πλέον άνω της δεκαετίας είναι δυνατά μεν, χωρίς καμμία αψάδα να σε πνίγει ή έστω τσιμπάει δε.
NIC

Re: Bolivar Bonitas

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Αύγ 21, 2015 10:40 am

Παλιό το θέμα,αλλά ως νέος στην παρέα,σκαλίζω σιγά σιγά και τα παλιά θέματα.
Πριν δύο+ χρόνια πήρα 4 τελευταίες κούτες bonitas από LCDH, 2 του 1999 (πιό σκούρα από του 2001) και 2 του 2001.
Μού έχουν μείνει 8-9 του 2001 τώρα και πραγματικά λυπάμαι που δεν υπάρχουν πλέον άλλα.
Ενώ καταλαβαίνω τα σχόλια για κάπως "ξεθυμασμένα" 'οσον αφορά τις γεύσεις, εν τούτοις προσωπικά αυτό μου φάνηκε περισότερο ως πιο εξευγενισμένο πούρο συγκριτικά με π.χ τα νεότερα PC's τα οποία επίσης μου αρέσουν,οπως και τα CJ.
Τώρα αν είναι λόγω ηλικίας η όντως επρόκειτο για πιό εξευγενισμένα καπνά, δεν το ξέρω.Δεν τα βρίσκω πάντως και ελαφριά, έχουν την bolivar γροθιά τους ακόμη και σήμερα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Αύγ 21, 2015 11:07 am

μου έχουν τελειώσει εδώ και καιρό (discontinued 2009)
τα θυμάμαι 8) πιο βελούδινα και "γλυκά" από το συνήθη σωματότυπο των Bolivar, ακόμα και φρέσκα
χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είχαν και "δύναμη"
ένα κλασάτο για το μπόι του (Londres 126 x 40) πούρο...
Μετανοείτε...
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Παρ Αύγ 21, 2015 11:14 am

όντως πιο βελούδινα και γλυκά, ιδίως εκείνα του 1999.Eκείνα του 2001 τα βρίσκω πιό δυνατά και όντως τα προτίμησα.όμως πέρασα ωραίες στιγμές με όλα.
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Τρί Σεπ 15, 2015 10:10 am

Tώρα πού έμαθα ας βάλω και μια φωτό του bonitas που κάπνισα πριν λίγο. :D
Εικόνα
image
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Σεπ 15, 2015 3:06 pm

Πάνο το πούρο φαίνεται στολίδι! τέλειο απο κάθε άποψη :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Τρί Σεπ 15, 2015 3:17 pm

Nαί Πάνο,τα πήρα πριν μερικά χρόνια,ήταν κλειστά και καλά διατηρημένα από το LCDH.

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης