Bolivar No.2

Άβαταρ μέλους
v_panos

Bolivar No.2

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Ιούλ 02, 2012 9:53 pm

Το πρώτο bolivar που επέλεξα να δοκιμάσω μιας και είναι τόσες πολλές οι επιλογές που έχουμε που κάπως όλο διάλεγα παντα κάτι διαφορετικό μέχρι τώρα.

Απόγευμα , μπαλκόνι , bolivar και μοντέρνα αρχιτεκτονική του 40 ένας συνδυασμός που λογικά θα έβγαζε καλό αποτέλεσμα.

Bolivar No.2 στην διάθεση μου. Φυσιολογική κατασκευή χωρίς άσχημες ατέλειες ούτε όμως και φανταστικό τελείωμα όπως άλλα πούρα. Χρώμα από το wrapper καφέ-κόκκινο και σε κάποιες στιγμές έμοιαζε με βαθύ χρώμα χαλκού.

Πριν το αναμα δεν έλεγε και τίποτα πολύ αμυδρή μυρωδιά ξύλου, τράβηγμα πολύ καλό και ξεκινάμε..

Κατευθείαν αρχίζει ένα σύμπλεγμα από ξύλινες αποχρώσεις μαζί με χώμα αλλά το ωραίο το πρωινό βρεγμένο γήινο...και προς μεγάλη μου έκπληξη νότες εσπεριδοειδών!! κάτι σαν φλούδα πορτοκάλι... λέω.."μα είναι δυνατόν..." το αφήνω λίγο ξανά δοκιμάζω το ίδιο...τι όμορφο περίεργο και τούτο πάλι.. πρώτη φορά μου συμβαίνει :)

ερχόταν και έφευγε αυτή η περίεργη αίσθηση στο πρώτο μισό του... πάντοτε με βασική όμως γεύση αυτήν που προανέφερα.

χάθηκε σιγά σιγά το πορτοκάλι λοιπόν και μετά στα μέσα άρχισε να μου ξεδιπλώνει μια πικρή μόκα (ποιο πολύ καφέ παρά σοκολάτα δηλαδή) αμύγδαλο, κόκκους καφέ και δέρμα... όλα μαζί άλλοτε και άλλοτε ένα ποιο έντονο από το άλλο. πάντα όμως σαν να τα έβγαζε και τα πρόσφερε σε ένα κέδρινο δίσκο.

το τέλος επικράτησε ξανά αυτή η βασική γεύση έφυγαν οι δευτερεύουσες και έγινε ποιο έντονο και λίγο πιπέρι έτσι για το κρεσέντο.

ενδιαφέρων πούρο βαθύ, δεν είναι για κάθε μέρα για τα δικό μου γούστο.
προτιμώ ποιο πολύ αντίστροφη κατανομή , που η σοκολάτα ο καφές και οτι δευτερεύων ήταν σε αυτό να ήταν ποιο πρωταγωνιστικό. αλλά όπως και να έχει όλα έχουν την χάρη τους και την στιγμή τους.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιούλ 02, 2012 10:45 pm

Welcome to the Boli world :P
Σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά δοκίμασε κάποιο καλύτερο bolivar, και που ξέρεις, μπορεί να είναι για κάθε μέρα :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιούλ 03, 2012 7:39 am

κατά την ταπεινή μου άποψη
το tubo no 2, ανήκει με το σπαθί του και αβλεπί, στα "καλύτερα" bolivar
για mareva, είναι "μεγάλο" πούρο
και εξαιρετικά σταθερό, εδώ και πολλά χρόνια
τα υπόλοιπα, είναι θέμα χρόνου και διάθεσης...

@v_panos
συνέχισε φίλε, καλά τα πας, πολύ καλά...8)
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Ιούλ 03, 2012 2:10 pm

boli world η μηπως "boliwood" :)

πολύ γήινος ο κύριος bolivar... τώρα στα επόμενα tastings θα βάλω στο πρόγραμμα και ένα πιο μεγάλο.

Τάκη επόμενο εμπεριστατωμένο tasting θα είναι λογικά στο Τrinidad Fundadores απλά δεν μου ήρθε ακόμη η στιγμή η κατάλληλη. σήμερα ένα μικρο cuabaki πάντως που είναι από τα αγαπημένα μου μικρά πούρα με "μεγάλο" ανάστημα.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης