Bolivar Coronas

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: Bolivar Coronas

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Ιούλ 15, 2017 10:18 pm

Συμβαίνει as we speak....
Ο κλήρος έπεσε σε μια Corona για να κλείσει η μερα μου..
Κατέληξα μαγεμένος να γράφω live review,για μια ακομα άδικοχανενη δεσποσυνη του θυσαυρου της Κουβας.

https://www.flickr.com/gp/131442152@N03/P220Ye

Στο κρυο ειχε βότανα, δεντρολίβανο, ματζουρανα , μα πανω σε μια βαριά μοκα. Σαν πάστα απο μερακλή ζαχαροπλάστη.
Φωτιά και ώπα το πανηγύρι. Δωσε ενα αφέψημα απο βότανα, ίσως στο βάθος λιγο τσάι, γη , βανίλια , σοκολάτα...Αντε γεια, σουτ και γκολ.
Φουλ κομπλε το μενου, συνεχίζει με πιπεριά μαλακά, βουτηρωνει, κορωνει, και βγάζει πάλι αυτή την βανίλια.
13 ετών η κυρία, αγορασμένη ενταύθα, κάνει παπάδες.
Την συντροφευω με Jameson πάγο, αν και μου λείπει μια σκοτεινή maltara. Highland θα ήθελα, sherry cask τσαμπουκαλεμενο.
Ντρίπλα και να μια καραμέλα, βουτύρου φυσικά, να πάλι τα βότανα...σίγουρα εχει βοτανικό χαρακτήρα. Αλλα γίνονται τόσα πολλα σε αυτο το πουρο...μαζι με τα βότανα εχει κακάο, μαζι με το κακάο εχει πιπερια , μαζι με τα πιπερια εχει γρασίδι, ενώ ειναι και δροσερή με μια μέντα στο τσουκαλι.
Ρε γαμω την τρελα μου, πάλι στο πουθενά παραμιλαω...
Γύρισε η βανίλια, πλούσια όπως πριν μα διαφορετική, λιγο πιο γλυκιά, με ανατολίτικα spices. Και δέρμα...100% Bolivar η σενιορα, με γλεντάει κανονικά!
Live πια, τζούρα με την τζούρα παει προς το δαχτυλίδι.
Καραφουλ, απο τις πιο χαρακτηριστικά old school αβανες του στρατηγού.
Λιγο αμπραγιαρα, και γλύκανε πολυ, καμενη ζάχαρη και spices. Φανταστικό προφίλ, απίθανο κάψιμο.
Μολις έβγαλα την μπάντα, και παλεύω να την κρατήσω όσο μπορώ. Κεντάει ακομα, στο τελευταίο της σόλο.
Κακάο, βανίλια, καφες, γη...
Κάποιος κάποτε μίλησε για τα πουρα των θεών...αυτο σίγουρα ηταν ενα θεϊκό πουρο!
on the road...
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τρί Δεκ 05, 2017 10:13 pm

Bolivar Coronas από κούτα με κωδικό GKI OCT03
Είχα ξαναδοκιμάσει το καλοκαίρι αλλά δεν μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση. Δοκιμή ξανά μετά από πεντάμηνο ξεκούρασης στα αμπάρια μου.
Pre: Μέλι, λιβάνι και μάλιστα πολύ έντονο, κανέλα
Τρύπησα και στο κρύο παίρνω έντονη μέντα, αέρας από σεντούκι, και έντονος καφές Ελληνικός
Ξεκίνησε μαλακά με αρωματικά ξύλα, καφέδες και καρύδια στο τελείωμα. Όσο προχωρά φτιάχνει ακόμα περισσότερα ξηροκάρπια με μεστές γλύκες στο τελείωμα. Πολύ νόστιμο προφίλ. Μετά τη μέση μέχρι το τέλος φορτώνει spicy νότες, ξύλα και μπαχάρια. Δεν είχε πολλές εναλλαγές αλλά όλο το πούρο ήταν πολύ νόστιμο. Αυτό που με παραξένεψε ήταν η τεράστια αλλαγή μετά από 5 μήνες ξεκούραση που παρατήρησα … δεν περίμενα να τα επηρεάζουν τόσο πολύ οι συνθήκες αποθήκευσης.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τρί Δεκ 05, 2017 10:19 pm

Ωραίο το blanton's Στεργιε.. :wink: :wink:
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τρί Δεκ 05, 2017 10:27 pm

Το αγόρασα στα τυφλά και όπως λες άξιζε και με το παραπάνω. Ίσως το καλύτερο bourbon που έχω δοκιμάσει ως σήμερα.
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τρί Δεκ 05, 2017 10:36 pm

Κ εγώ στα τυφλά το είχα αγοράσει επειδή μου άρεσε το μπουκαλι..
Έχει γίνει απ' τα αγαπημένα μου!!! :D

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης