Bolivar Coronas

Especiales

Bolivar Coronas

Δημοσίευσηαπό Especiales » Τρί Μάιος 27, 2014 10:41 pm

Λέω πως είχα την τύχη να 'τσιμπήσω' τρεις από δαύτες απο μια ξεχασμένη κούτα του 2006 προς 9,80 έκαστη.

Τις έχει δοκιμάσει κανείς?

Τάκη αναμένω τα 'φώτα' σου.

8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Bolivar Coronas

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 28, 2014 8:00 am

πρώτα θα καπνίσεις τα noellas να δω review, και μετά θα σου πω...8)
/viewtopic.php?f=44&t=2837&p=41033#p41033

…θυμάμαι τις έβρισκα στη Βουκουρεστίου (ψηλά)
μέχρι και κανένα χρόνο πριν κλείσει ο Μπαλλής (9,20 το κομμάτι)
δυστυχώς, έχω μείνει μόνο με τρεις πλέον τις οποίες και έχω ταριχεύσει
(ίσως ξοδέψω τη μία κάποια στιγμή για τα 42 Steps)

πρόκειται για σούπερ κορώνα, πολύ μεστή και βελούδινη
με λίγη γη, λίγα spice girls και τ’ αγόρι της (τι boli θα ήταν)
αλλά κυρίως κρεμώδη και σοκολά (έως και βανίλα-καραμέλ) από τη μία
και λουλουδάτη, ή καλύτερα βοτανική & ξηροκαρποδερμάτινη από την άλλη

θα ‘λεγα πως φέρνει λίγο στο ανάμεσα Corona Extra και Tubos no.2
(μπαγιάτικα όμως)…

πόθεν έσχες?
μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Τετ Μάιος 28, 2014 2:42 pm

Και εγώ αναρωτιέμαι για το "πόθεν έσχες", Especiales. Αν θες πες μας που τις βρήκες.
Especiales

Δημοσίευσηαπό Especiales » Τετ Μάιος 28, 2014 11:58 pm

Τάκη έχεις δίκιο. Έχω επιχειρήσει δύο φορές να 'κάψω' τα Noellas αλλά δεν μου έχει βγει. Τα έχω στα προσεχώς.

Λοιπόν κύριοι Bolivar Coronas έχει το κορίτσι με το κόκκινο χαμόγελο στο κολωνάκι (κατερίνα) και από ότι έχω καταλάβει έχει αρκετά, ενώ Partagas Coronas παρεμφερούς χρονολογίας υπάρχουν (τουλάχιστον πριν από καμιά δεκαριά μέρες) στο έτερο κατάστημα πούρων στην Ερυθραία προς 8 ευρώ το τεμάχιο. (Ένας φίλος χτύπησε μία κούτα Partagas αλλά τώρα έχει τρελλαθεί με τα Hoyo Du Gourmet)

Τέλος κάνοντας μια επίσκεψη την προηγούμενη Πέμπτη και στον υγραντήρα του επίσημου αντιπροσώπου στο Πικέρμι ανακάλυψα και τρεις κούτες από Romeo Y Jullieta Coronas (περίπου στην ίδια τιμή και του 2005 αν θυμάμαι καλά)

Αυτά. Κάτι έχω πάθει με τις ....κορώνες.

:roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Πέμ Μάιος 29, 2014 1:18 am

Ευχαριστώ Especiales! :wink:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 29, 2014 6:33 am

καλημέρα στην παρέα

especiales ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!
αφού σ' αρέσουν οι κορώνες, και δη οι ρετρό
πέρνα κάποια στιγμή κι απ' τη γειτονιά "42 steps" για καφέ και κουβέντα... :wink:

...ένα μέρος από το παλιό και αδιάθετο στοκ των Μπαλλήδων
τελευταία ξαναβρίσκει το δρόμο του προς στα ράφια
κατά καιρούς, έχω πέσει κι εγώ πάνω σε αναπάντεχες και απίστευτες κούτες
στο δρόμο με τα κόκκινα χαμόγελα αλλά και λίγο πιο πάνω-κάτω 8)

στο Πικέρμι όντως, υπάρχουν ακόμα διαμάντια και κάμποσα vintage box codes...
μετανοείτε...
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Τετ Αύγ 26, 2015 12:07 pm

Σήμερα πρωί πήγαμε με τον εγγονό να ποτίσουμε τα δέντρα στο πατρικό μου.Πήραμε τις μίνι πιτσούλες και χυμό για τον εγγονό (το συνηθισμένο του στο πότισμα) και ένα boli corona του 2003 για τον παππού :mrgreen:
Πολύ ωραία σκιά κάτω από τα δέντρα, δροσερό νερό απο την διάτρηση και καλή κουβεντούλα με τον εγγονό :)
Πολύ το πάω αυτό το boli.Λίγο σφικτό στο τράβηγμα,κάτι που ανέλαβε και διόρθωσε μια οδοντογλυφίδα...χεχεχε....,τέλειο κάψιμο και υπέροχα βελούδινα αρώματα και γεύσεις bolivar ως συνήθως.Ευτυχώς βρήκα αρκετά σε προσφορά (4.50 ευρώ το κομάτι) και τα πήρα.Με το plume τους , το ματ -πλέον- wrapper τους και την μαγική συνταγή του corona,ευωδίασε η αυλή,ηρέμησε το πνεύμα και περάσαμε με τον εγγονό ένα υπέροχο πρωινό.Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το ερχόμενο σάββατο. :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Αύγ 26, 2015 2:34 pm

βρε θηρίο είσαι παππούς? :shock:
να σου ζήσουν φίλε Πάνο και παιδιά και εγγόνια!!! :D

διαβάζω 4,50/τεμ. bolivar corona toy 2003 και ...κλαίω 8) α ρε τυχεροί που είσαστε...

...κατά τα άλλα μιλάμε για πουράκλα
και bolivar, και βελούδο όπως λες

την έχουμε τιμήσει όλοι εδώ μέσα...
/viewtopic.php?f=64&t=2821&p=41411&hilit=bolivar+corona#p41411
viewtopic.php?f=69&t=2617&p=44513&hilit=bolivar+corona#p44513
viewtopic.php?f=69&t=2617&p=44473&hilit=bolivar+corona#p44473
μετανοείτε...
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Τετ Αύγ 26, 2015 2:43 pm

Ευχαριστώ Τάκη :D
Ναί παππούς :D Δεν είμαι και πολύ μεγάλος απλά τα έκανα όλα γρήγορα να τελειώνω ...χαχαχα....
Ναι αυτά είναι από τις πολύ καλές προσφορές που είχαμε πρόσφατα εδώ και φυσικά δεν το σκεφτήκαμε και πολύ μέχρι να τις τιμήσουμε.όντως εξαιρετικό , και μετά από τόσα χρόνια ακόμη καλύτερο.
Eίναι και κάτι Punch coronas στην ίδια τιμή που πήρα μερικές,απλά κλίνω προς bolivar μεριά.όμως καλές και αυτές για περισότερη ποικιλία.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Σεπ 09, 2015 10:57 pm

NIC έγραψε:Σήμερα πρωί πήγαμε με τον εγγονό να ποτίσουμε τα δέντρα στο πατρικό μου.Πήραμε τις μίνι πιτσούλες και χυμό για τον εγγονό (το συνηθισμένο του στο πότισμα) και ένα boli corona του 2003 για τον παππού :mrgreen:
Πολύ ωραία σκιά κάτω από τα δέντρα, δροσερό νερό απο την διάτρηση και καλή κουβεντούλα με τον εγγονό :)
Πολύ το πάω αυτό το boli.Λίγο σφικτό στο τράβηγμα,κάτι που ανέλαβε και διόρθωσε μια οδοντογλυφίδα...χεχεχε....,τέλειο κάψιμο και υπέροχα βελούδινα αρώματα και γεύσεις bolivar ως συνήθως.Ευτυχώς βρήκα αρκετά σε προσφορά (4.50 ευρώ το κομάτι) και τα πήρα.Με το plume τους , το ματ -πλέον- wrapper τους και την μαγική συνταγή του corona,ευωδίασε η αυλή,ηρέμησε το πνεύμα και περάσαμε με τον εγγονό ένα υπέροχο πρωινό.Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το ερχόμενο σάββατο. :D

Αν και αργοπορημενος απανταω στο ποστ του "παππου" Πανου για τις boli κορονες... Βεβαια στην Λεμεσο το LCDH τα εχει σε τιμη 4.60€ και οχι 4.50€ ... :mrgreen: τα ειχε δηλαδη γιατι οπως βλεπετε και στην φωτο, οσα ειχαν μεινει μεσα στο κουτι (14 στον αριθμο) τα πηρα 8) 8) βεβαια εμας το κουτι εχει αλλο κωδικο... CCUN (aka January 1999) !!!!

Ηταν η τιμη ηταν και Σε χρωμα ενα κλικ πριν το μαντουρο, λιγο το plume στο λαδερο τους ραπερ, δεν μου αφηναν αλλη επιλογη απο το να τα παρω ολα, παρα να ελεγχω ποιο κανει και ποιο οχι... Με μυρωδιες οχι και τοσο εντονες οσο θα αναμενα... Καπνισα την πρωτη κορονα αποψε μετα απο φαγητο με φιλους και αφου ανεβηκαμε λιγο στα ορεινα να γλυτωσουμε την σκονη που εχει στην ατμοσφαιρα απο χτες....
Με συνοδεια ζιβανιας ηταν καταπληκτικο πουρο.... Αρωματα και γευσεις που δεν ειχα δοκιμασει απο τα λιγα bolivar που καπνισα μεχρι τωρα... Μεστο πουρο, γεματο, παχυς καπνος και μεγαλη δοση ξυλου με αρκετες εναλαγες και αρκετο πιπερι που λογο ποτου, δεν με ενοχλησε καθολου....
Εκανα μια ωρα παρα κατι λεπτα να το χαρω... Επρεπε ομως να φυγουμε και λιγο μετα που μπηκα στο τριτο τριτο το αφησα...
Αν μπορουσα να χαρακτηριζα με μια λεξη την 16 χρονη κορονα που καπνισα σημερα, θα ελεγα ""κριμα" κριμα που εχουν καταργησει πουρα που ειχαν πιστους καπνιστες τοσα χρονια και που με το περασμα των χρονων δεν θα μπορεσει καποιος να τα γευτει και να μυριςει ξανα...

Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Τετ Σεπ 09, 2015 11:07 pm

Βρήκα και γω κάποια του '99 Χάρη και συμφωνώ γιά το αρκετό πιπέρι.Τα "νεότερα" ... χαχαχα ... τα βρίσκω λιγότερο πιπεράτα και λίγο πιό μυρωδάτα,αλλά γενικά,πρόκειται για ένα εξαιρετικό πούρο που δυστυχώς έφυγε ανεπιστρεπτί :cry:
Απόψε ήταν και η επιλογή μου ως το πούρο του debate :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Σεπ 10, 2015 8:19 am

Haris_g έγραψε:... Αρωματα και γευσεις που δεν ειχα δοκιμασει απο τα λιγα bolivar που καπνισα μεχρι τωρα...

φιλε τα βολιβαρ οσο περναει ο καιρος αλλαζουν τελειως .
αν μπορουσες να βρεις μια κορονα του 13-14 και την καπνιζες θα νομιζες οτι ειναι αλλο πουρο .
μεταλασονται σου λεω :wink:

σε edit : ξαναδιαβασα και κολλησα. που τα βρηκατε τα πιπερια στην κορονα ρε?
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Πέμ Σεπ 10, 2015 8:55 am

alex46 έγραψε:
Haris_g έγραψε:

σε edit : ξαναδιαβασα και κολλησα. που τα βρηκατε τα πιπερια στην κορονα ρε?

Σε πούρα συγκεκριμένης κούτας/ημερομηνίας όντως έτσι ήταν όπως λέει ο Χάρης , έτυχε και σε μένα.Ακόμη και μυρίζοντας το πόδι πιπέρι μύριζε.
Τα υπόλοιπα που πήρα από άλλη κούτα είναι διαφορετικά.Γενικά υπάρχουν και άλλα θεματάκια κυρίως κάποια με σφικτό τράβηγμα,αλλά αυτά που τραβάνε καλά είναι πολύ καλά.Θα έλεγα ότι για το συγκεκριμένο πούρο 15 χρόνια είναι πολλά.Θα προτιμούσα να είχα την ευκαιρία να τα αγόραζα πριν μερικά χρόνια,πιστεύω θα ήταν καλύτερα.
Επίσης,αυτό που λέει ο Χάρης για το χρώμα του ράπερ είναι γεγονός.Τα πιό παλιά είναι και πιό σκούρα.
Ετυχε πριν 2-3 χρόνια να πετύχω 4 κούτες Bonitas , 2 του 1999 και 2 του 2003.Του 1999 ήταν σχεδόν maduro,τα 2003 όπως τα ξέρουμε.Και γευστικά ήταν διαφορετικά,αλλά και τα δύο ήταν πολύ καλά.Εχω ακόμη 8-9 του 2003 και διατήρησαν τα αρώματα και γεύσεις τους καλύτερα από αυτά του 1999.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Μαρ 04, 2016 12:45 pm

Εγώ πάντως χτες βράδυ αφού έσκασα στο φαγητό με μπριζόλες και λουκάνικα μαύρου χοίρου και αφού ήπια μερικές μπύρες έκανα με συνοδεία τσικουδιάς :shock: αυτή την πουράκλα η οποία είναι σταματημένη από το 2006!!
Αγορασμένη 9,80, αγνώστων λοιπόν στοιχείων... Ίσως το καλύτερο bolivar που έχω κάνει μαζί με το gigantes. Σίγουρα πολύ καλύτερο από το greco μιας και γίνεται λόγος για regioanl εδώ μέσα τώρα τελευταία :D
Εικόνα
Με ξύλο, γη, καφέδες σοκολάτα και λίγα βότανα στη μέση. Πούρο παλιό, γεμάτο, στρογγυλεμένο. Πολύ Καλό. Προς το τέλος έγινε καμπούμ δυνατό αλλά δε με χάλασε.
Α ρε Κουβανοί...
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μαρ 04, 2016 4:04 pm

ωραίος Γιάννη!
μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες