Bolivar Coronas Junior

Άβαταρ μέλους
karachrist

Re: Bolivar Coronas Junior

Δημοσίευσηαπό karachrist » Δευ Φεβ 20, 2017 1:08 pm

Ξυπναω σημερα, ελευθερος από δουλειες, ο καιρος στο Ηρακλειο θυμιζει καλοκαιρι και εχω μια τρελη επιθυμια να αραξω στο μπαλκονι μου και να απολαυσω το καφεδακι μου με την απαραιτητη συνοδεια.
Φτιαχνω λοιπον ένα espresso ristretto και τρεχω, χωρις να χανω χρονο, στο μαγικο κουτι...Το ανοιγω, όπως ένα μικρο παιδι ανοιγει το δωρο του και τι να δω...? Ο Libertador να μου κλεινει το ματι... Η υποθεση είναι ηδη τελειωμενη, με ποσοστο επιτυχιας 100%

Εικόνα

Στο pre νιώθω τον κεδρο να γρατζουνάει την γλωσσα μου. Θα είναι από την πολυκαιρισμενη αναπαυση του Απελευθερωτή μεσα στον υγραντηρα.

Αναβω και μου ρχετε κατευθείαν η γευση από δερμα και γρασιδι.Πολυ γηινες γευσεις και μου αρεσει αυτό...Πινω μια γουλια από το καφεδακι μου και τραβαω αμεσως άλλη μια...Νιώθω ζαχαρη να εκρήγνυται στον ουρανισκο μου,οπως τα βεγγαλικα την Ανασταση, και εχω την αμυδρα υποψια πως είναι καμμενη...μαλλον από τον σκετο δυνατο καφε. Στο τελος όμως του 1/3 ερχεται μια γλυκαδα από μπισκότα της γιαγιας, πασπαλισμένα με ελαχιστη κανελα.

Εικόνα

Η σταχτη στο τελειωμα του 1/3 πεφτει από μονη της. Τι ευχαριστη εκπληξη!!!
Μπαινοντας λοιπον στο 2/3 νιώθω παλι την γευση του κεδρου να τριγυριζει μεσα στο στομα μου, ως που αρχιζω και νιώθω καποια ελαφρια τσιμπιματα από πιπερι στη γλωσσα...Τα τσιμπιματα σβηνει μια αισθηση βουτύρου προς το τελειωμα του 2/3. Βλεπω παλι τη σταχτη να πεφτει και εκει γινεται κατι συγκλονιστικο...

Εικόνα

Δεν βρίσκομαι πια στο Ηρακλειο. Ναι εχω μεταφερθεί, με καποιο τροπο μαγικο, στην Κουβα. Βρίσκομαι μπροστα σε μια παραλια, νιώθω την θαλασσινη αυρα να με χτυπάει στο προσωπο και το στομα μου εχει γεμισει με κουβανεζικο καφε.

Εικόνα

Καθως οι νοτες του καφε σβηνουν, νιώθω μια ευχαριστη δροσια παρ'ολο που είμαι κοντρα στον ηλιο...Είναι μια μικρη δοση μεντας.Αφηστε με εδώ που βρικομαι... μη τολμισει και με επαναφερει κανεις στο σωστο τοπο και χρονο...
ΩΧΧΧΧΧ!!!! Καίγονται τα δάκτυλα μου... που πηγε η θαλασσα, η αμμος, η ομορφη μουσικη της απολυτης σιωπης???
Όχι ρε παιδια, είμαι στο Ηρακλειο.Γιατι μου το κανετε αυτό???

Εικόνα

Εχωντας επιστρεψει ατσαλα στην πραγματικοτητα προσπαθω να καπνισω λιγο ακομα από το πουρο μου, μπας και με ταξιδεψει παλι εκει που ημουν, αλλα είναι αδυνατο...το πουρο εχει τελειωσει... πρεπει να καταληξει στο τασακι και γω να συμβιβαστω με την τρεχουσα κατασταση...το μονο που μπορουσα να κανω, εκεινη τη στιγμη, ηταν να πεταξω στο νεροχυτη την τελευταια γουλια καφε, που ειχε μεινει στο φλυτζανι και να μεινω με την γευση που με ταξιδευσε τοσο μακρια.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από karachrist σε Δευ Φεβ 20, 2017 4:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Δευ Φεβ 20, 2017 3:20 pm

Ειναι δυναμιτης το μικρο, Φιλαρακι!!!!! Το μποι που του λειπει το εχει σε τσαμπουκα!!!!!!! Ο απελευθερωτης εβαλε τριποντο κι εδω!!!!! 8) 8) 8)

Ωραια ταξιδιαρικη περιγραφη!!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 20, 2017 5:58 pm

πολύ ωραίος Ευθύμη, μου αρέσει ο οίστρος σου, keep walking...

για τα minutos, υπάρχει και ειδικό θέμα εδώ:
viewtopic.php?f=64&t=3487&p=58108&hilit=bolivar+coronas+junior#top
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Φεβ 20, 2017 8:09 pm

Αλλος ένας bolivarakias...... Σούπερ η παρουσίαση Ευθύμη!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Δευ Φεβ 20, 2017 8:13 pm

Τακη και Νικο τιμη μου,τα καλα σας λογια.
Κωστα, αδερφε μου, με την πρωτη ευκαιρια να δοκιμασουμε κατι και να γραψουμε μαζι
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Δευ Φεβ 20, 2017 8:17 pm

nikos doc έγραψε:Αλλος ένας bolivarakias...... Σούπερ η παρουσίαση Ευθύμη!

Ποιος αραγε ηταν ο Bolivaroδιαφθορεας????????
Just wondering :mrgreen: :mrgreen:
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Φεβ 24, 2017 5:23 pm

εχουμε αρκετους εδω μεσα ... :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Φεβ 24, 2017 9:41 pm

Ομορφο ποστ Ευθύμη!
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Απρ 24, 2017 5:01 pm

Την προηγούμενη εβδομάδα κατέβηκα για κάτι δουλειές στο Βερολίνο και δεν έχασα την ευκαιρία να επισκευτώ το LCDH του Βερολίνου.Ομολογώ να πω ότι δεν είχα δώσει μέχρι σήμερα μεγάλη προσοχή στα Bolivar. Μετά το Mass Tasting με την Coronas Gigantes είπα να αρχίσω να δοκιμάζω και περισσότερα. Μία από τις αγορές μου ήταν και μια κούτα Bolivar Coronas Junior (ULA JUL 15) μιας και μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο φορμάτ πούρου.

Εικόνα

Δοκιμή απευθείας μετά την αγορά.
Pre σοκολάτα και βανίλια με κάτι το δροσιστικό στο παρασκήνιο.

ΕικόναΕικόνα

Τράβηγμα τέλειο και παχύς βελούδινος μεστός καπνός.
Ξεκάνει με γήινες νότες και πιπέρια τόσο στη γεύση όσο και στο ρετροχάλι. Πιπέρι καυτερό Καγιέν. Στο τέλος του 1/3 κάθεται και αρχίζει τους ξηρούς καρπούς και τα αρώματα από ψητά μανιτάρια.

Στα 2/3 πέφτει η στάχτη και αρχίζει ο καφές και η σοκολάτα.

Εικόνα

Στα 3/3 Ξανά βαριά αρώματα από μανιτάρια και ένας βαρύς κρεμώδες μερακλίδικος καπνός

Δυνατό, γεμάτο, δεμένο και χορταστικό πούρο παρά το μικρό του μέγεθος. Μου άρεσε πάρα πολύ :D

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης