Bolivar

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Bolivar

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Δεκ 12, 2004 6:31 pm

Bolivar Tubos No 1

Το Bolivar Tubo No 1, είναι Corona cigar το οποίο συνοδεύεται από ένα κομψότατο σωλήνα αλουμινίου.
Το πούρο πριν το ανάψεις δίνει μία υπέροχη ευωδία. Η κάπα είναι σκούρα στο χρώμα, απογευματινή. Ανάβει εύκολα, το τράβηγμα είναι εύκολο, το σώμα δεν υπερθερμαίνεται.

Από το πρώτο τράβηγμα, η δυνατή. πικάντικη γεύση των Bolivar, κατακλύζει τον ουρανίσκο. Δυστυχώς αυτό που κάπνισα, έσβησε πολύ εύκολα 4 φορές!. Παρόλα αυτά, η γεύση ήταν σταθερή, δυνατή. Πικάντικη, με γήινες νότες, και δέρμα. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου, δεν κατάφερα να εντοπίσω νότες σοκολάτας.

Θα περιέγραφα το πούρο ως μονοδιάστατο, η δυνατή πικάντικη γεύση συνοδεύει μέχρι το τελευταίο τρίτο.

Ένταση πούρου Μέτρια ως δυνατή
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Bolivar Royal Corona

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Σάβ Ιαν 22, 2005 1:31 am

Bolivar Royal Corona

To Bolivar Royal Corona, είναι ένα robusto το οποίο θεωρείται από τα κορυφαία πούρα. Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλους τους τύπους της Bolivar, ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα κουτί με Royal Coronas, διότι έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα σχόλια. Ευτυχώς που δοκίμασα δύο πούρα αυτού του τύπου, πριν αγοράσω κουτί.

Το πούρο έχει πολύ καλή κατασκευή, η κάπα είναι βαθιά καφέ στο χρώμα, η υφή λιπαρή. Άναψε εύκολα, δεν έσβησε ούτε μία φορά και με (πιστεύω) προσεκτικό κάπνισμα, μου προσέφερε 70-80 λεπτά απόλαυσης. Σε καμία περίπτωση δεν υπερθερμάνθηκε.

Παραξενεύτηκα από το γεγονός πως η αρχική γεύση ήταν πολύ ήπια. Έχω συνηθίσει τα Bolivar να έχουν δυνατή γεύση από την αρχή. Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο πούρο είχε ήπια γεύση στο πρώτο τρίτο, η οποία στη συνέχεια έγινε ήπια προς δυνατή, με έντονες τις γεύσεις σοκολάτας και κακάο. Ναι, είναι αλήθεια, γεύτηκα επιτέλους αυτή τη γεύση που οι περισσότεροι δοκιμαστές αναφέρουν.

Σε γενικές γραμμές, θα το χαρακτήριζα ένα μέσης έντασης πούρο. Θα δοκιμάσω και τα υπόλοπια robustos της αγοράς, πριν αγοράσω ένα κυτίο.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Bolivar Tubos No 3

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Μάιος 29, 2005 3:42 am

Bolivar Tubos No 3

Το Bolivar Tubos No 3, είναι πούρο της κατηγορίας " Placera", με διαστάσεις 125 mm και ring 34. Είχα παραγγείλει μερικά στο παρελθόν και τα προόριζα για τη γυναίκα μου (πίστευα πως ένα μικρό "χαριτωμένο" πούρο θα ταίριαζε σε μία γυναίκα). Έσφαλα, διότι το Νο 3 εξακολουθεί να είναι Bolivar, και αυτό συνεπάγεται, δυνατές, αρενωπές γεύσεις.

Σήμερα κάπνισα 2, στο Δίόνυσο, κάτω από την Ακρόπολη, φιλοσοφώντας κλπ.... Λοιπόν, αγαπητοί aficionados, το Νο 3 είναι ένα πολυπλοκότατο πούρο! Ξεκινάει με γεύσεις βρεγμένης γης, και συνεχίζει με μαύρη σοκολάτα, δέρμα, ακριβά μπαχαρικά, κέδρο. Ένα μικρό ηφαίστειο γεύσεων. Πιστεύω πως μπορεί αντάξια να συναγωνιστεί τα sεoαnes cigars.

Προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω κουτί, αφού στα μικρά προτιμώ τα San Cristobal El Principe, Hoyo Petit Robustos και Fonseca Cadetes, αλλά αξίζει να το δοκιμάσετε αν σας αρέσουν τα πολύπλοκα, δυνατά πούρα!
marios angelides
Επικοινωνία:

Bolivar Petit Corona

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Τρί Ιουν 06, 2006 1:24 am

Bolivar Petit Corona

Σήμερα καθώς έκανα την καθιερωμένη καθαριότητα-επιθεώρηση των humi άναψα ένα Bolivar Petit Corona.

Κύριοι οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα ποιος έκανε κουμάντο σ' αυτή την ιστορία. Σε κάθε τράβηγμα αντί να το ελέγχω με έκανε ότι ήθελε!!! Ξέρω ότι σε κάποιους θα φανώ λιγάκι υπερβολικός, ίσως γιατί δεν είναι του στύλ τους τα Bolivar. Κάποιοι όμως θα καταλάβουν :wink: .

Πέρα από την πλάκα το συγκεκριμένο προέρχεται από κουτί 03 το οποίο το έχω και ξεκουράζεται 1,5 χρόνο. Από το πρώτο τράβηγμα τα αρώματα και οι γεύσεις που βγάζει αυτό το πούρο δηλώνει ότι πρόκειται για 100 % ΒOLIVAR και τα Βolivar δεν αστειέυονται.

Ελαιώδες χωρίς νεύρα wrapper, καλοφτιαγμένο σου δίνει να καταλάβεις τι ακολουθεί! :)

Βρεγμένη γη και μέλι αρχικά δίνουν τη θέση τους με συνέπεια σε πολύ ελαφρύ και διακριτικό τόνο ξύλου (πρώτη φορά το ξύλο δεν είναι τόσο επιθετικό), μπαχάρι και κακάο. Το τέλος ................... το αφήνω έκπληξη στους φίλους του forum (Ξέρετε συμπληρώστε το κενό!!!)

Σε όσους δεν έτυχε να το δοκιμάσουν:

......Δεν φαντάζεσαι τι κρύβει!!! :lol: :lol: :lol:
panatellas for ever!
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Τετ Ιουν 07, 2006 4:51 pm

ΔΗΛΑΔΗ, ΠΟΥΡΟ ΓΙΑ ΡΕΚΤΕΣ?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 17, 2011 1:36 pm

Ερωτεύτηκα φίλοι μου!!!
Δοκίμασα πριν 3 μέρες ένα royal corona, και προχθές το corona extra.
Δεν μου φάνηκαν τόσο βαριά όσο τα περίμενα,
ίσως βέβαια να παίζει τον ρόλο του και ότι είχα φάει σαν...αυθεντικός Ελληνάρας πριν :lol:
Δίαιτα σου λένε μετά...
Αυτή η μάρκα μου φαίνεται, είναι δυνατόν να με ξαναπαχύνει, γιατί θα θέλω να τρωω, για να τα καίω μετά :lol:
Ας σοβαρευτω όμως επιτέλους...
Καταρχάς, μεγάλη εντύπωση μου έκανε το γεγονός, πως εξελισόταν το πούρο λίγο ανάποδα από ότι έχω συνηθίσει. Άρχιζαν φουλ του πιπεριού, και μετά ηρεμούσαν,και τα δύο μάλλον!
Ακριβως ότι χρειαζόμουν , και στις δύο περιπτωσεις.
Κατά το δεύτερο τρίτο και μετά, οι γεύσεις άρχιζαν να γλυκίζουν, και να βγάζουν... πως να το πω,κάτι σαν βαθύ κουβανέζικο άρωμα?
Πολύ κουβανέζικο όμως.Ίσως να είναι το πιο "κουβανέζικο" πούρο που έχω κάνει μέχρι στιγμής...
Ανάθεμα και αν βγάζετε άκρη από τις ασυναρτησίες που λέω
:shock:
Μία μάλλον μεγάλη διαφορά που είδα ανάμεσα στα δύο, είναι στο 3/3.
Το corona extra, είχε σαφως πιο κρεμωδη γεύση από το robusto.A,και μάλλον το robusto ήταν πιο ελαφρύ...
Τολμω να πω,πως ίσως και να μου άρεσαν αυτά τα δύο περισσότερο από τα αγαπημένα μου -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- Montecristo.Καμία σχέση με την παλαιότερη και άσχημη ανάμνηση που είχα από το tubos No1...
Είμαι ένας χαρούμενος καπνιστής
:lol:

ΥΓ. Το πληκτρολόγιο μου παρέδωσε πνεύμα, εν μέρη τουλάχιστον,ένα γράμμα. Αυτό που είναι ανάμεσα στο ψ και στο β. :lol:
Προσπαθήστε να συντάξετε κάτι,χωρίς να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το τόσο σημαντικό γράμμα στην γλωσσα μας, και να πρέπει κάθε φορά να κάνετε copy-paste, Και χωρις να δουλεύει το shortcut βεβαίως-βεβαίως του Ctrl-πλήκτρο ανάμεσα σε ψ και β...,μην αναφέρω και το τονισμένο αυτό γραμμα, δεν έχ βάλει τόνους σε κανένα ω :lol: :lol: :lol:
Την καλησπέρα μου :D
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Ιαν 17, 2011 2:01 pm

@"jimbo"
Άλλαξε γρήγορα πληκτρολόγιο, στο κάτω-κάτω κοστίζει όσο ένα καλό πούρο
Όσον αφορά τα Boli - σαν να σε βλέπω να .... χαμογελάς ακόμη :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Ιαν 17, 2011 2:08 pm

Αααα, δεν ανησυχω,ευκαιρία να πάρω Backlight πληκτρολόγιο :lol:
Όσο για το χαμόγελο, δεν έχεις καθόλου άδικο!
Εδω και 3 μέρες :lol:
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Δευ Ιαν 17, 2011 5:45 pm

Καλησπερα και απο εμενα! Γεια σου jimbo με τις ευχαριστες περιγραφες σου! :) Και εγω τα bolivar στην αρχη τα απεφευγα γιατι νομιζα οτι δεν θα μου αρεσουν επειδη σαν γευση ειναι δυνατα και πιπερατα.Αλλαξα γνωμη οταν δοκιμασα για πρωτη φορα το bolivar(petit coronas) δεν το φανταζομουν για δυνατο πουρο τοσο καλο και ευχαριστο σε γευση. Σιγουρα το επομενο που θα δοκιμασω θα ειναι το bolivar(royal coronas)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 19, 2011 2:33 pm

Καλησπέρα φίλε μου! Το petit corona δεν το έχω δοκιμάσει. Μάλλον σε μέγεθος είναι σαν το MC No4 ε?
Σίγουρα θα είναι το επόμενο μου!
Λογικά θα μου αρέσει και αυτό!
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Ιαν 19, 2011 4:10 pm

jimbo έγραψε:Καλησπέρα φίλε μου! Το petit corona δεν το έχω δοκιμάσει. Μάλλον σε μέγεθος είναι σαν το MC No4 ε?
Σίγουρα θα είναι το επόμενο μου!
Λογικά θα μου αρέσει και αυτό!

Καλησπερα jimbo! Σωστα το ιδιο μεγεθος εχει με το MC No4 petit corona ειναι και τα δυο. Δοκιμασε το! :)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Φεβ 18, 2011 7:50 pm

BOLIVAR GIGANTES

Ενα chourchil φημισμενο και οχι αδικα,με prelight αρωματα τσαγιου μαγευτικο στο αγγιγμα,αριστο σε κατασκευη.
Ετος κατασκευης 07 Φλεβαρη οποτε το τιμησα 4 χρονια αφου μπκε στο κουτι του.
Μιαμιση ωρα καπνιστικου οργιου,εκανε και ο καιρος ωραια παιχνιδια και το απολαυσα εξω.
Γευσεις eathy με τονους καφε στο πρωτο μισο,πικρες σοκολατες στηνσυνεχεια με backround απο spice.
Στρογγυλο ισσοροπημενο,σχεδον τελειο.

Υ.Γ.Εχει δικιο ο redrum,βρειτε και δωστε κατι παραπανω για κατι με παλιοτερο box code αξιζεει
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Φεβ 19, 2011 1:30 am

Μαζι με το Sir Winston, το bolivar gigantes ειναι απο τα αγαπημενα μου churchil. Σαφως και οσο παλαιοτερα ειναι γινονται υπεροχα. δεν ξερω βεβαια για τις αμαρτωλες χρονιες 1999-2001...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Φεβ 19, 2011 2:06 am

Δεν νομιζω να βρω ποτε stick απο το ΄99 η το΄01.
Θελω παντως να βρω διαφορα απο το ΄07,λενε οτι ηταν τρομερη χρονια για τα καπνα!

Επιστροφή σε “Bolivar ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες